Dotacje LIFE
LIFE to instrument finansowy UE, którego celem jest współfinansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska, w tym przyrody oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. Program kontynuowany jest już przez wiele lat. W nowej perspektywie 2021-2027 także można skorzystać z jego oferty i realizować projekty wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, a także nowe rozwiązania w ramach problemów, z jakimi zmaga się środowisko i klimat. Program LIFE to doskonała inicjatywa dla przedstawicieli biznesu, naukowców, pracowników podmiotu publicznego czy organizacji pozarządowych posiadających innowacyjny pomysł na poprawę środowiska z zakresu przyrody i różnorodności biologicznej, GOZ i jakości życia, przejścia na czystą energię oraz łagodzenia zmian klimatu i przystosowywania się do nich.
Program LIFE to wieloletni (2021-2027) program zorientowany na wspieranie działań na rzecz środowiska i klimatu. Kierowany jest on zarówno do przedsiębiorców, podmiotów publicznych jak i organizacji pozarządowych. Budżet programu na lata 2021-2027 wynosi 5,432 mld EUR, z czego na działania na rzecz środowiska przewidziano 3,488 mld EUR a na rzecz klimatu – 1,944 mld EUR. Warunkiem startowania w programie jest prowadzenie działalności na terenie UE.
Program LIFE 2021-2027 jest podzielony na 4 podprogramy:
- Przyroda i bioróżnorodność biologiczna – 2,143 mld EUR
- Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia – 1,345 mld EUR
- Łagodzenie zmian klimatu i przystosowanie się do niej – 947 mln EUR
- Przejście na czystą energię – 997 mln EUR
W ramach tych podprogramów realizowane są różne typy projektów grantowych: projekty dotyczące działań standardowych (SAP), strategiczne projekty przyrodnicze (SNAP), strategiczne projekty zintegrowane (SIP), projekty pomocy technicznej (PT), granty na pozostałe działania (OAG), granty na działalność operacyjną (OG). Przedsiębiorcom dedykowane są w szczególności projekty dotyczące działań standardowych. Wsparcie można uzyskać przede wszystkim na przedsięwzięcia przyczyniające się do ochrony środowiska lub łagodzenia zmian klimatu, czyli wpisujące się w główne założenia programu LIFE. Przykładem mogą być innowacyjne projekty z zakresu ochrony środowiska mające na celu testowanie nowych rozwiązań dla środowiska lub zmian klimatycznych, projekty w ramach czynnej ochrony przyrody czy też większe projekty i kampanie informacyjne wspierające polityki w zakresie ochrony środowiska i klimatu oraz ukierunkowane na podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa w tych obszarach.