Dla kogo?
Przedsiębiorstwa
O dotację ubiegać się mogą przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. świętokrzyskiego w ramach poszczególnych typów beneficjentów:
- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP),
- duże przedsiębiorstwa pod warunkiem zapewnienia konkretnych efektów dyfuzji działalności innowacyjnej oraz B+R do gospodarki oraz że przedsiębiorstwa te będą współpracowały z MŚP – widoczne efekty aktywnej współpracy, przynoszące wymierne korzyści MŚP (w szczególności: dostęp do wiedzy, know-how, wykwalifikowane kadry, zaplecza B+R oraz rozwiązań organizacyjnych w przedsiębiorstwie).
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Typ projektu: Wsparcie infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach, o ile służy realizacji agendy badawczej (w odniesieniu do kosztów inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne dotyczące jej zakupu i wytworzenia)
Działanie Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R w ramach Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego oferuje środki finansowe dla przedsiębiorców na projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dotacja ma na celu rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.
Projekty dotyczące prac B+R i wsparcia infrastruktury B+R przedsiębiorstw powinny zakładać prowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych (z wyłączeniem badań podstawowych). Wsparcie inwestycji dotyczących zakupu infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach będzie
uzależnione od przedstawienia poprawnie wypełnionej agendy badawczej oraz uzasadnienia zastosowania innowacji w gospodarce.
Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej (prace badawcze nad produktem do tej pory nie znanym lub produktem znacznie zmodernizowanym) lub innowacji technologicznej (prace badawcze nad modyfikacją czynników i właściwości procesów wytwórczych).
Koszty kwalifikowalne w ramach Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)
- Nowe środki trwałe i wartości niematerialne i prawne z zastrzeżeniem, że:
- należy z nich korzystać wyłącznie w zakładzie (przedsiębiorstwie) otrzymującym pomoc,
- muszą podlegać amortyzacji,
- należy je nabyć na warunkach rynkowych od osób trzecich niepowiązanych z nabywcą osobowo lub kapitałowo,
- muszą być włączone do ewidencji księgowej wnioskodawcy,
- wydatek ten będzie traktowany jako wydatek inwestycyjny zgodnie z zasadami rachunkowości,
- na wartość wydatku kwalifikowalnego składać się będą koszty stanowiące cenę nabycia,
- wartości niematerialne i prawne, które stanowią element niezbędny do funkcjonowania zakupionej infrastruktury. Koszty kwalifikowalne mogą stanowić nie więcej niż 20% kosztów kwalifikowalnych projektu.
- W uzasadnionych przypadkach za koszt kwalifikowalny można uznać remont, modernizację pomieszczeń umożliwiającą montaż zakupionej w ramach projektu aparatury badawczej, której koszt stanowić będzie nie więcej niż 20% wartości wydatków kwalifikowalnych w projekcie.
- Podatek VAT w projektach, których łączny koszt jest mniejszy niż 5 mln EURO (włączając VAT).
- Podatek VAT w projektach, których łączny koszt jest co najmniej 5 mln EURO (włączając VAT), gdy brak jest prawnej możliwości odzyskania podatku VAT zgodnie z przepisami prawa krajowego.
W ramach przedmiotowego naboru nie przewidziano możliwości rozliczania kosztów pośrednich.
Ile można zyskać?
Budżet dotacji wynosi 45 235 000 PLN.
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie: 300 000 PLN
Maksymalna wartość dofinansowania: do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania zakupu infrastruktury B+R projektu wynosi dla
projektów realizowanych w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej:
- dla mikro i małego przedsiębiorstwa – 70% wydatków kwalifikowalnych,
- dla średniego przedsiębiorstwa – 60% wydatków kwalifikowalnych,
- dla dużego przedsiębiorstwa – 50% wydatków kwalifikowalnych.