Inwestycje

Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

W ramach dotacji Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2) oferowanej z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej lub innowacji technologicznej.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
04.07.2025
Koniec składania wniosków
29.08.2025

Dla kogo?

Przedsiębiorstwa

O dotację ubiegać się mogą przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. świętokrzyskiego w ramach poszczególnych typów beneficjentów:

  • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP),
  • duże przedsiębiorstwa pod warunkiem zapewnienia konkretnych efektów dyfuzji działalności innowacyjnej oraz B+R do gospodarki oraz że przedsiębiorstwa te będą współpracowały z MŚP – widoczne efekty aktywnej współpracy, przynoszące wymierne korzyści MŚP (w szczególności: dostęp do wiedzy, know-how, wykwalifikowane kadry, zaplecza B+R oraz rozwiązań organizacyjnych w przedsiębiorstwie).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: Wsparcie infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach, o ile służy realizacji agendy badawczej (w odniesieniu do kosztów inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne dotyczące jej zakupu i wytworzenia)

Działanie Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R w ramach Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego oferuje środki finansowe dla przedsiębiorców na projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dotacja ma na celu rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.

Projekty dotyczące prac B+R i wsparcia infrastruktury B+R przedsiębiorstw powinny zakładać prowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych (z wyłączeniem badań podstawowych). Wsparcie inwestycji dotyczących zakupu infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach będzie
uzależnione od przedstawienia poprawnie wypełnionej agendy badawczej oraz uzasadnienia zastosowania innowacji w gospodarce.

Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej (prace badawcze nad produktem do tej pory nie znanym lub produktem znacznie zmodernizowanym) lub innowacji technologicznej (prace badawcze nad modyfikacją czynników i właściwości procesów wytwórczych).

Koszty kwalifikowalne w ramach Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

  • Nowe środki trwałe i wartości niematerialne i prawne z zastrzeżeniem, że:
    • należy z nich korzystać wyłącznie w zakładzie (przedsiębiorstwie) otrzymującym pomoc,
    • muszą podlegać amortyzacji,
    • należy je nabyć na warunkach rynkowych od osób trzecich niepowiązanych z nabywcą osobowo lub kapitałowo,
    • muszą być włączone do ewidencji księgowej wnioskodawcy,
    • wydatek ten będzie traktowany jako wydatek inwestycyjny zgodnie z zasadami rachunkowości,
    • na wartość wydatku kwalifikowalnego składać się będą koszty stanowiące cenę nabycia,
    • wartości niematerialne i prawne, które stanowią element niezbędny do funkcjonowania zakupionej infrastruktury. Koszty kwalifikowalne mogą stanowić nie więcej niż 20% kosztów kwalifikowalnych projektu.
  • W uzasadnionych przypadkach za koszt kwalifikowalny można uznać remont, modernizację pomieszczeń umożliwiającą montaż zakupionej w ramach projektu aparatury badawczej, której koszt stanowić będzie nie więcej niż 20% wartości wydatków kwalifikowalnych w projekcie.
  • Podatek VAT w projektach, których łączny koszt jest mniejszy niż 5 mln EURO (włączając VAT).
  • Podatek VAT w projektach, których łączny koszt jest co najmniej 5 mln EURO (włączając VAT), gdy brak jest prawnej możliwości odzyskania podatku VAT zgodnie z przepisami prawa krajowego.

W ramach przedmiotowego naboru nie przewidziano możliwości rozliczania kosztów pośrednich.

Ile można zyskać?

Budżet dotacji wynosi 45 235 000 PLN.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie: 300 000 PLN

Maksymalna wartość dofinansowania: do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania zakupu infrastruktury B+R projektu wynosi dla
projektów realizowanych w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej:

  • dla mikro i małego przedsiębiorstwa – 70% wydatków kwalifikowalnych,
  • dla średniego przedsiębiorstwa – 60% wydatków kwalifikowalnych,
  • dla dużego przedsiębiorstwa – 50% wydatków kwalifikowalnych.

Dokumentacja Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Poniżej zamieściliśmy link do archiwalnego naboru wniosków.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Ścieżka SMART (FENG 1.1) – konsorcja

Nabór do 28.03.2025
Pozostało 7 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Ścieżka SMART to dotacja, która obejmuje wsparciem realizację projektów modułowych w zakresie rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Nabór dedykowany jest konsorcjom. Dostępne moduły obejmują moduły obligatoryjne takie jak moduł B+R oraz wdrożenie innowacji oraz moduły fakultatywne takie jak infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz kompetencje.
Dowiedz się więcej

Wsparcie działalności rzemieślniczej – Wsparcie MŚP na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.3)

Nabór do 31.03.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
400 000,00 PLN
Mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły się ubiegać o dofinansowanie na rozwój i utrzymanie działalności rzemieślniczej przedsiębiorstwa, którego dotyczy dowód kwalifikacji zawodowej aplikującego Wnioskodawcy. Wspierane mogą być inwestycje produkcyjne, logistyczne przyczyniające się do zmiany profilu działalności i/lub wprowadzenia nowych/ulepszonych neutralnych dla klimatu produktów, usług, procesów, zdobycia nowych rynków i stworzenia nowych miejsc pracy lub utrzymania już istniejących w przedsiębiorstwach, a także zielone inwestycje z zakresu GOZ.
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 40 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych) – Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – FE dla Lubelskiego (1.3)

Nabór do 05.05.2025
Pozostało 45 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Typem projektu objętym dofinansowaniem jest wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych). W ramach tego typu projektów wsparciem zostaną objęte inwestycje służące wdrożeniu w przedsiębiorstwie wyników prac B+R lub innowacji produktowych i/lub procesowych oraz działania mające na celu dostosowanie istniejących aktywów firmy do potrzeb wdrożenia nowego procesu, produktu, bądź usługi, a także pobudzaniu innowacji marketingowej i organizacyjnej oraz wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas