Dotacje UE w świętokrzyskie
Województwo świętokrzyskie na realizację programu regionalnego 2021-2027 otrzymało 1,46 mld euro. Poza programem regionalnym firmy z tego regionu będą mogły korzystać ze środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), programów krajowych oraz programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. Maksymalny poziom dofinansowania na inwestycje zlokalizowane w województwie świętokrzyskim, w sytuacji, gdy wsparcie będzie stanowić regionalną pomoc inwestycyjną, wynosi 70% (po uwzględnieniu premii za status MŚP).
Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w średnich przedsiębiorstwach – Efektywność energetyczna (FENX 1.1) – nabór dla średnich przedsiębiorstw
Rozwijanie recyklingu odpadów – Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)
Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ – Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)
EIC Accelerator
Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)
Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy – Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)
Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)
Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)
Seal of Excellence (FENG 2.9)
Województwo jest położone w południowo-wschodniej Polsce. Ma 1 233 961 mieszkańców. Do największych miast regionu należą: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski i Starachowice. Według stanu na koniec grudnia 2021 r. do rejestru REGON w województwie świętokrzyskim wpisanych było 124 tys. podmiotów gospodarki narodowej (bez osób fizycznych prowadzących gospodarstwa indywidualne w rolnictwie), tj. o 3,3% więcej niż na koniec 2020 r. Kolejny rok z rzędu największy wzrost liczby podmiotów odnotowano w obszarze związanym z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 32,7%). Nowe działalności były też chętnie zakładane w takich sektorach jak: komunikacja (wzrost o 9,6%), usługi administrowania i działalność wspierająca (przyrost o 7,0%) oraz budownictwo (przyrost o 6,5%). Na przestrzeni ostatniego roku zmalała liczba podmiotów zajmujących się działalnością finansową i ubezpieczeniową. Podmioty z sektora prywatnego specjalizowały się najczęściej w takich sekcjach PKD jak: handel; naprawa pojazdów samochodowych (26,3% ogółu), budownictwo (16,1%) oraz przetwórstwo przemysłowe (9,1%). W sekcjach tych działalność prowadziła ponad połowa wszystkich podmiotów sektora prywatnego. Poziom PKB per capita w województwie świętokrzyskim w 2021 r. wynosił 50 301 zł (72,8% średniej krajowej). Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego mieli 2,3% udziału w tworzeniu polskiego PKB. Nakłady B+R w województwie świętokrzyskim wyniosły w 2020 r. 273,4 mln zł, co sytuuje region na 14 miejscu w kraju. Należy jednak zauważyć, że województwo świętokrzyskie jest jednym z najmniejszych województw zarówno pod względem terytorialnym, jak i populacyjnym.
Fundusze unijne w świętokrzyskim – jaki budżet?
Z ogólnej puli środków wynegocjowanej przez Polskę z Komisją Europejską 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a ok. 40% przez marszałków województw. Każde województwo ma swój program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze i organizować konkursy. W województwie świętokrzyskim program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na 1,46 mld euro. Ponadto w województwie świętokrzyskim dostępne będą środki z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, którego budżet wynosi 2,65 mld euro.
Dotacje świętokrzyskie – co można dofinansować?
W nowej perspektywie finansowej przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego będą mogli liczyć na duże wsparcie. Poza konkursami organizowanymi na poziomie krajowym będą mogli skorzystać z funduszy europejskich dostępnych na szczeblu regionalnym. W programie Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 przewidziano wspieranie:
- prowadzenia prac badawczo-rozwojowych,
- inwestycji w infrastrukturę B+R,
- promocji na zagranicznych rynkach (internacjonalizacji działalności),
- wdrażania innowacyjnych rozwiązań na rynek,
W większości przypadków wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny (dotacja). Szczegółowe informacje o aktualnych i planowanych naborach dostępne są w naszej wyszukiwarce dotacji.
Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej
Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu. W projektach B+R na poziom dofinansowania wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz kategoria prac (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która przewiduje różne poziomy wsparcia dla różnych regionów. Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo MŚP mogą liczyć na dodatkową premię. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu 50% doliczane jest dodatkowe 20%, w przypadku inwestycji średnich przedsiębiorstw premia ta wynosi 10%.
Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie świętokrzyskim
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego pełni funkcję Instytucji Zarządzającej dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 i jest jednocześnie Instytucją Organizującą Konkursy. Czynności związane z przeprowadzeniem konkursu podejmuje m.in. Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. W realizację programu regionalnego w województwie świętokrzyskim są również zaangażowane Urząd Miasta Kielce oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.