Ochrona środowiska

Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) - Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)

W ramach dotacji Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) - Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3) z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, możliwe będzie dofinansowanie budowy, rozbudowy lub modernizacji linii elektroenergetycznych na wszystkich poziomach napięć, stacji elektroenergetycznych, jak i projektów zawierających oba wskazane komponenty.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od rodzaju projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
28.07.2025
Koniec składania wniosków
30.09.2025

Dla kogo?

Dotacja przeznaczona jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarze dystrybucji energii elektrycznej.

O dofinansowanie projektów w ramach naboru mogą ubiegać się Wnioskodawcy będący operatorami systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego na obszarze, na którym będzie realizowany projekt, objęci zakazem wykonywania działalności gospodarczej związanej z produkcją, wytwarzaniem lub obrotem paliwami gazowymi lub energią elektryczną, w tym wykonywania jej na podstawie umowy na rzecz innych przedsiębiorstw energetycznych.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja)

Dotacja ma na celu rozwijanie inteligentnych systemów elektroenergetycznych. Wsparcie będzie ukierunkowane na budowę, rozbudowę lub modernizację linii elektroenergetycznych na wszystkich poziomach napięć, stacji elektroenergetycznych, jak i projektów zawierających oba wskazane komponenty.

Projekty muszą służyć integracji OZE z siecią. Dodatkowe korzyści realizacji projektu mogą dotyczyć podniesienia efektywności energetycznej dystrybucji energii elektrycznej, stworzenia lepszych warunków rozwoju elektromobilności i zwiększenia poziomu niezawodności dostaw energii do odbiorców. Projekty będą wdrażać wybrane funkcjonalności inteligentnych sieci. Dofinansowanie uzyskają inwestycje wdrażające minimum trzy inteligentne funkcjonalności przyczyniające się do rozwoju OZE. Ponadto, wspierane będą projekty w zakresie okablowania sieci w miejscach, gdzie zastąpienie nimi linii napowietrznych jest uzasadnione ekonomicznie i technicznie tj. poprawi zarówno bezpieczeństwo dostaw (większa odporność na zmieniające się warunki klimatyczne), jak i estetykę przestrzeni.

Warunkiem koniecznym pozytywnej oceny projektów jest realizacja funkcjonalności inteligentnych sieci elektroenergetycznych w tym co najmniej trzech funkcjonalności przyczyniających się do rozwoju OZE lub elektromobilności spośród następujących:

  • monitorowanie i wizualizacja obciążenia w czasie rzeczywistym;
  • kontrola przepływu mocy czynnej i biernej (m.in. sterowanie źródłami rozproszonymi i komensatorami mocy biernej);
  • automatyczna kontrola poziomu napięcia i poziomu mocy biernej na magistrali;
  • planowanie sieci dystrybucyjnych z uwzględnieniem elastyczności rozproszonych zasobów energetycznych;
  • dynamiczna rekonfiguracja sieci dla zoptymalizowania funkcjonowania sieci;
  • automatyczna dostawa usług systemowych (m.in. kontrola napięcia, częstotliwości i regulacji mocy biernej);
  • optymalizacja rozdziału mocy (lokalna lub zdalna);
  • agregacja zarządzania pracą źródłami rozproszonymi;
  • pomiar obciążenia w czasie rzeczywistym wraz z wizualizacją;
  • ładowanie pojazdów elektrycznych.

Ile można zyskać?

Dofinansowanie obliczane będzie w oparciu o metodę no over-compensation, czyli sposobem kolejnych przybliżeń ustalenie takiej wartości dofinansowania która zapewni odpowiednią stopę zwrotu z kapitału (4% w cenach stałych, lub 9% w cenach bieżących). Dofinansowanie to nie może natomiast przekroczyć 79,03% całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

Budżet naboru: 700 000 000 PLN

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych
15 000 000 PLN
Maksymalny poziom dofinansowania
79.03%

Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)

Poniżej zamieściliśmy link do dokumentacji konkursowej archiwalnego naboru.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 29.01.2025
Pozostało 9 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej

Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 30.01.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) to dotacja obejmująca wsparciem przedsiębiorstwa MŚP, duże przedsiębiorstwa pod warunkiem współpracy z MŚP oraz konsorcja naukowo-przemysłowe. Dofinansowanie można przeznaczyć na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, wdrożenie wyników prac B+R dodatkowo wraz z komponentem rozwoju kwalifikacji oraz inwestycji w infrastrukturę B+R.
Dowiedz się więcej

Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy – Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
W ramach dotacji Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy - Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1) wsparcie ma na celu rozwój efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych poprzez projekty z zakresu budowy przebudowy czy modernizacji systemów ciepłowniczych i sieci chłodu.
Dowiedz się więcej

Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Kredyt ekologiczny to zupełnie nowe działanie zaplanowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas