Dotacje UE w świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie na realizację programu regionalnego 2021-2027 otrzymało 1,46 mld euro. Poza programem regionalnym firmy z tego regionu będą mogły korzystać ze środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), programów krajowych oraz programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. Maksymalny poziom dofinansowania na inwestycje zlokalizowane w województwie świętokrzyskim, w sytuacji, gdy wsparcie będzie stanowić regionalną pomoc inwestycyjną, wynosi 70% (po uwzględnieniu premii za status MŚP).

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)

Nabór do 30.09.2025
Pozostało 151 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
W ramach dotacji Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) - Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3) z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, możliwe będzie dofinansowanie budowy, rozbudowy lub modernizacji linii elektroenergetycznych na wszystkich poziomach napięć, stacji elektroenergetycznych, jak i projektów zawierających oba wskazane komponenty.
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1) – konsorcja

Nabór do 30.09.2025
Pozostało 151 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Ścieżka SMART to dotacja, która obejmuje wsparciem realizację projektów modułowych w zakresie rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Nabór dedykowany jest konsorcjom. Dostępne moduły obejmują moduły obligatoryjne takie jak moduł B+R oraz wdrożenie innowacji oraz moduły fakultatywne takie jak infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz kompetencje.
Dowiedz się więcej

Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji (II) – Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3)

Nabór do 31.10.2025
Pozostało 182 dni
Wielkość dotacji
3 500 000,00 PLN
Działanie Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji (II) - Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3) przewiduje wsparcie inwestycyjne i doradcze w obszarze transformacji modeli biznesowych przedsiębiorstw w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Wdrożenie działań obejmuje koszty zaprojektowania i przeprowadzenia niezbędnych prac dostosowawczych, czy zakup lub zaprojektowanie nowych technologii.
Dowiedz się więcej

Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)

Nabór do 08.01.2026
Pozostało 251 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Kredyt ekologiczny to zupełnie nowe działanie zaplanowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Dowiedz się więcej

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIb) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 28.02.2026
Pozostało 302 dni
Wielkość dotacji
2 000 000, 00 PLN
Wsparcie w ramach dotacji obejmuje komponent IIb czyli dodatkowe wsparcie na rozwój swojego biznesu założonego w ramach dotacji Platform startowych. Jest to kolejny komponent po realizacji komponentu IIa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej działanie Platformy startowe dla nowych pomysłów. Finansowaniem zostaną objęte wydatki przeznaczone na rozwinięcie działalności gospodarczej startupu, w szczególności koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialnych i prawnych czy zakup usług.
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – MŚP

Nabór do 03.09.2026
Pozostało 489 dni
Wielkość dotacji
107 000,00 PLN
Celem działania jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską, w szczególności: HORYZONT EUROPA, KREATYWNA EUROPA, DIGITAL „CYFROWA EUROPA”, SINGLE MARKET PROGRAMME, LIFE. Intensywność dofinansowania: 100%.
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – organizacje badawcze

Nabór do 10.09.2026
Pozostało 496 dni
Wielkość dotacji
58 225,00 PLN
Celem konkursu jest sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej w szczególności: Kreatywna Europa, LIFE, oraz innych programów Unii Europejskiej zarządzane centralnie przez Komisję Europejską, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme. Intensywność dofinansowania: 100%. Nabór dla organizacji badawczych.
Dowiedz się więcej

Zmniejszenie uciążliwości wynikających z wydobywania kopalin

Nabór do 30.12.2026
Pozostało 607 dni
Wielkość dotacji
Zależne od rodzaju projektu
Celem programu jest ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko wynikającego z wydobywania kopalin, likwidacji zakładów górniczych poprzez m.in.: rekultywację gruntów na terenach zdegradowanych/zdewastowanych działalnością wydobywczą, wprowadzanie technologii ograniczających emisję gazów cieplarnianych, lub powstawanie odpadów pochodzących z wydobycia lub przeróbki surowców w przemyśle wydobywczym czy uzdatnianie, odprowadzanie lub zagospodarowanie wód kopalnianych. Dofinansowanie udzielane jest w formie dotacji lub pożyczki, bądź w formie dotacji i pożyczki (instrument łączony)
Dowiedz się więcej

Wsparcie firm w okresowych trudnościach

Nabór do 30.04.2027
Pozostało 728 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Wsparcie w ramach programu skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zarejestrowanych w Polsce, które napotykają na czasowe trudności operacyjne, takie jak spadki w wynikach finansowych lub odpływ pracowników. Aby ubiegać się o dofinansowanie na usługi rozwojowe, firma musi działać na rynku od co najmniej 12 miesięcy i przeprowadzić autodiagnozę potwierdzającą jej problemy operacyjne.
Dowiedz się więcej

Inkubacja – rozwój nowego pomysłu biznesowego (I) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 31.05.2027
Pozostało 759 dni
Wielkość dotacji
w dokumentacji konkursowej
W ramach Platform startowych zapewnione zostanie indywidualne wsparcie dla innowacyjnych startupów utworzonych na bazie pomysłu, który przeszedł pozytywną ocenę i został zakwalifikowany do wsparcia w ramach Platformy.
Dowiedz się więcej

Województwo jest położone w południowo-wschodniej Polsce. Ma 1 233 961 mieszkańców. Do największych miast regionu należą: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski i Starachowice. Według stanu na koniec grudnia 2021 r. do rejestru REGON w województwie świętokrzyskim wpisanych było 124 tys. podmiotów gospodarki narodowej (bez osób fizycznych prowadzących gospodarstwa indywidualne w rolnictwie), tj. o 3,3% więcej niż na koniec 2020 r. Kolejny rok z rzędu największy wzrost liczby podmiotów odnotowano w obszarze związanym z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 32,7%). Nowe działalności były też chętnie zakładane w takich sektorach jak: komunikacja (wzrost o 9,6%), usługi administrowania i działalność wspierająca (przyrost o 7,0%) oraz budownictwo (przyrost o 6,5%). Na przestrzeni ostatniego roku zmalała liczba podmiotów zajmujących się działalnością finansową i ubezpieczeniową. Podmioty z sektora prywatnego specjalizowały się najczęściej w takich sekcjach PKD jak: handel; naprawa pojazdów samochodowych (26,3% ogółu), budownictwo (16,1%) oraz przetwórstwo przemysłowe (9,1%). W sekcjach tych działalność prowadziła ponad połowa wszystkich podmiotów sektora prywatnego. Poziom PKB per capita w województwie świętokrzyskim w 2021 r. wynosił 50 301 zł (72,8% średniej krajowej). Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego mieli 2,3% udziału w tworzeniu polskiego PKB. Nakłady B+R w województwie świętokrzyskim wyniosły w 2020 r. 273,4 mln zł, co sytuuje region na 14 miejscu w kraju. Należy jednak zauważyć, że województwo świętokrzyskie jest jednym z najmniejszych województw zarówno pod względem terytorialnym, jak i populacyjnym.

Fundusze unijne w świętokrzyskim – jaki budżet?         

Z ogólnej puli środków wynegocjowanej przez Polskę z Komisją Europejską 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a ok. 40% przez marszałków województw. Każde województwo ma swój program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze i organizować konkursy. W województwie świętokrzyskim program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na 1,46 mld euro. Ponadto w województwie świętokrzyskim dostępne będą środki z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, którego budżet wynosi 2,65 mld euro.

Dotacje świętokrzyskie  – co można dofinansować?

W nowej perspektywie finansowej przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego będą mogli liczyć na duże wsparcie. Poza konkursami organizowanymi na poziomie krajowym będą mogli skorzystać z funduszy europejskich dostępnych na szczeblu regionalnym. W programie Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 przewidziano wspieranie:

  • prowadzenia prac badawczo-rozwojowych,
  • inwestycji w infrastrukturę B+R,
  • promocji na zagranicznych rynkach (internacjonalizacji działalności),
  • wdrażania innowacyjnych rozwiązań na rynek,

W większości przypadków wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny (dotacja). Szczegółowe informacje o aktualnych i planowanych naborach dostępne są w naszej wyszukiwarce dotacji.

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu. W projektach B+R na poziom dofinansowania wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz kategoria prac (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która przewiduje różne poziomy wsparcia dla różnych regionów. Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo MŚP mogą liczyć na dodatkową premię. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu 50% doliczane jest dodatkowe 20%, w przypadku inwestycji średnich przedsiębiorstw premia ta wynosi 10%.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie świętokrzyskim

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego pełni funkcję Instytucji Zarządzającej dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 i jest jednocześnie Instytucją Organizującą Konkursy. Czynności związane z przeprowadzeniem konkursu podejmuje m.in. Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. W realizację programu regionalnego w województwie świętokrzyskim są również zaangażowane Urząd Miasta Kielce oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.