Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy.
Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w Platformie startowej w ramach Komponentu I utworzą produkt bądź usługę w oparciu o opracowany i zweryfikowany rynkowo model biznesowy, będą mogły uzyskać wsparcie finansowe na rozwój swojej działalności w makroregionie i wejście z produktem bądź usługą na rynek oraz pierwszą sprzedaż. W ramach komponentu II a wsparcie będą mogły uzyskać najbardziej innowacyjne i najlepiej rokujące biznesowo startupy dysponujące MPV.
Beneficjenci:
- Startupy (spółki kapitałowe), które ukończyły pomyślnie program inkubacji nowego pomysłu biznesowego w Platformie startowej.
- Startupy, które ukończyły inkubację w POPW 2014-2020 i posiadają Raport z inkubacji ważny na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie zgodnie z regulaminem wyboru projektów w ramach danego naboru.
O dofinansowanie w konkursie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z Polski Wschodniej. Oznacza to, że z programu będzie korzystać sześć najbiedniejszych regionów Polski – lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz, po raz pierwszy, mazowieckie – część regionalna. Do konkursu będą więc mogły aplikować podmioty z Mazowsza z wyjątkiem Warszawy oraz dziewięciu okolicznych powiatów.
Dofinansowanie obejmie takie koszty jak m.in.:
- zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego (m.in. usług informatycznych, technicznych);
- wynagrodzenie pracy personelu zarządzającego, personelu wsparcia oraz zespołu projektu;
- zakup nowych środków trwałych, surowców i materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, know-how);
- koszty działań marketingowych, w tym promocyjno–informacyjnych, służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej (np. udział w targach).
Ile można zyskać?
Maksymalna intensywność dofinansowania: 85%
Maksymalna wartość dofinansowania: 600 tys. zł.
Po zakończeniu Komponentu II a przedsięwzięcia o potencjale w kluczowych obszarach dla makroregionu, wymagające zaangażowania znacznych środków i dłuższego okresu realizacji (w szczególności z uwagi na wymogi certyfikacyjne, rejestracyjne/akredytacyjne, skalę inwestycji etc.) będą mogły pozyskać dodatkowe wsparcie w postaci Komponentu II b na rozwój swojego biznesu założonego w ramach programu Platform startowych. Maksymalna wartość dofinansowania projektu w komponencie II b wynosi 3 000
000 PLN. Katalog kosztów kwalifikowanych jest analogiczny jak dla komponentu II a. Intensywność dofinansowania również będzie wynosić 85%.
Więcej informacji dotyczących szczegółów finansowania projektów w ramach konkursu Platformy startowe dla nowych pomysłów zostanie przedstawione po opublikowaniu dokumentacji konkursowej.
Na bieżąco śledzimy dla Was te informacje i wprowadzamy aktualizacje. Masz pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy w celu pozyskania odpowiedzi od naszych Konsultantów.
Pierwszy nabór 2023
Z poprzedniej odsłony programu FEPW, czyli z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 została jeszcze ostatnia grupa, która skończy inkubację czyli etap I działania 1.1 Platformy startowe w 2023 roku, ale ze względu na zakończenie programu (możliwość ponoszenia wydatków tylko do 31.12.2023) nie miałaby możliwości uczestniczenia w II etapie czyli dotacji na rozwój i pierwszą sprzedaż. Z tego powodu nabór ten z budżetem równym 60 mln PLN stanowiącym ok. 10% alokacji działania przeznaczony będzie dla właśnie tej grupy przedsiębiorców jak i dla podmiotów z Mazowsza.
Poniżej link do dokumentacji konkursowej dotyczącej historycznego naboru.