Badania i rozwój

Seal of Excellence (FENG 2.9)

Celem działania jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, które otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach programu EIC Accelerator "Horyzont Europa".
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
2 500 000,00 EUR
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
11.10.2024
Start składania wniosków
29.11.2024
06.06.2025
Koniec składania wniosków
28.02.2025
19.09.2025
Pokaż kolejne terminy

Opis działania

Celem działania jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, które otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach programu EIC Accelerator „Horyzont Europa”. Instrument jest skierowany tylko do przedsiębiorstw, których projekty zostały pozytywnie ocenione przez KE, ale z powodu braku środków nie otrzymały dofinansowania w programie HE.

Zgodnie z art. 73 ust. 4 rozporządzenia nr 2021/1060, takie projekty mogą otrzymać bezpośrednie dofinansowanie na poziomie krajowym, bez konieczności ponownej weryfikacji warunków już ocenionych przez KE w programie HE. Działania kwalifikowalne w ramach projektu badawczo-rozwojowego objętego pomocą to te, które są określone jako kwalifikowalne w przepisach programu HE, z wyłączeniem działań poza eksperymentalnymi pracami rozwojowymi.

Dla kogo?

  • Przedsiębiorstwo MŚP

Wnioskodawcami mogą być mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Nabór przeznaczony jest wyłącznie na projekty, które:

  • otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa” nie poźniej niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku do NCBR oraz
  • wpisują się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Wsparciem mogą zostać objęte prace badawczo-rozwojowe, czyli badania przemysłowe
i eksperymentalne prace rozwojowe albo tylko eksperymentalne prace rozwojowe, w zakresie od 5 do 8 poziomu gotowości technologicznej (TRL). Wniosek o dofinansowanie musi obejmować te same zadania, zasoby i przewidywać ten sam cel, co projekt oceniony przez Komisję Europejską, bądź jego część dotycząca przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

Kategorie, maksymalne kwoty i metody obliczania kosztów kwalifikowalnych projektu badawczo-rozwojowego (EIC – 1. Grant przeznaczony na prowadzenie prac B+R) objętego pomocą publiczną są takie, jak określone jako kwalifikowalne w przepisach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”.

Wydatki kwalifikowane

Koszty Seal of ExcellenceKategoria kosztów z CST (system do obsługi wniosków o dofinansowanie)
1.A. Koszty personeluKAT_09_Personel projektu
2.B. PodwykonawstwoKAT_07_Usługi zewnętrzne (podwykonawstwo)
3.C.1.Koszty podróżyKAT_13_Koszty wsparcia uczestników projektu
4.C.2. Środki trwałe i WNiP, w
tym amortyzacja
KAT_01_Amortyzacja
KAT_06_Środki trwałe / Dostawy
KAT_8_Wartości niematerialne i prawne
5.C.3.Pozostałe kosztyKAT_07_Usługi zewnętrzne (pozostałe)
KAT_12_Dostawy (inne niż środki trwałe)
6.D.1. Wsparcie osób trzecich
(np. stypendia, nagrody)
KAT_13_Koszty wsparcia uczestników projektu
7.D.2. Towary i usługi
fakturowane wewnętrzne
(beneficjenta)
KAT_12_Dostawy (inne niż środki trwałe)
8.D.3. Międzynarodowy
dostęp do infrastruktury
badawczej
KAT_07_Usługi zewnętrzne (pozostałe)
9.D.4. Wirtualny dostęp do
infrastruktury badawczej
KAT_07_Usługi zewnętrzne (pozostałe)
10.E. Koszty pośrednieKAT_04_Koszty pośrednie
Kategorie kosztów w projekcie

Ile można zyskać?

Wsparcie świadczone jest w formie dotacji w ramach pomocy publicznej na projekty badawczo-rozwojowe, obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe.

Budżet konkursu: 35 000 000,00 PLN

Maksymalny poziom dofinansowania UE w projekcie: 70%

Maksymalna wielkość dofinansowania dla jednego MŚP i na jeden projekt B+R: 2 500 000,00 EUR

Wkład własny

Wymagane jest wniesienie wkładu własnego w zadeklarowanej wysokości na pokrycie części kosztów kwalifikowalnych w projekcie. Wkład własny może zostać wniesiony wyłącznie w formie pieniężnej (rozchód środków finansowych z rachunku lub kasy w trakcie trwania projektu). Wkład własny nie może pochodzić ze środków publicznych, w tym dotacji/subwencji z budżetu państwa i budżetu jednostek samorządu terytorialnego.

Dodatkowe informacje

  • Przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny projektów przez IP wynosi do 80 dni od zakończenia naboru.
  • W terminie 7 dni od zatwierdzenia wyników oceny publikowana jest Informacja o projektach wybranych do dofinansowania oraz o projektach, które otrzymały ocenę negatywną (informacja ta jest ostateczna).

Dokumentacja Seal of Excellence (FENG 2.9)

Poniżej zamieszczamy link do aktualnej dokumentacji konkursowej naboru wniosków.

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Prace B+R z przygotowaniem do wdrożenia -Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw – FE dla Małopolski (1.1)

Nabór do 07.01.2025
Pozostało 32 dni
Wielkość dotacji
zależy
Konkurs obejmuje wsparcie w formie dotacji na projekty B+R oraz przygotowanie ich do wdrożenia. Projekty mogą być realizowane przez przedsiębiorstwa MŚP, small mid-caps prowadzące działalność na terenie woj. małopolskiego oraz w konsorcjum/partnerstwie. Dofinansowaniem objęte są badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe w tym tworzenie prototypów lub instalacji demonstracyjnych i testowanie ich również przy zaangażowaniu użytkowników końcowych.
Dowiedz się więcej

EIC Accelerator

Nabór do 17.01.2025
Pozostało 42 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 EUR
Konkurs EIC Accelerator jest zorientowany na wsparcie projektów mających przełomowe znaczenie i innowacyjny charakter oraz potencjał do ekspansji, które jednocześnie cechują się wysokim poziomem ryzyka, co utrudnia pozyskanie zewnętrznego finansowania od prywatnych inwestorów. W ramach instrumentu EIC Accelerator można ubiegać się o wsparcie mieszane złożone z dwóch elementów tj. grantu (bezzwrotnej dotacji na prowadzenie prac B+R) oraz komponentu inwestycyjnego (finansowanie kapitałowe).
Dowiedz się więcej

Wsparcie działalności B+R oraz infrastruktury B+R – FE dla Wielkopolski (1.2)

Nabór do 17.01.2025
Pozostało 42 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Dotację Wsparcie działalności B+R oraz infrastruktury B+R - FE dla Wielkopolski (1.2) można przeznaczyć na wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym także w zakresie infrastruktury B+R. Możliwa jest także realizacja kompleksowych i modułowych projektów dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców, przy czym moduł praca B+R jest obligatoryjny, pozostałe moduły fakultatywne obejmują wdrożenie wyników prac B+R, infrastrukturę B+R, cyfryzację, kompetencje, zielone technologie oraz internacjonalizację.
Dowiedz się więcej

Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 30.01.2025
Pozostało 55 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) to dotacja obejmująca wsparciem przedsiębiorstwa MŚP, duże przedsiębiorstwa pod warunkiem współpracy z MŚP oraz konsorcja naukowo-przemysłowe. Dofinansowanie można przeznaczyć na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, wdrożenie wyników prac B+R dodatkowo wraz z komponentem rozwoju kwalifikacji oraz inwestycji w infrastrukturę B+R.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas