Dotacje UE w podkarpackie

Program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Przedsiębiorcy z Podkarpacia będą mogli również korzystać ze środków programu dedykowanego Polsce Wschodniej (Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej), a także z KPO i programów krajowych. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. Na Podkarpaciu największy nacisk zostanie położony na wsparcie obszaru zdrowia, innowacyjności, edukacji, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu, działania związane z włączeniem społecznym oraz zwiększenie dostępności komunikacyjnej regionu. Dla projektów inwestycyjnych zlokalizowanych w województwie podkarpackim, finansowanych w formie pomocy regionalnej, bazowy poziom wsparcia wynosi 50%. Podmioty należące do kategorii MŚP mogą liczyć na dodatkową premię i zwiększenie intensywności wsparcia na inwestycję w maszyny, urządzenia, linie technologiczne czy roboty budowlane max. do poziomu 70%.

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Ścieżka SMART (FENG 1.1) – konsorcja

Nabór do 28.03.2025
Pozostało 7 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Ścieżka SMART to dotacja, która obejmuje wsparciem realizację projektów modułowych w zakresie rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Nabór dedykowany jest konsorcjom. Dostępne moduły obejmują moduły obligatoryjne takie jak moduł B+R oraz wdrożenie innowacji oraz moduły fakultatywne takie jak infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz kompetencje.
Dowiedz się więcej

Internacjonalizacja MŚP – Wsparcie MŚP – dotacja – FE dla Podkarpacia (1.3)

Nabór do 31.03.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Internacjonalizacja MŚP - Wsparcie MŚP - dotacja - FE dla Podkarpacia (1.3) to działanie, którego wsparcie dotyczy diagnozy potencjału przedsiębiorstw MŚP w zakresie internacjonalizacji, przygotowania przedsiębiorstwa i jego oferty pod kątem eksportu oraz aktywnego poszukiwania partnerów biznesowych w celu wprowadzenia produktów na wybrane rynki zagraniczne. Projekty związane będą z dostosowaniem m.in. procesów, produktów, usług czy systemu dystrybucji do wymagań nowych klientów, przepisów i norm obowiązujących w krajach, do których kierowana będzie oferta oraz nakłady inwestycyjne niezbędne do wprowadzenia zmian organizacyjnych wewnątrz firmy, w celu przygotowania jej do internacjonalizacji działalności. Dodatkowym elementem projektu ściśle związanym z realizacją strategii internacjonalizacji będzie udział w różnego rodzaju wydarzeniach (targach, imprezach wystawienniczych).
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – MŚP

Nabór do 17.04.2025
Pozostało 27 dni
Wielkość dotacji
107 000,00 PLN
Celem działania jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską, w szczególności: HORYZONT EUROPA, KREATYWNA EUROPA, DIGITAL „CYFROWA EUROPA”, SINGLE MARKET PROGRAMME, LIFE. Intensywność dofinansowania: 100%.
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – organizacje badawcze

Nabór do 24.04.2025
Pozostało 34 dni
Wielkość dotacji
58 225,00 PLN
Celem konkursu jest sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej w szczególności: Kreatywna Europa, LIFE, oraz innych programów Unii Europejskiej zarządzane centralnie przez Komisję Europejską, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme. Intensywność dofinansowania: 100%. Nabór dla organizacji badawczych.
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 40 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 29.05.2025
Pozostało 69 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 12.06.2025
Pozostało 83 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej

Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25)

Nabór do 24.06.2025
Pozostało 95 dni
Wielkość dotacji
w zależności od limitu pomocy de minimis
Celem działania Promocja marki innowacyjnych MŚP (2.25) jest promocja polskich marek produktowych MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki. Wsparcie uzyskają projekty przedsiębiorców, które przewidują udział w wydarzeniach targowych wskazanych na liście wydarzeń targowych, na których będą realizowane stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz wyjazdowych misjach gospodarczych, w celu promowania marki produktowej wnioskodawcy i Marki Polskiej Gospodarki. Intensywność dofinansowania wynosi max. 50%.
Dowiedz się więcej

NUTRITECH

Nabór do 30.06.2025
Pozostało 101 dni
Wielkość dotacji
10 000 000,00 PLN
NUTRITECH to nowy program w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W I kw. 2025 przewidziano kolejną edycje programu. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie wskazanych obszarów tematycznych.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 29.07.2025
Pozostało 130 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Województwo podkarpackie jest położone w południowo-wschodniej części Polski. Od północy i zachodu graniczy z województwem małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim, od południa ze Słowacją, od wschodu z Ukrainą. Na koniec 2021 r. liczba ludności województwa wyniosła 2 mln 111 tys., co stanowiło 5,5% populacji kraju. Powierzchnia województwa wynosi 1784,6 tys. ha. Produkt krajowy brutto w województwie podkarpackim w 2020 r. był niższy niż rok wcześniej. Wartość dodana brutto w przeliczeniu na 1 pracującego w 2019 r. wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim. Według danych na koniec 2021 r. do rejestru REGON wpisanych było 196,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej z terenu woj. podkarpackiego. Najwięcej firm prowadziło działalność w zakresie sekcji handel, naprawa pojazdów samochodowych – 42,4 tys. (21,6% ogółu), następnie budownictwo – 31,4 tys. (16,0%), przetwórstwo przemysłowe – 18,4 tys. (9,4%) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 17,8 tys. (9,1%).

W 2020 r. nakłady wewnętrzne na działalność badawczą i rozwojową w województwie podkarpackim wyniosły 1154,9 mln zł, co stanowiło 3,6% nakładów na B+R w kraju. W 2020 r. nakłady na działalność badawczą i rozwojową w województwie podkarpackim w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosły o 7,6%.  W latach 2018–2020 w województwie podkarpackim 35,4% przedsiębiorstw przemysłowych wprowadziło innowacje produktowe lub innowacje procesów biznesowych. W porównaniu z okresem 2017–2019 udział ten w przedsiębiorstwach przemysłowych zwiększył się o 11,6%. W skali kraju udział przedsiębiorstw przemysłowych, które wprowadziły innowacje produktowe lub innowacje procesów biznesowych w latach 2018–2020 wyniósł 31,5%.

Fundusze unijne na Podkarpaciu – jaki budżet?

Z ogólnej puli środków wynegocjowanej przez Polskę z Komisją Europejską ok. 60% trafi do programów krajowych. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw. Każdy region przygotował własny program, w ramach którego będzie organizować konkursy i finansować wybrane przedsięwzięcia. Na Podkarpaciu program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na 2,27 mld euro. Ponadto w województwie podkarpackim dostępne będą środki z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, którego budżet wynosi 2,65 mld euro.

Dotacje podkarpackie – co można dofinansować?

W nowej perspektywie finansowej na przedsiębiorców z Podkarpacia czekają liczne opcje dofinansowania. Będą oni mogli aplikować zarówno do konkursów organizowanych na szczeblu krajowym, jak i wnioskować o środki zarządzane na szczeblu regionalnym. Środki z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 przeznaczone zostaną na realizację projektów związanych m.in. z inwestycjami w infrastrukturę, ochronę środowiska, innowacje, cyfryzację, ochronę środowiska, energetykę, działalność badawczo-rozwojową (prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, inwestycji w infrastruktury B+R).

Na Podkarpaciu największy nacisk zostanie położony na wsparcie obszaru zdrowia, innowacyjności, edukacji, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu, działania związane z włączeniem społecznym, zwiększenie dostępności komunikacyjnej regionu oraz wsparcie obszarów strategicznej interwencji w województwie. Część środków przeznaczona zostanie na projekty miękkie, czyli wsparcie kapitału ludzkiego w obszarach: rynku pracy, edukacji, w tym wyrównywania szans uzdolnionej młodzieży i rozwoju kadry pedagogicznej oraz włączenia i integracji społecznej. W większości przypadków wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny (dotacja). W celu poznania aktualnej oferty konkursowej dla przedsiębiorców z województwa podkarpackiego polecamy skorzystać z naszej wyszukiwarki dotacji.

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

Na intensywność dofinansowania wpływ ma rodzaj projektu. W projektach B+R na poziom dofinansowania wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz kategoria prac (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która różnicuje poziom wsparcia w zależności od miejsca realizacji inwestycji. Przedsiębiorcy z Podkarpacia mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. MŚP mogą liczyć na dodatkową premię. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu 50% dolicza się dodatkowe 20 punktów procentowych, w przypadku inwestycji średnich przedsiębiorstw premia ta wynosi 10 punktów procentowych. Regulamin konkursu zawsze precyzuje rodzaj pomocy (np. regionalna pomoc inwestycyjna, horyzontalna pomoc publiczna na badania, rozwój i innowacyjność, pomoc de minimis) oraz określa maksymalną intensywność wsparcia.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie podkarpackim

Na Podkarpaciu główną Instytucją Pośredniczącą odpowiedzialną za organizację konkursów jest Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Do kluczowych zadań Instytucji Pośredniczącej należy: przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, wybór projektów do dofinansowania oraz podpisywanie umów z beneficjentami, rozliczanie umów o dofinansowanie i monitorowanie ich realizacji itd. Zadania związane z zarządzaniem i obsługą konkursów dla przedsiębiorców wykonują merytoryczne komórki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Sposób składania wniosków (elektronicznie przez dedykowany system vs. tradycyjnie) oraz instytucja odpowiedzialna za obsługę konkursu wskazywane są każdorazowo w regulaminie konkursu.