Dotacje UE w podkarpackie

Program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Przedsiębiorcy z Podkarpacia będą mogli również korzystać ze środków programu dedykowanego Polsce Wschodniej (Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej), a także z KPO i programów krajowych. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. Na Podkarpaciu największy nacisk zostanie położony na wsparcie obszaru zdrowia, innowacyjności, edukacji, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu, działania związane z włączeniem społecznym oraz zwiększenie dostępności komunikacyjnej regionu. Dla projektów inwestycyjnych zlokalizowanych w województwie podkarpackim, finansowanych w formie pomocy regionalnej, bazowy poziom wsparcia wynosi 50%. Podmioty należące do kategorii MŚP mogą liczyć na dodatkową premię i zwiększenie intensywności wsparcia na inwestycję w maszyny, urządzenia, linie technologiczne czy roboty budowlane max. do poziomu 70%.

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach – Efektywność energetyczna (FENX 1.1)

Nabór do 29.05.2024
Pozostało 33 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach - Efektywność energetyczna 1.1 z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to dotacja skierowana do dużych i średnich przedsiębiorstw na takie przedsięwzięcia jak modernizacja energetyczną budynków zakładowych, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych czy zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie. Zakres działań musi wynikać z audytu energetycznego.
Dowiedz się więcej

Działania szkoleniowe i doradcze – Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS 1.3)

Nabór do 31.05.2024
Pozostało 35 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Wsparcie w ramach dotacji Działania szkoleniowe i doradcze - Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS 1.3) przeznaczone jest na dwa rodzaje działań w formie szkoleń i doradztwa obejmujące wsparcie przedsiębiorców w zakresie uniwersalnego projektowania towarów i usług oraz wsparcie przedsiębiorców w zakresie Dyrektywy EAA tj. finansowanie działań szkoleniowo-doradczych mających na celu adaptację przedsiębiorców do zmieniającego się otoczenia regulacyjno-prawnego w związku z transpozycją EAA do prawodawstwa krajowego.
Dowiedz się więcej

Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności (KPO A1.2.1)

Nabór do 05.06.2024
Pozostało 40 dni
Wielkość dotacji
540 000 PLN
Wsparcie w ramach inwestycji dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności (KPO A1.2.1) kierowane jest do MŚP z branży HoReCa na unowocześnienie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności.
Dowiedz się więcej

EIC Accelerator

Nabór do 14.06.2024
Pozostało 49 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 EUR
Konkurs EIC Accelerator jest zorientowany na wsparcie projektów mających przełomowe znaczenie i innowacyjny charakter oraz potencjał do ekspansji, które jednocześnie cechują się wysokim poziomem ryzyka, co utrudnia pozyskanie zewnętrznego finansowania od prywatnych inwestorów. W ramach instrumentu EIC Accelerator można ubiegać się o wsparcie mieszane złożone z dwóch elementów tj. grantu (bezzwrotnej dotacji na prowadzenie prac B+R) oraz komponentu inwestycyjnego (finansowanie kapitałowe).
Dowiedz się więcej

Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25)

Nabór do 19.06.2024
Pozostało 54 dni
Wielkość dotacji
w zależności od limitu pomocy de minimis
Celem działania Promocja marki innowacyjnych MŚP (2.25) jest promocja polskich marek produktowych MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki. Wsparcie uzyskają projekty przedsiębiorców, które przewidują udział w wydarzeniach targowych wskazanych na liście wydarzeń targowych, na których będą realizowane stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz wyjazdowych misjach gospodarczych, w celu promowania marki produktowej wnioskodawcy i Marki Polskiej Gospodarki. Intensywność dofinansowania wynosi max. 50%.
Dowiedz się więcej

Projekty IPCEI (FENG 2.10)

Nabór do 21.06.2024
Pozostało 56 dni
Wielkość dotacji
zostanie podane względem decyzji Komisji Europejskiej
Działanie ma na celu finansowanie projektów polskich przedsiębiorstw biorących udział w realizacji Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (tzw. projektów IPCEI).
Dowiedz się więcej

NEON II – Przemysł 4.0

Nabór do 30.06.2024
Pozostało 65 dni
Wielkość dotacji
8 000 000,00 PLN
II konkurs programu NEON skupia się na finansowaniu prac badawczo-rozwojowych dotyczących obszaru Przemysłu 4.0 i sztucznej inteligencji. Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców, jednostek naukowych jak również ich konsorcjów. Koszty kwalifikowane obejmują koszty wynagrodzeń, podwykonawstwa, czy koszty operacyjne takie jak zakup aparatury badawczo-naukowej oraz materiałów niezbędnych do prowadzenia badań. Projekty muszą się wpisywać w określony w Regulaminie zakres tematyczny.
Dowiedz się więcej

Dig.IT – Wsparcie transformacji cyfrowej polskich MŚP

Nabór do 30.06.2024
Pozostało 65 dni
Z grantu będą mogły skorzystać polskie przedsiębiorstwa MŚP z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu, którzy chcą podnieść swój poziom dojrzałości cyfrowej poprzez udany proces transformacji cyfrowej.
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – konkurs dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.06.2024
Pozostało 65 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 02.07.2024
Pozostało 67 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Województwo podkarpackie jest położone w południowo-wschodniej części Polski. Od północy i zachodu graniczy z województwem małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim, od południa ze Słowacją, od wschodu z Ukrainą. Na koniec 2021 r. liczba ludności województwa wyniosła 2 mln 111 tys., co stanowiło 5,5% populacji kraju. Powierzchnia województwa wynosi 1784,6 tys. ha. Produkt krajowy brutto w województwie podkarpackim w 2020 r. był niższy niż rok wcześniej. Wartość dodana brutto w przeliczeniu na 1 pracującego w 2019 r. wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim. Według danych na koniec 2021 r. do rejestru REGON wpisanych było 196,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej z terenu woj. podkarpackiego. Najwięcej firm prowadziło działalność w zakresie sekcji handel, naprawa pojazdów samochodowych – 42,4 tys. (21,6% ogółu), następnie budownictwo – 31,4 tys. (16,0%), przetwórstwo przemysłowe – 18,4 tys. (9,4%) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 17,8 tys. (9,1%).

W 2020 r. nakłady wewnętrzne na działalność badawczą i rozwojową w województwie podkarpackim wyniosły 1154,9 mln zł, co stanowiło 3,6% nakładów na B+R w kraju. W 2020 r. nakłady na działalność badawczą i rozwojową w województwie podkarpackim w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosły o 7,6%.  W latach 2018–2020 w województwie podkarpackim 35,4% przedsiębiorstw przemysłowych wprowadziło innowacje produktowe lub innowacje procesów biznesowych. W porównaniu z okresem 2017–2019 udział ten w przedsiębiorstwach przemysłowych zwiększył się o 11,6%. W skali kraju udział przedsiębiorstw przemysłowych, które wprowadziły innowacje produktowe lub innowacje procesów biznesowych w latach 2018–2020 wyniósł 31,5%.

Fundusze unijne na Podkarpaciu – jaki budżet?

Z ogólnej puli środków wynegocjowanej przez Polskę z Komisją Europejską ok. 60% trafi do programów krajowych. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw. Każdy region przygotował własny program, w ramach którego będzie organizować konkursy i finansować wybrane przedsięwzięcia. Na Podkarpaciu program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na 2,27 mld euro. Ponadto w województwie podkarpackim dostępne będą środki z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, którego budżet wynosi 2,65 mld euro.

Dotacje podkarpackie – co można dofinansować?

W nowej perspektywie finansowej na przedsiębiorców z Podkarpacia czekają liczne opcje dofinansowania. Będą oni mogli aplikować zarówno do konkursów organizowanych na szczeblu krajowym, jak i wnioskować o środki zarządzane na szczeblu regionalnym. Środki z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 przeznaczone zostaną na realizację projektów związanych m.in. z inwestycjami w infrastrukturę, ochronę środowiska, innowacje, cyfryzację, ochronę środowiska, energetykę, działalność badawczo-rozwojową (prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, inwestycji w infrastruktury B+R).

Na Podkarpaciu największy nacisk zostanie położony na wsparcie obszaru zdrowia, innowacyjności, edukacji, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu, działania związane z włączeniem społecznym, zwiększenie dostępności komunikacyjnej regionu oraz wsparcie obszarów strategicznej interwencji w województwie. Część środków przeznaczona zostanie na projekty miękkie, czyli wsparcie kapitału ludzkiego w obszarach: rynku pracy, edukacji, w tym wyrównywania szans uzdolnionej młodzieży i rozwoju kadry pedagogicznej oraz włączenia i integracji społecznej. W większości przypadków wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny (dotacja). W celu poznania aktualnej oferty konkursowej dla przedsiębiorców z województwa podkarpackiego polecamy skorzystać z naszej wyszukiwarki dotacji.

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

Na intensywność dofinansowania wpływ ma rodzaj projektu. W projektach B+R na poziom dofinansowania wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz kategoria prac (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która różnicuje poziom wsparcia w zależności od miejsca realizacji inwestycji. Przedsiębiorcy z Podkarpacia mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. MŚP mogą liczyć na dodatkową premię. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu 50% dolicza się dodatkowe 20 punktów procentowych, w przypadku inwestycji średnich przedsiębiorstw premia ta wynosi 10 punktów procentowych. Regulamin konkursu zawsze precyzuje rodzaj pomocy (np. regionalna pomoc inwestycyjna, horyzontalna pomoc publiczna na badania, rozwój i innowacyjność, pomoc de minimis) oraz określa maksymalną intensywność wsparcia.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie podkarpackim

Na Podkarpaciu główną Instytucją Pośredniczącą odpowiedzialną za organizację konkursów jest Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Do kluczowych zadań Instytucji Pośredniczącej należy: przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, wybór projektów do dofinansowania oraz podpisywanie umów z beneficjentami, rozliczanie umów o dofinansowanie i monitorowanie ich realizacji itd. Zadania związane z zarządzaniem i obsługą konkursów dla przedsiębiorców wykonują merytoryczne komórki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Sposób składania wniosków (elektronicznie przez dedykowany system vs. tradycyjnie) oraz instytucja odpowiedzialna za obsługę konkursu wskazywane są każdorazowo w regulaminie konkursu.