Dotacje UE w mazowieckie
Województwo mazowieckie na realizację programu regionalnego 2021-2027 otrzymało ponad 2 mld euro. Poza programem regionalnym Mazowsze będzie też mogło korzystać ze środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz z programów krajowych z zakresu m.in. infrastruktury i środowiska, badań i wsparcia innowacyjności, rozwoju cyfrowego. Nowością w perspektywie 2021-2027 będzie to, że region mazowiecki regionalny (słabiej rozwinięta część województwa) będzie mógł korzystać z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. W perspektywie 2021-2027 obowiązuje podział statystyczny na region mazowiecki regionalny (RMR) oraz region warszawski stołeczny (RWS). W skład Obszaru Mazowieckiego Regionalnego wchodzą 32 powiaty i 244 gminy. Region ten zaliczony został do regionów słabiej rozwiniętych w Unii Europejskiej. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli liczyć nawet na 85 procent dofinansowania kosztów projektów. Ponieważ RWS jest lepiej rozwinięty, firmy prowadzące działalność i inwestujące na tym obszarze będą korzystały z funduszy unijnych w ograniczonym stopniu. Dotyczy to zarówno dostępnego budżetu, jak i intensywności dofinansowania.
W przypadku projektów inwestycyjnych intensywność wsparcia w Mazowieckim wynosi od 0% do 50%, w zależności od podregionu lub gminy. Pieniądze dostępne z programu regionalnego dla Mazowsza zostaną przeznaczone przede wszystkim na cyfryzację, innowacje, infrastrukturę badawczą oraz ochronę środowiska.
Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)
Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)
Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)
Minimalizacja wytwarzania odpadów w procesach produkcyjnych – Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)
Rozwijanie recyklingu odpadów – Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)
Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach – Efektywność energetyczna (FENX 1.1)
Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego Internetu szerokopasmowego (FERC 1.1)
Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne (KPO B2.2.2)
Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii – Rozwój OZE (FENX 2.2)
Województwo Mazowieckie ze stolicą w Warszawie jest największe w kraju pod względem powierzchni i ludności. Liczy ponad 5,5 mln mieszkańców. W woj. mazowieckim pod koniec 2021 r. w rejestrze REGON zarejestrowanych było 927 669 podmiotów gospodarki narodowej, tj. 19,2% ogółu podmiotów zarejestrowanych w kraju. W stosunku do roku poprzedniego liczba podmiotów w woj. mazowieckim wzrosła o 4,5%. Ponad połowa jednostek (53,8%) miała swoją siedzibę w Warszawie. Woj. mazowieckie wyróżnia się najwyższym poziomem rozwoju gospodarczego w Polsce. Decyduje o tym wysokie tempo wzrostu gospodarczego, najwyższy udział w generowaniu produktu krajowego brutto (PKB) i najwyższy wskaźnik PKB na 1 mieszkańca w zestawieniu z innymi województwami. Zarówno region Warszawski stołeczny, jak i Mazowiecki regionalny, odnotowują szybszy wzrost PKB na 1 mieszkańca w porównaniu do średniej UE niż większość regionów w Polsce. Mazowsze najszybciej w Polsce pokonuje dystans rozwojowy do najbardziej rozwiniętych regionów UE. Woj. mazowieckie charakteryzuje się wyższą od średniej krajowej wydajnością pracy we wszystkich rodzajach działalności.
Poziom PKB per capita w regionie Warszawskim stołecznym w 2021 r. wyniósł 141 362 zł (204,7% średniej krajowej). Udział w tworzeniu polskiego PKB – 17,5%. Z kolei obszar Mazowiecki Regionalny odpowiadał za 5,3% krajowego PKB. Gospodarka woj. mazowieckiego pod wieloma względami różni się od rynku w innych województwach. O ile w praktycznie całej Polsce wyraźnie dominują firmy skupione na dostarczaniu usług budowlanych i remontowych, na Mazowszu zajmują dopiero drugą pozycję. Najwięcej podmiotów świadczy przy tym usługi finansowe i doradcze (71 050). Trzecie pod względem popularności są usługi medyczne (33 782 podmiotów). Dużą popularnością cieszą się również branże związane z innowacjami. Województwo mazowieckie zajmuje pierwsze miejsce ze względu na nakłady na działalność B+R w 2020 r. (11783,4 mln zł).
Fundusze unijne na Mazowszu – jaki budżet?
Z ogólnej puli środków wynegocjowanej przez Polskę z Komisją Europejską 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a ok. 40% przez marszałków województw. Każde województwo ma swój program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze i organizować konkursy. Na Mazowszu program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Budżet tego programu wynosi 2,1 mld euro. Budżet został podzielony na dwa regiony: region Warszawski Stołeczny i obszar Mazowiecki Regionalny. Obszar Mazowiecki Regionalny dodatkowo będzie mógł korzystać z puli środków dostępnej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (2,65 mld zł).
Dotacje mazowieckie – co można dofinansować?
Poza konkursami organizowanymi na poziomie krajowym przedsiębiorcy z Mazowsza będą mogli skorzystać z funduszy dostępnych na szczeblu regionalnym. W programie Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 przewidziano wspieranie m.in.:
- projektów badawczo-rozwojowych – wspierane będą projekty obejmujące jedynie prace B+R, jak i projekty, w których badania zostaną wzbogacone o komponent inwestycyjny/wdrożeniowy; przedsiębiorcy będą mogli realizować projekty modułowe składające się z takich elementów jak: prace B+R, doradztwo, infrastruktura B+R, prace przedwdrożeniowe, wdrożenie (np. zakup maszyn, oprogramowania, testy), kompetencje pracowników; moduł B+R będzie modułem obowiązkowym, pozostałe moduły mają charakter fakultatywny;
- inwestycji w infrastruktury B+R – dofinansować będzie można zakup, wytworzenie aparatury, sprzętu lub technologii niezbędnej do opracowywania innowacyjnych rozwiązań (produktów lub usług); możliwym będzie zakup prac budowlanych celem budowy i/lub rozbudowy zaplecza B+R w przedsiębiorstwie;
- prowadzenia i rozwoju działalności przedsiębiorstw, w tym modyfikacji lub wprowadzenia nowych modeli biznesowych – przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o sfinansowanie specjalistycznych usług doradczych, celem tego wsparcia będzie modyfikacja lub opracowanie nowego modelu biznesowego, następnie firmy będą mogły sfinansować komponent wdrożeniowy (w oparciu o sformułowane rekomendacje) i/lub działania dotyczące internacjonalizacji działalności;
- programów inkubacyjnych z elementami akceleracji.
Oprócz środków z programu regionalnego, Mazowsze może korzystać z KPO, funduszy unijnych dla Polski Wschodniej oraz programów krajowych z zakresu m.in. infrastruktury i środowiska, badań i wsparcia innowacyjności, rozwoju cyfrowego, rozwoju kapitału ludzkiego. Najmocniej na wspieranie przedsiębiorców ukierunkowanych jest program operacyjny Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W większości przypadków wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny (dotacja). Szczegółowe informacje o aktualnych i planowanych naborach znajdziecie w naszej wyszukiwarce dotacji.
Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej
Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu. W projektach B+R na poziom dofinansowania wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz kategoria prac (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych kluczowe znaczenie ma miejsce realizacji inwestycji. Intensywność wsparcia na nową inwestycję jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która przewiduje różne poziomy wsparcia dla różnych regionów. Województwo mazowieckie zostało podzielone na cztery części, o czterech różnych pułapach dofinansowania. Intensywność wsparcia w Mazowieckim wynosi od 0% do 50%, w zależności od podregionu lub gminy. Miasto stołeczne Warszawa oraz powiaty ościenne zostały wykluczone z regionalnej pomocy inwestycyjnej, przedsiębiorcy z tych obszarów wciąż mogą jednak realizować projekty B+R. Na 50% dofinansowania kosztów nowej inwestycji mogą liczyć przedsiębiorcy z powiatów zlokalizowanych najbliżej tzw. ściany wschodniej tj. powiatów Garwolińskiego, Łosickiego, Sokołowskiego, Węgrowskiego, Siedleckiego oraz m. Siedlce. Dodatkowo MŚP przysługuje premia. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu dolicza się dodatkowe 20%, w przypadku inwestycji realizowanych przez średnie przedsiębiorstwa premia ta wynosi 10%.
Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie mazowieckim
Na Mazowszu główną Instytucją Pośredniczącą odpowiedzialną za organizację konkursów jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. MJWPU zajmuje się:
- naborem i oceną wniosków,
- podpisywaniem umów o dofinansowanie projektów,
- obsługą finansową projektów,
- przeprowadzaniem kontroli rzeczowej i finansowej realizacji projektów,
- prowadzeniem działań informacyjnych i promocyjnych.