Inwestycje

Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)

Kredyt ekologiczny to zupełnie nowe działanie zaplanowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od rodzaju projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
26.09.2024
Start składania wniosków
17.10.2024
17.06.2025
Koniec składania wniosków
31.01.2025
31.07.2025
Pokaż kolejne terminy

Spis treści

Kredyt ekologiczny to zupełnie nowe działanie zaplanowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.

Rundy naborów wniosków:

  • 17.10.2024 – 31.01.2025
  • 17.06.2025 – 31.07.2025

Dla kogo?

W konkursie będą mogły startować MŚP jak i duże przedsiębiorstwa (small mid-caps oraz mid-caps).

Ze wsparcia nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których 25% lub więcej kapitału lub praw głosu kontroluje bezpośrednio lub pośrednio, wspólnie lub indywidualnie, co najmniej jeden organ publiczny.

Ogólne zasady

Warunkiem dostępu jest to, że projekt musi cechować się minimalnym 30% progiem oszczędności energii pierwotnej.

Rezultatem inwestycji musi być zwiększenie energooszczędności procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie. Dofinansować będzie można zakup lub wytworzenie środków trwałych, zakup robót i materiałów budowlanych (w celu modernizacji, adaptacji budynków, poprawy ich efektywności energetycznej), zakup specjalistycznego oprogramowania, zakup i instalacja OZE. W konkursie możliwe będzie również sfinansowanie kosztów specjalistycznych usług doradczych niezbędnych do prawidłowego wdrożenia inwestycji.

Wsparcie będzie mieć formę dotacji (tzw. premii ekologicznej) przyznawanej celem spłaty części kredytu, który przedsiębiorca zaciągnie uprzednio w banku komercyjnym. Intensywność premii będzie uzależniona od lokalizacji inwestycji oraz wielkości przedsiębiorstwa, max. poziom dofinansowania wyniesie 80%. Dopuszczalne będzie finansowanie inwestycji w 100% z kredytu (brak wymogu wniesienia wkładu własnego).

Ścieżka aplikowaniajak sięgnąć po dotacje na projekty inwestycyjne?

  • złożenie wniosku do banku komercyjnego celem udzielenia kredytu ekologicznego i zawarcie warunkowej umowy kredytowej lub przyznanie promesy kredytu ekologicznego,
  • złożenie wniosku o dofinansowanie projektu do BGK celem przyznania premii ekologicznej (dotacji),
  • zawarcie umowy kredytowej z bankiem komercyjnym,
  • podpisanie umowy o dofinansowanie,
  • wypłata premii ekologicznej (dotacji) przez BGK.

Jakie koszty można finansować Kredytem ekologicznym?

  • nabycie środków trwałych,
  • nabycie robót i materiałów budowlanych,
  • nabycie  wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej,
  • studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych, związanych z realizowanym projektem.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy katalog wydatków kwalifikowalnych.

Wydatki kwalifikowane w ramach kredytu ekologicznego

Wsparcie będzie udzielane w ramach różnych rodzajów pomocy publicznej takich jak:

  • regionalna pomoc inwestycyjna,
  • pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP,
  • pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach,
  • pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną w budynkach,
  • pomoc inwestycyjna na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji.
Regionalna pomoc inwestycyjna (zgodnie z mapą pomocy regionalnej 2021-2027)
1.1 Nabycie środków trwałych (innych niż nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności nieruchomości)
W szczególności maszyny i urządzenia. Środki trwałe powinny być ściśle związane z realizacją projektu i kwalifikowane będą wyłącznie w takim zakresie, w jakim będą wykorzystywane do celów projektu. Nabywane środki trwałe muszą być nowe, z wyjątkiem nabywanych przez MŚP. Nowe aktywa oznaczają aktywa które zostały nabyte po cenie rynkowej przez Wnioskodawcę po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie oraz które nie były nigdy wcześniej wykorzystywane w procesie produkcji.

1.2 . Nabycie robót i materiałów budowlanych
Kwalifikowalne są koszty nabycia robót i materiałów budowlanych w zakresie związanym z realizacją projektu, tj. inwestycją ekologiczną. Koszty niekwalifikowane stanowią wydatki niezwiązane z inwestycją ekologiczną, w tym np. budowa budynków czy koszty związane z lokalami mieszkalnymi.

1.3 Nabycie wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej
Kwalifikowalne są koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej, od osób trzecich na warunkach rynkowych. Przykładowo może to być zakup licencji na oprogramowanie niezbędne do realizacji projektu – inwestycji ekologicznej.
Pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP
Kosztami kwalifikowalnymi są koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych. Są to przykładowo np. studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do realizacji projektu i bezpośrednio z nim związane. Nie będą w tym wypadku finansowane wydatki inne związane przykładowo z wprowadzaniem produktów do sprzedaży (uzyskanie certyfikatów) itp. Niekwalifikowane są usługi ciągłe lub okresowe oraz takie, które związane są ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorstwa w postaci rutynowych usług doradztwa podatkowego, regularnych usług prawniczych lub reklamy.
Pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach
Pomoc może zostać przyznana wyłącznie na inwestycje podejmowane w celu spełnienia przyjętych, lecz jeszcze nieobowiązujących norm unijnych, pod warunkiem że inwestycja zostanie zrealizowana i ukończona co najmniej 18 miesięcy przed datą wejścia w życie danej normy. Kwalifikowane są tylko i wyłącznie koszty inwestycji, niezbędne do osiągnięcia wyższego poziomu efektywności energetycznej. Wydatków, które nie są bezpośrednio związane z osiągnięciem wyższego poziomu efektywności energetycznej, nie uznaje się za kwalifikowalne.
Za koszty inwestycji uznaje się koszty nabycia: środków trwałych innych niż nieruchomości;
wartości niematerialnych i prawnych lub robót i materiałów budowlanych niedotyczące budynków. Pomoc nie dotyczy instalacji urządzeń energetycznych wykorzystujących paliwa kopalne, w tym
gaz ziemny. Kosztami kwalifikowalnymi nie można objąć kogeneracji oraz systemów ciepłowniczych i
chłodniczych.
Pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną w budynkach
Wszystkie wydatki związane z termomodernizacją budynków muszą powodować spełnienie
przez budynek standardu WT2021. Muszą mieć one również związek ze zwiększeniem energooszczędności oraz prowadzić do poprawy charakterystyki energetycznej budynku
zgodnie z limitami wskazanymi poniżej. Pomoc może zostać przyznana na poprawę efektywności energetycznej urządzeń grzewczych lub chłodzących wewnątrz budynku. Kosztami kwalifikowalnymi są całkowite koszty inwestycji bezpośrednio związane z osiągnięciem wyższego poziomu efektywności energetycznej budynku. Za koszty inwestycji uznaje się koszty nabycia: środków trwałych innych niż nieruchomości; wartości niematerialnych i prawnych lub robót i materiałów budowlanych dotyczące budynków.

Kosztami kwalifikowalnymi nie można objąć kogeneracji oraz systemów ciepłowniczych i chłodniczych. Pomoc nie dotyczy instalacji urządzeń energetycznych wykorzystujących paliwa kopalne, w tym gaz ziemny.
Pomoc inwestycyjna na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji
Kosztami kwalifikowalnymi są całkowite koszty inwestycji bezpośrednio związane z propagowaniem energii z odnawialnych źródeł energii, propagowaniem wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji. Pomoc przyznawana jest wyłącznie na moce nowo zainstalowane lub odnowione.
Za koszty inwestycji uznaje się koszty nabycia: środków trwałych innych niż nieruchomości; wartości niematerialnych i prawnych lub robót i materiałów budowlanych.
Pomoc de minimis
W ramach tej pomocy dofinansować w konkursie można:
– wydatki, które nie wynikają z Dokumentu audytu, a są przeznaczone na cele związane z Europejskim Zielonym Ładem;
– usługi doradcze dla podmiotów innych niż MŚP;
– koszty przygotowania Dokumentu audytu przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, o ile wydatek zostanie poniesiony po dacie ogłoszenia naboru, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie.

Ile można zyskać?

Na nabór przeznaczono 660 000 000 PLN.

Intensywność dofinansowania wynosi od 15% do 80% w zależności od rodzajów wydatków, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych: 2 mln PLN

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych: 50 mln EUR

Limity dofinansowania, wydatków kwalifikowanych oraz intensywność dofinansowania w ramach określonych rodzajów pomocy publicznej

Regionalna pomoc inwestycyjna
Maksymalna wysokość wydatków kwalifikowanych: 50 mln EUR
Pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP
Maksymalna wartość dofinansowania: 2,2 mln EUR
Usługi doradcze dla podmiotów innych niż MŚP (finansowane z pomocy de minimis)
Maksymalna wartość dofinansowania: 2,2 mln EUR
Pomoc inwestycyjna na połączone usprawnienia efektywności energetycznej i środowiskowej
budynków
Maksymalna wartość dofinansowania: 30 mln EUR na przedsiębiorstwo na projekt
Pomoc de minimis
Maksymalny poziom dofinansowania: do 15% wszystkich wydatków kwalifikowanych projektu

Kryteria wyboru projektów (inwestycji ekologicznych)

Ocena projektów obejmuje 2 etapy. Najpierw przeprowadza się ocenę formalną, a następnie ocenę merytoryczną obejmującą kryteria obligatoryjne tj. kryteria „TAK” i „NIE”. Każde z kryterium w ramach oceny merytorycznej powinno uzyskać ocenę „TAK”. Każdy z etapów posiada oddzielne zestawy kryteriów.

Jak ustala się punktację?

Określa się dla danego projektu punktację wyliczaną jako stosunek poziomu oszczędności energii pierwotnej [MWh] wynikającą z dokumentu audytu do wartości wydatków kwalifikowalnych [PLN] – dla projektów spełniających kryteria obligatoryjne. Na liście kolejność stanowią projekty uszeregowane od najwyższej wartości wyliczonej według powyższego sposobu do wartości najniższej.

Jeżeli taka ocena nie jest wystraczająca do określenia listy rankingowej, w przypadkach kiedy projekty otrzymały taką samą liczbę punktów brane pod uwagę są dodatkowo kryteria rozstrzygające. Dla kredytu ekologicznego określono niniejsze kryterium rozstrzygające, według którego dofinansowanie w pierwszej kolejności będzie przyznawane projektom, które realizowane będą na terenie Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI).

KRYTERIA FORMALNE

KryteriumOpis
1. Czy wniosek o dofinansowanie został złożony w wymaganym terminie?Sprawdzane jest czy wniosek o dofinansowanie został złożony w terminie określonym w Regulaminie wyboru projektów.
2. Czy wniosek zawiera dane rejestrowe wnioskodawcy zgodne z dokumentem rejestrowym?Sprawdzane jest czy odpowiednie punkty Wniosku o dofinansowanie zawierają dane rejestrowe wnioskodawcy zgodne z jego dokumentem rejestrowym.
3. Czy wniosek jest kompletny oraz czy załączono wymagane załączniki?Sprawdzana jest kompletność wniosku w zakresie formalnym, czy do wniosku o dofinansowanie załączono wymagane załączniki oraz czy są czytelne, sporządzone we właściwym wzorze i zawierają wszystkie strony. Treść merytoryczna nie jest sprawdzana na tym etapie oceny z wyjątkiem informacji niezbędnych do przeprowadzenia oceny formalnej.
4. Czy promesa kredytu ekologicznego/warunkowa umowa kredytu ekologicznego zawiera wymagane informacje?Sprawdzane jest czy promesa kredytu ekologicznego z banku kredytującego lub warunkowa umowa kredytu ekologicznego jest wystawiona/zawarta najpóźniej w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie i zawiera potwierdzenie, że została wystawiona/zawarta na podstawie pozytywnej oceny zdolności kredytowej na potrzeby inwestycji ekologicznej.

KRYTERIA MERYTORYCZNE

KryteriumOpis
1. Poprawność dokumentu audytu oraz zgodność inwestycji z wymogami DziałaniaSprawdzane jest czy złożony dokument audytu jest zgodny z wymogami Działania i czy zawiera wszystkie niezbędne informacje, ma odpowiednią formę, a dokumentacja inwestycji wskazuje, że przynosi ona oszczędności energetyczne. W szczególności weryfikuje się czy audyt energetyczny jest zgodny z wymogami. Dokumentacja jest weryfikowana na podstawie podkryteriów:
a. Czy realizacja inwestycji opisanej we wniosku o dofinansowanie i załącznikach jest związana z poprawą efektywności energetycznej.
b. Czy dokument audytu zawiera wszystkie wymagane informacje zgodnie z dokumentacją naboru.
c. Czy dokument audytu odpowiada zakresowi inwestycji dotyczącemu efektywności energetycznej, opisanemu we wniosku o dofinansowanie.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ TAK – podkryteria są spełnione,
❌ NIE – przynajmniej jedno podkryterium nie jest spełnione.
2. Kwalifikowalność wydatkówOcena w ramach kryterium dotyczy tego, czy ujęte we wniosku o dofinansowanie wydatki są wydatkami kwalifikowalnymi do objęcia wsparciem.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ Kryterium otrzyma ocenę „TAK”, jeśli zostaną spełnione wymagania wskazane w jego opisie oraz ewentualna korekta wydatków kwalifikowalnych nie przekracza progu procentowego określonego w Regulaminie wyboru projektów.
❌ Kryterium otrzyma ocenę „NIE”, jeżeli korekta przekroczy próg procentowy określony w Regulaminie wyboru projektów w stosunku do wartości w pierwotnie złożonej wersji wniosku o dofinansowanie lub nie zostaną spełnione wymagania wskazane w jego opisie.
3. Projekt spełnia minimalny próg oszczędności energiiSprawdzane jest czy z dokumentu audytu i wniosku o dofinansowanie wynika, że inwestycja przyniesie oszczędność energii pierwotnej na poziomie min. 30% w odniesieniu do obszaru podlegającego zakresowi projektu.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ TAK – oszczędność energii pierwotnej osiąga poziom min. 30%,
❌ NIE – brak spełnienia warunku.
4. Inwestycja objęta projektem nie jest związana z rodzajami działalności wykluczonymi z możliwości uzyskania wsparciaW ramach kryterium sprawdzane jest czy przedmiot inwestycji nie jest związany z rodzajami działalności wykluczonych z możliwości uzyskania wsparcia.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ TAK – przedmiot działalności projektu nie dotyczy działalności wykluczonych z możliwości uzyskania wsparcia,
❌ NIE – przedmiot działalności projektu dotyczy działalności wykluczonych z możliwości uzyskania wsparcia.
5. Projekt spełnia horyzontalne zasady równości szans i niedyskryminacjiOceniane jest czy projekt spełnia wymagania wynikające z zasad horyzontalnych równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz równości kobiet i mężczyzn.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ TAK – jeśli zostaną spełnione wymagania wskazane w jego opisie kryterium,
❌ NIE – brak spełnienia powyższego warunku.
6. Projekt jest zgody z Kartą Praw PodstawowychW kryterium sprawdzane jest czy projekt jest zgodny z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r. w zakresie odnoszącym się do sposobu realizacji i zakresu projektu.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ TAK – jeśli zostaną spełnione wymagania wskazane w jego opisie kryterium,
❌ NIE – brak spełnienia powyższego warunku.
7. Projekt jest zgodny Konwencją o Prawach Osób NiepełnosprawnychSprawdzane jest czy projekt jest zgodny z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych z dnia 13 grudnia 2006 r. w zakresie odnoszącym się do sposobu realizacji i zakresu projektu. Ocena zgodności z kryterium nastąpi w odniesieniu do art. 2-7, 9 Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ TAK – jeśli zostaną spełnione wymagania wskazane w jego opisie kryterium,
❌ NIE – brak spełnienia powyższego warunku.
8. Czy wnioskodawca i projekt nie podlegają wykluczeniu?Wniosek sprawdzany jest w ramach poniższych podkryteriów, które są oceniane niezależnie:
A – Nie można przyznać pomocy w przypadku indywidualnej regionalnej pomocy inwestycyjnej wnioskodawcy, który dokonał przeniesienia do zakładu, w którym ma zostać dokonana inwestycja początkowa, której dotyczy wniosek o pomoc, w ciągu dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku o pomoc, oraz planuje dokonać takiego przeniesienia w okresie dwóch lat od zakończenia inwestycji początkowej, której dotyczy wniosek o pomoc. Wykluczenie ma zastosowanie wyłącznie w przypadku gdy w ramach projektu udzielana jest regionalna pomoc inwestycyjna. Wnioskodawca nie został wykluczony z naboru na podstawie sankcji w stosunku do podmiotów i osób, które w bezpośredni lub pośredni sposób wspierają działania wojenne Federacji Rosyjskiej lub są za nie odpowiedzialne.
B – Wnioskodawca prowadzi działalność na terenie RP potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru
C – Projekt (miejsce realizacji projektu) znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
D – Projekt rozpocznie się po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ TAK – wszystkie powyższe podkryteria są spełnione,
❌ NIE – przynajmniej jedno z powyższych podkryteriów nie jest spełnione.
9. Czy projekt jest właściwie przygotowany?Kryterium jest uznane za spełnione, jeżeli:
– przedstawione informacje/dane są spójne, wiarygodne i kompletne,
– projekt jest gotowy do realizacji lub realizacja projektu jest uzależniona od uzyskania dodatkowych dokumentów, takich jak: pozwolenia (np. na budowę), koncesje, dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów środowiskowych (np. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach). Oceniane jest czy wnioskodawca wskazał we wniosku wszystkie pozwolenia, koncesje, itp., które są potrzebne do realizacji projektu i określił instytucje odpowiedzialne za ich wydanie. Jeśli wnioskodawca danego dokumentu jeszcze nie uzyskał, to czy we wniosku przedstawił realny harmonogram jego pozyskania.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ TAK – kryterium jest spełnione,
❌ NIE – kryterium nie jest spełnione.
10. Projekt dotyczy inwestycji początkowej zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej (jeśli dotyczy)Wsparcie w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej może być przyznane dla projektów, które są związane z inwestycją początkową. Oceniane jest czy projekt obejmuje inwestycję w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ TAK – projekt dotyczy inwestycji początkowej,
❌ NIE – projekt nie dotyczy inwestycji początkowej.

Wymagana ocena: (TAK w przypadku gdy w projekt przewiduje regionalną pomoc inwestycyjna)
11. Wskaźniki projektu są obiektywnie weryfikowalne i odzwierciedlają założone cele projektuZadania i efekty projektu powinny być odzwierciedlone we wskaźnikach produktu i rezultatu. Oceniane jest czy planowane zadania i wydatki są określone za pomocą wskaźników produktu i rezultatu, czy są adekwatne, spójne, mierzalne, poprawnie określone, obiektywnie weryfikowalne i realne do osiągnięcia, czy wnioskodawca wskazał we wniosku wszystkie adekwatne wskaźniki oraz czy przedstawił definicje oraz sposób wyliczenia wartości docelowej dla zaproponowanych wskaźników.

Możliwa ocena kryterium:
✔️ TAK – wskaźniki projektu są obiektywnie weryfikowalne i odzwierciedlają założone cele projektu,
❌ NIE – brak spełnienia powyższego założenia.
12. Projekt spełnia zasadę zrównoważonego rozwojuOcenie podlega, czy projekt spełnia zasadę zrównoważonego rozwoju, tj. czy:
– projekt będzie realizowany zgodnie z odpowiednimi przepisami w zakresie ochrony środowiska związanymi z realizacją danego projektu;
– projekt będzie realizowany zgodnie z projekt będzie realizowany zgodnie z jednym z wariantów a)-d) tj. zgodnie z:
a) co najmniej dwiema zasadami z 6R tj. odmów (refuse); ogranicz (reduce); używaj ponownie
(reuse); naprawiaj (recover); oddaj do recyklingu (recycle); zastanów się co możesz zrobić
lepiej (rethink) lub
b) co najmniej jedną zasadą z 6R lub
c) pozytywnym wpływem na inne aspekty środowiskowe w ramach projektu (niż zasady 6R) lub
d) co najmniej jedną zasadą z 6R i zgodnie z pozytywnym wpływem na inne aspekty
środowiskowe w ramach projektu (niż zasady 6R).
– Wnioskodawca przedstawił adekwatne wskaźniki środowiskowe w zależności od wybranego wariantu a)-d);
– wskaźniki środowiskowe są spójne, mierzalne, prawidłowo określone, obiektywnie weryfikowalne oraz realne do osiągniecia dla wnioskowanego wsparcia w ramach danego projektu;
– wnioskodawca uzasadnił we wniosku o dofinansowanie spełnienie zasady zrównoważonego rozwoju dla całego projektu.

Kryterium otrzyma ocenę ✔️ TAK, jeśli zostaną spełnione wymagania wskazane w jego opisie.

Zapoznaj się z dokumentacją konkursową dla kredytu ekologicznego

Poniżej zamieszczamy link do całości dokumentacji konkursowej wraz z wymaganymi załącznikami. Zachęcamy do kontaktu w przypadku pytań i chęci pozyskania dotacji – Kredyt ekologiczny!

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 29.01.2025
Pozostało 9 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej

Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 30.01.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) to dotacja obejmująca wsparciem przedsiębiorstwa MŚP, duże przedsiębiorstwa pod warunkiem współpracy z MŚP oraz konsorcja naukowo-przemysłowe. Dofinansowanie można przeznaczyć na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, wdrożenie wyników prac B+R dodatkowo wraz z komponentem rozwoju kwalifikacji oraz inwestycji w infrastrukturę B+R.
Dowiedz się więcej

Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy – Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
W ramach dotacji Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy - Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1) wsparcie ma na celu rozwój efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych poprzez projekty z zakresu budowy przebudowy czy modernizacji systemów ciepłowniczych i sieci chłodu.
Dowiedz się więcej

Wsparcie infrastruktury badawczej lub aparatury badawczej niezbędnej do prowadzenia prac B+R – B+R w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.6)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Dotacja przeznaczona jest dla przedsiębiorców z woj. łódzkiego na wsparcie infrastruktury lub aparatury badawczej niezbędnej do prowadzenia prac B+R. Dofinansować będzie można budowę, przebudowę, modernizację infrastruktury B+R oraz inwestycje w specjalistyczną aparaturę.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas