Inwestycje

Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji (II) - Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3)

Działanie Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji (II) - Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3) przewiduje wsparcie inwestycyjne i doradcze w obszarze transformacji modeli biznesowych przedsiębiorstw w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Wdrożenie działań obejmuje koszty zaprojektowania i przeprowadzenia niezbędnych prac dostosowawczych, czy zakup lub zaprojektowanie nowych technologii.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
3 500 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
01.09.2025
Koniec składania wniosków
31.10.2025

Cel działania

Wsparcie ukierunkowane jest na inwestycje i doradztwo w obszarze wdrożenia w przedsiębiorstwie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Kto może pozyskać dotację?

  • Przedsiębiorstwo MŚP

O wsparcie mogą się ubiegać wyłącznie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu Polski Wschodniej tj. województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego oraz części województwa mazowieckiego, oprócz Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów, które w ramach I etapu opracowały model biznesowy GOZ-transformacji zatwierdzony przez PARP.

Zakres wsparcia

Wsparcie w ramach konkursu GOZ 1.3 jest dwuetapowe i składa się z etapu opracowania modelu biznesowego GOZ oraz etapu późniejszego wdrożenia go w przedsiębiorstwie.

ETAP II – Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji

Po opracowaniu modelu biznesowego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować etap jego wdrożenia, którego zakres to w szczególności:

  • zaprojektowanie i przeprowadzenie niezbędnych prac dostosowawczych;
  • zakup lub zaprojektowanie nowych technologii;
  • działania inwestycyjne, jak np. zakup bardziej przyjaznych dla środowiska maszyn;
  • szkolenia czy przekwalifikowanie pracowników w celu wdrożenia nowego modelu biznesowego.

Co można dofinansować?

Wsparcie w ramach Etapu II obejmie m.in.:

  • koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji;
  • nabycie albo wytworzenie środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane;
  • nabycie oprogramowania i innych wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej;
  • koszty nabycia robót i materiałów budowlanych;
  • koszty usług szkoleniowych;
  • koszty promocji związane z wdrożeniem GOZ w przedsiębiorstwie.

Kategorie wydatków kwalifikowalnych

W ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej kwalifikowalne są koszty związane z realizacją inwestycji początkowej:

  • środki trwałe/dostawy (nowe)
  • roboty i materiały budowlane (nie więcej niż 20% wartości kosztów nabycia środków trwałych)
  • wartości niematerialne i prawne (koszty patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej, pod warunkiem, że spełniają warunki określone w dokumentacji konkursowej)

W ramach pomocy na usługi doradcze na rzecz MŚP kwalifikowalne są:

  • usługi doradcze (zewnętrzne) bezpośrednio związane z wdrożeniem modelu biznesowego GOZ-transformacji, opracowanego w ramach etapu I

Intensywność pomocy na usługi doradcze dla MSP nie przekracza 50% kosztów kwalifikowalnych.

W ramach pomocy dla MŚP na wspieranie innowacyjności za koszty kwalifikowalne uznaje się koszty bezpośrednio związane z projektem oraz zgodne z umową o dofinansowanie w zakresie:

  • uzyskania, walidacji i obrony patentów oraz innych wartości niematerialnych i prawnych
  • usług doradczych w zakresie innowacji w rozumieniu art. 2 pkt 94 Rozporządzenia Komisji nr 651/2014
  • usług wsparcia innowacji w zakresie w zakresie testowania, eksperymentów i certyfikacji lub innych powiązanych usług

Intensywność pomocy dla MŚP na wspieranie innowacyjności nie przekracza 50% kosztów kwalifikowalnych.

W ramach pomocy de minimis kwalifikowalne są następujące koszty usług zewnętrznych:

  • usług doradczych bezpośrednio związanych i niezbędnych do wdrożenia działań wynikających z opracowanego i zatwierdzonego w etapie I modelu biznesowego GOZ-transformacji w przedsiębiorstwie wnioskodawcyc)
  • usług doradczych lub eksperckich niezbędnych do potwierdzenia, że określone dla projektu wskaźniki środowiskowe zostały osiągnięte

– łącznie 20% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu

  • ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia należytego wykonania umowy o dofinansowanie
  • subskrypcji rozumianej jako odpłatny dostęp do oprogramowania, usługi lub produktu, która nie wiąże się z nabyciem praw własności intelektualnej
  • usług szkoleniowych – 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu

Intensywność pomocy de minimis nie przekracza 85% kosztów kwalifikowalnych.

Usługi zewnętrzne dotyczące promocji projektu. W ramach projektu wnioskodawca może zaplanować działania promocyjne związane z promocją nowych produktów/usług o charakterze ekologicznym oraz wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań związanych z GOZ. Limit na promocję projektu lub rozwiązań, których projekt dotyczy w wysokości nieprzekraczającej 2% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Koszty inwestycji – efektywność energetyczna inna niż w budynkach. Za koszty inwestycji uznaje się koszty nabycia: środków trwałych innych niż nieruchomości; wartości niematerialnych i prawnych lub robót i materiałów budowlanych. Kosztów, które nie są bezpośrednio związane z osiągnięciem wyższego poziomu efektywności energetycznej, nie uznaje się za kwalifikowalne. Intensywność pomocy nie może przekraczać 45% kosztów kwalifikowalnych. Intensywność pomocy można zwiększyć o 20 punktów procentowych w przypadku pomocy przyznawanej małym przedsiębiorstwom i o 10 punktów procentowych w przypadku pomocy przyznawanej średnim przedsiębiorstwom.

Koszty inwestycji na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Za koszty inwestycji uznaje się koszty nabycia: środków trwałych innych niż nieruchomości, wartości niematerialnych i prawnych lub robót i materiałów budowlanych. Intensywność pomocy nie może przekraczać 55% kosztów kwalifikowalnych. Intensywność pomocy można zwiększyć o 20 punktów procentowych w przypadku pomocy przyznawanej małym przedsiębiorstwom i o 10 punktów procentowych w przypadku pomocy przyznawanej średnim przedsiębiorstwom.

Intensywność wsparcia dla regionalnej pomocy inwestycyjnej

Województwa (regiony)Małe przedsiębiorstwaŚrednie przedsiębiorstwa
lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie;
region mazowiecki regionalny (podregion siedlecki)
70%60%
region mazowiecki regionalny (podregiony: ciechanowski,
ostrołęcki, płocki, radomski, żyrardowski)
60%50%
Tabela Intensywności wsparcia dla regionalnej pomocy
inwestycyjnej

Ile można zyskać?

Budżet konkursu dla Etapu II wynosi 100 mln PLN.

Forma dofinansowania: dotacja bezzwrotna

Maksymalna wartość dofinansowania: 3,5 mln PLN

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie: 5 mln PLN, minimalna: bez limitu

Maksymalna intensywność dofinansowania: 85%, wkład własny: 15%

Priorytetowo będą traktowane projekty wpisujące się w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji wspólnych dla co najmniej dwóch województw z Polski Wschodniej.

Dokumentacja dotacji Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji (II) – Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3)

Terminy zgłoszeń w ramach tego konkursu są prowadzone w rundach.

II runda: wrzesień 2025 – październik 2025 (daty podane poglądowo)

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) – Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – FE dla Świętokrzyskiego (1.5)

Nabór do 14.07.2025
Pozostało 3 dni
Wielkość dotacji
150 000,00 PLN
Dotacja Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) - Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji - FE dla Świętokrzyskiego (1.5) ma na celu zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji. W ramach dotacji możliwy jest zakup proinnowacyjnych usług doradczych dla MŚP (w formie voucheru) jako elementu systemu zachęt do działalności B+R i innowacyjnej. Instrument stanowić będzie wsparcie MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 29.07.2025
Pozostało 18 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Upowszechnianie podejścia w zakresie GOZ – Gospodarka obiegu zamkniętego – FE dla Małopolski (8.10)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 20 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Upowszechnianie podejścia w zakresie GOZ - Gospodarka obiegu zamkniętego - FE dla Małopolski (8.10) to dotacja, która wspiera projekty wpływające na zmniejszenie zużycia zasobów, a przez to na stopniowe przechodzenie z linearnego do cyrkularnego modelu gospodarki. Możliwe do realizacji będą inwestycje z zakresu gospodarowania odpadami, upowszechnianie podejścia GOZ.
Dowiedz się więcej

Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 20 dni
Wielkość dotacji
do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
W ramach dotacji Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2) oferowanej z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej lub innowacji technologicznej.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas