Dotacje UE w lubelskie
Województwo lubelskie na realizację programu regionalnego 2021-2027 otrzymało 2,43 mld euro. Poza programem regionalnym lubelscy przedsiębiorcy będą też mogli korzystać ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz programów krajowych, w tym programu wsparcia dedykowanego Polsce Wschodniej (Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej – FEPW). Wsparcie finansowe w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. W przypadku, gdy projekt uzyskał wsparcie, dofinansowanie programu operacyjnego województwa udzielane będzie zgodnie z mapą pomocy regionalnej – podmioty z województwa lubelskiego mogą liczyć na wsparcie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo w konkursach dotacyjnych możliwe jest uzyskanie premii z uwagi na posiadany status MŚP, tym samym maksymalna intensywność pomocy może wynieść nawet 70%. Poznaj aktualne dotacje unijne lubelskie.
Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w średnich przedsiębiorstwach – Efektywność energetyczna (FENX 1.1) – nabór dla średnich przedsiębiorstw
Rozwijanie recyklingu odpadów – Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)
Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ – Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)
Specjalistyczne doradztwo dla MŚP – Usługi dla MŚP – FE dla Lubelskiego (2.5)
EIC Accelerator
Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)
Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)
Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)
Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy – Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)
Przedsiębiorstwa na terenie województwa lubelskiego
Województwo lubelskie zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem powierzchni. Jest to najdalej wysunięte na wschód województwo w Polsce położone między Wisłą a Bugiem. Graniczy z Ukrainą i Białorusią. Lubelszczyznę zamieszkuje około 2,1 mln osób. W woj. lubelskim działalność prowadzi 201,6 tys. firm, czyli 4,1% ogółu podmiotów zarejestrowanych w kraju (stan na czerwiec 2022 r.). Lublin, stolica województwa lubelskiego, jest największym miastem we wschodniej Polsce. Lubelskie nazywane jest gospodarczą bramą Unii Europejskiej na Wschód. Do największych miast województwa – poza Lublinem – należą Zamość, Chełm i Biała Podlaska. Województwo lubelskie w 2019 r. pod względem tempa rozwoju zajmowało 10 miejsce w kraju. Jest to jeden z najwolniej rozwijających się regionów. Lubelszczyzna jest regionem typowo rolniczym o niskim stopniu uprzemysłowienia. W regionie występuje niska aktywność przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia działalności B+R i wdrażania jej wyników na rynek. Diagnoza sytuacji regionu wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie ono musiało sprostać wielu wyzwaniom stojącym na drodze do rozwoju Lubelszczyzny. Gospodarka woj. lubelskiego ma charakter wielofunkcyjny. Opiera się głównie na lokalnych walorach i surowcach, a dominującymi branżami są przemysł rolno-spożywczy, a także usługi związane z handlem i turystyką. Wartość PKB na 1 mieszkańca w 2021 r. wyniosła 47 464 zł (co stanowi 68,7% wskaźnika dla całego kraju). Udział w tworzeniu polskiego PKB – 3,7%. W 2021 r. Lubelszczyzna charakteryzowała się największym udziałem w finansowaniu działalności B+R ze środków sektora rządowego (68,1%). W 2020 r. zajmowała 9 miejsce pod względem nakładów wewnętrznych na działalność B+R.
Dotacje unijne na Lubelszczyźnie – jaki budżet?
Z ogólnej puli środków wynegocjowanej przez Polskę w Komisji Europejskiej, 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a ok. 40% przez marszałków województw. Każde województwo ma własny program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze i organizować konkursy dotacyjne. Na Lubelszczyźnie program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Budżet programu na dofinansowanie projektów opiewa na 2,43 mld euro. Kolejnym programem wsparcia, w którym będzie można składać wnioski o dotacje, jest Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, którego budżet wynosi 2,65 mld euro. W ramach programu operacyjnego województwa lubelskiego, środki finansowe można przeznaczyć na zróżnicowane cele badawcze, rozwojowe czy inwestycyjne.
Dotacje lubelskie – co można dofinansować?
W nowej perspektywie finansowej dotacje dla firm przewidują duże dofinansowania projektów na Lubelszczyźnie. Województwo lubelskie jest drugim województwem w kraju pod względem alokacji na finansowanie programów regionalnych. Poza konkursami organizowanymi na poziomie krajowym (np. w ramach programu FENG) przedsiębiorcy z lubelskiego będą mogli skorzystać z funduszy europejskich dostępnych na szczeblu regionalnym. Pieniądze dostępne w ramach regionalnego programu zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w obszarze innowacji i przedsiębiorczości (prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, inwestycji w infrastrukturę B+R, wdrażania innowacyjnych rozwiązań na rynek), cyfryzacji, ochrony środowiska, efektywności energetycznej, edukacji, rynku pracy i spraw społecznych, rozpoczęcia działalności gospodarczej czy rozwoju działalności, infrastruktury transportowej, ochrony zdrowia, kultury i turystyki oraz zintegrowanych inwestycji terytorialnych.
W większości przypadków dotacje unijne mają charakter bezzwrotny. Nabór wniosków zawsze odbywa się zgodnie z opublikowanym harmonogramem, a szczegółowe informacje o aktualnych i planowanych konkursach dotacyjnych czy celach projektów dostępne są w naszej wyszukiwarce dotacji. Przy przeglądaniu aktualnych dotacji, weź pod uwagę typ projektu oraz to, jakie podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie.
Fundusze Europejskie – mapa pomocy regionalnej
Intensywność dofinansowania w ramach konkursów dotacyjnych uzależniona jest od celu projektu. W typie projektów B+R na poziom dofinansowania wpływ ma to, kto realizuje projekt (mikro, małe, średnie czy duże przedsiębiorstwo) oraz kategoria prac (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). Gdy celem głównym projektu są inwestycje, intensywność dofinansowania jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2021-2027, która przewiduje różne poziomy wsparcia dla różnych regionów. Przedsiębiorcy z Lubelszczyzny mogą liczyć na dotacje unijne w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych, przy czym MŚP przysługuje dodatkowa premia. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu 50% dolicza się dodatkowe 20 punktów procentowych, w przypadku inwestycji średnich firm, premia ta wynosi 10 punktów procentowych. Dofinansowania unijne są wielką szansą dla lubelskich przedsiębiorców, skontaktuj się z naszymi konsultantami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie nabory wniosków są aktualnie prowadzone i jak złożyć wniosek o dotację.
Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie lubelskim
W województwie lubelskim główną Instytucją Pośredniczącą odpowiedzialną za organizację konkursów jest Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości odpowiada w szczególności za przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, w tym organizację procesu oceny wniosków. Decyduje, czy projekt kwalifikuje się do przyznania wsparcia finansowego, ale i o tym, jakie są wymagania przy naborze projektu czy jakie warunki muszą spełnić uczestnicy projektu. Nasza wyszukiwarka dotacji pozwala znaleźć dofinansowania unijne zarówno z puli krajowych dotacji dla firm, jak i środków finansowych przyznawanych z puli programu operacyjnego województwa oraz regionalnego programu operacyjnego dla Polski Wschodniej. Wsparcie rozwoju Lubelszczyzny jest istotnym elementem polityki dotacyjnej UE na terenie naszego kraju. Sprawdź, jakie dotacje unijne lubelskie są planowane i jakie wnioski o dotacje dla Lubelszczyzny można aktualnie składać.
Fundusze unijne na Lubelszczyźnie – jaki budżet?
Z ogólnej puli środków wynegocjowanej przez Polskę z Komisją Europejską 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a ok. 40% przez marszałków województw. Każde województwo ma własny program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze i organizować konkursy. Na Lubelszczyźnie program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na 2,43 mld euro. Kolejnym programem w ramach, którego województwo lubelskie otrzyma środki jest Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, którego budżet wynosi 2,65 mld euro.
Dotacje lubelskie – co można dofinansować?
W nowej perspektywie finansowej przedsiębiorcy z województwa lubelskiego będą mogli liczyć na duże wsparcie. Województwo lubelskie jest drugim województwem w kraju pod względem alokacji na finansowanie programów regionalnych. Poza konkursami organizowanymi na poziomie krajowym (np. w ramach programu FENG) przedsiębiorcy z lubelskiego będą mogli skorzystać z funduszy europejskich dostępnych na szczeblu regionalnym. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności w województwie lubelskim zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w obszarze innowacji i przedsiębiorczości (prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, inwestycji w infrastrukturę B+R, wdrażania innowacyjnych rozwiązań na rynek), cyfryzacji, ochrony środowiska, efektywności energetycznej, edukacji, rynku pracy i spraw społecznych, infrastruktury transportowej, ochrony zdrowia, kultury i turystyki oraz zintegrowanych inwestycji terytorialnych.
W większości przypadków wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny (dotacja). Szczegółowe informacje o aktualnych i planowanych naborach dostępne są w naszej wyszukiwarce dotacji.
Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej
Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu. W projektach B+R na poziom dofinansowania wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz kategoria prac (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która przewiduje różne poziomy wsparcia dla różnych regionów. Przedsiębiorcy z Lubelszczyzny mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. MŚP przysługuje dodatkowa premia. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu 50% dolicza się dodatkowe 20 punktów procentowych, w przypadku inwestycji średnich firm premia ta wynosi 10 punktów procentowych.
Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie lubelskim
W województwie lubelskim główną Instytucją Pośredniczącą odpowiedzialną za organizację konkursów jest Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości odpowiada w szczególności za przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, w tym organizację procesu oceny wniosków.