Dotacje UE w lubelskie
Województwo lubelskie na realizację programu regionalnego 2021-2027 otrzymało 2,43 mld euro. Poza programem regionalnym lubelscy przedsiębiorcy będą też mogli korzystać ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz programów krajowych, w tym programu dedykowanego Polsce Wschodniej (Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej – FEPW). Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. W przypadku, gdy dofinansowanie udzielane będzie zgodnie z mapą pomocy regionalnej podmioty z województwa lubelskiego mogą liczyć na wsparcie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo mogą starać się o premię z uwagi na posiadany status MŚP, tym samym maksymalna intensywność pomocy może wynieść nawet 70%.
Specjalistyczne doradztwo dla MŚP – Usługi dla MŚP – FE dla Lubelskiego (2.5)
Projekty badawczo-wdrożeniowe zmierzające do komercjalizacji wyników prac B+R – Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – FE dla Lubelskiego (1.3)
Transformacja cyfrowa MŚP – Cyfryzacja lubelskich MŚP – FE dla Lubelskiego (2.4)
Rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym – GOZ w przedsiębiorstwach – FE dla Lubelskiego (3.8)
Wsparcie infrastruktury B+R – Infrastruktura wspomagająca rozwój technologiczny przedsiębiorstw – FE dla Lubelskiego (1.2)
Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji (II) – Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3)
Program Energia Plus
Program Innowacje dla Środowiska
Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – konkurs dla dużych przedsiębiorstw
Województwo lubelskie zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem powierzchni. Jest to najdalej wysunięte na wschód województwo w Polsce położone między Wisłą a Bugiem. Graniczy z Ukrainą i Białorusią. Lubelszczyznę zamieszkuje około 2,1 mln osób. W województwie lubelskim działalność prowadzi 201,6 tys. firm, czyli 4,1% ogółu podmiotów zarejestrowanych w kraju (stan na czerwiec 2022 r.). Lublin, stolica województwa lubelskiego, jest największym miastem na wschodzie Polski. Lubelskie nazywane jest gospodarczą bramą Unii Europejskiej na Wschód. Do największych miast województwa – poza Lublinem – należą Zamość, Chełm i Biała Podlaska. Województwo lubelskie w 2019 r. pod względem tempa rozwoju zajmowało 10 miejsce w kraju. Jest to jeden z najwolniej rozwijających się regionów. Lubelszczyzna jest regionem typowo rolniczym o niskim stopniu uprzemysłowienia. W regionie występuje niska aktywność przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia działalności B+R i wdrażania jej wyników na rynek. Diagnoza sytuacji regionu wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie ono musiało sprostać wielu wyzwaniom. Gospodarka województwa lubelskiego ma charakter wielofunkcyjny. Opiera się głównie na lokalnych walorach i surowcach, a dominującymi branżami są przemysł rolno-spożywczy, a także usługi związane z handlem i turystyką. Wartość PKB na 1 mieszkańca w 2021 r. wyniosła 47 464 zł (co stanowi 68,7% wskaźnika dla całego kraju). Udział w tworzeniu polskiego PKB – 3,7%. W 2021 r. Lubelszczyzna charakteryzowała się największym udziałem w finansowaniu działalności B+R ze środków sektora rządowego (68,1%). W 2020 r. zajmowała 9 miejsce pod względem nakładów wewnętrznych na działalność B+R.
Fundusze unijne na Lubelszczyźnie – jaki budżet?
Z ogólnej puli środków wynegocjowanej przez Polskę z Komisją Europejską 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a ok. 40% przez marszałków województw. Każde województwo ma własny program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze i organizować konkursy. Na Lubelszczyźnie program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na 2,43 mld euro. Kolejnym programem w ramach, którego województwo lubelskie otrzyma środki jest Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, którego budżet wynosi 2,65 mld euro.
Dotacje lubelskie – co można dofinansować?
W nowej perspektywie finansowej przedsiębiorcy z województwa lubelskiego będą mogli liczyć na duże wsparcie. Województwo lubelskie jest drugim województwem w kraju pod względem alokacji na finansowanie programów regionalnych. Poza konkursami organizowanymi na poziomie krajowym (np. w ramach programu FENG) przedsiębiorcy z lubelskiego będą mogli skorzystać z funduszy europejskich dostępnych na szczeblu regionalnym. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności w województwie lubelskim zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w obszarze innowacji i przedsiębiorczości (prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, inwestycji w infrastrukturę B+R, wdrażania innowacyjnych rozwiązań na rynek), cyfryzacji, ochrony środowiska, efektywności energetycznej, edukacji, rynku pracy i spraw społecznych, infrastruktury transportowej, ochrony zdrowia, kultury i turystyki oraz zintegrowanych inwestycji terytorialnych.
W większości przypadków wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny (dotacja). Szczegółowe informacje o aktualnych i planowanych naborach dostępne są w naszej wyszukiwarce dotacji.
Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej
Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu. W projektach B+R na poziom dofinansowania wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz kategoria prac (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która przewiduje różne poziomy wsparcia dla różnych regionów. Przedsiębiorcy z Lubelszczyzny mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. MŚP przysługuje dodatkowa premia. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu 50% dolicza się dodatkowe 20 punktów procentowych, w przypadku inwestycji średnich firm premia ta wynosi 10 punktów procentowych.
Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie lubelskim
W województwie lubelskim główną Instytucją Pośredniczącą odpowiedzialną za organizację konkursów jest Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości odpowiada w szczególności za przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, w tym organizację procesu oceny wniosków.