Wyszukiwarka dotacji

Projekty inwestycyjne dla przedsiębiorstw. Poznaj możliwości jakie oferują Fundusze Europejskie.

Fundusze na inwestycje w rozwój działalności firmy

Projekty inwestycyjne, które można realizować w ramach programów unijnych mogą przynieść wiele wymiernych korzyści. Realizację projektów inwestycyjnych można rozpocząć w każdej chwili. Pytanie jak? Odpowiedź jest prosta. Nowa perspektywa finansowa 2021-2027 niesie ze sobą możliwości pozyskania wsparcia na rozwój biznesu i wspieranie konkurencyjności firm. Głównie inwestycje dla przedsiębiorców wiążą się także z innowacyjnością, wdrażaniem nowych rozwiązań, zakupem infrastruktury badawczo-rozwojowej, inwestycjami w robotyzację i cyfryzację, Przemysł 4.0 czy w gospodarkę obiegu zamkniętego i działania wspierające ochronę środowiska.

Dofinansowanie na inwestycje to także działania w zakresie finansowania inwestycji początkowych w przedsiębiorstwach. Krótko mówiąc inwestycja początkowa wiąże się z dywersyfikacją, rozbudową, unowocześnieniem przedsiębiorstwa oraz jego konkurencyjności.

Oferta dotacji współfinansowanych z Funduszy Europejskich

W ramach programów krajowych takich jak Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wiele inicjatyw i działań wspiera projekty inwestycyjne. Dofinansowanie projektu inwestycyjnego oferuje przykładowo Ścieżka SMART jednak priorytetem jest tutaj część badawczo-rozwojowa. Realizację inwestycji przedsiębiorstw z sektora MŚP na transformację cyfrową w postaci wsparcia grantowego wspierać będzie także wkrótce projekt Dig.IT.

Szansa na rozwój przedsiębiorstwa to także wsparcie z KPO czyli Krajowego Planu Odbudowy. Wówczas dofinansowanie projektu inwestycyjnego można uzyskać w ramach wsparcia na zielone inwestycje zarówno w dużych przedsiębiorstwach jak i przedsiębiorstwach z sektora MŚP, tj. w ramach:

Co więcej w ramach KPO duże przedsiębiorstwa mogą liczyć także na rozwój innowacyjności, a co za tym idzie na rozwój przedsiębiorstwa poprzez inwestycje w rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0, nowoczesnych technologii i rozwiązań sztucznej inteligencji (AI), komunikacji Machine to Machine, Internetu Rzeczy czy technologii chmurowych. Mowa tutaj o działaniu:

Oferta programów regionalnych także wspiera projekty inwestycyjne przedsiębiorców. Dotacje inwestycyjne obejmują przede wszystkim rozwój działalności firmy poprzez działania takie jak:

Zielone inwestycje mające na celu wsparcie efektywności energetycznej, gospodarki niskoemisyjnej i rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego. W tym dofinansowanie można pozyskać np. na instalacje OZE, magazyny ciepła, ekoinnowacje czy termomodernizację budynków. Realizację inwestycji na ochronę środowiska obejmują także działania z zakresu transformacji gospodarki. W ramach tego można także realizować inwestycje w zakresie gospodarki odpadami, recyklingu odpadami czy ograniczania konsumpcji.

Dotacje inwestycyjne w tym zakresie to wówczas przykładowo:

Inwestycje w produkty lub procesy biznesowe, rozwój innowacyjności

Oferta programów regionalnych zawiera w sobie także działania na realizację projektów inwestycyjnych z obszarów wdrażania innowacji procesowych lub produktowych, których celem są ulepszone produkty lub nowe produkty w przedsiębiorstwach lub analogicznie ulepszone procesy biznesowe lub nowe procesy biznesowe. Takie inwestycje w ramach regionalnego programu operacyjnego mają na celu, wzrost konkurencyjności firm zwłaszcza tych z obszarów słabiej rozwiniętych. Dlatego też część dotacji z regionalnego programu operacyjnego danego województwa może być przeznaczona dla regionów z części zachodniej lub wschodniej, lub także ograniczona wyłącznie do kilku powiatów.

Inwestycje dla przedsiębiorców w innowacje w procesie biznesowym lub innowacje produktowe można realizować w ramach działań takich jak:

Inwestycje w początkową działalność gospodarczą

Dofinansowanie na inwestycje początkową natomiast oferuje przykładowo działanie:

Inwestycje w infrastrukturę B+R

Dotacje unijne na rozwój biznesu to również projekty badawczo-rozwojowe. Na rozpoczęcie takiej działalności pomoc dla przedsiębiorców jest organizowana w ramach inwestycji na infrastrukturę B+R. Dofinansowanie z funduszy europejskich można wówczas przeznaczyć na wyposażenie firmy w specjalistyczną aparaturę B+R. Uzyskanie dofinansowania w tym zakresie oferują następujące działania:

Inwestycje w robotyzację i cyfryzację

Przedsiębiorstwa mogą otrzymać dofinansowanie także na działania z obszaru cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Pomoc dla przedsiębiorców w postaci dotacji oferuje takie działanie jak:

Jak sięgnąć po środki na wsparcie nowych projektów?

W artykule wymieniliśmy kilka z wielu działań wspierających inwestycje przedsiębiorstw. Wiele z nich czeka wciąż na uruchomienie, a z niektórych można już w tym momencie skorzystać. Jeżeli potrzebujesz dowiedzieć się więcej na temat wsparcia unijnego w postaci dotacji czy grantów, zgłoś się do nas! Wskażemy Ci możliwości pozyskania środków na rozwój działalności Twojej firmy. Wypełnij formularz kontaktowy i skorzystaj z naszego specjalistycznego doradztwa. Zachęcamy także do zapisania się do naszego newslettera i obserwowania naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych!

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Czym są kompetencje przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości?

Rynek pracy ulega postępującym zmianom, podobnie jak i wyzwania stawiane przed przedsiębiorcami, pracodawcami i pracownikami. Jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Co zrobić, aby przygotować się do nowej rzeczywistości na rynku i jak mogą w tym pomóc dotacje z Unii Europejskiej?
Dowiedz się więcej
Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

Dotacje dla HoReCa 2024 – wsparcie dla hotelarstwa, gastronomii, turystyki, sportu i kultury

W ramach KPO przedsiębiorcy z sektora HoReCa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w kwocie nawet 540 000 zł. Dofinansowanie firmy w tym programie można przeznaczyć na rozszerzenie lub dywersyfikację działalności, co otwiera mnóstwo możliwości wdrażania inwestycji. Sprawdź, jak możesz ubiegać się o dotację i co możesz sfinansować w ramach pozyskanych środków.
Dowiedz się więcej
Technologiczny lider – jak się nim stać?

Technologiczny lider – jak się nim stać?

Omawiamy kluczowe aspekty dotyczące pozycji lidera technologicznego oraz transformacji technologicznej w firmach. Cechy i funkcje liderów technologicznych to przede wszystkim zdolność do łączenia aspektów technicznych i biznesowych oraz koncentrację na innowacjach i wykorzystaniu metodologii zwinnych. Dowiedz się jakie znaczenie ma lider technologiczny w firmie oraz jak wspierać rozwój technologiczny w Twoim biznesie.
Dowiedz się więcej
Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Rozwiń swój biznes. Branża spożywcza jako jedna z najszybciej rosnących i najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Branża spożywcza i jej rozwój. W artykule piszemy o rosnącym znaczeniu branży spożywczej w polskiej gospodarce, zwracając uwagę na jej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i szybkiego rozwoju. Omawiamy również trendy i wyzwania branży spożywczej, wskazując na potrzebę innowacji i dostosowania się do oczekiwań konsumentów. Dowiedz się o możliwościach rozwoju biznesu w sektorze spożywczym, w tym jakie korzyści przynoszą z dotacje unijne wspierające badania, innowacje i modernizację przedsiębiorstw.
Dowiedz się więcej
Jak napisać wniosek o dotację?

Jak napisać wniosek o dotację?

Uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej to bardzo długi i skomplikowany proces. Jak napisać wniosek, aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej decyzji o przyznaniu dofinansowania? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy przy pisaniu wniosku o dotację?
Dowiedz się więcej
Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Wsparcie dla branży energochłonnej z budżetem równym 5,5 mld zł (aktualizacja)

Pomoc dla przedsiębiorców z sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego organizowana jest w ramach programu Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Skorzystać będzie mogło około 3000 firm, a pula środków jest nie mała bo wynosi 5,5 mld zł. Celem programu jest pomoc w utrzymaniu ciągłości działalności firm i zachowaniu miejsc pracy. Dowiedz się jakie wsparcie możesz otrzymać! Nabór trwa.
Dowiedz się więcej
Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Na czym polega opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0?

Jak przygotować spersonalizowaną mapę drogową i jaki jest zakres opracowania mapy transformacji cyfrowej przedsiębiorstw? Przygotowanie mapy transformacji może być poważną trudnością w procesie ubiegania się o dotację unijną w perspektywie finansowej 2021-2027. Dzięki mapie drogowej w procesie transformacji przedsiębiorstwa mogą liczyć na wiele korzyści, włączając w to oczywiście pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie projektu.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji