Wyszukiwarka dotacji

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Spis treści

Pożyczki inwestycyjne dla przedsiębiorców

W ramach środków oferowanych przez Fundusze Europejskie na rozwój przedsiębiorstw organizowane są także pożyczki, z których można finansować inwestycje. Dla województwa mazowieckiego organizowane są dwie pożyczki inwestycyjne, jedna z nich obejmująca obszar RWS (Region Warszawski Stołeczny) oraz druga obejmująca obszar RMR (Region Mazowieckie Regionalny). Celem finansowania są inwestycje zlokalizowane na wskazanych obszarach, które można przeznaczyć na sfinansowanie projektów badawczo-rozwojowych dotyczących wdrożenia innowacji lub wdrożenia wyników prac B+R, czy wykorzystania nowoczesnych rozwiązań TIK lub na nowe inwestycje biznesowe w postaci wprowadzenia nowych modeli biznesowych w ramach prowadzenia i rozwoju działalności przedsiębiorstw.

Kto może skorzystać z pożyczki?

Mikroprzedsiębiorstwa, Małe przedsiębiorstwa, Średnie przedsiębiorstwa, Przedsiębiorstwa small mid-caps, Przedsiębiorstwa mid-caps.

Zakres wsparcia

Projekty, które dotyczą wdrożenia innowacji lub wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R), wykorzystania nowoczesnych rozwiązań TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych), w tym m.in.:

  • rozbudowa przedsiębiorstwa związana w szczególności z wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług (innowacja produktowa),
  • zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego (m.in. przejścia z modelu liniowego na cyrkularny i redukowanie masy odpadów) lub zmiana w sposobie świadczenia usług (innowacja procesowa), a także towarzyszące im innowacje organizacyjne lub marketingowe,
  • rozwój produktów i usług opartych na TIK – w tym m.in. sprzedaż produktów i usług w Internecie, tworzenie i udostępnianie usług elektronicznych, optymalizacja procesów ułatwiających zarządzanie przedsiębiorstwem, współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami poprzez zastosowanie rozwiązań informatycznych (odpowiednio innowacja produktowa lub procesowa),
  • wdrożenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie np. digitalizacja procesów (innowacja procesowa).

Wsparcie w prowadzeniu i rozwoju działalności przedsiębiorstw, w tym modyfikacji lub wprowadzania nowych modeli biznesowych poprzez kompleksową realizację:

  • inwestycji z zastosowaniem mechanizmu popytowego,
  • inwestycji polegającej na wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają redukcję kosztów działalności rynkowej w przedsiębiorstwie wynikających m.in. z mniejszego zużycia energii lub efektywnego wykorzystania surowców.

W ramach realizacji projektu kompleksowego, pożyczką będzie objęty komponent wdrożeniowy wynikający wprost z przeprowadzonej przez IOB usługi doradczej.

Obie pożyczki dla każdego regionu są udzielane ze środków Funduszu Powierniczego w Programie Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, Działanie 1.3 Innowacyjność i konkurencyjność MŚP, Priorytet FEMA.01 Fundusze Europejskie dla bardziej konkurencyjnego i inteligentnego Mazowsza.

Pożyczka inwestycyjna dla RWS

Pożyczka inwestycyjna dla RWS umożliwia realizację inwestycji zlokalizowanych na terenie powiatów grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego, wołomińskiego oraz m.st. Warszawy.

Udzielanie pożyczki inwestycyjnej dla RWS następuje względem poniższych warunków.

Maksymalna wysokość wsparcia: 1 000 000 zł

Okres spłaty:

  • do 72 miesięcy,
  • do 96 miesięcy w przypadku Jednostkowych Pożyczek udzielonych na wdrożenie przez Ostatecznego Odbiorcę wyników prac B+R.

Okres karencji:

  • do 6 miesięcy,
  • do 12 miesięcy w przypadku Jednostkowych Pożyczek udzielonych na wdrożenie przez Ostatecznego Odbiorcę wyników prac B+R,

*przy czym karencja nie wydłuża okresu spłaty pożyczki.

Oprocentowanie:

  • 1% w skali roku, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe Pożyczki inwestycyjnej dla RWS przeznaczonej na realizację Inwestycji Końcowej wpisującej się w co najmniej jedną regionalną inteligentną specjalizację (RIS).
  • 1,5% w skali roku, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe Pożyczki inwestycyjnej dla RWS przeznaczonej na kompleksową realizację projektów tj. wsparcie prowadzenia i rozwoju działalności przedsiębiorstw, w tym modyfikacji lub wprowadzania nowych modeli biznesowych.

W przypadku spełnienia obu warunków obniżenia oprocentowania Pożyczki inwestycyjnej dla RWS, o których mowa powyżej, wysokość obniżenia oprocentowania ulega zsumowaniu, przy czym oprocentowanie nie może być niższe niż 0,5% w skali roku.

  • 2% w skali roku, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe.

Pożyczka inwestycyjna dla RMR

Pożyczka inwestycyjna dla RMR pozwala na finansowanie inwestycji końcowych realizowanych na terenie Regiony Mazowieckiego Regionalnego, który obejmuje województwo mazowieckie z wyłączeniem następujących powiatów: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński oraz miasto stołeczne Warszawa.

Udzielanie pożyczki inwestycyjnej dla RWS następuje względem poniższych warunków.

Maksymalna wysokość wsparcia: 3 000 000 zł

Okres spłaty:

  • do 72 miesięcy,
  • do 96 miesięcy w przypadku Jednostkowych Pożyczek udzielonych na wdrożenie przez Ostatecznego Odbiorcę wyników prac B+R.

Okres karencji:

  • do 6 miesięcy,
  • do 12 miesięcy w przypadku Jednostkowych Pożyczek udzielonych na wdrożenie przez Ostatecznego Odbiorcę wyników prac B+R.

*przy czym karencja nie wydłuża okresu spłaty pożyczki.

Oprocentowanie:

Oprocentowanie Jednostkowej Pożyczki na warunkach korzystniejszych niż rynkowe jest stałe w całym okresie jej obowiązywania i wynosi 2 % w skali roku – oprocentowanie stałe.

Oprocentowanie Jednostkowej Pożyczki przeznaczonej na:

  • realizację Inwestycji Końcowej na obszarach określonych jako priorytetowe przez samorząd województwa (tj. obszarach zmarginalizowanych, w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze w tym miejskich obszarach funkcjonalnych powiązanych z miastami średnimi tracącymi funkcje społeczno-gospodarcze) lub wpisujące się w co najmniej jedną regionalną inteligentną specjalizację (RIS) – obniżane jest o 1 punkt % w skali roku,
  • kompleksową realizację projektów tj. wsparcie prowadzenia i rozwoju działalności przedsiębiorstw, w tym modyfikacji lub wprowadzania nowych modeli biznesowych obniżane jest o 0,5 punktu % w skali roku

W przypadku spełnienia obu warunków obniżenia oprocentowania Jednostkowej Pożyczki, o których mowa wyżej, wysokość obniżenia oprocentowania sumuje się, z zastrzeżeniem, że oprocentowanie Jednostkowej Pożyczki nie może być niższe niż 0,5% w skali roku.

Preferencje w finansowaniu, kto może skorzystać?

Z preferencji w finansowaniu inwestycji mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) polegające na:

  • obniżeniu oprocentowania do 1 proc. w przypadku inwestycji realizowanej na obszarach określonych jako priorytetowe przez samorząd województwa (tj. obszarach zmarginalizowanych, w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze w  tym miejskich  obszarach funkcjonalnych powiązanych z miastami średnimi tracącymi funkcje społeczno-gospodarcze ) lub wpisującej się w co najmniej jedną regionalną inteligentną specjalizację (RIS);  
  • obniżeniu oprocentowania o 0,5 punktu procentowego w skali roku w przypadku pożyczek udzielanych na kompleksową realizację projektów;
  • wydłużeniu okresu spłaty pożyczki do 8 lat w przypadku wdrożenia przez MŚP wyników prac B+R;
  • wydłużeniu okresu karencji do 12 miesięcy w przypadku wdrożenia przez MŚP wyników prac B+R.

Pozyskaj pożyczkę na inwestycje w innowacje oraz wprowadzanie nowych modeli biznesowych

Jak pozyskać wsparcie w ramach pożyczki?

Aby ubiegać się o pożyczkę należy złożyć wniosek o pożyczkę wraz z załącznikami według obowiązujących wzorów podanych na stronie Partnera Finansującego, który udziela pożyczki. Wniosek o pożyczkę składany jest wraz z kompletem wymaganych przez Partnera Finansującego dokumentów niezbędnych do kompleksowej oceny wniosku i Wnioskodawcy, w tym także dokumentów odnoszących się do zgodności Inwestycji Końcowej z dozwolonym typem/typami projektów. Wniosek można złożyć w wersji papierowej składanej w odpowiedniej placówce lub w wersji elektronicznej w formie opatrzonej elektronicznym podpisem kwalifikowanym lub w formie skanów.

Termin naboru

Nabór wniosków prowadzony jest od 20 września 2024 r. oraz ma charakter otwarty i ciągły, prowadzony jest co najmniej do czasu wyczerpania środków przeznaczonych na Jednostkowe Pożyczki.

Skontaktuj się z nami!

W ramach inwestycji kompleksowej odbiorca realizuje projekt, który polega na  wdrożeniu nowego lub zmodyfikowanego modelu biznesowego w oparciu o rekomendacje wynikające z przeprowadzanych usług doradczych przez mazowieckie akredytowane Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB). Jako dana instytucja zachęcamy do kontaktu z nami w celu przedstawienia naszych usług oraz poznania szczegółowych informacji w ramach ubiegania się o pożyczkę.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

Najatrakcyjniejsze dotacje dla Polski Wschodniej

W ramach programów regionalnych i programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego mogą ubiegać się o dotacje z Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie nabory zostaną przeprowadzone w 2024 roku i o dofinansowanie na jakie cele możesz się ubiegać.
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji