Zielone inwestycje MŚP – efektywność i gospodarka niskoemisyjna to dotacja dla firm mikro, małych i średnich na projekty mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie start ciepła oraz zużycia energii elektrycznej, a także wsparcia w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego.
Dla kogo?
Przedsiębiorstwo MŚP
Wsparcie przeznaczone jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących działalność w subregionie wałbrzyskim województwa dolnośląskiego (powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, m. Wałbrzych, ząbkowicki).
Zakres tematyczny
Dotacja obejmuje projekty modernizacji energetycznej w MŚP, w tym takie działania jak:
- instalacja OZE wraz z magazynem energii (za wyjątkiem MŚP dla których produkcja energii elektrycznej stanowi główny PKD)
- termomodernizacja budynków, wymiana lub modernizacja źródła energii, mająca na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie start ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej,
- poprawa efektywności energetycznej instalacji przemysłowych (np. linii produkcyjnych) lub wykorzystujących ciepło odpadowe.
Dotacja obejmuje wsparcie dla MŚP w zakresie GOZ i innych inwestycji ograniczających wpływ przedsiębiorstw na środowisko, w tym:
- projekty mające na celu zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń, czy ponowne wykorzystanie, naprawę i recykling;
- projekty polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzanie/ wykorzystanie odpadów organicznych np. biomasa i bioprodukty;
- ekoinnowacje, cyfryzacja i zarządzanie efektywnością środowiskową w kierunku gospodarki zasobooszczędnej (np. programy czystszej produkcji, EU-Ecolabel, zielona przedsiębiorczość, rozwój technologii racjonalnego gospodarowania energią, wodą).
Działania te mają przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej lub cieplnej w przedsiębiorstwach, obniżenia emisyjności przemysłu, a także dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii.
Próg oszczędności energii pierwotnej lub energii z OZE wynosi min. 30% dla projektów dotyczących efektywności energetycznej. Próg ten musi zostać potwierdzony audytem energetycznym.
Zakres działań, w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych, powinien wynikać z audytów energetycznych.
Wymiana źródeł ciepła powinna obejmować w pierwszej kolejności odnawialne źródła energii (pompy ciepła, kotły i ogrzewacze na biomasę), a w drugiej kolejności ciepło (w tym chłód) sieciowe. W przypadku gdy oba z tych nie będą możliwe do realizacji, nieuzasadnione technicznie lub ekonomicznie dopuszcza się wymianę źródeł ciepła na wykorzystujące paliwo gazowe.
W projekcie nie dopuszcza się:
- zakupu kotłów i ogrzewaczy na biomasę, jeśli umożliwiają instalację rusztu awaryjnego oraz nie posiadają automatycznego podajnika paliwa,
- stosowania urządzeń nie odpowiadających aktualnie obowiązującym normom,
- zakupu urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi takimi jak węgiel, olej, gaz (bez względu na normy jakie spełniają), w tym wymiany starszych urządzeń na nowe.
Dodatkowe warunki dla wszystkich typów projektów:
- Wykazanie zgodności lub częściowej zgodności z celami transformacji w kierunku
gospodarki neutralnej dla klimatu. - Wyłączenie inwestycji w zakresie produkcji, przetwarzania, transportu, dystrybucji,
magazynowania lub spalania paliw kopalnych. - Wsparta infrastruktura będzie dostosowana do potrzeb osób z różnymi formami
niepełnosprawności, zgodnie z koncepcją uniwersalnego projektowania. - Zakaz finansowania pojazdów samochodowych.
- Rodzaje działań w celu szczegółowym zostały ocenione jako zgodne z zasadą DNSH.
Ile można zyskać?
Budżet konkursu wynosi 35 145 364 EUR, czyli około 158 mln PLN.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych: 2 000 000 PLN
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych: 15 000 000 PLN
Maksymalny poziom dofinansowania
Projekty w zakresie zwiększania efektywności energetycznej w MŚP |
Pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach oraz w budynkach: dla mikro i małych przedsiębiorców – do 55% wydatków kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorców – do 45% wydatków kwalifikowalnych lub gdy projekt polega na instalacji lub wymianie jednego rodzaju elementu budynku dla mikro i małych przedsiębiorców – do 50% wydatków kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorców – do 40% wydatków kwalifikowalnych dla wydatków dotyczących inwestycji objętych pomocą inwestycyjną na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji innych niż inwestycje w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła, wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych źródłach energii wynosi: dla mikro i małych przedsiębiorców – do 50% wydatków kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorców – do 40% wydatków kwalifikowalnych |
Projekty w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) i innych inwestycji ograniczających wpływ przedsiębiorstwa na środowisko (Pomoc inwestycyjna na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym) |
dla mikro i małych przedsiębiorców – do 65% wydatków kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorców – do 55% wydatków kwalifikowalnych W przypadku projektów, w których brak jest możliwości sfinansowania kosztów zgodnie z wymienionymi w Regulaminie artykułami z GBER zastosowanie mają przepisy o pomocy de minimis. Maksymalna intensywność wsparcia pomocy de minimis: 70% |
Pomocą de minimis objęte zostały koszty związane z „komponentem doradczym”, czyli
wydatkami związanymi z usługami doradczymi oraz w zakresie audytów energetycznych,
efektywności energetycznej oraz audytów technologicznych w kierunku rozwoju GOZ i
transformacji cyfrowej (jako część projektów inwestycyjnych).
Dodatkowe informacje
Przedsiębiorcy w ramach dotacji będą mogli skorzystać także z elementu uzupełniającego jakim jest komponent doradczy dla firm w zakresie audytów energetycznych oraz technologicznych w kierunku rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego i transformacji cyfrowej. (Część projektów inwestycyjnych)
Projekty będą musiały wykazać pozytywny wpływ na środowisko, przedstawiony w formie oszczędności np. energii, obniżonej emisji gazów cieplarnianych, pyłu PM 10 oraz PM 2,5, benzo(a)piren, ilością wytwarzanych odpadów do atmosfery.
Kwalifikowane nie będą instalacje i działania objęte ETS w ramach inwestycji MŚP przyczyniających się do
redukcji emisji gazów cieplarnianych i dekarbonizacji ze względu na to, że MŚP mogą otrzymać bezpłatne przydziały w ramach rynku ETS.