Inwestycje

Zielone inwestycje w MŚP - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Zielone inwestycje w MŚP to dotacja dla firm, która ma na celu wsparcie efektywności energetycznej, gospodarki niskoemisyjnej i rozwiązań z zakresu GOZ. Przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dofinansowanie na projekty obejmujące instalacje OZE wraz z magazynami ciepła. ekoinnowacje, termomodernizację budynków czy projekty polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
15.12.2023
Start składania wniosków
06.02.2024
Koniec składania wniosków
07.03.2024

Zielone inwestycje MŚP – efektywność i gospodarka niskoemisyjna to dotacja dla firm mikro, małych i średnich na projekty mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie start ciepła oraz zużycia energii elektrycznej, a także wsparcia w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego.

Dla kogo?

Przedsiębiorstwo MŚP

Wsparcie przeznaczone jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących działalność w subregionie wałbrzyskim województwa dolnośląskiego (powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, m. Wałbrzych, ząbkowicki).

Zakres tematyczny

Dotacja obejmuje projekty modernizacji energetycznej w MŚP, w tym takie działania jak:

  • instalacja OZE wraz z magazynem energii (za wyjątkiem MŚP dla których produkcja energii elektrycznej stanowi główny PKD)
  • termomodernizacja budynków, wymiana lub modernizacja źródła energii, mająca na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie start ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej,
  • poprawa efektywności energetycznej instalacji przemysłowych (np. linii produkcyjnych) lub wykorzystujących ciepło odpadowe.

Dotacja obejmuje wsparcie dla MŚP w zakresie GOZ i innych inwestycji ograniczających wpływ przedsiębiorstw na środowisko, w tym:

  • projekty mające na celu zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń, czy ponowne wykorzystanie, naprawę i recykling;
  • projekty polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzanie/ wykorzystanie odpadów organicznych np. biomasa i bioprodukty;
  • ekoinnowacje, cyfryzacja i zarządzanie efektywnością środowiskową w kierunku gospodarki zasobooszczędnej (np. programy czystszej produkcji, EU-Ecolabel, zielona przedsiębiorczość, rozwój technologii racjonalnego gospodarowania energią, wodą).

Działania te mają przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej lub cieplnej w przedsiębiorstwach, obniżenia emisyjności przemysłu, a także dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii.

Próg oszczędności energii pierwotnej lub energii z OZE wynosi min. 30% dla projektów dotyczących efektywności energetycznej. Próg ten musi zostać potwierdzony audytem energetycznym.

Zakres działań, w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych, powinien wynikać z audytów energetycznych.

Wymiana źródeł ciepła powinna obejmować w pierwszej kolejności odnawialne źródła energii (pompy ciepła, kotły i ogrzewacze na biomasę), a w drugiej kolejności ciepło (w tym chłód) sieciowe. W przypadku gdy oba z tych nie będą możliwe do realizacji, nieuzasadnione technicznie lub ekonomicznie dopuszcza się wymianę źródeł ciepła na wykorzystujące paliwo gazowe.

W projekcie nie dopuszcza się:

  • zakupu kotłów i ogrzewaczy na biomasę, jeśli umożliwiają instalację rusztu awaryjnego oraz nie posiadają automatycznego podajnika paliwa,
  • stosowania urządzeń nie odpowiadających aktualnie obowiązującym normom,
  • zakupu urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi takimi jak węgiel, olej, gaz (bez względu na normy jakie spełniają), w tym wymiany starszych urządzeń na nowe.

Dodatkowe warunki dla wszystkich typów projektów:

  1. Wykazanie zgodności lub częściowej zgodności z celami transformacji w kierunku
    gospodarki neutralnej dla klimatu.
  2. Wyłączenie inwestycji w zakresie produkcji, przetwarzania, transportu, dystrybucji,
    magazynowania lub spalania paliw kopalnych.
  3. Wsparta infrastruktura będzie dostosowana do potrzeb osób z różnymi formami
    niepełnosprawności, zgodnie z koncepcją uniwersalnego projektowania.
  4. Zakaz finansowania pojazdów samochodowych.
  5. Rodzaje działań w celu szczegółowym zostały ocenione jako zgodne z zasadą DNSH.

Ile można zyskać?

Budżet konkursu wynosi 35 145 364 EUR, czyli około 158 mln PLN.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych: 2 000 000 PLN

Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych: 15 000 000 PLN

Maksymalny poziom dofinansowania

Projekty w zakresie zwiększania efektywności energetycznej w MŚP
Pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach oraz w budynkach:
dla mikro i małych przedsiębiorców – do 55% wydatków kwalifikowalnych
dla średnich przedsiębiorców – do 45% wydatków kwalifikowalnych


lub gdy projekt polega na instalacji lub wymianie jednego rodzaju elementu budynku

dla mikro i małych przedsiębiorców – do 50% wydatków kwalifikowalnych
dla średnich przedsiębiorców – do 40% wydatków kwalifikowalnych


dla wydatków dotyczących inwestycji objętych pomocą inwestycyjną na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji innych niż inwestycje w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła, wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych źródłach energii wynosi:
dla mikro i małych przedsiębiorców – do 50% wydatków kwalifikowalnych
dla średnich przedsiębiorców – do 40% wydatków kwalifikowalnych
Projekty w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) i innych inwestycji
ograniczających wpływ przedsiębiorstwa na środowisko (Pomoc inwestycyjna na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym)
dla mikro i małych przedsiębiorców – do 65% wydatków kwalifikowalnych
dla średnich przedsiębiorców – do 55% wydatków kwalifikowalnych


W przypadku projektów, w których brak jest możliwości sfinansowania kosztów zgodnie z
wymienionymi w Regulaminie artykułami z GBER zastosowanie mają przepisy o pomocy de
minimis.

Maksymalna intensywność wsparcia pomocy de minimis: 70%

Pomocą de minimis objęte zostały koszty związane z „komponentem doradczym”, czyli
wydatkami związanymi z usługami doradczymi oraz w zakresie audytów energetycznych,
efektywności energetycznej oraz audytów technologicznych w kierunku rozwoju GOZ i
transformacji cyfrowej (jako część projektów inwestycyjnych).

Dodatkowe informacje

Przedsiębiorcy w ramach dotacji będą mogli skorzystać także z elementu uzupełniającego jakim jest komponent doradczy dla firm w zakresie audytów energetycznych oraz technologicznych w kierunku rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego i transformacji cyfrowej. (Część projektów inwestycyjnych)

Projekty będą musiały wykazać pozytywny wpływ na środowisko, przedstawiony w formie oszczędności np. energii, obniżonej emisji gazów cieplarnianych, pyłu PM 10 oraz PM 2,5, benzo(a)piren, ilością wytwarzanych odpadów do atmosfery.

Kwalifikowane nie będą instalacje i działania objęte ETS w ramach inwestycji MŚP przyczyniających się do
redukcji emisji gazów cieplarnianych i dekarbonizacji ze względu na to, że MŚP mogą otrzymać bezpłatne przydziały w ramach rynku ETS.

Dokumentacja dotacji Zielone inwestycje w MŚP – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) – Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – FE dla Świętokrzyskiego (1.5)

Nabór do 14.07.2025
Dotacja zakończona
Wielkość dotacji
150 000,00 PLN
Dotacja Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) - Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji - FE dla Świętokrzyskiego (1.5) ma na celu zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji. W ramach dotacji możliwy jest zakup proinnowacyjnych usług doradczych dla MŚP (w formie voucheru) jako elementu systemu zachęt do działalności B+R i innowacyjnej. Instrument stanowić będzie wsparcie MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 29.07.2025
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Upowszechnianie podejścia w zakresie GOZ – Gospodarka obiegu zamkniętego – FE dla Małopolski (8.10)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 16 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Upowszechnianie podejścia w zakresie GOZ - Gospodarka obiegu zamkniętego - FE dla Małopolski (8.10) to dotacja, która wspiera projekty wpływające na zmniejszenie zużycia zasobów, a przez to na stopniowe przechodzenie z linearnego do cyrkularnego modelu gospodarki. Możliwe do realizacji będą inwestycje z zakresu gospodarowania odpadami, upowszechnianie podejścia GOZ.
Dowiedz się więcej

Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 16 dni
Wielkość dotacji
do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
W ramach dotacji Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2) oferowanej z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej lub innowacji technologicznej.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas