Dla kogo?
O dotację będą mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Małopolski Zachodniej (tj. na terenie powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i/lub wadowickiego). Dofinansowanie przeznaczone będzie także dla administracji publicznej, w tym jednostek
samorządu terytorialnego ich związków i stowarzyszeń, organizacji społecznych i związków wyznaniowych, partnerstw, przedsiębiorstw realizujących cele publiczne oraz służb publicznych.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
W ramach działania wspierane będą projekty wpływające na zmniejszenie zużycia zasobów, a przez to na stopniowe przechodzenie z linearnego do cyrkularnego modelu gospodarki. Transformacja w kierunku GOZ polega na podjęciu działań na wszystkich etapach cyklu życia produktu, zaczynając od pozyskania surowca, przez projektowanie, produkcję, konsumpcję, naprawę i regenerację produktu, zbieranie odpadów, aż po ich zagospodarowanie.
Zakres wsparcia będzie obejmował następujące typy projektów:
- Upowszechnienie podejścia w zakresie GOZ.
Typ projektu obejmuje wdrażanie i promocję eko-projektowania (systematycznego uwzględniania aspektów środowiskowych przy projektowaniu produktu z zamiarem poprawienia charakterystyki oddziaływania, jakie dany produkt wywiera na środowisko przez cały cykl życia) oraz wdrażanie systemów zarządzania środowiskowego EMAS lub ISO 14001.
- Inwestycje w zakresie zapobiegania i ograniczenia powstawania odpadów oraz zmniejszenia zużycia zasobów środowiskowych (w tym energii i wody oraz surowców) w procesach komunalnych.
- Inwestycje w zakresie gospodarczego wykorzystania odpadów, ścieków i osadów ściekowych oraz biomasy odpadowej.
- Rozwój systemów przetwarzania odpadów zielonych na potrzeby inne niż wytwarzanie energii
W ramach tego typu projektu możliwa będzie selektywna zbiórka odpadów zielonych w podziale na frakcje ułatwiające ich późniejsze przetworzenie, a także inwestycje w zakresie przetwarzania odpadów zielonych oraz upowszechnianie wśród mieszkańców idei przetwarzania odpadów zielonych – jedynie jako element szerszego projektu.
- Wdrażanie rozwiązań ograniczających konsumpcję – np.: punkty napraw, mechanizmy współdzielenia, wymiana dóbr.
Ze względu na specyfikę Funduszu Sprawiedliwej Transformacji możliwa jest realizacja projektów o charakterze uniwersalnym tzn. łączących w jednym projekcie elementy inwestycyjne z nie inwestycyjnymi.
Możliwe będą wówczas działania informacyjne, promocyjne, doradcze jako niedominujący element projektu.
Dodatkowe informacje
Budżet przeznaczony na nabór wynosi ponad 49 000 000 PLN.
Maksymalna intensywność dofinansowania: 85%
Rozpoczęcie naboru wniosków zaplanowano w luty 2025 r., a koniec w marzec 2025 r.
Szczegółowe warunki wsparcia oraz zasady realizacji projektów, ujęte zostaną wraz z ogłoszeniem naboru i opublikowaniem dokumentacji konkursowej.