Inwestycje

Inwestycje w MŚP - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Dofinansowanie w ramach dotacji Inwestycje w MŚP - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) przeznaczone jest dla MŚP (w tym w obszarze zrównoważonej turystyki) z sektora produkcyjnego i usługowego na rozbudowę (dywersyfikację, unowocześnienie) przedsiębiorstwa oraz zwiększenie jego konkurencyjności. Można kwalifikować koszty inwestycji produkcyjnych, które należy rozumieć jako inwestycje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przedsiębiorstw w celu produkcji towarów i usług.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
140 000,00 EUR
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
11.01.2024
Start składania wniosków
05.07.2023
08.02.2024
Koniec składania wniosków
04.08.2023
28.04.2024
Pokaż kolejne terminy

Konkurs organizowany jest w ramach działania 9.4 Transformacja gospodarcza programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. W ramach działania Transformacja gospodarcza 9.4 typ Inwestycje w MŚP przewidziano dofinansowanie projektów będących inwestycjami produkcyjnymi realizowanych przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Projekty muszą przyczyniać się do realizacji celów FEDS 2021-2027 (Fundusze Europejskie dla Dolnośląskiego) i wpisywać się w cel gospodarczy transformacji subregionu wałbrzyskiego zawarty w programie FEDS 2021-2027 oraz w TPST.

Cel gospodarczy TPST to: aktywizacja gospodarcza oraz wzmocnienie konkurencyjności poprzez wykorzystanie endogenicznego potencjału subregionu w sposób gwarantujący osiągnięcie celów ograniczenia niskiej emisji i dekarbonizacji.

II nabór: 8 lutego 2024 r. – 28 kwietnia 2024 r.

Dla kogo?

Wsparcie przeznaczone jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących działalność w subregionie wałbrzyskim województwa dolnośląskiego tj. powiaty dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki i m. Wałbrzych.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Wsparcie inwestycyjne dla MŚP (w tym w obszarze zrównoważonej turystyki) z sektora produkcyjnego i usługowego, przyczyniające się do rozbudowy (dywersyfikacji, unowocześnienia) przedsiębiorstwa oraz zwiększenia jego konkurencyjności- wsparcie ściśle powiązane z celami procesu transformacji subregionu. Preferowane będą projekty skutkujące powstaniem miejsc pracy (EPC).

W ramach dofinansowania można kwalifikować koszty inwestycji produkcyjnych, które należy rozumieć jako inwestycje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przedsiębiorstw w celu produkcji towarów i usług, przyczyniając się w ten sposób do akumulacji brutto i zatrudnienia.

Dofinansowanie projektu będzie przekazane w formie kwoty ryczałtowej, z zastrzeżeniem poniższych warunków:
Kwoty ryczałtowe określane są we wniosku o dofinansowanie, będącym załącznikiem do umowy o dofinansowanie projektu gdzie wnioskodawca określa:

  • nazwę i koszt objęty uproszczoną metodą rozliczania wydatków,
  • wskaźnik/miernik rozliczający kwotę ryczałtową,
  • dokumenty potwierdzające osiągnięcie rezultatów, wykonanie produktów lub zrealizowanie działań, zgodnie ze wskazaniami z dokumentacji oraz załącznikiem do umowy.

Kwoty ryczałtowe określane są przez wnioskodawcę w budżecie projektu, we wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami, a następnie budżet jest oceniany przez KOP. Ocena ex ante budżetu jest dokonywana na podstawie kryteriów oceny merytorycznej. W szczególności KOP potwierdza, iż kwoty ryczałtowe zostały wyliczone w oparciu o sprawiedliwą, rzetelną i racjonalną kalkulację.

Koszty kwalifikowalne w ramach dotacji Inwestycje w MŚP – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Okres kwalifikowalności wydatków:
Termin rozpoczęcia realizacji projektu i kwalifikowalności wydatków w projekcie rozpoczyna się po złożeniu wniosku. Wydatki poniesione przed złożeniem wniosku nie będą kwalifikowalne w naborze, za wyjątkiem prac przygotowawczych związanych z przygotowaniem dokumentacji projektu.

Wśród kosztów kwalifikowalnych wyróżnić można środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, „drobne” prace budowlane/remontowe, dokumentację przygotowawczą oraz promocję projektu.

Wyliczenia kosztów podlegających rozliczeniu za pomocą uproszczonych metod rozliczania wydatków należy dokonać za pomocą rzetelnej, sprawiedliwej i weryfikowalnej metody obliczeń w oparciu o obiektywne informacje (np. ceny rynkowe wynikające z przeprowadzonej analizy rynku).

Ile można zyskać?

Na budżet dla 2 naboru przewidziano kwotę w wysokości 44 565 000 PLN.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 100 000 PLN

Maksymalna wartość całkowita projektu: 200 000 EUR

Maksymalny poziom dofinansowania: 70% wydatków kwalifikowalnych

Zasady udzielania zaliczek
Beneficjent może wnioskować o zaliczkę na realizację zadań objętych kwotą ryczałtową.
Maksymalny limit zaliczki w projekcie to 90% kwoty dofinansowania, przy czym maksymalna wysokość jednej transzy zaliczki nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 45% dofinansowania projektu.

Link do dokumentacji:

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 29.07.2025
Pozostało 18 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 20 dni
Wielkość dotacji
do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
W ramach dotacji Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2) oferowanej z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej lub innowacji technologicznej.
Dowiedz się więcej

Upowszechnianie podejścia w zakresie GOZ – Gospodarka obiegu zamkniętego – FE dla Małopolski (8.10)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 20 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Upowszechnianie podejścia w zakresie GOZ - Gospodarka obiegu zamkniętego - FE dla Małopolski (8.10) to dotacja, która wspiera projekty wpływające na zmniejszenie zużycia zasobów, a przez to na stopniowe przechodzenie z linearnego do cyrkularnego modelu gospodarki. Możliwe do realizacji będą inwestycje z zakresu gospodarowania odpadami, upowszechnianie podejścia GOZ.
Dowiedz się więcej

Rozwój infrastruktury na rzecz rozwoju gospodarczego BYDOF-IP – FE dla Kujaw i Pomorza (1.5)

Nabór do 28.08.2025
Pozostało 48 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Konkurs obejmuje wsparcie infrastruktury biznesowej, w tym powstawanie platform współpracy oraz rozwoju ośrodków wspierających przedsiębiorczość. Finansowane będą wyłącznie projekty realizowane na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Bydgoszcz wynikające z właściwej strategii terytorialnej.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas