Innowacje

Wdrażanie innowacji - FE dla Małopolski (1.12)

W ramach dotacji Wdrażanie innowacji - FE dla Małopolski (1.12) przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie woj. małopolskiego będą mogli pozyskać dofinansowanie na wdrażanie innowacji. Dofinansowaniem objęte są posiadane lub nabyte wyniki prac badawczo-rozwojowych, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego (innowacji w procesie biznesowym).
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
nie zostało określone
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
21.02.2024
Koniec składania wniosków
06.05.2024

Dla kogo?

O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. małopolskiego.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: wdrażanie innowacji

W ramach naboru możliwa będzie realizacja projektów, których celem jest wdrożenie wyników prac B+R do własnej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego (innowacji w procesie biznesowym).

Wdrażane wyniki prac B+R:

  • mogą być wynikiem prac własnych przedsiębiorstwa przeprowadzonych przy wsparciu środków europejskich lub
  • mogą zostać zrealizowane lub nabyte przez przedsiębiorstwo przy wsparciu z innych źródeł zewnętrznych lub ze środków własnych przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca na moment składania wniosku musi mieć uregulowane kwestie z zakresu ochrony praw własności intelektualnej, tj. musi dysponować wynikami prac B+R do celów komercyjnych, w szczególności mieć przeniesione na siebie autorskie prawa majątkowe do wyników, udzieloną licencję na korzystanie z wyników, przeniesiony patent lub złożony wniosek o ochronę patentową, prawo ochronne na wzór użytkowy lub złożony wniosek o prawo ochronne na wzór użytkowy. Wnioskodawca musi dysponować dokumentami potwierdzającymi posiadanie wskazanych praw.

  • Jeśli prace B+R przeprowadzone zostały samodzielnie przez Wnioskodawcę, wówczas, wraz w wnioskiem, złożyć należy opis posiadanych wyników prac B+R, zgodnie z minimalnym zakresem określonym w Załączniku nr 10 do Regulaminu.
  • W przypadku nabycia wyników prac B+R, koniecznym jest przedłożenie przez Wnioskodawcę, wraz z wnioskiem, kopii dokumentów potwierdzających zakup (np. kopia umowy, na podstawie której Wnioskodawca nabył wyniki prac B+R) oraz raportu z prac B+R.

Premiowane będą przedsięwzięcia:

  • zgodne z regionalną inteligentną specjalizacją,
  • zlokalizowane na terenie gmin zmarginalizowanych (wynikających z Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego lub z rozszerzonej analizy regionalnej uwzględnionej w Strategii Rozwoju Województwa Małopolska 2030). Lista ww. gmin jest wskazana w załączniku nr 11 do Regulaminu,
  • przyczyniające się do tworzenia miejsc pracy.

Koszty kwalifikowalne

  1. wydatki na zakup nowych środków trwałych wraz z kosztem ich montażu,
  2. wydatki na zakup wartości niematerialnych i prawnych,
  3. koszty prac i materiałów budowlanych bezpośrednio związanych z montażem środków trwałych nabytych w ramach projektu.
  1. wydatki na zakup usług doradczych, w tym z zakresu pomocy przy integracji nowych maszyn, urządzeń oraz oprogramowania w działalności przedsiębiorstwa; limit do 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych w projekcie.
  1. cross-financingpodnoszenie kwalifikacji pracowników – szkolenia związane z podnoszeniem kompetencji i umiejętności pracowników w zakresie dotyczącym projektu, szczególnie w obszarze nowych technologii, zarządzania innowacjami; limit do 5% całkowitych kosztów kwalifikowalnych w projekcie;
  2. koszty pośrednie rozliczane wyłącznie stawką ryczałtową wynoszącą 1,5% bezpośrednich wydatków kwalifikowanych w projekcie.

Niekwalifikowalne są w szczególności takie koszty jak:

  1. wkład własny w formie niepieniężnej,
  2. używane środki trwałe,
  3. nabycie środków transportu z wyłączeniem środków transportu z podgrupy 76 KŚT,
  4. zakup nieruchomości,
  5. koszty prac i materiałów budowlanych, za wyjątkiem kosztów bezpośrednio związanych z montażem środków trwałych nabytych w ramach projektu
  6. usługi doradcze o charakterze ciągłym i okresowym oraz usługi doradcze związane z bieżącą działalnością operacyjną przedsiębiorstwa, w szczególności w zakresie doradztwa podatkowego, stałej obsługi prawnej lub reklamy.

Ile można zyskać?

Na nabór przeznaczono budżet w wysokości 44 754 000 PLN.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 500 000 PLN

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 5 000 000 PLN

Wsparcie w ramach niniejszego naboru będzie udzielane w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej, pomocy na usługi doradcze na rzecz MŚP oraz pomocy de minimis, przy czym maksymalna intensywność dofinansowania wynosi:

  1. Regionalna pomoc inwestycyjna,
    • mikro i małe przedsiębiorstwa – 60%,
    • średnie przedsiębiorstwa – 50%.
  2. Pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP – 50%.
  3. Pomoc de minimis – 85%.

Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji warunkowej podzielonej na część bezzwrotną i zwrotną.

Wsparcie w ramach dotacji warunkowej

Część bezzwrotnaCzęść zwrotna
Odpowiednio dla przedsiębiorstw:
mikro i małych: 70%
średnich: 60%
Odpowiednio dla przedsiębiorstw:
mikro i małych: 30%
średnich: 40%

Podstawą do określenia wartości pomocy podlegającej zwrotowi będzie suma przychodów netto ze sprzedaży produktów/usług wprowadzonych na rynek w wyniku realizacji projektu lub produktów/usług wytworzonych w procesie powstałym w wyniku realizacji projektu, wygenerowanych w okresie 2 lat od zakończenia realizacji projektu.

Kwota zwrotu dotacji warunkowej uzależniona jest od poziomu osiągnięcia wskaźnika „R” oraz preferowanego terminu spłaty.

W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami.

Dokumentacja dotacji Wdrażanie innowacji – FE dla Małopolski (1.12)

Poniżej zamieściliśmy link do pełnej dokumentacji konkursowej.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 30.01.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) to dotacja obejmująca wsparciem przedsiębiorstwa MŚP, duże przedsiębiorstwa pod warunkiem współpracy z MŚP oraz konsorcja naukowo-przemysłowe. Dofinansowanie można przeznaczyć na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, wdrożenie wyników prac B+R dodatkowo wraz z komponentem rozwoju kwalifikacji oraz inwestycji w infrastrukturę B+R.
Dowiedz się więcej

Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw – Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje – FE dla Łódzkiego (1.2)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw - Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje - FE dla Łódzkiego (1.2) to dotacja pozwalająca przedsiębiorcom pozyskać środki na realizację projektów badawczo-rozwojowych w tym opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidacja nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów oraz zakup wyników prac B+R, a także jako element projektu wdrożenie wyników prac B+R oraz kompetencje związane z pracami B+R zdobywane przez personel badawczy. Maksymalny poziom dofinansowania na cały projekt wynosi 85%.
Dowiedz się więcej

Wsparcie infrastruktury badawczej lub aparatury badawczej niezbędnej do prowadzenia prac B+R – B+R w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.6)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Dotacja przeznaczona jest dla przedsiębiorców z woj. łódzkiego na wsparcie infrastruktury lub aparatury badawczej niezbędnej do prowadzenia prac B+R. Dofinansować będzie można budowę, przebudowę, modernizację infrastruktury B+R oraz inwestycje w specjalistyczną aparaturę.
Dowiedz się więcej

Wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów w MŚP mających na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu – Wzrost konkurencyjności podlaskich przedsiębiorstw – FE dla Podlaskiego (1.5)

Nabór do 28.02.2025
Pozostało 39 dni
Wielkość dotacji
w zależności od rodzaju projektu
Wsparciem w ramach Wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów w MŚP mających na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu - Wzrost konkurencyjności podlaskich przedsiębiorstw - FE dla Podlaskiego (1.5) zostaną objęte projekty dotyczące wdrażania innowacji co najmniej w skali regionu, w zakresie produktów/usług oraz procesów, wykorzystujących w szczególności zielone technologie, gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ), Przemysł 4.0, automatyzację. Wsparcie jest udzielane w formie dotacji warunkowej.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas