Jest to dotacja obejmująca typ projektu A – Prace B+R z przygotowaniem do wdrożenia w ramach działania 1.1. Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw.
Dla kogo?
Przedsiębiorstwo MŚP, Duże przedsiębiorstwo, Small mid-caps, Konsorcja naukowo-przemysłowe
O wsparcie będą mogły ubiegać się przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. małopolskiego. Projekty mogą być realizowane przez:
- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz przedsiębiorstwa typu small mid-caps,
- konsorcja/partnerstwa przedsiębiorstw, reprezentowane przez lidera (odpowiedzialnego za wdrożenie wyników prac B+R), którym jest MŚP lub przedsiębiorstwo typu small mid-caps,
- konsorcja/partnerstwa przedsiębiorstw z udziałem innych podmiotów tj. organizacji badawczych, organizacji pozarządowych, ośrodków innowacji reprezentowane przez lidera (odpowiedzialnego za wdrożenie wyników prac B+R), którym jest MŚP lub przedsiębiorstwo typu small mid-caps,
- przedsiębiorstwa inne niż MŚP i small mid-caps, wyłącznie pod warunkiem współpracy z MŚP (konsorcjum/partnerstwo lub inna udokumentowana forma współpracy) oraz pod warunkiem wykazania wymiernych efektów i korzyści wynikających z danej formy współpracy dla MŚP.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Typ projektu A: Prace B+R z przygotowaniem do wdrożenia
Projekty B+R + przygotowanie do wdrożenia
Możliwość uzyskania wsparcia obejmować będzie badania przemysłowe i obowiązkowo eksperymentalne prace rozwojowe, w tym tworzenie prototypów lub instalacji demonstracyjnych i testowanie ich również przy zaangażowaniu użytkowników końcowych. Jeżeli projekt nie zakłada przeprowadzenia eksperymentalnych prac rozwojowych nie będzie mógł wówczas uzyskać dofinansowania.
Element uzupełniający dotacji to możliwość przygotowania do wdrożenia wyników prac B+R w działalności gospodarczej, która obejmuje przykładowo ochronę własności intelektualnej czy analizy przedwdrożeniowe.
Wsparcie będzie udzielane pod warunkiem zobowiązania się beneficjenta do wdrożenia wyników prac B+R w okresie 3 lat od złożenia wniosku o płatność końcową w ramach projektu. Wdrożenie może być sfinansowane ze środków własnych lub innego, zewnętrznego źródła finansowania, w tym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
Prace badawczo-rozwojowe przedsiębiorca może:
- realizować samodzielnie, jeżeli dysponuje odpowiednim potencjałem,
- zlecić podwykonawcy, którym w szczególności może być organizacja badawcza lub przedsiębiorca posiadający status CBR (Centrum Badawczo-Rozwojowego),
- realizować w konsorcjum/partnerstwie z innymi podmiotami, także w ramach tzw. skutecznej współpracy.
Ocena projektów
Przedmiot oceny stanowi całość koncepcji projektu tj. prace badawczo-rozwojowe założenia dotyczące wdrożenia ich wyników, w szczególności ocenie podlega:
- badawczy charakter projektu oraz planowana forma wdrożenia,
- merytoryczny i techniczny potencjał na rzecz realizacji projektu,
- logika projektu i zarządzanie ryzykiem,
- innowacyjność rezultatów projektu co najmniej w skali rynku polskiego, (innowacja produktowa lub innowacja w procesie biznesowym dotycząca podstawowej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług),
- zapotrzebowanie rynkowe i opłacalność wdrożenia rezultatów projektu.
Promowane przedsięwzięcia
Przede wszystkim promowane będą projekty co najmniej w skali rynku polskiego, służące zwiększeniu podaży innowacji wspierające transformację gospodarki w kierunku przemysłu 4.0 oraz realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu. Są to szczególnie przedsięwzięcia zakładające projektowanie, testowanie i późniejsze wdrożenie nowych, cyfrowych, zintegrowanych systemów w zakresie procesów, produktów czy modeli biznesowych, które będą wykorzystywać rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki i automatyki, uczenia maszynowego itp. Promowane będą także projekty zakładające ekoinnowacje względem rozwiązań GOZ (gospodarki obiegu zamkniętego) i gospodarki niskoemisyjnej. Ekoinnowacje mogą mieć formę innowacji technologicznych, nietechnologicznych lub produktu, który jest wynikiem ekoprojektowania.
Ile można zyskać?
Budżet dla dotacji wynosi 30 000 000,00 EUR. Na pierwszy nabór przeznaczono ponad 93 000 000 PLN.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych: 300 000,00 PLN
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 30 000 000 PLN
Maksymalna intensywność dofinansowania: 80%
Wsparcie będzie udzielane w ramach pomocy na realizację projektów badawczo-rozwojowych, pomocy dla MŚP na wspieranie innowacyjności oraz pomocy de minimis.
Wsparcie udzielane Partnerowi w ramach niniejszego naboru będzie mogło stanowić pomoc publiczną lub pomoc de minimis.
Maksymalny całkowity poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych w przypadku pomocy na projekty badawczo-rozwojowe wynosi nie więcej niż:
a) w przypadku pomocy publicznej na badania przemysłowe:
- mikro i małe przedsiębiorstwa – 70%,
- średnie przedsiębiorstwa – 60%,
- pozostali beneficjenci – 50%,
b) w przypadku pomocy publicznej na eksperymentalne prace rozwojowe:
- mikro i małe przedsiębiorstwa – 45%,
- średnie przedsiębiorstwa – 35%,
- pozostali beneficjenci – 25%.
Poziom dofinansowania UE w przypadku badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych można zwiększyć do maksymalnie 80% kosztów kwalifikowalnych, w przypadku spełnienia jednego z warunków określonych w Regulaminie konkursu.
W odniesieniu do pomocy dla MŚP na wspieranie innowacyjności, maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50% kosztów kwalifikowalnych.
Dodatkowe informacje
Wsparcie kierowane będzie na projekty zgodne z regionalną inteligentną specjalizacją i uzupełniająco na specjalizacje wyłaniające się z procesu przedsiębiorczego odkrywania, będącego częścią procesu monitorowania Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego.
Limit środków na uzupełniające wsparcie projektów spoza obszarów aktualnej specjalizacji regionalnej wynosi max.10% alokacji UE przeznaczonej na dany nabór w ramach działania. Limit ten będzie weryfikowany przed wyborem projektów do dofinansowania.
Elementem uzupełniającym realizowanych projektów może być budowanie kompetencji i umiejętności pracowników (cross-financing) i osób zarządzających (koszty pośrednie) w zakresie dotyczącym projektu.
Przerwanie realizacji projektu i rezygnacja z wdrożenia wyników prac B+R nie będzie skutkować koniecznością zwrotu środków wyłącznie w sytuacji, gdy w trakcie realizacji prac B+R lub po ich zakończeniu wykazane zostanie, że wdrożenie nie jest możliwe ze względów technicznych i/lub ze względu na brak lub nikłą wartość merytoryczną wyników prowadzonych prac B+R, bądź też nie jest uzasadnione ze względów ekonomicznych. Wskazane okoliczności powinny zostać wskazane przez Beneficjenta na możliwie najwcześniejszym etapie realizacji projektu.
Termin rozstrzygnięcia
Październik 2025 r.
Dokumentacja dotacji Prace B+R z przygotowaniem do wdrożenia -Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw – FE dla Małopolski (1.1)
Poniżej zamieszczamy link do pełnej dokumentacji konkursowej.
2 nabór wniosków zostanie przeprowadzony w październiku 2025. Daty zostały podane na stronie poglądowo i zostaną zaktualizowane wraz z pojawieniem się nowych informacji.