Dotacje UE w małopolskie

Polska otrzymała rekordowe środki od Komisji Europejskiej – 76 mld euro, czyli ok. 350 mld zł. 60% tej kwoty zostanie rozdysponowane na poziomie krajowym, a 40% przez marszałków województw. Każde województwo ma za zadanie rozdysponować przyznane środki w ramach programów regionalnych. Strategię wykorzystania środków unijnych w Małopolsce w najbliższych latach określa program Fundusze Europejski dla Małopolski 2021-2027, którego budżet wynosi blisko 2,7 mld euro. Projekty realizowane w Małopolsce będą mogły uzyskać dofinansowanie na badania, inwestycje, promocję za granicą czy cyfryzację. Dofinansowania unijne w Małopolsce będą udzielane głównie w formie bezzwrotnych dotacji. Intensywność dofinansowania zależy od rodzaju projektu oraz wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku wsparcia udzielanego na inwestycje podstawę do ustalania poziomu dofinansowania stanowi mapa pomocy regionalnej. Zgodnie z mapą uprawnionym beneficjentom z Małopolski przysługuje wsparcie o intensywności do 40% poniesionych kosztów, a MŚP mogą liczyć na dodatkową premię.

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)

Nabór do 22.04.2024
Pozostało 6 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą - Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3) to dotacja na rozwój inteligentnych systemów gazowych. Wsparcie obejmuje inwestycje związane z budową, rozbudową, przebudową, zmianą przeznaczenia, przekształceniem lub modernizacją inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych na wszystkich rodzajach ciśnień wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Dowiedz się więcej

Wdrażanie innowacji – FE dla Małopolski (1.12)

Nabór do 06.05.2024
Pozostało 20 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
W ramach dotacji Wdrażanie innowacji - FE dla Małopolski (1.12) przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie woj. małopolskiego będą mogli pozyskać dofinansowanie na wdrażanie innowacji. Dofinansowaniem objęte są posiadane lub nabyte wyniki prac badawczo-rozwojowych, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego (innowacji w procesie biznesowym).
Dowiedz się więcej

Infrastruktura badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw – FE dla Małopolski (1.3)

Nabór do 20.05.2024
Pozostało 34 dni
Wielkość dotacji
10 000 000,00 PLN
Konkurs obejmuje wsparcie na infrastrukturę B+R dla przedsiębiorstw z województwa Małopolskiego. Przeznaczony jest dla MŚP oraz dużych firm z kategorii small mid-caps.
Dowiedz się więcej

Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach – Efektywność energetyczna (FENX 1.1)

Nabór do 29.05.2024
Pozostało 43 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach - Efektywność energetyczna 1.1 z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to dotacja skierowana do dużych i średnich przedsiębiorstw na takie przedsięwzięcia jak modernizacja energetyczną budynków zakładowych, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych czy zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie. Zakres działań musi wynikać z audytu energetycznego.
Dowiedz się więcej

Działania szkoleniowe i doradcze – Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS 1.3)

Nabór do 31.05.2024
Pozostało 45 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Wsparcie w ramach dotacji Działania szkoleniowe i doradcze - Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS 1.3) przeznaczone jest na dwa rodzaje działań w formie szkoleń i doradztwa obejmujące wsparcie przedsiębiorców w zakresie uniwersalnego projektowania towarów i usług oraz wsparcie przedsiębiorców w zakresie Dyrektywy EAA tj. finansowanie działań szkoleniowo-doradczych mających na celu adaptację przedsiębiorców do zmieniającego się otoczenia regulacyjno-prawnego w związku z transpozycją EAA do prawodawstwa krajowego.
Dowiedz się więcej

Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności (KPO A1.2.1)

Nabór do 05.06.2024
Pozostało 50 dni
Wielkość dotacji
540 000 PLN
Wsparcie w ramach inwestycji dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności (KPO A1.2.1) kierowane jest do MŚP z branży HoReCa na unowocześnienie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności.
Dowiedz się więcej

EIC Accelerator

Nabór do 14.06.2024
Pozostało 59 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 EUR
Konkurs EIC Accelerator jest zorientowany na wsparcie projektów mających przełomowe znaczenie i innowacyjny charakter oraz potencjał do ekspansji, które jednocześnie cechują się wysokim poziomem ryzyka, co utrudnia pozyskanie zewnętrznego finansowania od prywatnych inwestorów. W ramach instrumentu EIC Accelerator można ubiegać się o wsparcie mieszane złożone z dwóch elementów tj. grantu (bezzwrotnej dotacji na prowadzenie prac B+R) oraz komponentu inwestycyjnego (finansowanie kapitałowe).
Dowiedz się więcej

Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25)

Nabór do 19.06.2024
Pozostało 64 dni
Wielkość dotacji
w zależności od limitu pomocy de minimis
Celem działania Promocja marki innowacyjnych MŚP (2.25) jest promocja polskich marek produktowych MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki. Wsparcie uzyskają projekty przedsiębiorców, które przewidują udział w wydarzeniach targowych wskazanych na liście wydarzeń targowych, na których będą realizowane stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz wyjazdowych misjach gospodarczych, w celu promowania marki produktowej wnioskodawcy i Marki Polskiej Gospodarki. Intensywność dofinansowania wynosi max. 50%.
Dowiedz się więcej

Rozwój wykorzystania OZE – Transformacja energetyczna – FE dla Małopolski (8.11)

Nabór do 19.06.2024
Pozostało 64 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja Transformacja energetyczna w ramach typu Rozwój wykorzystania OZE ukierunkowana jest na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Planowane jest wsparcie inwestycji w zakresie budowy lub przebudowy instalacji OZE do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła wraz z magazynami energii oraz systemami zarządzania energią.
Dowiedz się więcej

Projekty IPCEI (FENG 2.10)

Nabór do 21.06.2024
Pozostało 66 dni
Wielkość dotacji
zostanie podane względem decyzji Komisji Europejskiej
Działanie ma na celu finansowanie projektów polskich przedsiębiorstw biorących udział w realizacji Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (tzw. projektów IPCEI).
Dowiedz się więcej

Gospodarka województwa małopolskiego

Małopolska to region położony w południowej Polsce, którego stolicą jest Kraków. Województwo jest gęsto zaludnione (223 osób/km2), a liczba ludności wynosi około 3 386,2 tys. osób. Region słynie z turystyki, zarówno krajowej, jak i zagranicznej. Dzięki swoim zabytkom i licznym atrakcjom turystycznym, każdego roku przyciąga wielu zwiedzających. Województwo posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, co sprzyja rozwojowi gospodarczemu. W 2021 r. w rejestrze REGON wpisanych było około 445 100 podmiotów z Małopolski, co stanowi przyrost o 4,4% względem poprzedniego roku. Do najpopularniejszych rodzajów działalności gospodarczej w województwie można zaliczyć handel, naprawę pojazdów samochodowych (19,9% wszystkich zarejestrowanych podmiotów), budownictwo (15,9%), działalność profesjonalną, naukową i techniczną (10,5%) oraz przetwórstwo przemysłowe (8,7%). Główne gałęzie przemysłu to motoryzacja, elektronika, chemia, meblarstwo i przetwórstwo spożywcze. Region ma również rozwinięty sektor rolny i rybacki.

Małopolska to jedno z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych województw w Polsce. W 2020 roku województwo generowało ponad 47 miliardów złotych PKB, z czego PKB per capita na jednego mieszkańca wynosiło 35,4 tysiąca złotych, co stanowiło ponad 110% średniej krajowej. Bezrobocie w 2020 roku wynosiło 4,6%, co jest wynikiem poniżej średniej krajowej (6,2%). Handel i usługi również odgrywają ważną rolę w gospodarce regionu, zwłaszcza w Krakowie, który jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i naukowym w kraju. W sektorze przemysłowym zatrudnienie znajdowało ponad 300 tysięcy osób, a w sektorze usługowym ponad 600 tysięcy. Wartość eksportu w 2020 roku wyniosła ponad 24 miliardy złotych, a importu ponad 19 miliardów złotych.

Władze województwa kładą również duży nacisk na rozwój i podnoszenie konkurencyjności regionu. Województwo małopolskie od lat zajmuje drugie miejsce w rankingach wydatków na prace B+R oraz rankingach innowacyjności województw. Ponadto pomimo stosunkowo wysokiego uprzemysłowienia Małopolska zajmuje drugie miejsce w rankingu eko-innowacyjności w zestawieniu z innymi województwami  (dane za 2020 r.). Fundusze regionalne i krajowe stanowią istotny element wspierający rozwój przedsiębiorstw na terenie Małopolski.

Fundusze Europejskie dla Małopolskiego na lata 2021-2027 – jaki budżet?

Spośród łącznej puli środków przyznanych Polsce przez Komisję Europejską, 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a 40% poprzez marszałków województw. Każde województwo ma za zadanie rozdysponować te środki w ramach regionalnych programów operacyjnych odpowiadających potrzebom danego regionu tj. odpowiednio podzielić środki pieniężne oraz zorganizować konkursy czy przyjmować wnioski o dotacje w ramach priorytetów wcześniej zatwierdzonych przez Komisję Europejską. W Małopolsce programem regionalnym w perspektywie 2021-2027 jest program o nazwie Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na blisko 2,7 mld euro. Ponadto w Małopolsce dostępne będą środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (264 mln euro). Zostaną one przeznaczone na łagodzenie skutków transformacji energetycznej w Małopolsce Zachodniej.

Dotacje unijne Małopolska – co można dofinansować?

Przedsiębiorstwa będą mogły składać wnioski dotacyjne na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, inwestycje w infrastrukturę B+R, promocję na zagranicznych rynkach oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na rynek. Przewidziana została również przyjmowanie wniosków o dotacje ukierunkowanych na wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, która jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego regionu. Dzięki tym działaniom, uprawnieni beneficjenci będą mogli zwiększyć swoją konkurencyjność, rozwijać własną działalność i realizować programy unijne. Dofinansowania unijne dla Małopolski będą miały głównie charakter bezzwrotny. Więcej informacji o konkretnych naborach można znaleźć korzystając z naszej wyszukiwarki dotacji.

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

W zależności od rodzaju projektu intensywność dofinansowania kalkulowana jest w różny sposób. W przypadku projektów badawczo rozwojowych wpływ na intensywność dofinansowania ma wielkość przedsiębiorstwa. Drugim decydującym czynnikiem jest kategoria prac prowadzanych w ramach projektu (badania przemysłowe lub prace rozwojowe). W przypadku projektów inwestycyjnych finansowanych w formie regionalnej pomocy inwestycyjnej, intensywność wsparcia jest uzależniona od regionu, w którym realizowana będzie inwestycja. Zgodnie z obowiązującą mapą pomocy inwestycyjnej, projekty województwa małopolskiego mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 40% wydatków inwestycyjnych. Warto dodać, że przedsiębiorstwa z kategorii MŚP mogą liczyć na dodatkową premię. Mikro i małe przedsiębiorstwa uzyskają dodatkowych 20 punktów procentowych, a średnie przedsiębiorstwa bonusowe 10 punktów procentowych.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie małopolskim

Główną Instytucją Pośredniczącą w województwie małopolskim odpowiedzialną za organizację konkursów jest Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości (MCP). Do głównych zadań instytucji zalicza się: przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, nabór wniosków w Małopolsce, wybór projektów, przyjmowanie wniosków o płatność od uprawnionych beneficjentów oraz weryfikację wykorzystania środków zgodnie z założeniami poszczególnych priorytetów. Jako Sekwencja pozyskujemy dotacje na projekty realizowane w Małopolsce z funduszy regionalnych i krajowych. Ułatwiamy uzyskać dofinansowanie na realizowane programy w woj. małopolskim, a więcej o aktualnych konkursach dowiesz się z naszej wyszukiwarki dotacji.

Małopolska to jedno z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych województw w Polsce. W 2020 roku województwo generowało ponad 47 miliardów złotych PKB, z czego PKB per capita na jednego mieszkańca wynosiło 35,4 tysiąca złotych, co stanowiło ponad 110% średniej krajowej. Bezrobocie w 2020 roku wynosiło 4,6%, co jest wynikiem poniżej średniej krajowej (6,2%). Handel i usługi również odgrywają ważną rolę w gospodarce regionu, zwłaszcza w Krakowie, który jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i naukowym w kraju. W sektorze przemysłowym zatrudnienie znajdowało ponad 300 tysięcy osób, a w sektorze usługowym ponad 600 tysięcy. Wartość eksportu w 2020 roku wyniosła ponad 24 miliardy złotych, a importu ponad 19 miliardów złotych.

Władze województwa kładą również duży nacisk na rozwój i podnoszenie konkurencyjności regionu. Województwo małopolskie od lat zajmuje drugie miejsce w rankingach wydatków na prace B+R oraz rankingach innowacyjności województw. Ponadto pomimo stosunkowo wysokiego uprzemysłowienia Małopolska zajmuje drugie miejsce w rankingu eko-innowacyjności w zestawieniu z innymi województwami  (dane za 2020 r.).

Fundusze unijne w Małopolsce – jaki budżet?

Spośród łącznej puli środków przyznanych Polsce przez Komisję Europejską, 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a 40% poprzez marszałków województw. Każde województwo ma za zadanie rozdysponować te środki w ramach programów regionalnych odpowiadających potrzebom danego regionu tj. odpowiednio podzielić środki pieniężne oraz zorganizować konkursy w ramach priorytetów wcześniej zatwierdzonych przez Komisję Europejską. W Małopolsce programem regionalnym w perspektywie 2021-2027 jest program o nazwie Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na blisko 2,7 mld euro. Ponadto w Małopolsce dostępne będą środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (264 mln euro). Zostaną one przeznaczone na łagodzenie skutków transformacji energetycznej w Małopolsce Zachodniej.

Dotacje małopolska – co można dofinansować?

Przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, inwestycje w infrastrukturę B+R, promocję na zagranicznych rynkach oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na rynek. Przewidziana została również organizacja konkursów ukierunkowanych na wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, która jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego regionu. Dzięki tym działaniom, przedsiębiorstwa będą mogły zwiększyć swoją konkurencyjność i rozwijać działalność, co przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu. Wsparcie będzie mieć głównie charakter bezzwrotny. Więcej informacji o konkretnych naborach można znaleźć korzystając z naszej wyszukiwarki dotacji.

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

W zależności od rodzaju projektu intensywność dofinansowania kalkulowana jest w różny sposób. W przypadku projektów badawczo rozwojowych wpływ na intensywność dofinansowania ma wielkość przedsiębiorstwa. Drugim decydującym czynnikiem jest kategoria prac prowadzanych w ramach projektu (badania przemysłowe lub prace rozwojowe). W przypadku projektów inwestycyjnych finansowanych w formie regionalnej pomocy inwestycyjnej, intensywność wsparcia jest uzależniona od regionu, w którym realizowana będzie inwestycja. Zgodnie z obowiązującą mapą pomocy inwestycyjnej inwestorom z Małopolski przysługuje wsparcie w wysokości do 40% wydatków inwestycyjnych. Warto dodać, że przedsiębiorstwa z kategorii MŚP mogą liczyć na dodatkową premię. Mikro i małe przedsiębiorstwa uzyskają dodatkowych 20 punktów procentowych, a średnie przedsiębiorstwa bonusowe 10 punktów procentowych.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie małopolskim

Główną Instytucją Pośredniczącą w województwie małopolskim odpowiedzialną za organizację konkursów jest Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości (MCP). Do głównych zadań instytucji zalicza się: przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, przyjmowanie wniosków o dofinansowanie, wybór projektów, przyjmowanie wniosków o płatność od beneficjentów oraz weryfikację wykorzystania środków zgodnie z założeniami poszczególnych priorytetów.