Celem konkursu jest sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej w szczególności: Kreatywna Europa, LIFE, oraz innych programów Unii Europejskiej zarządzane centralnie przez Komisję Europejską, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme.
O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się wyłącznie podmioty spełniające kryteria mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy.
Rodzaje kosztów kwalifikujących się do dofinansowania:
1) opracowanie studium wykonalności;
2) podróże służbowe pracowników przedsiębiorcy związanych z przygotowaniem projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów UE w zakresie i według stawek określonych w przepisach w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju;
3) zakup usług doradczych związanych z przygotowaniem projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów UE;
4) wynagrodzenia wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, w tym składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, osób zatrudnionych przez przedsiębiorcę, w części, w jakiej wynagrodzenia te są bezpośrednio związane z przygotowaniem projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów UE;
5) organizacja spotkań związanych z przygotowaniem projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów UE;
6) tłumaczenie dokumentacji aplikacyjnej przedkładanej organizatorowi konkursu w ramach Programu UE.
Ile można zyskać?
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektu samodzielnie lub w konsorcjum.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych na przygotowanie projektu o Eurogrant ze studium wykonalności, dla wnioskodawców:
A. Samodzielnie aplikujących – wynosi 280 060,00 zł;
B. W konsorcjum: jako koordynator albo lider work package albo członek konsorcjum (partner) – wynosi 239 310,00 zł.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych na przygotowanie projektu o Eurogrant bez studium wykonalności, dla wnioskodawców:
A. Samodzielnie aplikujących – wynosi 64 000,00 zł;
B. W konsorcjum: jako koordynator albo lider work package albo członek konsorcjum (partner) – wynosi 23 250,00 zł.
Maksymalna intensywność wsparcia wynosi do 100% wartości kosztów kwalifikowalnych.
Konkurs Granty na Eurogranty to konkurs dobrze znany z poprzedniej perspektywy finansowej (2014-2020). W nowej perspektywie przewidziano jego kontynuację. W 2023 r. zaplanowano organizację naboru dla organizacji badawczych z datą od 3 października 2023 r. do 3 września 2024 r. Natomiast nabór dla przedsiębiorstw odbędzie się w 2024 r. i potrwa od 20 lutego 2024 r. do 20 lutego 2025 r. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Dokumentacja konkursowa zostanie dopiero opublikowana bliżej terminu uruchomienia naboru. Poniżej link do dokumentacji dotyczącej archiwalnego naboru.