Dotacje FENG

Poznaj program FENG, czyli Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, który wspiera przedsiębiorców w nowej perspektywie 2021-2027. Oferta programu FENG skierowana jest głównie do przedsiębiorstw posiadających innowacyjne pomysły, które będzie można finansować w dotacjach o charakterze badawczo-rozwojowym, wdrożeniowym, inwestycyjnym na rozwój nowych technologii produkcji czy poprawę efektywności energetycznej. Program FENG to także wsparcie startupów w postaci finansowania nowych inkubatorów i programów akceleracyjnych.

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25) – EXPO 2025 Japonia

Nabór do 26.09.2024
Pozostało 17 dni
Wielkość dotacji
bez limitu
Dofinansowanie mogą otrzymać projekty obejmujące działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorców MŚP na rynkach międzynarodowych, poprzez udział w działaniach promocyjnych przewidzianych w programie promocji o charakterze ogólnym w związku z udziałem Polski w Światowej Wystawie EXPO 2025 w Osace, Kansai, realizowanych w celu promowania marki produktowej wnioskodawcy oraz promowania Marki Polskiej Gospodarki.
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 24.10.2024
Pozostało 45 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej

Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25)

Nabór do 28.11.2024
Pozostało 80 dni
Wielkość dotacji
w zależności od limitu pomocy de minimis
Celem działania Promocja marki innowacyjnych MŚP (2.25) jest promocja polskich marek produktowych MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki. Wsparcie uzyskają projekty przedsiębiorców, które przewidują udział w wydarzeniach targowych wskazanych na liście wydarzeń targowych, na których będą realizowane stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz wyjazdowych misjach gospodarczych, w celu promowania marki produktowej wnioskodawcy i Marki Polskiej Gospodarki. Intensywność dofinansowania wynosi max. 50%.
Dowiedz się więcej

Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)

Nabór do 30.12.2024
Pozostało 112 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Kredyt ekologiczny to zupełnie nowe działanie zaplanowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1) – konsorcja

Nabór do 28.03.2025
Pozostało 200 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Ścieżka SMART to dotacja, która obejmuje wsparciem realizację projektów modułowych w zakresie rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Nabór dedykowany jest konsorcjom. Dostępne moduły obejmują moduły obligatoryjne takie jak moduł B+R oraz wdrożenie innowacji oraz moduły fakultatywne takie jak infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz kompetencje.
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – MŚP

Nabór do 17.04.2025
Pozostało 220 dni
Wielkość dotacji
107 000,00 PLN
Celem działania jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską, w szczególności: HORYZONT EUROPA, KREATYWNA EUROPA, DIGITAL „CYFROWA EUROPA”, SINGLE MARKET PROGRAMME, LIFE. Intensywność dofinansowania: 100%.
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – organizacje badawcze

Nabór do 24.04.2025
Pozostało 227 dni
Wielkość dotacji
58 225,00 PLN
Celem konkursu jest sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej w szczególności: Kreatywna Europa, LIFE, oraz innych programów Unii Europejskiej zarządzane centralnie przez Komisję Europejską, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme. Intensywność dofinansowania: 100%. Nabór dla organizacji badawczych.
Dowiedz się więcej

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to kontynuacja dwóch wcześniejszym programów – Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Jest to drugi najwyżej dofinansowany przez Komisję Europejską krajowy program operacyjny w perspektywie finansowej 2021-2027. Budżet FENG wynosi około 7,9 mld euro. Program skierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorstw, które mają innowacyjne pomysły. O wsparcie mogą ubiegać się wszystkie podmioty zainteresowane prowadzeniem działalności B+R i innowacyjnej, niezależnie od wielkości firmy. Nie ma także znaczenia, czy projekt ma być realizowany samodzielnie, czy w konsorcjum.

FENG składa się z czterech priorytetów:

– Wsparcie dla przedsiębiorców – 4,358 mld EUR

– Środowisko sprzyjające innowacjom – 2,655 mld EUR

– Zazielenienie przedsiębiorstw – 0,8 mld EUR

– Pomoc techniczna – 0,159 mld EUR

Jakie konkursy oferuje program FENG?

Przede wszystkim ŚCIEŻKA SMART! W ramach priorytetu Wsparcie dla przedsiębiorców główną dotacją, która zapewnia kompleksowe wsparcie dla rozwoju innowacyjności firmy jest właśnie dotacja Ścieżka SMART z największym budżetem dla naborów wniosków. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dofinansowania i realizować projekty obejmujące moduły obowiązkowe prowadzenia prac badawczo-rozwojowych lub/oraz wdrożenia wyników prac B+R, a także moduły fakultatywne takie jak infrastruktura B+R, cyfryzacja, internacjonalizacja, zazielenienie, czy kompetencje.  Projekty mają budowę modułową – przedsiębiorcy samodzielnie decydują z ilu oraz jakich modułów będzie składał się ich projekt.

Drugi priorytet koncentruje się na tworzeniu warunków sprzyjających wprowadzaniu innowacji. Większość pieniędzy z niego trafi do szeroko pojmowanych instytucji otoczenia biznesu. Atrakcyjną propozycją dla firm w ramach drugiego priorytetu jest Kredyt na innowacje technologiczne (2.32), czyli połączenie klasycznego kredytu z dotacją na wdrożenie innowacji opartych na wynikach prac B+R. Kredyt technologiczny stanowi kontynuację działania znanego z POIR. Środki w ramach konkursu będą przeznaczone na wdrożenie własnych lub nabytych nowych (innowacyjnych) technologii, którego rezultatem musi być wprowadzenie na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług. Budżet konkursu w 2023 r. wynosi 578 mln zł.

Trzeci priorytet jest w całości poświęcony wspieraniu zielonej transformacji. W ramach tego priorytetu zostanie otwarty nabór na dofinansowanie projektów ekologicznych – tj. Kredyt ekologiczny (3.1). Jest to zupełnie nowe działanie, nieznane z poprzedniej perspektywy. W dużym skrócie Kredyt ekologiczny stanowi odpowiednik Kredytu technologicznego w obszarze ekologii. Celem działania jest wpieranie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną (dofinansować będzie można np. wymianę źródeł wykorzystywanej energii na bardziej przyjazne środowisku czy zakup nowych energooszczędnych maszyn). O dotację będą mogły się ubiegać zarówno MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa należące do kategorii small mid-caps oraz mid-caps. Podobnie jak w Kredycie technologicznym intensywność wsparcia będzie uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa i miejsca realizacji inwestycji.

Czwarty priorytet to m.in. środki na pomoc dla potencjalnych beneficjentów. Będą oni mogli m.in. korzystać z różnych form doradztwa, by skuteczniej pozyskiwać środki europejskie. Dofinansowanie z tego priorytetu jest kierowane do instytucji i podmiotów wspierających realizację Programu FENG.