Ochrona środowiska

Rozwój wykorzystania OZE - Transformacja energetyczna - FE dla Małopolski (8.11)

Dotacja Transformacja energetyczna w ramach typu Rozwój wykorzystania OZE ukierunkowana jest na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Planowane jest wsparcie inwestycji w zakresie budowy lub przebudowy instalacji OZE do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła wraz z magazynami energii oraz systemami zarządzania energią.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
26.09.2024
Koniec składania wniosków
22.11.2024

Dla kogo?

Dofinansowanie mogą pozyskać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) realizujące projekt na terenie Małopolski Zachodniej (tj. na terenie powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i/lub wadowickiego).

Z dotacji mogą skorzystać także Jednostki naukowe, Jednostki Samorządu Terytorialnego, Kościoły i związki wyznaniowe, Organizacje pozarządowe, Partnerstwa instytucji pozarządowych, Podmioty ekonomii społecznej, Uczelnie, Wspólnoty energetyczne, w tym klastry energii i spółdzielnie energetyczne, Wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe i TBS.

Typ projektu A. Rozwój wykorzystania OZE

Wsparcie ukierunkowane na zwiększenie wykorzystania OZE. Planowane są inwestycji w zakresie budowy i rozbudowy instalacji OZE do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła wraz z magazynami energii, systemami zarządzania energią oraz przyłączeniem do sieci.

Zakresem projektu mogą być inwestycje w jednostki/urządzenia wykorzystujące źródła energii odnawialnej pochodzącej między innymi z:

  • energii słońca (np. kolektory słoneczne, fotowoltaika),
  • energii wody,
  • geotermii,
  • pomp ciepła,
  • biogazu i biomasy.

Wspierane projekty mają na celu stworzenie na danym terenie punktowej lub lokalnej energetycznej samowystarczalności.

Działania kwalifikowane w ramach projektu

  • służące poprawie efektywności energetycznej budynku związanego z instalowaniem OZE prowadzące do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną/cieplną, z wyłączeniem takiego wsparcia w ramach projektów parasolowych dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
  • niezbędne i bezpośrednio związane z zastosowaniem OZE w celu ich prawidłowego, bezpiecznego i właściwego zamontowania (np. dostosowanie dachu do montażu paneli);
  • promocyjne, informacyjne i edukacyjne.

Wszystkie powyższe wydatki mogą obejmować łącznie nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych.

Warunki dostępowe

  1. Moce przewidziane do wsparcia w ramach wytwarzania energii elektrycznej:
    a) wiatr: nie więcej niż 5MW
    b) biomasa: nie więcej niż5MW
    c) biogaz: nie więcej niż 0,5MW
    d) woda: nie więcej niż 5MW
    e) promieniowanie słoneczne: nie więcej niż 0,5MW
  2. Moce przewidziane do wsparcia w ramach wytwarzania energii cieplnej:
    a) biomasa: nie więcej niż 5MW
    b) promieniowanie słoneczne: nie więcej niż 0,5MW
    c) geotermia: nie więcej niż 2MW
    d) biogaz: nie więcej niż 0,5MW.
    Ww. wartości w pkt. 1 i 2 dotyczą sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych danego rodzaju OZE wchodzących w skład projektu.
  3. W przypadku magazynów w ramach projektów kompleksowych wraz z instalacjami OZE ich moc nie powinna przekraczać sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych wchodzących w skład tej instalacji.
  4. Inwestycje w elektrownie wodne ograniczone będą do działań dotyczących istniejących obiektów, wyposażonych w hydroelektrownie. Wsparcie nie może powodować nieosiągnięcia dobrego stanu lub potencjału jednolitych części wód, nie może pogarszać stanu lub potencjału jednolitych części wód oraz nie może mieć znaczącego wpływu na cele ochrony obszarów objętych siecią Natura 2000.
  5. Inwestycje w zakresie spalania biomasy, powinny być zgodne z Programem ochrony powietrza dla WM oraz wprowadzanymi na danym obszarze dodatkowymi ograniczeniami:
    a) gdy budynek podłączony do sieci gazowej – brak wsparcia dla urządzeń na biomasę do produkcji energii cieplnej;
    b) instalowanie urządzenia na biomasę do 0,5 kW – spełnione muszą być warunki wynikające z POP WM (emisja, pojemności zbiornika buforowego);
    c) instalowanie urządzenia na biomasę od 0,5 kW do 1 MW – spełnione powinny być warunki dla ekoprojektu. Jeżeli urządzenie nie podlega przepisom w sprawie ekoprojektu, beneficjent nadal musi wykazać, że
    jego wielkość emisji nie przekracza przyjętych dla tego rodzaju urządzeń poziomów. Może dotyczyć to np. urządzeń nietypowych, kotłów powyżej 0,5 MW, a także na biomasę niedrzewną, do kogeneracji energii elektrycznej i ciepła. W tym celu można zlecić analizy w laboratorium posiadającym akredytację PCA lub przeprowadzić takie badania w miejscu eksploatacji instalacji;
    d) instalowanie urządzenia na biomasę od 1 MW do 5 MW – powinno ono spełniać warunki wynikające z rozp. Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia. Obowiązek zgłoszenia dotyczy między innymi następujących rodzajów instalacji:
  • energetycznych o nominalnej mocy cieplnej od 1 MW,
  • innych niż energetyczne o nominalnej mocy cieplnej od 0,5 MW,
  • do suszenia owoców, warzyw, zboża, innych płodów rolnych lub leśnych o wydajności powyżej 30 Mg na godzinę,
  • stosowanych w gastronomii przystosowanych do obsługi powyżej 500 osób na dobę.
    W takim przypadku organ ochrony środowiska może również ustalić w drodze decyzji, wymagania w zakresie ochrony środowiska dotyczące eksploatacji instalacji.

Ile można zyskać?

Maksymalna intensywność dofinansowania: 85%

Dodatkowe informacje

Informacje na stronie zostaną zaktualizowane wraz z pojawieniem się dokumentacji konkursowej.

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Wsparcie OZE, w tym tworzenie magazynów energii [dla MŚP] – Transformacja środowiskowa – FE dla Dolnego Śląska (09.05)

Nabór do 10.09.2024
Pozostało 1 dni
Dotacja przeznaczona jest na wsparcie OZE, w tym tworzenie magazynów energii, w postaci inwestycji w alternatywne źródła energii wytwarzające energię elektryczną. i/lub cieplną z OZE, także w zakresie prosumenckim (z wyłączeniem energii odnawialnej wodnej i wiatrowej), tworzenie magazynów energii także jako samodzielnych inwestycji (tylko na potrzeby OZE), przebudowę sieci umożliwiającej odbiór energii z OZE.
Dowiedz się więcej

Program LIFE 2021-2027

Nabór do 17.09.2024
Pozostało 8 dni
Wielkość dotacji
W zależności od typu projektu
Program LIFE to wieloletni (2021-2027) program zorientowany na wspieranie działań na rzecz środowiska i klimatu. Program jest zarządzany przez Komisję Europejską, która raz w roku publikuje zaproszenia do składania wniosków. Sprawdź aktualne terminy naborów.
Dowiedz się więcej

Selektywne zbieranie odpadów, wsparcie GOZ w przedsiębiorstwach – Gospodarka o obiegu zamkniętym – FE dla Łódzkiego (2.13)

Nabór do 30.09.2024
Pozostało 21 dni
Wielkość dotacji
w zależności od szczegółowych założeń projektu
Selektywne zbieranie odpadów, wsparcie GOZ w przedsiębiorstwach - Gospodarka o obiegu zamkniętym - FE dla Łódzkiego (2.13) to dotacja w ramach, której przedsiębiorcy mogą realizować typy projektów 1. oraz 4. obejmujące inwestycje w zakresie selektywnego zbierania, instalacji do przetwarzania bioodpadów, instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów lub recyklingu odpadów oraz działania przedinwestycyjne w zakresie GOZ m.in. prace koncepcyjne związane z etapem ekoprojektowania produktów i opakowań oraz niezbędnych zmian w procesach produkcyjnych lub usługowych.
Dowiedz się więcej

Wsparcie inwestycji służących zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju nowych funkcji gospodarczych – Gospodarka w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.1)

Nabór do 30.09.2024
Pozostało 21 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja obejmuje wsparciem inwestycje służące zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju nowych funkcji gospodarczych w tym m.in. z zakresu OZE, inwestycji przemysłowo-usługowych.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas