Pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP to specjalny rodzaj pomocy publicznej.
Limit i intensywność pomocy
Zgodnie z art. 4 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 limit pomocy na usługi doradcze na rzecz MŚP wynosi 2,2 mln EUR na przedsiębiorstwo i na projekt.
Intensywność pomocy na usługi doradcze na rzecz MŚP nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowalnych.
Koszty kwalifikowane
Do kosztów kwalifikowanych w ramach pomocy na usługi doradcze na rzecz MŚP zalicza się koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych.
Koszty usług doradczych realizowanych wewnętrznie u Wnioskodawcy (przez pracowników Wnioskodawcy) stanowią koszt niekwalifikowalny.
Pomoc na usługi doradcze nie może być udzielana na usługi doradztwa, mające charakter ciągły lub okresowy, związane z bieżącą działalnością gospodarczą operacyjną przedsiębiorcy, w szczególności na doradztwo podatkowe, księgowe, stałą obsługę prawną czy reklamę.
Pomoc na usługi doradcze może być udzielona m.in. w następującym zakresie:
- świadczenia usług szkoleniowych lub doradczych w zakresie badań naukowych, prac rozwojowych lub działalności innowacyjnej
- świadczenia usług szkoleniowych lub doradczych dotyczących powstawania lub rozwoju przedsiębiorców prowadzących badania naukowe, prace rozwojowe lub działalność innowacyjną
- świadczenie usług doradczych w zakresie transferu technologii lub praw własności intelektualnej.
Efekt zachęty Pomoc na usługi doradcze musi wywołać efekt zachęty, co oznacza, że nie można rozpocząć projektu doradczego przed złożeniem przez MŚP wniosku lub zgłoszeniem gotowości do korzystania z usług doradczych.