Pomoc inwestycyjna na efektywny energetycznie system ciepłowniczy i chłodniczy to specjalny rodzaj pomocy publicznej na systemy ciepłownicze i chłodnicze.
Limit i intensywność pomocy
Limit pomocy inwestycyjnej na efektywny energetycznie system ciepłowniczy i chłodniczy wynosi 50 mln EUR na przedsiębiorstwo, na projekt.
Intensywność pomocy w przypadku zakładu produkcyjnego wynosi 45% kosztów kwalifikowalnych.
Intensywność pomocy można zwiększyć o 20% w przypadku pomocy na rzecz małych przedsiębiorstw i o 10% w przypadku pomocy na rzecz średnich przedsiębiorstw.
Intensywność pomocy można zwiększyć o 15% lub 5% w przypadku inwestycji prowadzonych na obszarach objętych pomocą, które odpowiednio spełniają warunki określone w art. 107 ust. 3 lit. a) i c) Traktatu.
Kwota pomocy w przypadku sieci dystrybucji nie może przekroczyć różnicy między kosztami kwalifikowalnymi, a zyskiem operacyjnym. Zysk operacyjny odlicza się od kosztów kwalifikowalnych ex ante bądź poprzez mechanizm wycofania.
Koszty kwalifikowane
Kosztami kwalifikowalnymi w przypadku sieci dystrybucji są koszty inwestycji.
Za koszty kwalifikowalne w przypadku zakładu produkcyjnego uznaje się dodatkowe koszty niezbędne do budowy, rozbudowy i odnowienia jednej lub większej liczby jednostek wytwórczych w celu ich eksploatacji jako efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego w porównaniu z tradycyjnym zakładem produkcyjnym. Inwestycja stanowi integralną część efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego.