Wyszukiwarka dotacji

Cykl życia produktu – co warto wiedzieć?

Czym jest cykl życia produktu?

Zgodnie z definicją cyklu życia produktu, jest to koncepcja, która opisuje ewolucję produktu lub usługi na rynku. Zawiera ona w sobie wszystkie fazy życia produktu, od jego narodzin (powstania), aż po zanik. Oczywiście każda z faz cyklu życia produktu ma swoje specyficzne cechy, a co więcej, długość i dynamika poszczególnych etapów cyklu życia jest zależna od wielu czynników, jak np. typ produktu, branża przedsiębiorstwa, prowadzona polityka działalności czy specyfika rynku. Jednocześnie znajomość, a nawet kształtowanie cyklu życia produktu są bardzo przydatne – np. przy planowaniu funkcjonowania przedsiębiorstwa, prognozie przyszłości produktu czy ubiegania się o uzyskanie dofinansowania w wybranych konkursach na dotacje z Unii Europejskiej. Warto w tym miejscu dodać, że niektóre produkty mogą znacząco odbiegać od standardowych wzorców. W szczególnej mierze dotyczy to tzw. produktów podstawowych lub produktów pierwszej potrzeby, czasem wpływają na to również zmiany w preferencjach konsumenckich wynikające np. z postępu technologicznego czy dużej konkurencji.

Z czego wynika koncepcja cyklu życia produktu?

Tak naprawdę etapy cyklu życia produktu wynikają przede wszystkim ze zmian zachodzących na rynku, takich jak preferencje konsumentów, rosnąca konkurencja czy wielkość popytu. W praktyce fazy cyklu życia produktu odpowiadają jego ewolucji w czasie. Dlatego produkty czy usługi mogą zyskiwać popularność lub tracić na atrakcyjności. Co więcej, w efekcie postępu technologicznego często dochodzi do pojawienia się nowych, lepszych produktów, podobny efekt może również wywołać rosnąca konkurencja. Różnicowanie oferty to nie tylko dobry sposób na dywersyfikację obecności marki na rynku, ale również zyskanie przewagi nad innymi firmami. Przy tym wszystkim nie można zapominać, że rynek zawsze ma ograniczoną przestrzeń. Wraz z dojrzewaniem produktu z czasem dochodzi do nasycenia rynku, od czego bywają też pewne wyjątki – np. wspomniane wcześniej produkty podstawowe.

Fazy cyklu życia produktu

Zależnie od przyjętego przykładu cyklu życia produktu, wyróżnia się określoną liczbę faz. Według jednej z najpopularniejszej koncepcji cyklu życia produktu wyróżnia się 5 kolejnych etapów:

  • projektowanie produktu
  • wprowadzenie produktu na rynek
  • wzrost sprzedaży produktu
  • dojrzałość produktu
  • spadek sprzedaży produktu

Projektowanie produktu to pierwszy etap, który obejmuje początkowe badania, testy techniczne i inne procesy, które zmierzają do opracowania produktu. Wbrew pozorom w tej fazie produkt nie musi być jeszcze w pełni gotowy. Wszystko to wiąże się z poziomami gotowości technologicznej i jest pomocne nie tylko przy planowaniu prac nad produktem (np. w postaci prac badawczo-rozwojowych), ale również doborze konkursu dotacyjnego. Ta faza często dotyczy start-upów oraz firm dopiero się rozwijających, często już na tym etapie dochodzi do określenia zdolności patentowej.

Wprowadzenie produktu na rynek wiąże się z wdrożeniem danego produktu do sprzedaży. Na tym etapie bardzo istotne są sprawnie prowadzone działania marketingowe, które korzystnie wpłyną na popularność rozwiązania i zwiększenie jego rozpoznawalności. Faza wprowadzenia produktu ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju oraz kolejnych etapów cyklu życia produktu. W tej fazie zalecane jest określenie preferencji, motywacji i zachowań potencjalnych klientów, co pozwoli dopasować strategię handlową, dzięki czemu wprowadzenie na rynek będzie najefektywniejsze.

Faza wzrostu produktu to etap, w którym dochodzi do największego wzrostu sprzedaży produktu. To czas, kiedy generowane są największe zyski. Z uwagi na to, że na rynku mogą pojawiać się konkurencyjne produkty, kluczowe jest utrzymanie klientów i dalsze prace nad wzrostem rozpoznawalności. W tej fazie cyklu życia produktu należy również skupić się na utrzymaniu klientów, a w razie konieczności można też wprowadzać ulepszenia.

Nasycenie/dojrzałość to szczytowa faza cyklu życia produktu i zarazem okres stabilizacji. Fundamentalne na tym etapie jest jak najdłuższe utrzymanie kluczowej pozycji wśród sprzedawców, bowiem rynek jest już do danego produktu „przyzwyczajony”. Warto przyjrzeć się elementom budującym środowisko produktu, np. obsługą klienta czy promocją, czego efektem może być przedłużenie cyklu życia produktu i odsunięcie w czasie spadku produktu.

Gdy kończy się dojrzałość rynkowa produktu, dochodzi do jego spadku. Zgodnie z teoriami biznesowymi, faza ta jest nieuchronna i nastąpi zawsze – niezależnie od podejmowanych decyzji, strategii marketingowej produktu czy stopnia nasycenia rynku produktem. Zwykle za spadek produktu odpowiada jeden z czterech czynników:

  • produkt stał się nieaktualny,
  • klienci nie są zainteresowani produktem,
  • zbyt mocna konkurencja,
  • ucierpiał wizerunek marki.

Od pomysłu do sukcesu rynkowego

Droga od pomysłu do sukcesu rynkowego jest długa i skomplikowana, dlatego analiza cyklu życia produktu i zarządzanie cyklem życia produktu nabiera szczególnego znaczenia – zarówno w kontekście odniesienia sukcesu rynkowego, jak i w perspektywie ubiegania się o dotację unijną. W przypadku wielu programów konieczne może być np. określenie fazy cyklu życia produktu, zapotrzebowania rynkowego, perspektyw rozwoju czy nasycenia rynku produktem. Jeśli szukasz dotacji na prace badawczo-rozwojowe nad swoim produktem lub jego wdrożenie, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Udzielamy profesjonalnego doradztwa w ramach pozyskiwania dotacji unijnych.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji