Pomoc inwestycyjna na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych
Pomoc inwestycyjna na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych
Pomoc inwestycyjna na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych to specjalny rodzaj pomocy publicznej, przyznawanej wyłącznie na nowe instalacje. Pomoc jest niezależna od produkcji.
Pomoc inwestycyjna na produkcję biopaliw jest wyłączona z obowiązku zgłoszenia jedynie w takim zakresie, w jakim inwestycje objęte pomocą służą produkcji biopaliw produkowanych w sposób zrównoważony, które nie są biopaliwami wyprodukowanymi z roślin spożywczych.
Pomocy nie przyznaje się na biopaliwa, które podlegają obowiązkowi w zakresie dostaw lub obowiązkowi wykorzystania w charakterze domieszki.
Pomoc nie jest przyznawana na elektrownie wodne.
Limit i intensywność pomocy
Limit pomocy inwestycyjnej na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych wynosi 15 mln EUR.
Intensywność pomocy wynosi:
- 30% kosztów kwalifikowalnych, jeśli koszty kwalifikowalne stanowią całkowite koszty inwestycji;
- 45% kosztów kwalifikowalnych – w pozostałych przypadkach.
Intensywność pomocy można zwiększyć o 20% w przypadku pomocy na rzecz małych przedsiębiorstw i o 10% w przypadku pomocy na rzecz średnich przedsiębiorstw.
Intensywność pomocy można zwiększyć o 15% lub 5% w przypadku inwestycji prowadzonych na obszarach objętych pomocą, które odpowiednio spełniają warunki określone w art. 107 ust. 3 lit. a) i c) Traktatu.
Koszty kwalifikowane
Do kosztów kwalifikowanych zalicza się dodatkowe koszty inwestycji niezbędne do propagowania wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.
W przypadku gdy koszty inwestycji w produkcję energii ze źródeł odnawialnych można wyodrębnić z całkowitych kosztów inwestycji jako oddzielną inwestycję, taki koszt związany z energią ze źródeł odnawialnych stanowi koszty kwalifikowalne;
W momencie gdy koszty inwestycji w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych można określić przez odniesienie do podobnej, mniej przyjaznej dla środowiska inwestycji, która prawdopodobnie zostałaby przeprowadzona w przypadku braku pomocy, taka różnica między kosztami obu inwestycji określa koszt związany z energią ze źródeł odnawialnych i stanowi koszty kwalifikowalne.
W przypadku niektórych małych instalacji, gdzie nie można określić mniej przyjaznej dla środowiska inwestycji, ponieważ nie istnieją zakłady o ograniczonej wielkości, koszty kwalifikowalne stanowią całkowite koszty inwestycji.
Koszty, które nie są bezpośrednio związane z osiągnięciem wyższego poziomu ochrony środowiska, nie są kwalifikowalne.