Pomoc na inwestycje w układy wysokosprawnej kogeneracji to specjalny rodzaj pomocy publicznej, przyznawany wyłącznie na inwestycje na moce nowo zainstalowane lub odnowione.
Kogeneracja oznacza równoczesne wytwarzanie energii cieplnej i energii elektrycznej lub mechanicznej w trakcie tego samego proces.
Nowa jednostka kogeneracyjna oraz modernizacja lub przekształcenie istniejącej jednostki kogeneracyjnej ma za zadanie przynieść oszczędności energii pierwotnej:
- w przypadku nowej jednostki – w porównaniu z oddzielną produkcją energii cieplnej i elektrycznej;
- w przypadku odnowionej jednostki – w porównaniu z początkową sytuacją.
Limit i intensywność pomocy
Limit pomocy na inwestycje w układy wysokosprawnej kogeneracji wynosi 15 mln EUR.
Intensywność pomocy wynosi 45% kosztów kwalifikowalnych.
Intensywność pomocy można zwiększyć o 20% w przypadku pomocy na rzecz małych przedsiębiorstw i o 10% w przypadku pomocy na rzecz średnich przedsiębiorstw.
Intensywność pomocy można zwiększyć o 15% lub 5% w przypadku inwestycji prowadzonych na obszarach objętych pomocą, które odpowiednio spełniają warunki określone w art. 107 ust. 3 lit. a) i c) Traktatu.
Koszty kwalifikowane
Do kosztów kwalifikowanych zalicza się dodatkowe koszty inwestycji w urządzenia niezbędne do tego, aby instalacja mogła funkcjonować jako wysokosprawna instalacja kogeneracyjna, w porównaniu z konwencjonalną instalacją energii elektrycznej lub grzewczej o takiej samej mocy, lub dodatkowe koszty inwestycji na modernizację w celu uzyskania wyższej sprawności, w przypadku gdy istniejąca instalacja spełnia już próg wysokiej sprawności.