Pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną to specjalny rodzaj pomocy publicznej. Pomoc nie jest przyznawana w przypadku gdy usprawnienia są realizowane w celu zapewnienia przestrzegania przez przedsiębiorstwa już przyjętych norm unijnych, nawet jeżeli normy te jeszcze nie obowiązują.
Limit i intensywność pomocy
Limit pomocy inwestycyjnej na środki wspierające efektywność energetyczną wynosi 15 mln EUR.
Intensywność pomocy wynosi 30% kosztów kwalifikowalnych.
Intensywność pomocy można zwiększyć o 20% w przypadku pomocy na rzecz małych przedsiębiorstw i o 10% w przypadku pomocy na rzecz średnich przedsiębiorstw.
Intensywność pomocy można również zwiększyć o 15% i o 5% w przypadku inwestycji prowadzonych na obszarach objętych pomocą, które spełniają odpowiednio warunki określone w art. 107 ust. 3 lit. a) i c) Traktatu.
Koszty kwalifikowane
Do kosztów kwalifikowanych zalicza się dodatkowe koszty inwestycji niezbędne do osiągnięcia wyższego poziomu efektywności energetycznej.
W momencie gdy koszty inwestycji w efektywność energetyczną można wyodrębnić z całkowitych kosztów inwestycji jako oddzielną inwestycję, za koszty kwalifikowalne uznaje się koszty związane z efektywnością energetyczną. W pozostałych przypadkach koszty inwestycji w efektywność energetyczną określa się przez odniesienie do podobnej, mniej efektywnej energetycznie inwestycji, która prawdopodobnie zostałaby przeprowadzona w przypadku braku pomocy. Różnica między kosztami obu inwestycji określa koszt związany z efektywnością energetyczną i stanowi koszty kwalifikowalne. Kosztów, które nie są bezpośrednio związane z osiągnięciem wyższego poziomu efektywności energetycznej, uznaje się za niekwalifikowalne.