Inwestycje

Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągniecia neutralności klimatycznej - FE dla Wielkopolskiego (10.6)

Dotacja Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągniecia neutralności klimatycznej - FE dla Wielkopolskiego (10.6) obejmuje wsparciem typ projektu w zakresie rozwoju energetyki obywatelskiej (rozproszonej, prosumenckiej), w tym także inwestycje w instalacje OZE służące do wytwarzania energii wraz z magazynami energii oraz projekty obejmujące produkcję zielonego wodoru z OZE.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
nie zostało określone
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
29.01.2024
Koniec składania wniosków
29.03.2024

Wsparciem objęty zostanie typ projektu w zakresie rozwoju energetyki obywatelskiej (rozproszonej, prosumenckiej), w tym także inwestycje w instalacje OZE oraz projekty obejmujące produkcję zielonego wodoru z OZE.

Dla kogo?

O dotację ubiegać mogą się przedsiębiorstwa zarówno MŚP (mikro, małe i średnie) jak i duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. wielkopolskiego.

Dofinansowanie pozyskać mogą także Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, Instytucje wspierające biznes, Administracja publiczna, Partnerstwa, Służby publiczne, Instytucje ochrony zdrowia, Organizacje społeczne i związki wyznaniowe oraz Instytucje nauki i edukacji z woj. wielkoposlkiego.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: Wsparcie rozwoju OZE w zakresie rozwoju energetyki obywatelskiej (rozproszonej, prosumenckiej), w tym:

  • budowa oraz rozbudowa instalacji służących do wytwarzania energii (elektrycznej, ciepła i chłodu) pochodzącej z OZE wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE, a także podłączeniem do sieci (w przypadku energii elektrycznej) z wykorzystaniem energii: wiatrowej, słonecznej, geotermalnej, aerotermalnej, hydrotermalnej, biomasy, biogazu, w tym instalacji hybrydowych;
  • projekty dotyczące produkcji zielonego wodoru z OZE.

Jako element uzupełniający do projektu:

  • możliwe będzie ograniczanie niestabilności produkcji energii z OZE poprzez instalacje towarzyszące i rów. produkcję energii, tj. instalacje/ układy hybrydowe. Instalacje hybrydowe winny integrować wytwarzanie i przesył energii elektrycznej, ciepła i chłodu, w których w procesie wytwarzania energii wykorzystuje się 2 (lub więcej) źródła energii, a także magazyny energii,
  • możliwe będą elementy usprawniające proces bilansowania energii w zakresie wykorzystania elektromobilności, szczególnie samochodów elektrycznych, pełniących rolę mobilnych magazynów energii, tzw. „Vehicle to Grid” lub „Vehicle to Home”, oraz dot. w pełni autonomicznych stacji ładowania zasilanych energią z OZE,
  • możliwe będą działania zwiększające wiedzę mieszkańców (doradcze, edukacyjne i informacyjno–promocyjne) i/lub działania w zakresie doradczym energii dla mieszkańców, komplementarne do interwencji z poz. kraj. w ramach systemu ekodoradców w WFOŚiGW i projektu LIFE AFTER COAL.

Koszty kwalifikowalne

Przykładowe koszty kwalifikowalne:

  • sporządzenie Studium wykonalności i wniosku o dofinansowanie (w tym ewentualna premia za otrzymanie dofinansowania) do wysokości 20 000 PLN,
  • raport oddziaływania na środowisko, dokumentacja techniczna, analizy finansowe i ekonomiczne, badania i ekspertyzy (między innymi odwierty próbne, sondowanie gruntu, inwentaryzacja stanu istniejącego), opracowania geodezyjne i geologiczne, opinie konserwatorskie,
  • przygotowanie terenu pod budowę (w tym prace rozbiórkowe),
  • roboty budowlane,
  • materiały budowlane,
  • zakup i montaż instalacji OZE oraz magazynów energii,
  • wymiana nieefektywnych źródeł ciepła zasilanych paliwami konwencjonalnymi (w ramach wymiany źródła ciepła na OZE),
  • nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej (inspektorzy nadzoru, zespół inżyniera kontraktu),
  • środki trwałe wraz z montażem,
  • wartości niematerialne i prawne wraz z wdrożeniem,
  • audyty, badania, ekspertyzy/analizy techniczne niezbędne do wdrożenia i realizacji projektu (jako usługi zewnętrzne),
  • działania edukacyjne i informacyjno-promocyjne zwiększające wiedzę mieszkańców i/lub działania w zakresie doradztwa energetycznego dla mieszkańców,
  • program funkcjonalno-użytkowy (PFU) – w przypadku realizacji projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj”,
  • informacja i promocja projektu integralnie związane z jego realizacją do wysokości 20 000 PLN,
  • opracowanie oceny efektywności potencjalnego projektu hybrydowego.

Ile można zyskać?

Budżet naboru wynosi 20 000 000 PLN.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 1 000 000 PLN

Maksymalna intensywność dofinansowania:

  • w przypadku inwestycji w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła, wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych źródłach energii:
    • mikro, małe przedsiębiorstwa 65% kosztów kwalifikowalnych,
    • średnie przedsiębiorstwa 55% kosztów kwalifikowalnych,
    • duże przedsiębiorstwa 45% kosztów kwalifikowalnych.
  • w przypadku każdej innej inwestycji:
    • mikro, małe przedsiębiorstwa 50% kosztów kwalifikowalnych,
    • średnie przedsiębiorstwa 40% kosztów kwalifikowalnych,
    • duże przedsiębiorstwa 30% kosztów kwalifikowalnych.

Część inwestycyjna projektu jest udzielana w ramach pomocy inwestycyjnej na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji.

Pomoc na dokumentację techniczną/projektową oraz działania edukacyjne/ informacyjno-promocyjne będące elementem uzupełniającym projektu udzielana będzie w ramach pomocy de minimis. Poziom wsparcia wyżej wymienionych kosztów powinien być dostosowany do wysokości wsparcia dotyczącej jej części inwestycyjnej projektu.

Dokumentacja dotacji Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągniecia neutralności klimatycznej – FE dla Wielkopolskiego (10.6)

Poniżej zamieściliśmy link do całości dokumentacji konkursowej.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje w MŚP – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 28.04.2024
Pozostało 1 dni
Wielkość dotacji
140 000,00 EUR
Dofinansowanie w ramach dotacji Inwestycje w MŚP - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) przeznaczone jest dla MŚP (w tym w obszarze zrównoważonej turystyki) z sektora produkcyjnego i usługowego na rozbudowę (dywersyfikację, unowocześnienie) przedsiębiorstwa oraz zwiększenie jego konkurencyjności. Można kwalifikować koszty inwestycji produkcyjnych, które należy rozumieć jako inwestycje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przedsiębiorstw w celu produkcji towarów i usług.
Dowiedz się więcej

Infrastruktura badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw – FE dla Małopolski (1.3)

Nabór do 20.05.2024
Pozostało 23 dni
Wielkość dotacji
10 000 000,00 PLN
Konkurs obejmuje wsparcie na infrastrukturę B+R dla przedsiębiorstw z województwa Małopolskiego. Przeznaczony jest dla MŚP oraz dużych firm z kategorii small mid-caps.
Dowiedz się więcej

Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach – Efektywność energetyczna (FENX 1.1)

Nabór do 29.05.2024
Pozostało 32 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach - Efektywność energetyczna 1.1 z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to dotacja skierowana do dużych i średnich przedsiębiorstw na takie przedsięwzięcia jak modernizacja energetyczną budynków zakładowych, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych czy zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie. Zakres działań musi wynikać z audytu energetycznego.
Dowiedz się więcej

Gospodarka wodno-ściekowa – FE dla Warmii i Mazur (2.8)

Nabór do 31.05.2024
Pozostało 34 dni
Wielkość dotacji
nie została określona
Wsparciem w ramach Gospodarka wodno-ściekowa - FE dla Warmii i Mazur (2.8) objęte będą inwestycje w zbiorcze systemy odprowadzania (sieci kanalizacyjne), oczyszczania ścieków oraz zagospodarowania osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków komunalnych, inwestycje w systemy ujmowania, uzdatniania, zaopatrzenia, dostawy i magazynowania wody lub wspieranie inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas