Badania i rozwój

Projekty B+R przedsiębiorstw - Innowacyjne przedsiębiorstwa - FE dla Dolnego Śląska (1.2)

W ramach tej dotacji przedsiębiorcy będą mogli pozyskać środki na przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, których efektem powinien być etap zaawansowania innowacyjnego rozwiązania (produktu, usługi, procesu) pozwalający na jego urynkowienie. Dodatkowo dofinansowanie można przeznaczyć także na wydatki związane z infrastrukturą B+R, pracami przedwdrożeniowymi, działaniami w zakresie cyfryzacji czy podnoszeniem kwalifikacji przedsiębiorstw w zakresie dotyczącym prac B+R oraz w zakresie ochrony własności intelektualnej związanej z projektem.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
uzależnione jest od rodzaju realizowanego projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
19.01.2024
Start składania wniosków
15.02.2024
15.02.2024
Koniec składania wniosków
08.04.2024
26.03.2024
Pokaż kolejne terminy

Dotacja obejmuje projekty dla firm dotyczące prowadzenia badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub samych eksperymentalnych prac rozwojowych. Z możliwości dofinansowania wykluczone są badania podstawowe, a projekt nie może dotyczyć samych badań przemysłowych.

Dla kogo?

Przedsiębiorstwo MŚP, Konsorcjum

Wsparcie przeznaczone jest dla projektów firm sektora MŚP prowadzących działalność na terenie woj. dolnośląskiego, realizowanych:

  • przez samodzielne MŚP lub w partnerstwie z innym MŚP,
  • w partnerstwie z dużym przedsiębiorstwem (w tym small mid-caps i mid-caps) albo z jednostką naukową. (Pod warunkiem, że liderem projektu jest MŚP)

Duże przedsiębiorstwa (w tym przedsiębiorstwa typu mid-caps) oraz jednostki naukowe mogą otrzymać wsparcie tylko pod warunkiem współpracy z MŚP co najmniej w okresie realizacji projektu.

Nabory zostały podzielone w zależności od terenu woj. dolnośląskiego.

Nabór I przeznaczony jest dla przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie woj. dolnośląskiego bez powiatu zgorzeleckiego.

Początek: 15.02.2024 Koniec: 08.04.2024

Nabór II przeznaczony jest dla przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie powiatu zgorzeleckiego.

Początek: 15.02.2024 Koniec: 26.03.2024

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu 1.2.A Projekty B+R przedsiębiorstw

Dotację można pozyskać na przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych w celu opracowania nowych lub istotnie ulepszonych produktów i procesów produkcyjnych (innowacja produktowa lub innowacja w procesie biznesowym). Efektem projektu powinien być etap zaawansowania innowacyjnego rozwiązania (produktu, usługi, procesu) pozwalający na jego urynkowienie. Projekt nie może dotyczyć tylko badań przemysłowych. Wykluczone jest dofinansowanie badań podstawowych.

Wnioskodawca zobowiązany jest określić w projekcie stan wyjściowy (diagnozę potrzeb/ braku odpowiednich rozwiązań na rynku) oraz w związku z tym zidentyfikować problem badawczy, a także przedstawić oczekiwane rezultaty prac B+R, opisując je w sposób wskazany w kryterium merytorycznym specyficznym nr „ Innowacyjność”). Obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie jest agenda badawcza.

Infrastruktura B+R

Dodatkowo przedsiębiorcy będą mogli dofinansować wydatki na infrastrukturę B+R, która stanowi komponent fakultatywny. W ramach tego środki można przeznaczyć na tworzenie lub rozbudowę infrastruktury badawczo-rozwojowej przedsiębiorstwa, która będzie bezpośrednio związana z pracami B+R realizowanymi w ramach tego samego projektu zgłaszanego do dofinansowania. Obowiązkiem jest także wykazanie przez Wnioskodawcę powiązania funkcjonalności infrastruktury z celem prac B+R zaplanowanych do wsparcia.

Dodatkowo fakultatywne komponenty stanowią także wydatki na:

  • prace przedwdrożeniowe (np. opracowanie dokumentacji wdrożeniowej, usługi rzecznika patentowego, testy, certyfikacja, badania rynku jako kontynuacja komponentu badawczego),
  • działania w zakresie cyfryzacji,
  • podnoszenie kwalifikacji kadr przedsiębiorstw w zakresie dotyczącym realizacji prac B+R oraz w zakresie ochrony własności intelektualnej związanej z projektem

Limity – wydatki kwalifikowalne dotyczące uzupełniających komponentów projektu wskazanych w komponencie Infrastruktura B+R, prace przedwdrożeniowe, działania w zakresie cyfryzacji oraz podnoszenia kwalifikacji nie mogą przekroczyć łącznie limitu 49% kosztów kwalifikowalnych.

Katalog kosztów kwalifikowalnych

  • koszty personelu: badaczy, techników i pozostałych pracowników pomocniczych w zakresie, w jakim są oni zatrudnieni przy danym projekcie;
  • koszty aparatury i sprzętu w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu. Jeśli aparatura i sprzęt nie są wykorzystywane na potrzeby projektu przez cały okres ich użytkowania, za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu obliczone na podstawie powszechnie przyjętych zasad rachunkowości;
  • koszty budynków i gruntów w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu. Jeżeli chodzi o budynki, za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu obliczone na podstawie powszechnie przyjętych zasad rachunkowości. W przypadku gruntów kosztami kwalifikowalnymi są koszty przekazania na zasadach handlowych lub faktycznie poniesione koszty kapitałowe;
  • koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez źródła zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji oraz koszty doradztwa i równorzędnych usług wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby projektu;
  • dodatkowe koszty ogólne i inne koszty operacyjne, w tym koszty materiałów, dostaw i podobnych produktów, ponoszone bezpośrednio w wyniku realizacji projektu.

Bezpośrednimi kosztami kwalifikowalnymi projektu mogą być koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Kwalifikowalne koszty bezpośrednie stanowiące podstawę zastosowania stawki ryczałtowej, w szczególności są to kwalifikowalne koszty bezpośrednie, niezbędne dla osiągnięcia celu głównego projektu (np. zakup środków trwałych, etc.), a także dokumentacja. Rozliczane są one na podstawie faktycznie poniesionych wydatków i wymagają przedstawienia właściwych dokumentów księgowych we wniosku o płatność (zgodnie z zasadami wynikającymi z umowy o dofinansowanie projektu).

Ile można zyskać?

Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych: 100 000,00 PLN

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych: 10 000 000,00 PLN

Maksymalna intensywność wsparcia:

  • Pomoc de minimis: max. 70%
  • Regionalna pomoc inwestycyjna zgodnie z mapą pomocy regionalnej 2021-2027
  • Pomoc na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe
WnioskodawcaBadania przemysłoweBadania przemysłowe z uwzględnieniem premiiEksperymentalne prace rozwojoweEksperymentalne prace rozwojowe z uwzględnieniem premii
MIKRO70%70%50%60% lub 70%
MAŁE70%70%50%60% lub 70%
ŚREDNIE65%70%40%50% lub 60%
DUŻE55%65% lub 70%30%40% lub 50%
  • w zakresie pomocy na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe intensywność pomocy nie może przekraczać
Obszar województwa dolnośląskiego/okres wsparciaMikro i małe przedsiębiorstwaŚrednie przedsiębiorstwaDuże przedsiębiorstwa
miasto Wrocław w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.40%30%20%
miasto Wrocław w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2027 r.35%25%15%
pozostałe obszary województwa dolnośląskiego45%35%25%

W przypadku dużych przedsiębiorstw koszty wartości niematerialnych i prawnych są kwalifikowalne jedynie do wysokości 50 % całkowitych kwalifikowalnych kosztów inwestycji początkowej. W przypadku MŚP za koszty kwalifikowalne uznaje się 100 % kosztów wartości niematerialnych i prawnych.

Dodatkowe

Pierwszy nabór: od 15 lutego do 8 kwietnia 2024 roku przeznaczony jest dla przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie woj. dolnośląskiego z wyłączeniem powiatu zgorzeleckiego.

Drugi nabór: od 15 lutego do 26 marca 2024 roku przeznaczony jest dla przedsiębiorstw prowadzących działalność wyłącznie na terenie powiatu zgorzeleckiego woj. dolnośląskie.

Budżet dla pierwszego naboru wynosi ok. ponad 158 mln PLN.

Budżet dla drugiego naboru wynosi ponad 44,5 mln PLN.

Dokumentacja konkursowa dla I naboru (bez powiatu zgorzeleckiego)

Dokumentacja konkursu

Dokumentacja konkursowa dla II naboru (powiat zgorzelecki)

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 30.01.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) to dotacja obejmująca wsparciem przedsiębiorstwa MŚP, duże przedsiębiorstwa pod warunkiem współpracy z MŚP oraz konsorcja naukowo-przemysłowe. Dofinansowanie można przeznaczyć na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, wdrożenie wyników prac B+R dodatkowo wraz z komponentem rozwoju kwalifikacji oraz inwestycji w infrastrukturę B+R.
Dowiedz się więcej

Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw – Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje – FE dla Łódzkiego (1.2)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw - Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje - FE dla Łódzkiego (1.2) to dotacja pozwalająca przedsiębiorcom pozyskać środki na realizację projektów badawczo-rozwojowych w tym opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidacja nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów oraz zakup wyników prac B+R, a także jako element projektu wdrożenie wyników prac B+R oraz kompetencje związane z pracami B+R zdobywane przez personel badawczy. Maksymalny poziom dofinansowania na cały projekt wynosi 85%.
Dowiedz się więcej

Wsparcie infrastruktury badawczej lub aparatury badawczej niezbędnej do prowadzenia prac B+R – B+R w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.6)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Dotacja przeznaczona jest dla przedsiębiorców z woj. łódzkiego na wsparcie infrastruktury lub aparatury badawczej niezbędnej do prowadzenia prac B+R. Dofinansować będzie można budowę, przebudowę, modernizację infrastruktury B+R oraz inwestycje w specjalistyczną aparaturę.
Dowiedz się więcej

Seal of Excellence (FENG 2.9)

Nabór do 28.02.2025
Pozostało 39 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 EUR
Celem działania jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, które otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach programu EIC Accelerator "Horyzont Europa".
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas