Dotacje UE w dolnośląskie

Polska otrzymała fundusze od Komisji Europejskiej, które zostaną podzielone na 2 segmenty – 60% zostanie rozdysponowane na poziomie krajowym, a 40% przez marszałków województw. Każde województwo zostało zobligowane do przygotowania własnego programu uwzględniającego potrzeby rozwojowe regionu. Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 – tak nazywa się program, z którego w najbliższych latach będą mogli korzystać dolnośląscy przedsiębiorcy. Źródłami jego finansowania będą: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejski Fundusz Społeczny+ (EFS+). Dodatkowo na Dolny Śląsk trafi ponad 550 mln euro z nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Łącznie w regionie do wykorzystania będzie blisko 11 mld zł, co stanowi największy w historii Dolnego Śląska budżet unijny. Dolnośląscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie m.in. na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, internacjonalizację i promocję marki na zagranicznych rynkach, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań czy transformację cyfrową. Wsparcie będzie udzielane głównie w formie dotacji bezzwrotnych. Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu i wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku projektów inwestycyjnych, poziom wsparcia wyznacza aktualna mapa pomocy regionalnej i dla inwestycji realizowanych na Dolnym Śląsku wynosi od 15% do 25%. Inwestycje realizowane przez MŚP będą otrzymywać dodatkową premię.

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25)

Nabór do 28.11.2024
Pozostało 26 dni
Wielkość dotacji
w zależności od limitu pomocy de minimis
Celem działania Promocja marki innowacyjnych MŚP (2.25) jest promocja polskich marek produktowych MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki. Wsparcie uzyskają projekty przedsiębiorców, które przewidują udział w wydarzeniach targowych wskazanych na liście wydarzeń targowych, na których będą realizowane stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz wyjazdowych misjach gospodarczych, w celu promowania marki produktowej wnioskodawcy i Marki Polskiej Gospodarki. Intensywność dofinansowania wynosi max. 50%.
Dowiedz się więcej

Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii – Rozwój OZE (FENX 2.2)

Nabór do 12.12.2024
Pozostało 40 dni
Wielkość dotacji
zależy
Konkurs realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027. Konkurs dotyczy następujących rodzajów inwestycji: budowy, przebudowy, modernizacji i rozbudowy odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzenia biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej oraz budowy lub rozbudowy odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu.
Dowiedz się więcej

Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w średnich przedsiębiorstwach – Efektywność energetyczna (FENX 1.1) – nabór dla średnich przedsiębiorstw

Nabór do 12.12.2024
Pozostało 40 dni
Wielkość dotacji
zależy
Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w średnich przedsiębiorstwach - Efektywność energetyczna 1.1 z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to dotacja skierowana do średnich przedsiębiorstw na takie przedsięwzięcia jak modernizacja energetyczną budynków zakładowych, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych czy zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie. Zakres działań musi wynikać z audytu energetycznego.
Dowiedz się więcej

Rozwijanie recyklingu odpadów – Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)

Nabór do 30.12.2024
Pozostało 58 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Dotacja Rozwijanie recyklingu odpadów - Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym - FENX (1.4) czyli programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to wsparcie dla przedsiębiorców, które można przeznaczyć na instalacje w zakresie zdolności do realizacji procesów odzysku, w tym recyklingu odpadów wraz z elementem uzupełniającym, który dotyczy inwestycji związanej z selektywnym zbieraniem odpadów.
Dowiedz się więcej

Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ – Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (FENX 1.4)

Nabór do 30.12.2024
Pozostało 58 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Dotacja w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Minimalizacja wytwarzania odpadów w procesach produkcyjnych - Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym - FENX (1.4) to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców w zakresie racjonalizacji zasobochłonności prowadzonej działalności w przedsiębiorstwach w całym cyklu życia produktu lub usługi.
Dowiedz się więcej

EIC Accelerator

Nabór do 17.01.2025
Pozostało 76 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 EUR
Konkurs EIC Accelerator jest zorientowany na wsparcie projektów mających przełomowe znaczenie i innowacyjny charakter oraz potencjał do ekspansji, które jednocześnie cechują się wysokim poziomem ryzyka, co utrudnia pozyskanie zewnętrznego finansowania od prywatnych inwestorów. W ramach instrumentu EIC Accelerator można ubiegać się o wsparcie mieszane złożone z dwóch elementów tj. grantu (bezzwrotnej dotacji na prowadzenie prac B+R) oraz komponentu inwestycyjnego (finansowanie kapitałowe).
Dowiedz się więcej

Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 30.01.2025
Pozostało 89 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) to dotacja obejmująca wsparciem przedsiębiorstwa MŚP, duże przedsiębiorstwa pod warunkiem współpracy z MŚP oraz konsorcja naukowo-przemysłowe. Dofinansowanie można przeznaczyć na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, wdrożenie wyników prac B+R dodatkowo wraz z komponentem rozwoju kwalifikacji oraz inwestycji w infrastrukturę B+R.
Dowiedz się więcej

Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 90 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Kredyt ekologiczny to zupełnie nowe działanie zaplanowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Dowiedz się więcej

Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 90 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą - Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3) to dotacja na rozwój inteligentnych systemów gazowych. Wsparcie obejmuje inwestycje związane z budową, rozbudową, przebudową, zmianą przeznaczenia, przekształceniem lub modernizacją inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych na wszystkich rodzajach ciśnień wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Dowiedz się więcej

Seal of Excellence (FENG 2.9)

Nabór do 28.02.2025
Pozostało 118 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 EUR
Celem działania jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, które otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach programu EIC Accelerator "Horyzont Europa".
Dowiedz się więcej

Województwo Dolnośląskie ze stolicą we Wrocławiu jest położone na południowym zachodzie Polski. Dolny Śląsk zamieszkuje około 2,9 mln osób. Województwo graniczy z Czechami i Niemcami. Wśród największych miast znajdują się: Wrocław, Wałbrzych i Legnica. W 2021 roku kontynuowany był trend wzrostu ogólnej liczby podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON w województwie dolnośląskim. Według stanu na 31 grudnia 2021 r. było ich 411 tys., o 14,9 tys. więcej niż w 2020 r. (wzrost o 3,8%). Pod względem liczby podmiotów gospodarczych województwo dolnośląskie zajmowało 5 lokatę w kraju. Najwięcej podmiotów w województwie dolnośląskim zarejestrowanych było w następujących sekcjach PKD: handel; naprawa pojazdów samochodowych – 78,6 tys. (19,1%), budownictwo – 54,9 tys. (13,4%) oraz obsługa rynku nieruchomości – 46,2 tys. (11,2%).

W 2023 r. Dolny Śląsk może się poszczycić rekordowym budżetem w wysokości 2 miliardów 274 milionów złotych oraz brakiem deficytu. Najwięcej pieniędzy samorząd województwa przeznaczy w 2023 r. na transport, ochronę zdrowia i rozwój regionalny. Jest to budżet proinwestycyjny, który umożliwi przeprowadzenie szeregu inicjatyw zwiększających w efekcie poziom PKB w regionie. W opublikowanym w 2020 roku raporcie „Potencjał Innowacyjności Regionów” przygotowanym przez Bank Millennium, województwo dolnośląskie po raz kolejny zajęło 3 miejsce w skali kraju. Pod względem gospodarczym dolnośląskie zajmuje wysoką pozycję w kraju – w 2021 r. miało 8,4 proc. udziału w tworzeniu polskiego PKB. Poziom PKB per capita (na 1 mieszkańca) w 2021 r. wyniósł 76 186 zł (110,3% średniej krajowej). Według wielkości nakładów na B+R w 2020 r. Dolny Śląsk zajął 3 miejsce (2365,5 mln zł).

Fundusze unijne na Dolnym Śląsku – jaki budżet?

Pula środków przyznanych przez Komisję Europejską Polsce podzielona będzie na 2 części – 60% funduszy zostanie rozdysponowanych w ramach programów krajowych, 40% otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw. Na poziomie krajowym kluczowym programem wspierającym przedsiębiorców będzie program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Z kolei na szczeblu regionalnym dostępny będzie program Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. Budżet tego programu wynosi ok. 1,735 mld euro. Na Dolnym Śląsku dostępne będą również środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 581 mln euro. Dodatkowe środki mają na celu złagodzenie skutków transformacji energetycznej w wybranych regionach w Polsce (tj. w regionach górniczych oraz w regionach na terenie, których występują przemysły wysokoemisyjne.

Dotacje unijne dolnośląskie – co można dofinansować?

W perspektywie finansowej 2021-2027 przedsiębiorcy z Dolnego Śląska będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na następujące działania: prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, inwestycje w infrastrukturę B+R, promocję na zagranicznych rynkach oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na rynek. Spodziewać się można również wsparcia dla cyfryzacji, która jest kluczowym elementem rozwoju gospodarczego regionu. Konkursy, które będą realizowane w województwie dolnośląskim mają pomóc przedsiębiorcom rozwijać działalność oraz wzmacniać konkrecyjność.  Na przedsiębiorców czekają głównie bezzwrotne formy wsparcia (dotacje). Więcej informacji o konkretnych konkursach – terminach naboru, warunkach udziału, kosztach kwalifikowanych dostępnych jest w naszej wyszukiwarce dotacji.

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

O intensywności dofinansowania decyduje typ projektu oraz rodzaj pomocy, jaką przewidziano w danym konkursie. W projektach badawczo-rozwojowych maksymalna intensywność pomocy na zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz rodzaju realizowanych prac. W przypadku projektów inwestycyjnych, gdzie wsparcie przybiera formę regionalnej pomocy inwestycyjnej, kluczową zmienną jest miejsce realizacji inwestycji. Intensywność dofinansowania dla poszczególnych regionów reguluje mapa pomocy regionalnej. W województwie dolnośląskim w aktualnej perspektywie finansowej wartość ta mieści się w przedziale od 15 do 25%. Inwestycje realizowane na terenie miasta Wrocław będą dofinansowane w 20% (od 1 stycznia 2025 r. intensywność ta będzie wynosić 15%), na pozostałych obszarach województwa dolnośląskiego w 25%. Warto dodać, że podmioty należące do kategorii MŚP mogą liczyć na dodatkową premię.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie dolnośląskim

Instytucją, z którą na pewno zetkną się przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w ramach konkursów regionalnych jest Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP). Odpowiedzialna jest ona za organizację, przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, przyjmowanie wniosków o dofinansowanie, wybór projektów, przyjmowanie wniosków o płatność od beneficjentów oraz weryfikację wykorzystania środków zgodnie z założeniami poszczególnych priorytetów.