Program LIFE to wieloletni (2021-2027) program zorientowany na wspieranie działań na rzecz środowiska i klimatu. Program jest zarządzany przez Komisję Europejską, która raz w roku publikuje zaproszenia do składania wniosków (terminy naborów). Budżet programu w 2022 r. wyniósł aż 598 mln euro.
Program LIFE kierowany jest zarówno do przedsiębiorców, podmiotów publicznych jak i organizacji pozarządowych. Warunkiem startu jest prowadzenie działalności na terenie UE. Lista beneficjentów jest szczegółowo określana w dokumentacji dotyczącej poszczególnych naborów.
Podprogramy i typy projektów
Program LIFE 2021-2027 jest podzielony na 4 podprogramy:
1. Przyroda i bioróżnorodność biologiczna – 2,143 mld EUR
2. Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia – 1,345 mld EUR
3. Łagodzenie zmian klimatu i przystosowanie się do niej – 0,947 mld EUR
4. Przejście na czystą energię – 0,997 mld EUR
W ramach tych podprogramów realizowane są różne typy projektów grantowych: projekty dotyczące działań standardowych (SAP), strategiczne projekty przyrodnicze (SNAP), strategiczne projekty zintegrowane (SIP), projekty pomocy technicznej (PT), granty na pozostałe działania (OAG), granty na działalność operacyjną (OG). Przedsiębiorcom dedykowane są w szczególności projekty dotyczące działań standardowych. Orientacyjne wartości dofinansowania są różne dla różnych naborów, przykładowo dla projektów standardowych z podprogramu Łagodzenie zmian klimatu dofinansowanie mieści się w przedziale 1-5 mln euro.
Terminy naborów
Aktualnie zakończyły się nabory do Programu LIFE na rok 2022. Wkrótce Komisja Europejska powinna uruchomić nowe nabory i opublikować zaproszenia do składania wniosków w 2023 r.
Wszystkie zaproszenia do składania wniosków w programie LIFE publikowane są na portalu Funding & Tenders.
Intensywność dofinansowania
Standardowe dofinansowanie projektu LIFE przez Komisję Europejską wynosi do 60% wartości kosztów kwalifikowanych. Polscy Wnioskodawcy mogą dodatkowo ubiegać się o współfinansowanie projektu ze środków krajowych NFOŚiGW uzupełniając montaż finansowy przedsięwzięcia nawet do 95% kosztów kwalifikowanych (łączne dofinansowanie z Komisji Europejskiej oraz ze środków krajowych NFOŚiGW).
Ponadto w ramach Inkubatora Wniosków LIFE można ubiegać się o dotację w wysokości do 80 tys. zł na przygotowanie i złożenie wniosków do Programu LIFE.
Polecamy śledzić aktualności, aby pozostać na bieżąco z informacjami dotyczącymi poszczególnych tur naborów!