Badania i rozwój

Kompleksowy rozwój badań w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu (KPO D3.1.1)

Inwestycja Kompleksowy rozwój badań w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu (KPO D3.1.1) obejmuje wsparciem badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wzmocnienie potencjału badawczego ośrodków prowadzących komercyjne i niekomercyjne badania kliniczne oraz inne działania wspierające w sektorze biomedycznym, w tym badania sektora oraz wsparcie uczelni i inkubatorów technologicznych.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
Koniec składania wniosków

Dla kogo?

Wsparcie skierowane jest do:

  • przedsiębiorców prowadzących badania naukowe i prace rozwojowe, z sektora biomedycznego, tj. mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa oraz duże przedsiębiorstwa oraz konsorcjum pod warunkiem, że w skład konsorcjum wchodzi: co najmniej jeden przedsiębiorca jako lider konsorcjum oraz co najmniej jedna jednostka naukowa, a pozostałymi członkami konsorcjum mogą być przedsiębiorcy, przedsiębiorcy mający status CBR, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego czy pomioty lecznicze, dla których podmiotem tworzącym jest publiczna uczelnia medyczna albo uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i nadawczą w dziedzinie nauk medycznych, albo Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
  • podmioty, o których mowa w – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
    • podmioty lecznicze, dla których podmiotem tworzącym jest publiczna uczelnia medyczna albo uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, albo Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego,
    • prowadzące badania naukowe i prace rozwojowe,
    • jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Planowane główne działania w ramach inwestycji obejmują:

  • Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu prowadzonych przez podmioty z sektora biomedycznego (zgodnie z ustawą o ABM).
  • Wzmocnienie potencjału badawczego ośrodków prowadzących komercyjne i niekomercyjne badania kliniczne.
  • Inne działania wspierające w sektorze biomedycznym, w tym badania sektora oraz wsparcie uczelni i inkubatorów technologicznych.

Szczegółowo wsparcie obejmować będzie:

Wsparcie sektora biomedycznego, zgodnie z obowiązującą ustawą o ABM
Wsparcie oparte będzie o konkursy grantowe skierowane do szerokiego grona beneficjentów takich jak
jednostki naukowe oraz przedsiębiorcy. Środki będzie można przeznaczyć na prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Tematyka konkursów
skierowana będzie na innowacje produktowe, takie jak leki (szczególnie związane z chorobami zakaźnymi i cywilizacyjnymi, rozwój platform technologii leków opartych na kwasach nukleinowych, takich jak szczepionki na choroby genetyczne i metaboliczne), rozwój wyrobów medycznych, szczególnie do użytku mobilnego, które mogłyby być przydatne w procesie diagnostycznym oraz rozwój i wdrażanie narzędzi teleinformatycznych do celów medycznych i zdrowotnych.
Formy wsparcia obejmować będą m.in.:
✅ Konkursy grantowe dla polskich jednostek naukowych i przedsiębiorców.
✅ Zapewnienie beneficjentom dostępu do specjalistycznej wiedzy poprzez ocenę potencjału naukowego i biznesowego zgłaszanych rozwiązań i projektów badawczych i rozwojowych.
✅ Opracowanie programu akceleracyjnego dla technologii na wczesnym etapie TRL rozwijanych przez beneficjentów konkursów grantowych.
✅ Działalność analityczna dotycząca polskiego sektora biomedycznego m.in. w zakresie zbierania, przetwarzania i analizy danych umożliwiających w dalszej perspektywie podniesienie jakości opieki zdrowotnej w zakresie chorób zakaźnych i niezakaźnych poprzez dostarczanie wiedzy o kierunkach rozwoju sektora B+R, uwzględniając również trendy światowe.
Wzmocnienie potencjału badawczego ośrodków prowadzących komercyjne i niekomercyjne badania kliniczne poprzez utworzenie sieci, doposażenie, poprawę współpracy i dalszy rozwój ośrodków prowadzących badania kliniczne
Wspieranie sieci ośrodków prowadzących badania kliniczne obejmować będzie:
✅ Uruchomienie elektronicznej platformy komunikacyjnej dla Polskiej Sieci Badań Klinicznych, wraz z polskojęzyczną wyszukiwarką badań klinicznych.
✅ Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych dla sektora medycznego, pacjentów i ich rodzin w zakresie innowacyjnych terapii dostępnych w formule badań klinicznych w tym także szczepień ochronnych; organizowanie szkoleń i warsztatów, a także ułatwienie dostępu do informacji potrzebnych przy planowaniu i prowadzeniu badań klinicznych.
✅ Zwiększenie uczestnictwa polskich ośrodków w sieci ECRIN (European Clinical Research and Infrastructure Network).
Inne działania wspierające w sektorze biomedycznym, w tym badania sektora oraz
wsparcie uczelni i inkubatorów technologicznych

Termin naboru

Szczegółowe informacje dotyczące wysokości wsparcia, kosztów kwalifikowalnych oraz warunków uzyskania dofinansowania zostaną opublikowane wraz z ogłoszeniem informacji o naborze razem z pełną dokumentacją konkursową. Zachęcamy do śledzenia naszej strony!

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje w MŚP – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 28.04.2024
Dziś koniec składania wniosków
Wielkość dotacji
140 000,00 EUR
Dofinansowanie w ramach dotacji Inwestycje w MŚP - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) przeznaczone jest dla MŚP (w tym w obszarze zrównoważonej turystyki) z sektora produkcyjnego i usługowego na rozbudowę (dywersyfikację, unowocześnienie) przedsiębiorstwa oraz zwiększenie jego konkurencyjności. Można kwalifikować koszty inwestycji produkcyjnych, które należy rozumieć jako inwestycje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przedsiębiorstw w celu produkcji towarów i usług.
Dowiedz się więcej

Projekty badawczo-wdrożeniowe zmierzające do komercjalizacji wyników prac B+R – Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – FE dla Lubelskiego (1.3)

Nabór do 30.04.2024
Pozostało 2 dni
Wielkość dotacji
4 000 000,00 PLN
Konkurs obejmuje wsparcie na projekty badawczo-wdrożeniowe zmierzające do komercjalizacji wyników prac B+R dla przedsiębiorstw z woj. Lubelskiego. W ramach dotacji obowiązkowym jest realizowane komponentu B+R oraz w przypadku MŚP jeszcze komponentu wdrożeniowego w projekcie.
Dowiedz się więcej

Wdrażanie innowacji – FE dla Małopolski (1.12)

Nabór do 06.05.2024
Pozostało 8 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
W ramach dotacji Wdrażanie innowacji - FE dla Małopolski (1.12) przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie woj. małopolskiego będą mogli pozyskać dofinansowanie na wdrażanie innowacji. Dofinansowaniem objęte są posiadane lub nabyte wyniki prac badawczo-rozwojowych, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego (innowacji w procesie biznesowym).
Dowiedz się więcej

Infrastruktura badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw – FE dla Małopolski (1.3)

Nabór do 20.05.2024
Pozostało 22 dni
Wielkość dotacji
10 000 000,00 PLN
Konkurs obejmuje wsparcie na infrastrukturę B+R dla przedsiębiorstw z województwa Małopolskiego. Przeznaczony jest dla MŚP oraz dużych firm z kategorii small mid-caps.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas