Dotacje UE w warmińsko-mazurskie

Województwo warmińsko-mazurskie na realizację programu regionalnego 2021-2027 otrzymało 1,79 mld euro. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego będą mogli szukać środków na sfinansowanie swoich pomysłów również w konkursach realizowanych z Krajowego Planu Odbudowy czy z programów krajowych, w szczególności z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. FEPW to kontynuacja wsparcia dla wschodnich województw (w tym warmińsko-mazurskiego), które wdrażane było już w poprzedniej perspektywie finansowej. W FEPW przewidziano wiele opcji dla startupów oraz dla MŚP na automatyzację i robotyzację. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. W przypadku, gdy dofinansowanie udzielane będzie zgodnie z mapą pomocy regionalnej podmioty z województwa warmińsko-mazurskiego mogą liczyć na wsparcie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Dla firm z sektora MŚP ta intensywność wsparcia będzie wyższa, dzięki dodatkowej premii za status przedsiębiorstwa (max. 70%).

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Gospodarka wodno-ściekowa – FE dla Warmii i Mazur (2.8)

Nabór do 11.10.2024
Pozostało 1 dni
Wielkość dotacji
nie podano
Wsparciem w ramach Gospodarka wodno-ściekowa - FE dla Warmii i Mazur (2.8) objęte będą inwestycje w zbiorcze systemy odprowadzania (sieci kanalizacyjne), oczyszczania ścieków oraz zagospodarowania osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków komunalnych, inwestycje w systemy ujmowania, uzdatniania, zaopatrzenia, dostawy i magazynowania wody lub wspieranie inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi.
Dowiedz się więcej

Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności (KPO A1.2.1) – Dotacja dla HoReCa

Nabór do 14.10.2024
Pozostało 4 dni
Wielkość dotacji
540 000,00 PLN
Wsparcie w ramach inwestycji dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności (KPO A1.2.1) kierowane jest do MŚP z branży HoReCa na unowocześnienie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności.
Dowiedz się więcej

EUREKA 2024

Nabór do 18.10.2024
Pozostało 8 dni
Wielkość dotacji
1 500 000,00 PLN
Inicjatywa EUREKA to zdecentralizowana sieć 47 państw, w tym państw europejskich oraz Unii Europejskiej, powołana w celu wspierania międzynarodowej współpracy w badaniach i rozwoju. Podstawowym kryterium nadania projektowi statusu projektu EUREKI jest jego innowacyjność, realna perspektywa na opracowanie i podjęcie produkcji nowego wyrobu/produktu, wdrożenie nowej technologii lub usługi, szansa na komercyjną sprzedaż rynkową rezultatów projektu. Alokacja konkursu wynosi 5 mln zł.
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 24.10.2024
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 31.10.2024
Pozostało 21 dni
Wielkość dotacji
zależy od rodzaju projektu
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym.
Dowiedz się więcej

Działalność B+R przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi – Działalność B+R+I przedsiębiorstw – FE dla Warmii i Mazur (1.2)

Nabór do 31.10.2024
Pozostało 21 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Typem projektu objętym wsparciem jest działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski na dofinansowanie projektów dotyczących działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi (liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo), w tym również usług B+R dla firm oraz ochrona własności intelektualnej, która wpływać będzie na rozwój zidentyfikowanych w województwie inteligentnych specjalizacji.
Dowiedz się więcej

Działalność B+R przedsiębiorstw w obszarach zielonej gospodarki, w tym GOZ – Działalność B+R+I przedsiębiorstw – FE dla Warmii i Mazur (1.2)

Nabór do 31.10.2024
Pozostało 21 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Typem projektu objętym dofinansowaniem jest działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw w obszarach zielonej gospodarki, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym. Przedsiębiorcy mogą realizować projekty samodzielnie jak i w konsorcjach. Zakres wsparcia obejmuje działalność badawczo-rozwojową w obszarach zielonej gospodarki, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym również usług B+R dla firm oraz ochrona własności intelektualnej.
Dowiedz się więcej

Odtwarzanie gospodarczego dziedzictwa regionu – Konkurencyjne i innowacyjne MŚP – FE dla Warmii i Mazur (1.9)

Nabór do 31.10.2024
Pozostało 21 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Zakres wsparcia obejmuje tworzenie/budowanie nowej oferty produktowo-usługowej w zakresie odtwarzania gospodarczego dziedzictwa regionu, polegającego na odtwarzaniu historycznego krajobrazu gospodarczego regionu (przywrócenie tradycyjnych produktów, usług i zawodów).
Dowiedz się więcej

Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych (KPO B1.2.1)

Nabór do 31.10.2024
Pozostało 21 dni
Wielkość dotacji
pożyczka od 1 mln PLN do 50 mln PLN
Wsparcie w ramach działania Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych (KPO B1.2.1) obejmuje dofinansowaniem w formie pożyczki przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej oraz przedsięwzięcia dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych na potrzeby własne. Kwota pożyczki wynosi od 1 mln PLN do 50 mln PLN. Dowiedz się więcej!
Dowiedz się więcej

Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25)

Nabór do 28.11.2024
Pozostało 49 dni
Wielkość dotacji
w zależności od limitu pomocy de minimis
Celem działania Promocja marki innowacyjnych MŚP (2.25) jest promocja polskich marek produktowych MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki. Wsparcie uzyskają projekty przedsiębiorców, które przewidują udział w wydarzeniach targowych wskazanych na liście wydarzeń targowych, na których będą realizowane stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz wyjazdowych misjach gospodarczych, w celu promowania marki produktowej wnioskodawcy i Marki Polskiej Gospodarki. Intensywność dofinansowania wynosi max. 50%.
Dowiedz się więcej

Liczy ponad 1,4 mln mieszkańców. Jest na czwartym miejscu pod względem wielkości wśród polskich województw. W województwie warmińsko-mazurskim w końcu grudnia 2021 r. w rejestrze REGON wpisanych było 140,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej, co stanowiło 2,9% podmiotów zarejestrowanych w kraju. Najwięcej podmiotów gospodarczych funkcjonowało na terenie Olsztyna (17,7% ogółu zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON), Elbląga (9,8%) i w powiecie olsztyńskim (9,7%). Podmioty sektora prywatnego najczęściej zajmowały się działalnością w sekcjach: handel; naprawa pojazdów samochodowych (18,4% ogółu podmiotów sektora prywatnego), budownictwo (15,4%), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, przetwórstwo przemysłowe (po 8,1%) oraz obsługa rynku nieruchomości (7,9%). W 2020 r. Warmia i Mazury odnotowało drugi najwyższy przyrost PKB w cenach bieżących (+3,7%) w stosunku do roku 2019. Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z najwolniej rozwijających się regionów. Poziom PKB per capita w województwie warmińsko-mazurskim w 2021 r. wynosił 48 874 zł (70,8% średniej krajowej). Udział w tworzeniu polskiego PKB – 2,6%. Nakłady na B+R – 11 miejsce (460,2 mln zł).

Fundusze unijne w warmińsko-mazurskim – jaki budżet?

Z ogólnej puli środków zapisanej w Umowie Partnerstwa 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a ok. 40% przez marszałków województw. Każe województwo przygotowało własny program regionalny, w którym zapisano jakie przedsięwzięcia będą traktowane priorytetowo oraz na jakie działania będzie można uzyskać wsparcie. W województwie warmińsko-mazurskim program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na 1,79 mld euro. Ponadto w województwie warmińsko-mazurskim dostępne będą środki z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, którego budżet wynosi 2,65 mld euro.

Dotacje warmińsko-mazurskie – co można dofinansować?

W nowej perspektywie finansowej przedsiębiorcy z Warmii i Mazur będą mogli liczyć na duże wsparcie. Poza konkursami organizowanymi na poziomie krajowym będą mogli skorzystać z funduszy europejskich dostępnych na szczeblu regionalnym. W programie Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 przewidziano wspieranie:

  • prowadzenia prac badawczo-rozwojowych,
  • inwestycje w infrastrukturę B+R,
  • promocji na zagranicznych rynkach (internacjonalizacji działalności),
  • wdrażania wyników prac B+R na rynek,

Warto podkreślić, że w programie regionalnym założono w projektach B+R będzie można finansować szeroki wachlarz działań (modułowość wsparcia). Przedsiębiorcy będą mogli dostosować zakres projektu do swoich potrzeb i np. poza prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych sfinansować dodatkowo wdrożenie ich wyników czy podnoszenie kompetencji. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego będą mogli też aplikować do konkursów finansowanych z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Początkujący przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z programów inkubacyjnych i sfinansować np. opracowanie modelu biznesowego, a następnie ubiegać się o środki na dalszy rozwój działalności i pierwszą sprzedaż (działanie 1.1 FEPW). W większości przypadków wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny (dotacja).

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu. W projektach B+R na poziom dofinansowania wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz kategoria prac. W projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która przewiduje różne poziomy wsparcia dla różnych regionów. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą liczyć na dofinansowanie nowej inwestycji w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu 50% dolicza się dodatkowe 20 punktów procentowych, w przypadku inwestycji średnich przedsiębiorstw premia ta wynosi 10 punktów procentowych.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie warmińsko-mazurskim

Na Warmii i Mazurach główną Instytucją Pośredniczącą odpowiedzialną za organizację konkursów jest Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Do jej zadań należy:

  • przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów,
  • wybór projektów do dofinansowania oraz podpisywanie umów z beneficjentami,
  • sprawdzanie poprawności i zgodności z prawem wydatków ponoszonych przez beneficjentów,
  • rozliczanie umów o dofinansowanie i monitorowanie ich realizacji,
  • prowadzenie kontroli realizowanych projektów,
  • prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych.