Dotacje UE w warmińsko-mazurskie

Województwo warmińsko-mazurskie na realizację programu regionalnego 2021-2027 otrzymało 1,79 mld euro. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego będą mogli szukać środków na sfinansowanie swoich pomysłów również w konkursach realizowanych z Krajowego Planu Odbudowy czy z programów krajowych, w szczególności z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. FEPW to kontynuacja wsparcia dla wschodnich województw (w tym warmińsko-mazurskiego), które wdrażane było już w poprzedniej perspektywie finansowej. W FEPW przewidziano wiele opcji dla startupów oraz dla MŚP na automatyzację i robotyzację. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. W przypadku, gdy dofinansowanie udzielane będzie zgodnie z mapą pomocy regionalnej podmioty z województwa warmińsko-mazurskiego mogą liczyć na wsparcie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Dla firm z sektora MŚP ta intensywność wsparcia będzie wyższa, dzięki dodatkowej premii za status przedsiębiorstwa (max. 70%).

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Projekty IPCEI (FENG 2.10)

Nabór do 21.06.2024
Pozostało 85 dni
Wielkość dotacji
zostanie podane względem decyzji Komisji Europejskiej
Działanie ma na celu finansowanie projektów polskich przedsiębiorstw biorących udział w realizacji Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (tzw. projektów IPCEI).
Dowiedz się więcej

NEON II – Przemysł 4.0

Nabór do 30.06.2024
Pozostało 94 dni
Wielkość dotacji
8 000 000,00 PLN
II konkurs programu NEON skupia się na finansowaniu prac badawczo-rozwojowych dotyczących obszaru Przemysłu 4.0 i sztucznej inteligencji. Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców, jednostek naukowych jak również ich konsorcjów. Koszty kwalifikowane obejmują koszty wynagrodzeń, podwykonawstwa, czy koszty operacyjne takie jak zakup aparatury badawczo-naukowej oraz materiałów niezbędnych do prowadzenia badań. Projekty muszą się wpisywać w określony w Regulaminie zakres tematyczny.
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – konkurs dla MŚP

Nabór do 30.06.2024
Pozostało 94 dni
Wielkość dotacji
3 500 000,00 PLN
Dotacja obejmuje inwestycje MŚP związane z wdrażaniem technologii środowiskowych w tym związanych z GOZ, których efektem będzie lepsza gospodarka materiałowa, zwiększenie efektywności energetycznej i zmiana filozofii firm w kierunku zero waste.
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – konkurs dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.06.2024
Pozostało 94 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym.
Dowiedz się więcej

Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)

Nabór do 25.07.2024
Pozostało 119 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Kredyt ekologiczny to zupełnie nowe działanie zaplanowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Dowiedz się więcej

Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy – Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)

Nabór do 29.07.2024
Pozostało 123 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
W ramach dotacji Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy - Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1) wsparcie dotyczy rozwoju systemów ciepłowniczych i chłodniczych (również chłodu systemowego), w tym także magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE.
Dowiedz się więcej

Wzmocnienie Bazy Usług Rozwojowych i jakości świadczonych usług – Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS 1.3)

Nabór do 31.07.2024
Pozostało 125 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Wsparcie w ramach dotacji Wzmocnienie Bazy Usług Rozwojowych i jakości świadczonych usług - Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS 1.3) obejmować będzie projekty z zakresu wzmocnienia Bazy Usług Rozwojowych i jakości świadczonych usług działania na rzecz jakości usług świadczonych w BUR oraz zwiększenia powiązania BUR ze Zintegrowanym Rejestrem Kwalifikacji.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 31.07.2024
Pozostało 125 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Seal of Excellence (FENG 2.9)

Nabór do 02.08.2024
Pozostało 127 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 EUR
Celem działania jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, które otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach programu EIC Accelerator "Horyzont Europa".
Dowiedz się więcej

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 31.08.2024
Pozostało 156 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej

Liczy ponad 1,4 mln mieszkańców. Jest na czwartym miejscu pod względem wielkości wśród polskich województw. W województwie warmińsko-mazurskim w końcu grudnia 2021 r. w rejestrze REGON wpisanych było 140,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej, co stanowiło 2,9% podmiotów zarejestrowanych w kraju. Najwięcej podmiotów gospodarczych funkcjonowało na terenie Olsztyna (17,7% ogółu zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON), Elbląga (9,8%) i w powiecie olsztyńskim (9,7%). Podmioty sektora prywatnego najczęściej zajmowały się działalnością w sekcjach: handel; naprawa pojazdów samochodowych (18,4% ogółu podmiotów sektora prywatnego), budownictwo (15,4%), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, przetwórstwo przemysłowe (po 8,1%) oraz obsługa rynku nieruchomości (7,9%). W 2020 r. Warmia i Mazury odnotowało drugi najwyższy przyrost PKB w cenach bieżących (+3,7%) w stosunku do roku 2019. Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z najwolniej rozwijających się regionów. Poziom PKB per capita w województwie warmińsko-mazurskim w 2021 r. wynosił 48 874 zł (70,8% średniej krajowej). Udział w tworzeniu polskiego PKB – 2,6%. Nakłady na B+R – 11 miejsce (460,2 mln zł).

Fundusze unijne w warmińsko-mazurskim – jaki budżet?

Z ogólnej puli środków zapisanej w Umowie Partnerstwa 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a ok. 40% przez marszałków województw. Każe województwo przygotowało własny program regionalny, w którym zapisano jakie przedsięwzięcia będą traktowane priorytetowo oraz na jakie działania będzie można uzyskać wsparcie. W województwie warmińsko-mazurskim program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na 1,79 mld euro. Ponadto w województwie warmińsko-mazurskim dostępne będą środki z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, którego budżet wynosi 2,65 mld euro.

Dotacje warmińsko-mazurskie – co można dofinansować?

W nowej perspektywie finansowej przedsiębiorcy z Warmii i Mazur będą mogli liczyć na duże wsparcie. Poza konkursami organizowanymi na poziomie krajowym będą mogli skorzystać z funduszy europejskich dostępnych na szczeblu regionalnym. W programie Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 przewidziano wspieranie:

  • prowadzenia prac badawczo-rozwojowych,
  • inwestycje w infrastrukturę B+R,
  • promocji na zagranicznych rynkach (internacjonalizacji działalności),
  • wdrażania wyników prac B+R na rynek,

Warto podkreślić, że w programie regionalnym założono w projektach B+R będzie można finansować szeroki wachlarz działań (modułowość wsparcia). Przedsiębiorcy będą mogli dostosować zakres projektu do swoich potrzeb i np. poza prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych sfinansować dodatkowo wdrożenie ich wyników czy podnoszenie kompetencji. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego będą mogli też aplikować do konkursów finansowanych z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Początkujący przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z programów inkubacyjnych i sfinansować np. opracowanie modelu biznesowego, a następnie ubiegać się o środki na dalszy rozwój działalności i pierwszą sprzedaż (działanie 1.1 FEPW). W większości przypadków wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny (dotacja).

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu. W projektach B+R na poziom dofinansowania wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz kategoria prac. W projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która przewiduje różne poziomy wsparcia dla różnych regionów. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą liczyć na dofinansowanie nowej inwestycji w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu 50% dolicza się dodatkowe 20 punktów procentowych, w przypadku inwestycji średnich przedsiębiorstw premia ta wynosi 10 punktów procentowych.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie warmińsko-mazurskim

Na Warmii i Mazurach główną Instytucją Pośredniczącą odpowiedzialną za organizację konkursów jest Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Do jej zadań należy:

  • przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów,
  • wybór projektów do dofinansowania oraz podpisywanie umów z beneficjentami,
  • sprawdzanie poprawności i zgodności z prawem wydatków ponoszonych przez beneficjentów,
  • rozliczanie umów o dofinansowanie i monitorowanie ich realizacji,
  • prowadzenie kontroli realizowanych projektów,
  • prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych.