Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP
Innowacje i wsparcie finansowe rozwoju polskich firm
Spis treści
- Fundusze Europejskie – wizja
- Innowacje oraz Sztuczna inteligencja w biznesie
- Jak Fundusze UE mogą wspierać efektywnie rozwój polskich firm?
- Fundusze EU dla polskich przedsiębiorstw – oferta PARP
Fundusze Europejskie – wizja
Na początku wydarzenia tematyka podjęta została w zakresie tego jakie oferta Funduszy Europejskich ma osiągnięcia na swoim koncie oraz jak ma wpłynąć na przyszłość i stymulowanie rozwoju innowacji. Dyskusja odbyła się z Panią Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Fundusze Europejskie za cel przyjmują sobie rozwój polskich przedsiębiorstw, wzrost aktywności ich działalności a także rozwój społeczeństwa i ekosystemów startupów. Finansowanie w ramach środków unijnych pozwoliło na dogonienie do standardów i wysokiej konkurencji na rynku polskim firmom. W ramach działań dla gospodarki wsparcie dla rozwoju, inwestycji i innowacji umożliwiło konkurencyjność eksportową.
Jednym z wyzwań było zdobycie poziomu europejskiego co się udało, jednak przyszły kolejne wyzwania związane z kryzysem klimatycznym, bezpieczeństwem oraz koniecznością wdrażania innowacji w dobie transformacji technologicznej i cyfrowej.
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa są siłą i energią polskiej gospodarki w ramach tego wsparcie z Funduszy unijnych przyjmuje za działanie ich rozwój aby mogły stawać się dużymi silnymi biznesami i mogły konkurować w skali europejskiej czy również globalnej.
Sektor MŚP jest silnie wspierany przez Fundusze ze względu na ich kluczowy udział. W obecnej perspektywie mamy zbicie się środków z KPO i Funduszy Strukturalnych z czego istotna część przeznaczona jest dla sektora MŚP. Wśród wielu priorytetów obecnie nacisk stawia się na innowacyjność i czystą technologię. Jednym z wyzwań dla przedsiębiorców prowadzących biznes są ceny energii. Rozwiązaniem staje się daleko idąca transformacja energetyczna, która przedstawi obecne technologie energetyczne na nowe czyste technologie powodując że te ceny energii dla przedsiębiorców będą konkurencyjne w ramach UE, a w dalszej perspektywie globalnie. Zmiana energetyczna również jest warunkowa niezależnością, opłacalnością i konkurencyjnością.
Innowacyjność wiąże się z ryzykiem. Kolejne oferty związane z zapewnieniem finansowania z Funduszy Europejskich mają zachęcać do podejmowania ryzyka wdrażania i opracowywania innowacji, tym samym oferując kompleksowe wsparcie i oparcie dla przedsiębiorców. Od połowy 2025 roku można spodziewać się uruchomienia dwóch nowych instrumentów. Jeden z nich w postaci grantów i kolejny w postaci preferencyjnych pożyczek, które będą wycelowane w kluczowe sektory dla innowacyjności takie jak cyfryzacja, sztuczna inteligencja, biotechnologia, energooszczędność, zasobooszczędność w zakresie energetyki i czystego środowiska. Wraz z nowymi instrumentami przyjdzie nowy system oceny wniosków i projektów aby w optymalny sposób te najbardziej innowacyjne mogły uzyskać dofinansowanie nawet jeżeli wiążą się z ryzykiem.
Innowacje oraz Sztuczna inteligencja w biznesie
Kolejno krótko przytoczono tematykę popularnej już sztucznej inteligencji oraz tego jakie spowodowała „Boom” na całym świecie.
Sztuczna inteligencja może mieć podobny skutek jak momenty powstawania Internetu. Obecne każdy się po zasoby internetowe i wyszukiwania aby uzyskać informacje, co stało się już codziennością w życiu człowieka a także w biznesie. Podobnie sztuczna inteligencja może się stać sposobem korzystania z innych technologii jako cała wielka ekonomia która się wytworzy wokół tej technologii. AI zaczyna w coraz większym stopniu wnikać w codzienność oraz różne aktywności. Na całym świecie postęp AI można zauważyć w różnych wymiarach. Jesteśmy w pierwszej fazie etapu transformacji cyfrowej, który markuje rozwój najnowszej sztucznej inteligencji ze startem i rozwojem ChatGPT.
Czy AI to rewolucja?
Nadzieje nastawione są na to, że ten rewolucyjny moment wzmożenia wokół sztucznej inteligencji przekuje się w podejście bardziej ewolucyjne przy czym technologia zostanie na tyle zaimplementowana wraz z umiejętnym wykorzystywaniem jej, że z charakteru rewolucyjnej przejdzie na “business as usual”.
Jak Fundusze UE mogą wspierać efektywnie rozwój polskich firm?
Podejmując tematykę efektywnego wsparcia innowacji w dalszej części wydarzenia ponownie padło ryzyko z tym związane, które tak naprawdę jest nieodłącznym elementem nowej inwestycji.
Na Forum Przedsiębiorczości podjęto tematykę budowania innowacyjności i wzmacniania jej. Na głównym planie znalazła się również problematyka obaw we wdrażaniu innowacji i braku podejmowania inicjatywy.
Największe bariery wśród polskich przedsiębiorców obejmowała złożoność i wysoki poziom skomplikowania administracyjnego. Z perspektywy programu Horyzont Europa to ryzyko występuje i chętniej przedsiębiorcy sięgają po dotacje krajowe a z drugiej strony muszą konkurować z podmiotami z całej Europy.
Jak sięgnąć po Fundusze UE?
Jednostki odpowiedzialne za oferowane wsparcia i konkursów wciąż poszukują nowych rozwiązań i jednym z nich stała się dobrze znana Ścieżka SMART, która wyszła o krok dalej i rozpoczęła ofertę modułowego, dopasowanego do potrzeb wsparcia. Dotacja ta na przestrzeni jej wdrożenia także ewoluowała w zasadach i wprowadziła nowe elementy i zmiany, które miały sprzyjać składaniu wniosków. Wdrażanie innowacji z Funduszami Europejskimi to proces, który nie ma końca. Celem jest ożywienie i udostępnienie przedsiębiorcom usług informacyjnych oraz edukacyjnych aby ta innowacja mogła być wdrażana powszechnie szczególnie w sektorze MŚP.
Innowacje to obecnie nie jest tzw. “luksus” ale już konieczność a ich wdrażanie jest kwestią czasu. Progi wejścia do branży zaczną obniżać się i konkurencja będzie coraz większa, dlatego nie należy bać się innowacji a pozyskać wiedzę i przygotować się na ryzyko z nimi związane. Bardzo istotnym elementem w innowacyjności staje się kwestia współpracy biznesu z nauką czyli z typowymi ośrodkami B+R. Z jednej strony pojawia się konflikt interesów, ponieważ przedsiębiorcy są nastawieni aby wprowadzać i komercjalizować nowe rozwiązania, a z drugiej strony naukowcy bardziej skupieni są na tym, żeby budować swoje portfolio. Wyzwaniem staje się połączenie naukowców z przedsiębiorcami, a celem jest podnoszenie poziomu gotowości technologicznej z pomocą naukowców.
Problematyka spotkania obejmowała także terminowość innowacyjności. W ramach programów przedsiębiorcy składają wnioski na projekty, których realizacja i wdrożenie może zająć znaczną ilość czasu, a technologia którą chcieli opracować może utracić na innowacyjności. Dlatego warto iść za głosem rozwoju i podejmowania ryzyka a także rozbudowywania współpracy z jednostkami naukowymi.
Padły pomysły dotyczące wprowadzenia projektów celowanych/zamawianych, które przebiegałyby bardziej dynamicznie wobec tego jakie są oczekiwania przedsiębiorców i obywateli. Zmierzałoby to ku szybszemu i bardziej efektywnemu wdrażaniu nowych technologii. Wszystko jeszcze przed nami.
Fundusze EU dla polskich przedsiębiorstw – oferta PARP
W finalnym elemencie spotkania zaprezentowano dostępność dotacji oferowanych przez PARP. Poniżej wskazujemy te skierowane do sektora przedsiębiorstw.
Modułowe wsparcie innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych zmierzające do wzmocnienia wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach oraz ich rozwoju w kierunku bardziej konkurencyjnych i rosnących w potencjał do wdrażania dalszych nowych innowacji.
Od strony NCBiR z programu FENG przedsiębiorstwa chcące połączyć siły biznesu z nauką będą mogły skorzystać z naboru SMART dla konsorcjów. Na podobnej zasadzie jak zwykły SMART możliwe jest modułowe realizowanie projektów przy czym różnicą jest konieczność zawarcia umowy konsorcjum.
Platformy startowe dla nowych pomysłów – FEPW
Kompleksowe wsparcie startupów na wczesnej fazie rozwoju. W ramach komponentów wsparcia otrzymują one na początku w ramach platformy startowej możliwość stworzenia modelu biznesowego i MVP czyli początkowej wersji produktu o minimalnej funkcjonalności. Następnie startupy które pomyślnie ukończą dany etap mogą sięgnąć po dotację na dalszy rozwój działalności i launch produktu czyli wejście na rynek.
Opracowanie modelu biznesowego GOZ – FEPW
Wdrożenie modelu biznesowego GOZ – FEPW
Przechodzenie przedsiębiorstw na bardziej zrównoważone podejście do biznesu i rozwój zielonego modelu biznesowego z dbałością o środowisko to dwie dotacje z programu dla Polski Wschodniej obejmujące komponent I Opracowanie takiego modelu w tym doradztwo i przeprowadzenie audytu mające ustalić kierunki zielonej transformacji a kolejno w komponencie II Wdrożenie danego modelu w tym działania inwestycyjne i związane z zaprojektowaniem i przeprowadzeniem niezbędnych prac dostosowawczych oraz zakupem lub zaprojektowaniem nowych technologii.
Nie można zapomnieć także o wsparciu na procesy wzornicze w przedsiębiorstwie. Dotacja składa się na początku z doradztwa w opracowaniu strategii wzorniczej a następnie procesie jej wdrożenia, przede wszystkim opierającym się na działaniach z wykorzystaniem procesów projektowania dzięki którym zostanie wprowadzona na rynek innowacja oraz inne zmiany w przedsiębiorstwie.
Automatyzacja i robotyzacja w MŚP – FEPW
Podobnie jak Wzornictwo to wsparcie również powróci w nowym naborze w 2025 roku. Dotacja obejmuje audyt technologiczny dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa, który zostanie w pierwszej części wsparcia wykonany a następnie zostanie opracowana mapa drogowa transformacji w kierunku Przemysłu 4.0. Finalnym elementem wsparcia jest wdrożenie działań wynikających z opracowanej mapy drogowej w przedsiębiorstwie, których efektem będzie wdrożenie innowacji w procesie produkcji.