Dla kogo?
O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność na terenie województwa wielkopolskiego. Dodatkowo o dofinansowanie wnioskować mogą duże przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe.
Duże Przedsiębiorstwa i „mid-caps” mogą uzyskać wparcie w ograniczonym zakresie tylko pod warunkiem współpracy z MŚP. Wsparcie dla firm spoza sektora MŚP jest dopuszczalne w przypadku realizacji inwestycji B+R opartych ściśle na uzasadnionej planem biznesowym współpracy z podmiotami sektora MŚP; wsparcie jest dopuszczalne wyłącznie na realizację projektów B+R w obszarach IS. Nie dotyczy to przedsiębiorstw small mid cap.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Dofinansowanie można przeznaczyć na wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym także w zakresie infrastruktury B+R.
Możliwość realizacji kompleksowych i modułowych projektów dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców, przy czym moduł prace B+R jest obligatoryjny.
Opis modułu obligatoryjnego:
Moduł prace B+R
Prace B+R, czyli badania przemysłowe i prace rozwojowe albo tylko prace rozwojowe w celu zdobycia nowej wiedzy oraz opracowania nowych, innowacyjnych produktów, procesów, usług lub wprowadzenie
istotnych ulepszeń do istniejących, dostępnych na rynku produktów, procesów lub usług, możliwych do wdrożenia w działalności gospodarczej. Realizacja projektu musi przyczyniać się do podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstwa i być zgodna z zakresem przewidzianym w GBER.
Opis modułów fakultatywnych:
Moduł infrastruktura B+R
W ramach tego modułu Wnioskodawca może uzyskać wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R niezbędną do realizacji agendy badawczej, która może być sfinansowana w ramach modułu B+R lub innych środków.
Moduł wdrożenie wyników prac B+R
Modułom obligatoryjnym może towarzyszyć wdrożenie wyników prac B+R. Koszty związane z wdrożeniem wykraczające poza zakres przewidziany w GBER w przypadku prac B+R lub infrastruktury B+R. Celem modułu jest, wdrożenie w działalności gospodarczej wnioskodawcy wyników prac B+R zrealizowanych przez niego samodzielnie lub na jego zlecenie lub przez niego zakupionych poza projektem, w formie innowacyjnego rozwiązania.
Moduł wdrożenie jest objęty finansowanym zwrotnym tzw. Dotacją warunkową.
Automatyzacja i robotyzacja w ramach modułu wdrożeniowego.
Moduł cyfryzacja
Wsparcie w zakresie cyfryzacji będzie traktowane jako element wsparcia projektu BRI i obejmuje doradztwo dot. zastosowania technologii cyfrowych w przedsiębiorstwie, rozwój kompetencji cyfrowych, zakup i wytworzenie technologii wspierających prowadzenie działalności gospodarczej, w tym w postaci wartości niematerialnych i prawnych do rozwiązań IT (w formie licencji lub praw własności do technologii), usług niezbędnych do wdrożenia technologii cyfrowych, Internetu rzeczy, interfejsów aplikacji, itd., wspierających wzajemne dzielenie się danymi, digitalizację procesów eksportowych.
Szczególnie istotne są projekty wspierające przedsiębiorców w przechodzeniu na zieloną gospodarkę (np. usługi bazujące na sztucznej inteligencji i technologii blockchain w nowych instalacjach OZE).
Moduł kompetencje
Wsparcie udzielane w tym module umożliwia doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających (związanych z pracami B+R), zdobywanie przez nich nowych umiejętności i kwalifikacji w szczególności z zakresu obszarów: prac B+R, inteligentnych specjalizacji, transformacji przemysłu w kierunku gospodarki 4.0, transferu technologii, zarządzania innowacjami, komercjalizacji wyników prac B+R, kompetencji z zakresu internacjonalizacji, ochrony własności przemysłowej, cyfryzacji, polityki klimatycznej, ekoprojektowania, w tym kompetencje dla gospodarki nisko i zeroemisyjnej m.in. wodorowej oraz gospodarki obiegu zamkniętym, robotyzacji automatyzacji gospodarki niskoemisyjnej, a także kompetencji niezbędnych do obsługi infrastruktury badawczej sfinansowanej w ramach
kompleksowego projektu.
Moduł zielone technologie
Wspierane będą nowe modele biznesowe, uwzględniające aspekty środowiskowe i przestawienie się na model cyrkularny, tj. ograniczenia zużycia zasobów pierwotnych i minimalizację produkcji odpadów,
ekoprojektowanie, wydłużanie życia produktów, przeprowadzania ocen środowiskowych i cyklu życia produktu (jak ETV, PEF czy LCA), współdzielenie, realizację modelu sprzedaży funkcji danego produktu
(product as a service), itd.
Moduł internacjonalizacja
Internacjonalizacja nie dotyczy eksportu produktów obejmuje m.in.: komercjalizację wyników prac B+R i ich promocję na rynkach zagranicznych. Istotny jest udział we wspólnych przedsięwzięciach przedsiębiorców, sektora nauki, partnerów społecznych i gospodarczych oraz podmiotów sektora publicznego w procesie tworzenia, rozwoju i wdrażania innowacji oraz rozwoju mechanizmów dyfuzji wiedzy w gospodarce, transferu technologii, w tym na arenie międzynarodowej. Nie wyklucza się wsparcia działalności B+R poprzez wdrażanie Wspólnych Przedsięwzięć Badawczych (agend badawczych przygotowywanych i finansowanych wspólnie z partnerami, którzy uczestniczą w określaniu celu i zakresu agendy).
Ile można zyskać?
Wsparcie udzielane będzie w formie dotacji warunkowej.
Maksymalny poziom dofinansowania UE w projekcie: 70%
Dodatkowe informacje
Wsparcie w ramach działania ukierunkowane jest na regionalne i/lub podregionalne inteligentne specjalizacje (IS) określone w RIS 2030 w tym regionalne innowacje społeczne rozumiane jako produkt bądź usługa służąca rozwiązaniu problemu społecznego istotnego dla rozwoju regionu.
Finansowane mogą być wydatki m.in.: na nabywanie kwalifikacji, kursy, szkolenia, staże. Wsparcie w tym zakresie finansowane z CP1 będzie komplementarne z działaniami na rzecz kompetencji realizowanymi w ramach CP4.
Preferencje uzyskają projekty badawczo-rozwojowe zwiększające adaptację rozwiązań gospodarki opartej na nośniku energii – wodorze, poprawiających wykorzystanie i efektywność technologii ogniw paliwowych. Projekty będą częścią Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. W przypadku prac B+R, można uzyskać wsparcie finansowe na wszystkie lub wybrane elementy procesu badawczego.
Priorytetowo traktowane będą projekty realizujące cele Europejskiego Zielonego Ładu.
Przewiduje się możliwość oceny projektów w formule panelowej.
Szczegółowe informacje dotyczące kwot dofinansowania oraz kosztów kwalifikowalnych zostaną podane wraz z ogłoszeniem naboru i opublikowaniem dokumentacji konkursowej. Zachęcamy do obserwowania naszej strony.