Badania i rozwój

Wsparcie działalności B+R oraz infrastruktury B+R - FE dla Wielkopolski (1.2)

Dotację Wsparcie działalności B+R oraz infrastruktury B+R - FE dla Wielkopolski (1.2) można przeznaczyć na wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym także w zakresie infrastruktury B+R. Możliwa jest także realizacja kompleksowych i modułowych projektów dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców, przy czym moduł praca B+R jest obligatoryjny, pozostałe moduły fakultatywne obejmują wdrożenie wyników prac B+R, infrastrukturę B+R, cyfryzację, kompetencje, zielone technologie oraz internacjonalizację.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
18.11.2024
Koniec składania wniosków
17.01.2025

Dla kogo?

O dotację mogą ubiegać się:

  • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP),
  • duże przedsiębiorstwa, w tym small mid-caps i mid caps,
  • konsorcja naukowo-przemysłowe

prowadzące działalność na terenie woj. wielkopolskiego.

Duże przedsiębiorstwa i mid caps mogą uzyskać wsparcie tylko pod warunkiem współpracy z MŚP. Jednocześnie w Studium Wykonalności Wnioskodawca będący dużym przedsiębiorstwem powinien przedstawić zapisy dotyczące planu biznesowego, podziału prac w realizacji projektu i finansowych korzyści dla MŚP wskutek wdrożenia rezultatów prac B+R do działalności sektora MŚP.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Dofinansowanie można przeznaczyć na wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym także w zakresie infrastruktury B+R.

Możliwość realizacji kompleksowych i modułowych projektów dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców, przy czym moduł prace B+R jest obligatoryjny.

Moduł prace B+R
Prace B+R, czyli badania przemysłowe i prace rozwojowe albo tylko prace rozwojowe w celu zdobycia nowej wiedzy oraz opracowania nowych, innowacyjnych produktów, procesów, usług lub wprowadzenie
istotnych ulepszeń do istniejących, dostępnych na rynku produktów, procesów lub usług, możliwych do wdrożenia w działalności gospodarczej. Projekty przed rozpoczęciem realizacji musi cechować co najmniej II poziom gotowości technologicznej i muszą one dotyczyć badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub tylko eksperymentalnych prac rozwojowych. Nie ma możliwości realizacji projektów polegających na prowadzeniu wyłącznie badań przemysłowych. Za prace B+R nie uznaje się rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług oraz innych operacji, w tym rutynowych czynności związanych z oprogramowaniem, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Moduł infrastruktura B+R
W ramach tego modułu Wnioskodawca może uzyskać wsparcie inwestycji projekty polegające na zakupie infrastruktury B+R lub budowie/ modernizacji infrastruktury B+R. Celem modułu jest wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R niezbędną do realizacji Planu prac B+R, stanowiącego obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie projektu. Infrastruktura powinna być związana bezpośrednio z pracami badawczymi realizowanymi w ramach tego samego projektu. Wnioskodawca zobowiązany jest wykazać, w Planie prac B+R, powiązanie funkcjonalności infrastruktury z celem prac badawczych zaplanowanych do wsparcia w ramach projektu.

Moduł wdrożenie wyników prac B+R
Modułowi obligatoryjnemu może towarzyszyć wdrożenie wyników prac B+R. Celem modułu jest, wdrożenie w działalności gospodarczej wnioskodawcy wyników prac B+R zrealizowanych przez niego samodzielnie lub w ramach konsorcjum, w formie innowacyjnych produktów, usług, procesów biznesowych. Moduł może być realizowany dopiero po zakończeniu Modułu prace B+R i uzyskaniu pozytywnego wyniku tych prac, potwierdzonego Raportem z realizacji prac B+R, w którym należy w szczególności opisać przebieg wszystkich etapów prac i wyniki każdego z nich oraz wynik końcowy
z uzasadnioną rekomendacją lub jej brakiem w zakresie zasadności jego wdrożenia do działalności gospodarczej.

Moduł wdrożenie jest objęty finansowanym zwrotnym tzw. Dotacją warunkową.

Moduł cyfryzacja
Wsparcie w zakresie cyfryzacji będzie traktowane jako element wsparcia projektu B+R+I i obejmuje doradztwo dot. zastosowania technologii cyfrowych w przedsiębiorstwie, rozwój kompetencji cyfrowych, zakup i wytworzenie technologii wspierających prowadzenie działalności gospodarczej, w tym w postaci wartości niematerialnych i prawnych do rozwiązań IT (w formie licencji lub praw własności do technologii), usług niezbędnych do wdrożenia technologii cyfrowych, Internetu rzeczy, interfejsów aplikacji, itd., wspierających wzajemne dzielenie się danymi, digitalizację procesów eksportowych.

Szczególnie istotne są projekty wspierające przedsiębiorców w przechodzeniu na zieloną gospodarkę (np. usługi bazujące na sztucznej inteligencji i technologii blockchain w nowych instalacjach OZE).

Moduł kompetencje
Celem modułu jest wsparcie doskonalenia kompetencji personelu badawczego projektu, zdobywanie przez niego nowych umiejętności i kwalifikacji w szczególności z zakresu obszarów: prac B+R, inteligentnych specjalizacji, transformacji przemysłu w kierunku gospodarki 4.0, transferu technologii,
zarządzania innowacjami, komercjalizacji wyników prac B+R, kompetencji z zakresu internacjonalizacji, ochrony własności przemysłowej, cyfryzacji, polityki klimatycznej, ekoprojektowania (w tym kompetencji dla gospodarki nisko- i zeroemisyjnej, między innymi wodorowej oraz gospodarki o obiegu zamkniętym), robotyzacji i automatyzacji gospodarki niskoemisyjnej, a także kompetencji niezbędnych do obsługi infrastruktury badawczej sfinansowanej w ramach kompleksowego projektu.

Moduł zielone technologie
Wspierane będą nowe modele biznesowe, uwzględniające aspekty środowiskowe i przestawienie się na model cyrkularny, tj. ograniczenia zużycia zasobów pierwotnych i minimalizację produkcji odpadów,
ekoprojektowanie, wydłużanie życia produktów, przeprowadzania ocen środowiskowych i cyklu życia produktu (jak ETV, PEF czy LCA), współdzielenie, realizację modelu sprzedaży funkcji danego produktu
(product as a service), itd.

Moduł internacjonalizacja
Internacjonalizacja nie dotyczy eksportu produktów obejmuje m.in.: komercjalizację wyników prac B+R i ich promocję na rynkach zagranicznych. Istotny jest udział we wspólnych przedsięwzięciach przedsiębiorców, sektora nauki, partnerów społecznych i gospodarczych oraz podmiotów sektora publicznego w procesie tworzenia, rozwoju i wdrażania innowacji oraz rozwoju mechanizmów dyfuzji wiedzy w gospodarce, transferu technologii, w tym na arenie międzynarodowej. Nie wyklucza się wsparcia działalności B+R poprzez wdrażanie Wspólnych Przedsięwzięć Badawczych (agend badawczych przygotowywanych i finansowanych wspólnie z partnerami, którzy uczestniczą w określaniu celu i zakresu agendy).

Ile można zyskać?

Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi 100 000 000 PLN

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie to 500 000 PLN.

Maksymalny poziom dofinansowania UE w projekcie: 70%

W ramach naboru przewiduje się uproszczone metody rozliczenia wydatków w oparciu o:

  1. 20% stawkę ryczałtową na koszty ogólne i inne koszty operacyjne w ramach Modułu prace B+R, zgodnie z artykułem 25 punkt 3 litera e) Rozporządzenia 651/2014,
  2. stawkę godzinową do ustalenia bezpośrednich kosztów personelu badawczego projektu, zgodnie z artykułem 55 ustęp 20 litera a) Rozporządzenia ogólnego.

Moduł fakultatywny „wdrożenie wyników prac B+R” będzie finansowany w ramach dotacji warunkowej.

Dokumentacja dotacji Wsparcie działalności B+R oraz infrastruktury B+R – FE dla Wielkopolski (1.2)

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) – Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – FE dla Świętokrzyskiego (1.5)

Nabór do 14.07.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
150 000,00 PLN
Dotacja Proinnowacyjne usługi doradcze dla MŚP (vouchery) - Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji - FE dla Świętokrzyskiego (1.5) ma na celu zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji. W ramach dotacji możliwy jest zakup proinnowacyjnych usług doradczych dla MŚP (w formie voucheru) jako elementu systemu zachęt do działalności B+R i innowacyjnej. Instrument stanowić będzie wsparcie MŚP z zastosowaniem mechanizmu popytowego.
Dowiedz się więcej

NUTRITECH II

Nabór do 25.07.2025
Pozostało 22 dni
Wielkość dotacji
20 000 000,00 PLN
NUTRITECH jest programem w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W 2025 r. program powraca z nową pulą dofinansowania dla przedsiębiorców. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie obszarów wiodącego obszaru tematycznego Nutrigenomika i biomedycyna oraz tematów uzupełniających Żywność w leczeniu chorób oraz Technologiczne aspekty żywienia.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 29.07.2025
Pozostało 26 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów – Rozwój regionalnego potencjału B+R – FE dla Podlaskiego (1.1)

Nabór do 30.07.2025
Pozostało 27 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Dotacja oferuje wsparcie finansowe dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w województwie podlaskim oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych. Przeznaczona jest na projekty badawczo-rozwojowe obejmujące badania przemysłowe, prace rozwojowe, ochronę własności intelektualnej oraz wdrożenie wyników prac B+R do działalności gospodarczej. Szczególnie premiowane są projekty realizowane przez konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przemysłowo-naukowe. Skorzystaj z dostępnych środków i rozwijaj innowacyjne rozwiązania dla swojej firmy!
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas