Innowacje

Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP - FE dla Opolskiego (1.9)

Dotacja Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP - FE dla Opolskiego (1.9) przeznaczona jest na działania wdrożeniowe przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych. O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa opolskiego. Wsparcie przeznaczone będzie na wdrożenie wyników prac B+R (wyników prac rozwojowych) do działalności własnej przedsiębiorstwa, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego w zakresie produkcji wyrobów lub usług ( innowacja w procesie biznesowym). Wdrażanie rozwiązań dotyczących: cyfryzacji, zazielenienia, internacjonalizacji oraz podnoszenia kompetencji jest możliwe jako element uzupełniający projektu.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
2 500 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
31.10.2024
Koniec składania wniosków
09.12.2024

Dla kogo?

O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność na terenie województwa opolskiego.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Wsparcie przeznaczone będzie na wdrożenie wyników prac B+R (wyników prac rozwojowych) do działalności własnej przedsiębiorstwa, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego w zakresie produkcji wyrobów lub usług ( innowacja w procesie biznesowym). Innowacyjność co najmniej na poziomie regionu (województwa).

Wdrażanie rozwiązań dotyczących: cyfryzacji, zazielenienia, internacjonalizacji oraz podnoszenia kompetencji będzie możliwe jako element uzupełniający projektu. Koszty ponoszone na realizację ww. modułów wspierane będą w formie dotacji, a wartość ich dofinansowania nie będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu części bezzwrotnej i zwrotnej kwoty dofinansowania. Działania ujęte w ramach modułów powinny być powiązane z planowaną do realizacji inwestycją, a także innowacyjne co najmniej na poziomie przedsiębiorstwa.

Wdrażane wyniki prac B+R mogą być wynikiem prac własnych przedsiębiorstwa
przeprowadzonych przy wsparciu środków europejskich, w tym pochodzących z programu FEO 2021-2027 lub zostać zrealizowane lub nabyte przez przedsiębiorstwo przy wsparciu z innych źródeł zewnętrznych lub środków własnych przedsiębiorstwa. W sytuacji wdrożenia wyników prac B+R wypracowanych w ramach środków własnych przedsiębiorstwa wymagane jest posiadanie patentu lub złożony wniosek o ochronę patentową, prawo ochronne na wzór użytkowy lub złożony wniosek o prawo ochronne na wzór użytkowy.

Wnioskodawca na moment składania wniosku o dofinansowanie musi mieć uregulowane kwestie z zakresu ochrony praw własności intelektualnej, tj. dysponować wynikami prac B+R do celów komercyjnych, w szczególności mieć przeniesione na siebie autorskie prawa majątkowe do wyników, udzieloną licencję na korzystanie z wyników, przeniesiony patent lub złożony wniosek o ochronę patentową, prawo ochronne na wzór użytkowy lub złożony wniosek o prawo ochronne na wzór użytkowy. Wnioskodawca musi dysponować dokumentami potwierdzającymi posiadanie wskazanych praw.

Realizowane będą jedynie projekty umożliwiające rozwój branż zidentyfikowanych jako
inteligentne specjalizacje regionalne w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do 2030.

Priorytetowo traktowane będą MŚP realizujące projekty dotyczące transformacji gospodarki w kierunku automatyzacji, cyfryzacji oraz obiegu zamkniętego i niskoemisyjności.

Koszty kwalifikowalne

Główne koszty

  1. Koszty kwalifikowalne dotyczące prac budowlanych/remontowych/instalacyjnych nie mogą łącznie przekraczać 50 %  kosztów kwalifikowalnych projektu w ramach dotacji warunkowej (bez kosztów dotyczących modułów).
  2. Koszty kwalifikowalne dotyczące wartości niematerialnych i prawnych nie mogą przekraczać  20%  kosztów kwalifikowalnych projektu w ramach dotacji warunkowej (bez kosztów dotyczących modułów).

Koszty w ramach modułów:

Zazielenienie

  • zakup środków trwałych, z wyłączeniem środków transportu,
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych,
  • prace budowalne, montażowe, instalacyjne,
  • usługi doradcze dotyczące audytów środowiskowych,
  • koszt oceny śladu środowiskowego produktu, koszt oceny cyklu życia produktu niezbędne dla uzyskania deklaracji środowiskowej produktu (EDP)

Cyfryzacja

  • zakup środków trwałych, z wyłączeniem środków transportu,
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych,
  • prace budowalne, montażowe, instalacyjne,
  • usługi zewnętrzne związane z wdrożeniem innowacji, np. usługi w chmurze, przechowywania danych, udostępniania banków danych.

Internacjonalizacja

  • pokrycie kosztów udziału w targach lub imprezach targowo-konferencyjnych o znaczeniu międzynarodowym (np. koszty organizacji stoiska, transportu, podróży służbowych pracowników).

Kompetencje

  • koszty zorganizowanego szkolenia indywidualnego lub grupowego dla pracowników i kadry zarządzającej. Stawki takiego szkolenia powinny być zgodne ze stawkami wynikającymi z porównywarki cen usług w BUR.

Koszty pośrednie w ramach naboru nie są kwalifikowalne.

!Koszty ponoszone na realizację ww. modułów wspierane będą w formie dotacji, a wartość ich dofinansowania nie będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu części bezzwrotnej i zwrotnej kwoty dofinansowania.

Ile można zyskać?

Na nabór przeznaczono budżet w wysokości 17 100 000 PLN.

Maksymalna kwota dofinansowania projektu:  2 500 000 PLN
Minimalna kwota dofinansowania projektu: 300 000 PLN

Maksymalna intensynwość dofinansowania:

  • Regionalna pomoc inwestycyjna:
    • mikro, małe przedsiębiorstwa – 60%
    • średnie przedsiębiorstwa – 50%
  • Pomoc de minimis:
    • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa – 70%
  • Pomoc na usługi doradcze i udział w targach:
    • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa – 50%

Wsparcie udzielane będzie w formie dotacji warunkowej, w podziale na:

  • część bezzwrotną dotacji wynoszącą odpowiednio: mikro i małych przedsiębiorstw: 60%, średnich przedsiębiorstw: 50%
  • część zwrotną dotacji wynoszącą odpowiednio: mikro i małych przedsiębiorstw: 40% średnich przedsiębiorstw: 50%, która co do zasady podlega zwrotowi w części lub całości, zgodnie z warunkami określonymi w Regulaminie konkursu, Metodyce udzielania dotacji warunkowej oraz umowie o dofinansowanie.

Wartość wydatków w ramach wszystkich modułów nie może przekraczać 20% wartości całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu przy czym moduł kompetencji wspierany będzie w ramach cross-financing (do 15%). W przypadku zastosowania w projekcie cross-financingu – część projektu z cross-financingiem może być objęta pomocą de minimis lub pomocą na usługi doradcze MŚP. Nie dopuszcza się możliwości łączenia obu rodzajów pomocy w części projektu objętej cross-financingiem.

Dokumentacja Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP – FE dla Opolskiego (1.9)

Poniżej zamieściliśmy link do pełnej dokumentacji konkursowej.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 26.06.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej

Mezoinwestycje w MŚP – Wsparcie MŚP na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.3)

Nabór do 26.06.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Dotacja przenaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i obejmuje wsparciem zasadniczą zmianę procesu produkcji, dywersyfikację działalności, zwiększenie zdolności produkcyjnej i utworzenie nowego zakładu. Nabór będzie skierowany do przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i usługowych.
Dowiedz się więcej

Rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym – GOZ w przedsiębiorstwach – FE dla Lubelskiego (3.8)

Nabór do 27.06.2025
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
6 000 000,00 PLN
Dotacja wspiera rozwiązania GOZ przedsiębiorstw mając na celu promowanie wykorzystania materiałów z recyklingu jako surowców. Dofinansowaniem zostaną objęte typy projektów nakierowane na zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń i strat energii (typ 1), a także polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzaniu lub wykorzystaniu odpadów organicznych (typ 2).
Dowiedz się więcej

Wdrożenie rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach – Gospodarka w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.1)

Nabór do 30.06.2025
Pozostało 17 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Wsparcie w ramach dotacji obejmuje wdrożenie w przedsiębiorstwie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych zwiększających ich zaawansowanie technologiczne, poziom robotyzacji i zdolność do wdrażania innowacji. Dotacja przeznaczona jest dla firm z sektora MŚP.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas