Innowacje

Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP - FE dla Opolskiego (1.9)

Dotacja Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP - FE dla Opolskiego (1.9) przeznaczona jest na działania wdrożeniowe przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych. O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa opolskiego. Wsparcie przeznaczone będzie na wdrożenie wyników prac B+R (wyników prac rozwojowych) do działalności własnej przedsiębiorstwa, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego w zakresie produkcji wyrobów lub usług ( innowacja w procesie biznesowym). Wdrażanie rozwiązań dotyczących: cyfryzacji, zazielenienia, internacjonalizacji oraz podnoszenia kompetencji jest możliwe jako element uzupełniający projektu.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
2 500 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
31.10.2024
Koniec składania wniosków
09.12.2024

Dla kogo?

O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność na terenie województwa opolskiego.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Wsparcie przeznaczone będzie na wdrożenie wyników prac B+R (wyników prac rozwojowych) do działalności własnej przedsiębiorstwa, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego w zakresie produkcji wyrobów lub usług ( innowacja w procesie biznesowym). Innowacyjność co najmniej na poziomie regionu (województwa).

Wdrażanie rozwiązań dotyczących: cyfryzacji, zazielenienia, internacjonalizacji oraz podnoszenia kompetencji będzie możliwe jako element uzupełniający projektu. Koszty ponoszone na realizację ww. modułów wspierane będą w formie dotacji, a wartość ich dofinansowania nie będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu części bezzwrotnej i zwrotnej kwoty dofinansowania. Działania ujęte w ramach modułów powinny być powiązane z planowaną do realizacji inwestycją, a także innowacyjne co najmniej na poziomie przedsiębiorstwa.

Wdrażane wyniki prac B+R mogą być wynikiem prac własnych przedsiębiorstwa
przeprowadzonych przy wsparciu środków europejskich, w tym pochodzących z programu FEO 2021-2027 lub zostać zrealizowane lub nabyte przez przedsiębiorstwo przy wsparciu z innych źródeł zewnętrznych lub środków własnych przedsiębiorstwa. W sytuacji wdrożenia wyników prac B+R wypracowanych w ramach środków własnych przedsiębiorstwa wymagane jest posiadanie patentu lub złożony wniosek o ochronę patentową, prawo ochronne na wzór użytkowy lub złożony wniosek o prawo ochronne na wzór użytkowy.

Wnioskodawca na moment składania wniosku o dofinansowanie musi mieć uregulowane kwestie z zakresu ochrony praw własności intelektualnej, tj. dysponować wynikami prac B+R do celów komercyjnych, w szczególności mieć przeniesione na siebie autorskie prawa majątkowe do wyników, udzieloną licencję na korzystanie z wyników, przeniesiony patent lub złożony wniosek o ochronę patentową, prawo ochronne na wzór użytkowy lub złożony wniosek o prawo ochronne na wzór użytkowy. Wnioskodawca musi dysponować dokumentami potwierdzającymi posiadanie wskazanych praw.

Realizowane będą jedynie projekty umożliwiające rozwój branż zidentyfikowanych jako
inteligentne specjalizacje regionalne w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do 2030.

Priorytetowo traktowane będą MŚP realizujące projekty dotyczące transformacji gospodarki w kierunku automatyzacji, cyfryzacji oraz obiegu zamkniętego i niskoemisyjności.

Koszty kwalifikowalne

Główne koszty

  1. Koszty kwalifikowalne dotyczące prac budowlanych/remontowych/instalacyjnych nie mogą łącznie przekraczać 50 %  kosztów kwalifikowalnych projektu w ramach dotacji warunkowej (bez kosztów dotyczących modułów).
  2. Koszty kwalifikowalne dotyczące wartości niematerialnych i prawnych nie mogą przekraczać  20%  kosztów kwalifikowalnych projektu w ramach dotacji warunkowej (bez kosztów dotyczących modułów).

Koszty w ramach modułów:

Zazielenienie

  • zakup środków trwałych, z wyłączeniem środków transportu,
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych,
  • prace budowalne, montażowe, instalacyjne,
  • usługi doradcze dotyczące audytów środowiskowych,
  • koszt oceny śladu środowiskowego produktu, koszt oceny cyklu życia produktu niezbędne dla uzyskania deklaracji środowiskowej produktu (EDP)

Cyfryzacja

  • zakup środków trwałych, z wyłączeniem środków transportu,
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych,
  • prace budowalne, montażowe, instalacyjne,
  • usługi zewnętrzne związane z wdrożeniem innowacji, np. usługi w chmurze, przechowywania danych, udostępniania banków danych.

Internacjonalizacja

  • pokrycie kosztów udziału w targach lub imprezach targowo-konferencyjnych o znaczeniu międzynarodowym (np. koszty organizacji stoiska, transportu, podróży służbowych pracowników).

Kompetencje

  • koszty zorganizowanego szkolenia indywidualnego lub grupowego dla pracowników i kadry zarządzającej. Stawki takiego szkolenia powinny być zgodne ze stawkami wynikającymi z porównywarki cen usług w BUR.

Koszty pośrednie w ramach naboru nie są kwalifikowalne.

!Koszty ponoszone na realizację ww. modułów wspierane będą w formie dotacji, a wartość ich dofinansowania nie będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu części bezzwrotnej i zwrotnej kwoty dofinansowania.

Ile można zyskać?

Na nabór przeznaczono budżet w wysokości 17 100 000 PLN.

Maksymalna kwota dofinansowania projektu:  2 500 000 PLN
Minimalna kwota dofinansowania projektu: 300 000 PLN

Maksymalna intensynwość dofinansowania:

  • Regionalna pomoc inwestycyjna:
    • mikro, małe przedsiębiorstwa – 60%
    • średnie przedsiębiorstwa – 50%
  • Pomoc de minimis:
    • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa – 70%
  • Pomoc na usługi doradcze i udział w targach:
    • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa – 50%

Wsparcie udzielane będzie w formie dotacji warunkowej, w podziale na:

  • część bezzwrotną dotacji wynoszącą odpowiednio: mikro i małych przedsiębiorstw: 60%, średnich przedsiębiorstw: 50%
  • część zwrotną dotacji wynoszącą odpowiednio: mikro i małych przedsiębiorstw: 40% średnich przedsiębiorstw: 50%, która co do zasady podlega zwrotowi w części lub całości, zgodnie z warunkami określonymi w Regulaminie konkursu, Metodyce udzielania dotacji warunkowej oraz umowie o dofinansowanie.

Wartość wydatków w ramach wszystkich modułów nie może przekraczać 20% wartości całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu przy czym moduł kompetencji wspierany będzie w ramach cross-financing (do 15%). W przypadku zastosowania w projekcie cross-financingu – część projektu z cross-financingiem może być objęta pomocą de minimis lub pomocą na usługi doradcze MŚP. Nie dopuszcza się możliwości łączenia obu rodzajów pomocy w części projektu objętej cross-financingiem.

Dokumentacja Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP – FE dla Opolskiego (1.9)

Poniżej zamieściliśmy link do pełnej dokumentacji konkursowej.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Ścieżka SMART (FENG 1.1) – konsorcja

Nabór do 28.03.2025
Pozostało 7 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Ścieżka SMART to dotacja, która obejmuje wsparciem realizację projektów modułowych w zakresie rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Nabór dedykowany jest konsorcjom. Dostępne moduły obejmują moduły obligatoryjne takie jak moduł B+R oraz wdrożenie innowacji oraz moduły fakultatywne takie jak infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz kompetencje.
Dowiedz się więcej

Wsparcie działalności rzemieślniczej – Wsparcie MŚP na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.3)

Nabór do 31.03.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
400 000,00 PLN
Mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły się ubiegać o dofinansowanie na rozwój i utrzymanie działalności rzemieślniczej przedsiębiorstwa, którego dotyczy dowód kwalifikacji zawodowej aplikującego Wnioskodawcy. Wspierane mogą być inwestycje produkcyjne, logistyczne przyczyniające się do zmiany profilu działalności i/lub wprowadzenia nowych/ulepszonych neutralnych dla klimatu produktów, usług, procesów, zdobycia nowych rynków i stworzenia nowych miejsc pracy lub utrzymania już istniejących w przedsiębiorstwach, a także zielone inwestycje z zakresu GOZ.
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – MŚP

Nabór do 17.04.2025
Pozostało 27 dni
Wielkość dotacji
107 000,00 PLN
Celem działania jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską, w szczególności: HORYZONT EUROPA, KREATYWNA EUROPA, DIGITAL „CYFROWA EUROPA”, SINGLE MARKET PROGRAMME, LIFE. Intensywność dofinansowania: 100%.
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – organizacje badawcze

Nabór do 24.04.2025
Pozostało 34 dni
Wielkość dotacji
58 225,00 PLN
Celem konkursu jest sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej w szczególności: Kreatywna Europa, LIFE, oraz innych programów Unii Europejskiej zarządzane centralnie przez Komisję Europejską, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme. Intensywność dofinansowania: 100%. Nabór dla organizacji badawczych.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas