Aktualnie przewiduje się, że nabór rozpocznie się w 2024 r. Szczegółowe informacje będą podane w najbliższym możliwym terminie.
Dla kogo?
Z dotacji skorzystać mogą:
- przedsiębiorcy,
- jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne,
- podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami,
- spółdzielnie mieszkaniowe,
- podmioty będące dostawcami usług energetycznych działające na rzecz jednostek samorządu terytorialnego.
Nabór przeznaczony jest dla ostatecznych odbiorców wsparcia.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Typ projektu: Sieć ciepłownicza/chłodnicza (wraz z magazynem energii)
Wsparcie dotyczy rozwoju systemów ciepłowniczych i chłodniczych (również chłodu systemowego), w tym także magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE. Dla systemów ciepłowniczych i chłodniczych, głównymi źródłami ciepła powinno być ciepło ze źródeł kogeneracyjnych, źródeł odnawialnych, paliw dopuszczonych, ciepło odpadowe z procesów przemysłowych lub kombinacja wyżej wymienionych. W przypadku źródeł ciepła systemowego wymiana źródła opartego na węglu na gazowe będzie możliwe tylko w przypadku, gdy zastosowanie OZE nie będzie technicznie lub ekonomicznie wykonalne. Preferowane będą źródła wykorzystujące energię z OZE i ciepła odpadowego.
Wspierana będzie modernizacja już istniejącej sieci w kierunku poprawy efektywności energetycznej oraz realizacja projektów związanych z rozwojem systemów ciepłowniczych. W ramach dotacji wsparcie mogą otrzymać projekty dotyczące efektywnych systemów ciepłowniczych.
Wsparcie mogą otrzymać projekty dotyczące efektywnych systemów ciepłowniczych oraz przedsięwzięcia odnoszące się do systemów ciepłowniczych nieposiadających tego statusu, pod warunkiem, że dodatkowe prace, mające na celu osiągnięcie systemu efektywnego, rozpoczną się w ciągu 3 lat od rozpoczęcia prac objętych pomocą dotyczącą sieci ciepłowniczych lub chłodniczych. Do wniosku o dofinansowanie beneficjent dołącza wiarygodny plan osiągnięcia statusu efektywnego systemu ciepłowniczego w okresie, o którym mowa powyżej.
Budowa magazynu energii stanowi dodatkowy (nieobowiązkowy) element projektu.
Dodatkowe informacje
Budżet naboru: 800 000 000 PLN | Maksymalny poziom dofinansowania: 79.71% |
Uproszczone metody rozliczania: do 7% stawka ryczałtowa na koszty pośrednie (podstawa wyliczenia – koszty bezpośrednie).
Szczegółowe informacje o naborze zostaną podane wraz z pojawieniem się dokumentacji konkursowej. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych!