Ochrona środowiska

Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy - Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)

W ramach dotacji Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy - Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1) wsparcie dotyczy rozwoju systemów ciepłowniczych i chłodniczych (również chłodu systemowego), w tym także magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
Koniec składania wniosków

Aktualnie przewiduje się, że nabór rozpocznie się w 2024 r. Szczegółowe informacje będą podane w najbliższym możliwym terminie.

Dla kogo?

Z dotacji skorzystać mogą:

  • przedsiębiorcy,
  • jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne,
  • podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami,
  • spółdzielnie mieszkaniowe,
  • podmioty będące dostawcami usług energetycznych działające na rzecz jednostek samorządu terytorialnego.

Nabór przeznaczony jest dla ostatecznych odbiorców wsparcia.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: Sieć ciepłownicza/chłodnicza (wraz z magazynem energii)

Wsparcie dotyczy rozwoju systemów ciepłowniczych i chłodniczych (również chłodu systemowego), w tym także magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE. Dla systemów ciepłowniczych i chłodniczych, głównymi źródłami ciepła powinno być ciepło ze źródeł kogeneracyjnych, źródeł odnawialnych, paliw dopuszczonych, ciepło odpadowe z procesów przemysłowych lub kombinacja wyżej wymienionych. W przypadku źródeł ciepła systemowego wymiana źródła opartego na węglu na gazowe będzie możliwe tylko w przypadku, gdy zastosowanie OZE nie będzie technicznie lub ekonomicznie wykonalne. Preferowane będą źródła wykorzystujące energię z OZE i ciepła odpadowego.

Wspierana będzie modernizacja już istniejącej sieci w kierunku poprawy efektywności energetycznej oraz realizacja projektów związanych z rozwojem systemów ciepłowniczych. W ramach dotacji wsparcie mogą otrzymać projekty dotyczące efektywnych systemów ciepłowniczych.

Wsparcie mogą otrzymać projekty dotyczące efektywnych systemów ciepłowniczych oraz przedsięwzięcia odnoszące się do systemów ciepłowniczych nieposiadających tego statusu, pod warunkiem, że dodatkowe prace, mające na celu osiągnięcie systemu efektywnego, rozpoczną się w ciągu 3 lat od rozpoczęcia prac objętych pomocą dotyczącą sieci ciepłowniczych lub chłodniczych. Do wniosku o dofinansowanie beneficjent dołącza wiarygodny plan osiągnięcia statusu efektywnego systemu ciepłowniczego w okresie, o którym mowa powyżej.

Budowa magazynu energii stanowi dodatkowy (nieobowiązkowy) element projektu.

Dodatkowe informacje

Budżet naboru: 800 000 000 PLNMaksymalny poziom dofinansowania: 79.71%

Uproszczone metody rozliczania: do 7% stawka ryczałtowa na koszty pośrednie (podstawa wyliczenia – koszty bezpośrednie).

Szczegółowe informacje o naborze zostaną podane wraz z pojawieniem się dokumentacji konkursowej. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych!

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Wsparcie OZE, w tym tworzenie magazynów energii [dla MŚP] – Transformacja środowiskowa – FE dla Dolnego Śląska (09.05)

Nabór do 10.09.2024
Pozostało 1 dni
Dotacja przeznaczona jest na wsparcie OZE, w tym tworzenie magazynów energii, w postaci inwestycji w alternatywne źródła energii wytwarzające energię elektryczną. i/lub cieplną z OZE, także w zakresie prosumenckim (z wyłączeniem energii odnawialnej wodnej i wiatrowej), tworzenie magazynów energii także jako samodzielnych inwestycji (tylko na potrzeby OZE), przebudowę sieci umożliwiającej odbiór energii z OZE.
Dowiedz się więcej

Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.2)

Nabór do 12.09.2024
Pozostało 3 dni
Wielkość dotacji
zależy od rodzaju projektu
Dotacja Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach na rzecz transformacji - FE dla Śląskiego (10.2) przeznaczona jest na wsparcie prac badawczo-rozwojowych realizujących badania przemysłowe i prace eksperymentalno-rozwojowe lub same prace eksperymentalno-rozwojowe, nakierowane na proces transformacji. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się duże, średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa, a także partnerstwa przedsiębiorstw oraz partnerstwa przedsiębiorstw i organizacji badawczych działające na terenie województwa śląskiego.
Dowiedz się więcej

Infrastruktura badawcza sektora nauki – FE dla Małopolski (1.4)

Nabór do 16.09.2024
Pozostało 7 dni
Wielkość dotacji
100 000 000,00
W ramach dotacji Infrastruktura badawcza sektora nauki - FE dla Małopolski (1.4) typ projektu przewiduje dofinansowanie na przedsięwzięcia dotyczące infrastruktury badawczej sektora nauki – w zakresie budowy, rozbudowy, przebudowy lub doposażenia obiektów infrastruktury publicznych organizacji badawczych, zlokalizowanej na terenie województwa małopolskiego. Uzupełniająco kwalifikowane są koszty związane z rozwijaniem kompetencji i umiejętności.
Dowiedz się więcej

Program LIFE 2021-2027

Nabór do 17.09.2024
Pozostało 8 dni
Wielkość dotacji
W zależności od typu projektu
Program LIFE to wieloletni (2021-2027) program zorientowany na wspieranie działań na rzecz środowiska i klimatu. Program jest zarządzany przez Komisję Europejską, która raz w roku publikuje zaproszenia do składania wniosków. Sprawdź aktualne terminy naborów.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas