W ramach konkursu wspierane będą projekty modułowe obejmujące cały proces innowacji w firmie (od pomysłu do rynku) lub jego wybrane elementy, z czego obowiązkowa jest realizacja modułu B+R, który musi prowadzić do wdrożenia wyników B+R w działalności gospodarczej (pod warunkiem pozytywnego wyniku prac B+R). Efektem projektu B+R powinno być innowacyjne rozwiązanie możliwe do wykorzystania gospodarczego. Finansowaniem objęte zostaną projekty obejmujące badania przemysłowe i obowiązkowo eksperymentalne prace rozwojowe, ukierunkowane na badania stosowane i takie, które wpisują się w priorytetowe kierunki badań zawarte w odpowiednim dokumencie kierunkowym dla RIS 2030 (Regionalne Inteligentne Specjalizacje). Projekty bez eksperymentalnych prac rozwojowych nie uzyskają dofinansowania.
Duże przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać dofinansowanie pod warunkiem ich współpracy z przedsiębiorstwami sektora MŚP. Instytucją odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków jest MJWPU. Nabór rozpocznie się w styczniu 2024 r. i skończy się w lutym 2024 r.
Dla kogo?
Przedsiębiorstwo MŚP, Duże przedsiębiorstwo
O wsparcie będą mogły ubiegać się duże, średnie, małe i mikro- przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. Mazowieckiego.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Projekty modułowe
Możliwość uzyskania wsparcia dotyczyć będzie projektów modułowych, które obejmują cały proces powstawania innowacji lub jego wybrane elementy i które będą zakończone wdrożeniem. Projekt modułowy składa się z następujących elementów:
- doradztwo (np. weryfikacja pomysłu B+R);
- prace B+R przedsiębiorstw, w tym z udziałem sektora naukowego (efektem modułu B+R powinno być innowacyjne rozwiązanie możliwe do wykorzystania gospodarczego);
- infrastruktura B+R;
- prace przedwdrożeniowe (np. doradztwo, uzyskanie praw ochrony własności intelektualnej);
- wdrożenie (np. zakup maszyn, oprogramowania i in. elementów niezbędnych do wdrożenia rozwiązania, testy);
- nabywanie przez pracowników kompetencji i kwalifikacji (związanych z pracami B+R).
W przypadku modułu dotyczącego podnoszenia kompetencji oraz kwalifikacji kwalifikowalne będą koszty dotyczące pracowników wykonujących zadania związane z pracami B+R. Nabywanie kwalifikacji powinno dotyczyć w szczególności zakresu:
- inteligentnej specjalizacji,
- przedsiębiorczości,
- cyfrowej i niskoemisyjnej transformacji przemysłu,
- transferu technologii,
- innowacyjnych modeli biznesowych,
- zarządzania innowacjami,
- ekoprojektowania,
- kompetencji niezbędnych do obsługi infrastruktury badawczej sfinansowanej w ramach projektu oraz komercjalizacji.
Działania w projekcie związane z fazą wdrożenia wyników prac B+R wychodzące poza zakres badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych finansowane będą w ramach dotacji warunkowej. Parametry dotacji warunkowej będą preferencyjne dla MŚP.
Dodatkowe informacje
Budżet naboru wynosi prawie 67 500 000 PLN.
Premiowane mogą być projekty realizowane przez przedsiębiorców, szczególnie z RMR (Region Mazowiecki Regionalny) oraz we współpracy z organizacjami badawczymi/podmiotami posiadającymi doświadczenie w B+R, mające na celu zapewnienie dyfuzji innowacji i transfer technologii z sektora nauki do sektora przedsiębiorstw.
Dane dotyczące intensywności dofinansowania i wartości wydatków kwalifikowanych zostaną zamieszczone na stronie po opublikowaniu dokumentacji konkursowej. Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz mediów społecznościowych w celu uzyskania najnowszych informacji na ten temat.