W ramach konkursu wspierane będą projekty obejmujące prace badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw. Wsparcie otrzymają projekty realizowane przez przedsiębiorstwa samodzielnie lub poprzez zlecenie zewnętrznemu wykonawcy (np. organizacji badawczej) lub we współpracy z organizacją badawczą. Prace B+R muszą prowadzić do wdrożenia ich wyników w działalności gospodarczej (w przypadku pozytywnego wyniku prac). Duże przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać dofinansowanie pod warunkiem ich współpracy z przedsiębiorstwami sektora MŚP.
Dla kogo?
Przedsiębiorstwo MŚP, Duże przedsiębiorstwo
O wsparcie będą mogły ubiegać się duże, średnie, małe i mikro- przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. Mazowieckiego.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Projekty B+R
Możliwość uzyskania wsparcia dotyczy projektów B+R, wzmacniających zdolności badawcze i innowacyjne przedsiębiorstwa. Doradztwo w projekcie ma być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby projektu i musi być integralnie związane z realizacją badań w ramach projektu. Wnioskodawca zobowiązany jest przedstawić plan prac badawczo-rozwojowych (plan B+R), który musi być spójny z opisem projektu we wniosku o dofinansowanie.
Koszty kwalifikowane
Do kosztów kwalifikowanych w ramach projektu należą:
- Koszty bezpośrednie, w tym koszty przygotowania projektu, prac B+R, koszty operacyjne (zakup materiałów oraz elementów służących do budowy instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej), usług zewnętrznych i prac przedwdrożeniowych.
- Koszty pośrednie (wyliczane od kosztów bezpośrednich personelu projektu) rozliczane metodą uproszczoną w formie stawki ryczałtowej w wysokości 15%.
Ile można zyskać?
Budżet naboru wynosi 42 965 000 PLN.
Maksymalny poziom dofinansowania wynosi:
RWS – 50% kosztów kwalifikowalnych,
RMR – 85% kosztów kwalifikowalnych.
Minimalna wartość dofinansowania projektu w ramach naboru – 750 000,00 PLN.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu w ramach naboru – 5 000 000,00 PLN.
Poziom dofinansowania w ramach pomocy na usługi doradcze dla MŚP wynosi maksymalnie 50% (art. 18 GBER). Wsparcie dostępne wyłącznie dla przedsiębiorstw z sektora MŚP. Poziom dofinansowania w ramach pomocy de minimis wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych projektu w RWS i maksymalnie 85% kosztów kwalifikowalnych projektu w RMR. Poziom dofinansowania w ramach pomocy na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe zależy od wielkości przedsiębiorstwa (szczegóły w dokumentacji konkursowej).
Dodatkowe informacje
Premiowane mogą być projekty realizowane przez przedsiębiorców, szczególnie z RMR (Region Mazowiecki Regionalny), we współpracy z organizacjami badawczymi, czy podmiotami posiadającymi doświadczenie w B+R, mające na celu zapewnienie dyfuzji innowacji i transfer technologii z sektora nauki do sektora przedsiębiorstw.