Badania i rozwój

Projekty B+R - Badania, rozwój i innowacje przedsiębiorstw - FE dla Mazowieckiego (1.1)

Dotacja Projekty B+R - Badania, rozwój i innowacje przedsiębiorstw - FE dla Mazowieckiego (1.1) obejmuje wsparciem przedsiębiorstwa MŚP w realizacji projektów badawczo-rozwojowych wzmacniających ich zdolności badawcze i innowacyjne. Przewidziano również udział dużych przedsiębiorstw pod warunkiem ich współpracy z firmami sektora MŚP. Nabór wniosków startuje 12 kwietnia 2024 r.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
5 000 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
29.03.2024
Start składania wniosków
12.04.2024
Koniec składania wniosków
17.07.2024

W ramach konkursu wspierane będą projekty obejmujące prace badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw. Wsparcie otrzymają projekty realizowane przez przedsiębiorstwa samodzielnie lub poprzez zlecenie zewnętrznemu wykonawcy (np. organizacji badawczej) lub we współpracy z organizacją badawczą. Prace B+R muszą prowadzić do wdrożenia ich wyników w działalności gospodarczej  (w przypadku pozytywnego wyniku prac). Duże przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać dofinansowanie pod warunkiem ich współpracy z przedsiębiorstwami sektora MŚP.

Dla kogo?

Przedsiębiorstwo MŚP, Duże przedsiębiorstwo

O wsparcie będą mogły ubiegać się duże, średnie, małe i mikro- przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. Mazowieckiego.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Projekty B+R

Możliwość uzyskania wsparcia dotyczy projektów B+R, wzmacniających zdolności badawcze i innowacyjne przedsiębiorstwa. Doradztwo w projekcie ma być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby projektu i musi być integralnie związane z realizacją badań w ramach projektu. Wnioskodawca zobowiązany jest przedstawić plan prac badawczo-rozwojowych (plan B+R), który musi być spójny z opisem projektu we wniosku o dofinansowanie.

Koszty kwalifikowane

Do kosztów kwalifikowanych w ramach projektu należą:

  1. Koszty bezpośrednie, w tym koszty przygotowania projektu, prac B+R, koszty operacyjne (zakup materiałów oraz elementów służących do budowy instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej), usług zewnętrznych i prac przedwdrożeniowych.
  2. Koszty pośrednie (wyliczane od kosztów bezpośrednich personelu projektu) rozliczane metodą uproszczoną w formie stawki ryczałtowej w wysokości 15%.

Ile można zyskać?

Budżet naboru wynosi 42 965 000 PLN.

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi:
RWS – 50% kosztów kwalifikowalnych,
RMR – 85% kosztów kwalifikowalnych.

Minimalna wartość dofinansowania projektu w ramach naboru – 750 000,00 PLN.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu w ramach naboru – 5 000 000,00 PLN.

Poziom dofinansowania w ramach pomocy na usługi doradcze dla MŚP wynosi maksymalnie 50% (art. 18 GBER). Wsparcie dostępne wyłącznie dla przedsiębiorstw z sektora MŚP. Poziom dofinansowania w ramach pomocy de minimis wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych projektu w RWS i maksymalnie 85% kosztów kwalifikowalnych projektu w RMR. Poziom dofinansowania w ramach pomocy na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe zależy od wielkości przedsiębiorstwa (szczegóły w dokumentacji konkursowej).

Dodatkowe informacje

Premiowane mogą być projekty realizowane przez przedsiębiorców, szczególnie z RMR (Region Mazowiecki Regionalny), we współpracy z organizacjami badawczymi, czy podmiotami posiadającymi doświadczenie w B+R, mające na celu zapewnienie dyfuzji innowacji i transfer technologii z sektora nauki do sektora przedsiębiorstw.

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

NUTRITECH II

Nabór do 25.07.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
20 000 000,00 PLN
NUTRITECH jest programem w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W 2025 r. program powraca z nową pulą dofinansowania dla przedsiębiorców. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie obszarów wiodącego obszaru tematycznego Nutrigenomika i biomedycyna oraz tematów uzupełniających Żywność w leczeniu chorób oraz Technologiczne aspekty żywienia.
Dowiedz się więcej

Wsparcie prac B+R realizowane przez przedsiębiorstwa – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 16 dni
Wielkość dotacji
nie może przekroczyć wysokości alokacji
Dotacja przeznaczona jest dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów (w tym z udziałem organizacji badawczych) na wsparcie prac B+R (obejmujących badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe z wyłączeniem badań podstawowych) mających na na celu opracowanie nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzenie znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów.
Dowiedz się więcej

Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 16 dni
Wielkość dotacji
do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
W ramach dotacji Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2) oferowanej z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej lub innowacji technologicznej.
Dowiedz się więcej

Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw MŚP lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi – Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach – FE dla Wielkopolskiego (10.2)

Nabór do 14.08.2025
Pozostało 30 dni
Wielkość dotacji
w zależności od projektu
Dotacja Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw MŚP lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi - Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach - FE dla Wielkopolskiego (10.2) przeznaczona jest dla wielkopolskich przedsiębiorstw na realizacje modułowych projektów badawczo-rozwojowych. Moduł obligatoryjny to prace B+R, a moduły fakultatywne to infrastruktura B+R, wdrożenie wyników prac B+R, cyfryzacja, kompetencje, zielone technologie oraz internacjonalizacja.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas