Badania i rozwój

Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw - Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje - FE dla Łódzkiego (1.2)

Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw - Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje - FE dla Łódzkiego (1.2) to dotacja pozwalająca przedsiębiorcom pozyskać środki na realizację projektów badawczo-rozwojowych w tym opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidacja nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów oraz zakup wyników prac B+R, a także jako element projektu wdrożenie wyników prac B+R oraz kompetencje związane z pracami B+R zdobywane przez personel badawczy. Maksymalny poziom dofinansowania na cały projekt wynosi 85%.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od rodzaju projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
19.02.2024
19.12.2024
Koniec składania wniosków
05.04.2024
31.01.2025
Pokaż kolejne terminy

Dla kogo?

Przedsiębiorstwa, Konsorcja naukowo-przemysłowe

O dotację ubiegać się mogą przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. łódzkiego. Projekty będą mogły być także realizowane w partnerstwie.

Wsparcie dla dużych przedsiębiorstw będzie uzależnione od ich współpracy prowadzonej przez cały okres realizacji projektu z przedsiębiorstwami z sektora MŚP w taki sposób, aby MŚP wyraźnie korzystały ze współpracy z dużym przedsiębiorstwem w związku z realizowaną inwestycją.

Współpraca pomiędzy dużym przedsiębiorstwem a MŚP musi dotyczyć wspólnej realizacji prac badawczo – rozwojowych, z zastrzeżeniem, że MŚP powinny mieć zapewniony proporcjonalny udział w prawach majątkowych do wyników tych prac. Podczas realizacji tych prac duży przedsiębiorca powinien zapewnić MŚP dostęp do wiedzy, know-how, kadr i zaplecza B+R oraz rozwiązań organizacyjnych w przedsiębiorstwie.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw

Wsparcie można przeznaczyć na:

  • Badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe, w tym opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidacja nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów i procesów ich wytwarzania, a ostateczny kształt zasadniczo nie jest jeszcze określony. Projekt musi obejmować badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe.
  • Zakup wyników prac B+R jest możliwy tylko w przypadku konieczności przeprowadzenia eksperymentalnych prac rozwojowych, uzupełniających lub dostosowujących technologie do specyfiki przedsiębiorstwa.

Fakultatywne komponenty projektu:

  • Wdrożenie wyników B+R (komponent wdrożeniowy)– dotyczy inwestycji związanej z bezpośrednim wdrożeniem wyników prac B+R do własnej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenie usług na bazie uzyskanych wyników projektu w komponencie B+R. Element ten przyjmuje wsparcie w formie dotacji warunkowej.
  • Rozwój kompetencji – obejmuje nabywanie przez personel badawczy specjalistycznych kompetencji wspierających realizację zadań w ramach prac B+R.

Efekt wsparcia: W wyniku realizacji projektu powinien zostać osiągnięty etap zaawansowania innowacyjnego rozwiązania (produktu, procesu), pozwalający na jego urynkowienie. Wsparciem nie będą objęte projekty polegające wyłącznie na wdrożeniu wyników badań do masowej produkcji czy komercyjnej sprzedaży.

Pomimo fakultatywnego charakteru komponentu wdrożeniowego Beneficjent musi zobowiązać się do wdrożenia przeprowadzonych wyników prac B+R. Dostępne są układy:

  • Dofinansowanie projektu bez komponentu wdrożeniowego może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się Beneficjenta do wdrożenia – w terminie do 36 miesięcy od zakończenia realizacji projektu – wyników projektu (prac B+R), rozumianego jako:
    • wprowadzenie wyników prac B+R do własnej działalności gospodarczej wnioskodawcy poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników projektu lub
    • udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących wnioskodawcy praw do wyników prac B+R w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę, lub
    • zbycie (na zasadach rynkowych) praw do wyników prac B+R w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy (z zastrzeżeniem, że za wdrożenie wyników prac B+R nie uznaje się zbycia wyników tych prac w celu ich dalszej odsprzedaży).
  • Dofinansowanie projektu obejmującego komponent wdrożeniowy może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się Beneficjenta do wdrożenia – w terminie do 36 miesięcy od zakończenia realizacji projektu – wyników projektu (prac B+R), rozumianego jako:
    • wprowadzenie wyników prac B+R do własnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników projektu.

Katalog kosztów kwalifikowalnych

  • Wydatki związane z realizacją projektu, które wynikają bezpośrednio z określonego typu projektu, a także:
    • koszty związane z przygotowaniem projektu – kwalifikowane do wysokości 5% wydatków kwalifikowalnych projektu,
    • koszty personelu niezbędnego do realizacji badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych,
    • koszty aparatury i sprzętu, w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu. Jeśli aparatura i sprzęt nie są wykorzystywane na potrzeby projektu przez cały okres ich użytkowania, za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu obliczone na podstawie powszechnie przyjętych zasad rachunkowości;
    • koszty budynków, gruntów i lokali (z wyłączeniem lokali mieszkalnych), np. dzierżawa gruntów, wieczyste użytkowanie gruntów, amortyzacja budynków odpowiadająca okresowi realizacji projektu, najem lokali – kwalifikowane do wysokości 10% wydatków kwalifikowalnych projektu,
    • koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez źródła zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji,
    • koszty doradztwa,
    • koszty wdrożenia wyników prac B+R przeprowadzonych w ramach projektu (komponent wdrożeniowy), m.in.:
      • zakup, dostawa, instalacja i uruchomienie rzeczowych aktywów trwałych, w tym maszyn, sprzętu i urządzeń wraz z instruktażem w ich obsłudze, rozwiązań teleinformatycznych (w tym sprzętu informatycznego),
      • zakup wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej,
      • leasing finansowy instalacji lub maszyn, w części raty leasingowej wystawionej na rzecz beneficjenta związanej ze spłatą kapitału, bez części odsetkowej i innych opłat, obejmujący obowiązek zakupu aktywów przez beneficjenta po wygaśnięciu umowy,
      • zakup materiałów i robót budowlanych.
  • Koszty pośrednie rozliczane metodą stawki ryczałtowej.

Ile można zyskać?

Budżet nabory wynosi 49 500 000 PLN.

Maksymalny poziom dofinansowania dla komponentu B+R

PrzedsiębiorcaBadania przemysłowe – max. dofinansowanie bez premiiBadania przemysłowe – max. dofinansowanie po uwzględnieniu premiiEksperymentalne prace rozwojowe – max. dofinansowanie bez premiiEksperymentalne prace rozwojowe – max. dofinansowanie po uwzględnieniu premii
MIKRO70%80%45%60%
MAŁY70%80%45%60%
ŚREDNI60%75%35%50%
DUŻY50%65%25%40%

Maksymalny poziom dofinansowania dla prac wdrożeniowych (komponent wdrożeniowy)
85% – wydatki na komponent wdrożeniowy ponoszone będą w ramach pomocy de minimis

Dotacja warunkowa składa się z części bezzwrotnej i zwrotnej:

  • Dofinansowanie w ramach dotacji warunkowej w części bezzwrotnej wynosi:
    • 85 % kwoty dofinansowania dla mikro przedsiębiorstw,
    • 80 % kwoty dofinansowania dla małych przedsiębiorstw,
    • 75 % kwoty dofinansowania dla średnich przedsiębiorstw,
    • 70 % kwoty dofinansowania dla dużych przedsiębiorstw.
  • Część zwrotna dotacji warunkowej wynosi:
    • 15 % kwoty dofinansowania dla mikro przedsiębiorstw,
    • 20 % kwoty dofinansowania dla małych przedsiębiorstw,
    • 25 % kwoty dofinansowania dla średnich przedsiębiorstw,
    • 30 % kwoty dofinansowania dla dużych przedsiębiorstw.

Maksymalny poziom dofinansowania na komponent rozwój kompetencji
85% – wydatki na ten komponent będą ponoszone w ramach pomocy de minimis i będą objęte cross-financingiem (wyłącznie dla MŚP)

Maksymalny poziom dofinansowania na cały projekt wynosi 85%.

Maksymalna wartość zaliczki wynosi do 80% kwoty dofinansowania.

Możliwe jest łączenie pomocy publicznej i pomocy de minimis w ramach jednego projektu.

Dokumentacja dotacji Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw – Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje – FE dla Łódzkiego (1.2)

Poniżej zamieściliśmy dokumentację dla I naboru wniosków.

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Wsparcie działalności B+R oraz infrastruktury B+R – FE dla Wielkopolski (1.2)

Nabór do 08.11.2024
Pozostało 6 dni
Wielkość dotacji
zależy
Dotację Wsparcie działalności B+R oraz infrastruktury B+R - FE dla Wielkopolski (1.2) można przeznaczyć na wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym także w zakresie infrastruktury B+R. Możliwa jest także realizacja kompleksowych i modułowych projektów dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców, przy czym moduł praca B+R jest obligatoryjny. Wsparcie udzielane będzie w formie dotacji warunkowej.
Dowiedz się więcej

Wsparcie działalności B+R – Badania i rozwój – FE dla Podkarpacia (1.1)

Nabór do 15.11.2024
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Dotacja Wsparcie działalności B+R - Badania i rozwój - FE dla Podkarpacia (1.1) wspiera projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorców z sektora MŚP, a także dużych przedsiębiorstw. Wsparcie ma charakter modułowy, z czego obligatoryjna jest realizacja modułu Prace B+R lub modułu Infrastruktura B+R. Pozostałe moduły są fakultatywne. Dofinansowaniem zostaną objęte projekty zakładające prowadzenie badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych w module Prace B+R oraz projekty ukierunkowane na inwestycje w budowę lub rozwój działów B+R w ramach modułu Infrastruktura B+R.
Dowiedz się więcej

Kompleksowe projekty B+R przedsiębiorstw – FE dla Pomorza Zachodniego (1.1)

Nabór do 29.11.2024
Pozostało 27 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Kompleksowe projekty B+R przedsiębiorstw - FE dla Pomorza Zachodniego (1.1) to dotacja, która obejmuje kompleksowym wsparciem cały proces powstawania innowacji od pomysłu do wdrożenia. Przedsiębiorcy w ramach dotacji mogą realizować modułowe projekty w zależności od zidentyfikowanych potrzeb. Oferowane jest finansowanie w ramach 5 modułów: moduł B+R (moduł obowiązkowy), Zaplecze badawczo-rozwojowe, Prace przedwdrożeniowe, Wdrożenie wyników B+R, Rozwój kompetencji.
Dowiedz się więcej

Zakup usług badawczych – Małe projekty B+R – FE dla Pomorza Zachodniego (1.2)

Nabór do 29.11.2024
Pozostało 27 dni
Wielkość dotacji
200 000,00 PLN
Wsparcie w ramach dotacji Zakup usług badawczych - Małe projekty B+R - FE dla Pomorza Zachodniego (1.2), dotyczy możliwości zakupienia przez przedsiębiorców usług badawczo-rozwojowych związanych z opracowaniem nowego lub ulepszonego produktu, usługi czy technologii produkcji wraz z możliwością testowania.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas