Badania i rozwój

Małe bony badawcze na innowacje dla MŚP - Działalność B+R+I przedsiębiorstw - FE dla Warmii i Mazur (1.2)

Zakres wsparcia obejmuje finansowanie dotacyjne projektów mających na celu zakup usług B+R oraz usług doradczych związanych z B+R. Środki w ramach niniejszego typu są przeznaczone na finansowanie usług badawczo-rozwojowych realizowanych przez naukowców/ podmioty oferujące usługi naukowe i badawczo-rozwojowe z regionu oraz spoza regionu (w tym z innych krajów UE).
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
255 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
14.06.2024
Start składania wniosków
28.06.2024
Koniec składania wniosków
26.07.2024

Dla kogo?

  • Przedsiębiorstwa MŚP
  • Konsorcja: przedsiębiorstw, IOB, podmiotów sektora naukowo-badawczego, uczelni, przy czym liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo

O dotację będą mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Skorzystać będą mogły także konsorcja przedsiębiorstw, IOB, podmiotów sektora naukowo-badawczego, uczelni, przy czym liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Zakres wsparcia obejmuje finansowanie dotacyjne projektów mających na celu zakup usług B+R oraz usług doradczych związanych z B+R. Środki w ramach niniejszego typu są przeznaczone na finansowanie usług badawczo-rozwojowych realizowanych przez naukowców/ podmioty oferujące usługi naukowe i badawczo-rozwojowe z regionu oraz spoza regionu (w tym z innych krajów UE).

Warunki wsparcia

Zakres rzeczowy projektu musi być zgodny z następującymi warunkami:
1) Zakres prac B+R obejmuje badania przemysłowe lub prace rozwojowe. Badania podstawowe są wyłączone ze wsparcia.
2) Dofinansowanie uzyskają wyłącznie projekty, których realizacja wpływać będzie na rozwój zidentyfikowanych w województwie inteligentnych specjalizacji.
3) Działalność beneficjenta musi być prowadzona na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, przy czym lokalizacja siedziby/oddziału beneficjenta musi znajdować się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Preferowane będą projekty:
1) w których element obligatoryjny związany będzie z realizacją celów transformacji cyfrowej (w tym automatyzacja i robotyzacja produkcji) i/lub polityki zielonego ładu (działania sprzyjające osiąganiu neutralności klimatycznej),
2) które wykażą efekt synergii z Horyzontem Europa,
3) obejmujące opracowanie innowacyjnych rozwiązań przyczyniających się do zwiększenia równości, włączenia społecznego i niedyskryminacji.

Wydatki kwalifikowalne związane z realizacją projektu

W ramach przedmiotowego typu projektów kwalifikowalne są:
a) zakup usług B+R wykonywanych na podstawie umowy,
b) koszt wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez źródła zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji (wykorzystywany wyłącznie na potrzeby projektu i jedynie jako element uzupełniający projekt, nie stanowiący jego przeważającej części);
c) zakup doradztwa na wsparcie produktu lub technologii na wstępnym etapie jego opracowania i równorzędnych usług służących do uzyskania akredytacji i certyfikacji lub ochrony praw własności intelektualnej (z wyłączeniem kosztów sądowych), wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby projektu;
d) nabycie usług badań certyfikacyjnych, wystawienie i wydanie certyfikatu wyrobu innowacyjnego,
e) zakup usług doradczych związanych z B+R, w tym przeprowadzenie audytu w zakresie nabywanych usług B+R,
f) koszty prac przygotowawczych, np. studium wykonalności/biznes plan do łącznej kwoty 10 000 zł,
g) wydatki poniesione na podatek od towarów i usług mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowalny w przypadku:
a) projektów, których całkowity koszt (z VAT) wynosi mniej niż 5 000 000 EUR;
b) projektów z pomocą publiczną lub z pomocą de minimis, których całkowity koszt (z VAT) wynosi mniej niż 5 000 000 EUR oraz projektów, których koszt całkowity (z VAT) wynosi co najmniej 5 000 000 EUR, a VAT nie może zostać odzyskany w oparciu o przepisy krajowe. Jednocześnie decydujące dla kwalifikowalności wydatku jest to, czy istnieje prawna możliwość odzyskania VAT z budżetu państwa, a nie czy VAT w danym przypadku rzeczywiście zostanie odzyskany.

Koszty pośrednie w projekcie zgodnie z art. 54 lit. a rozporządzenia ogólnego będą rozliczane przy zastosowaniu stawki ryczałtowej 7% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich.

    Ile można zyskać?

    Budżet na nabór wniosków wynosi 6 346 521,58 PLN.

    Maksymalny poziom dofinansowania: 85%

    Minimalny wkład własny: 15% wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu

    Maksymalna wartość projektu: 300 000 zł

    Minimalna wartość projektu: 50 000,00 zł

    Dodatkowe informacje

    Orientacyjny termin rozstrzygnięcia naboru to grudzień 2024 r.

    Zapytaj eksperta
    Podobne dotacje

    NUTRITECH II

    Nabór do 25.07.2025
    Pozostało 6 dni
    Wielkość dotacji
    20 000 000,00 PLN
    NUTRITECH jest programem w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W 2025 r. program powraca z nową pulą dofinansowania dla przedsiębiorców. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie obszarów wiodącego obszaru tematycznego Nutrigenomika i biomedycyna oraz tematów uzupełniających Żywność w leczeniu chorób oraz Technologiczne aspekty żywienia.
    Dowiedz się więcej

    Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

    Nabór do 29.07.2025
    Pozostało 10 dni
    Wielkość dotacji
    3 000 000,00 PLN
    Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
    Dowiedz się więcej

    Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

    Nabór do 31.07.2025
    Pozostało 12 dni
    Wielkość dotacji
    do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
    W ramach dotacji Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2) oferowanej z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej lub innowacji technologicznej.
    Dowiedz się więcej

    Wsparcie prac B+R realizowane przez przedsiębiorstwa – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

    Nabór do 31.07.2025
    Pozostało 12 dni
    Wielkość dotacji
    nie może przekroczyć wysokości alokacji
    Dotacja przeznaczona jest dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów (w tym z udziałem organizacji badawczych) na wsparcie prac B+R (obejmujących badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe z wyłączeniem badań podstawowych) mających na na celu opracowanie nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzenie znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów.
    Dowiedz się więcej
    Masz pytania?
    Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
    Zadzwoń do nas
    Napisz do nas