Badania i rozwój

NEON II - Przemysł 4.0

II konkurs programu NEON skupia się na finansowaniu prac badawczo-rozwojowych dotyczących obszaru Przemysłu 4.0 i sztucznej inteligencji. Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców, jednostek naukowych jak również ich konsorcjów. Koszty kwalifikowane obejmują koszty wynagrodzeń, podwykonawstwa, czy koszty operacyjne takie jak zakup aparatury badawczo-naukowej oraz materiałów niezbędnych do prowadzenia badań. Projekty muszą się wpisywać w określony w Regulaminie zakres tematyczny.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
8 000 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
27.01.2023
01.04.2024
Koniec składania wniosków
31.03.2023
30.06.2024
Pokaż kolejne terminy

Dla kogo?

Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców i jednostek naukowych, jak również ich konsorcjów (tj. konsorcja naukowe, przemysłowe, naukowo-przemysłowe). W przypadku konsorcjum naukowo-przemysłowego Liderem może być wyłącznie przedsiębiorstwo. Konsorcjum może tworzyć max. 5 podmiotów.

Co można dofinansować?

Przemysł 4.0 to temat drugiego konkursu realizowanego w ramach programu NEON w 2023 roku. Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Środki finansowe są przekazywane przez PKN ORLEN i można je przeznaczyć na realizację badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych. Celem głównym konkursu jest rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji i w konsekwencji cyfryzacja procesów.

Zakres tematyczny

Projekty muszą wpisywać się w zakres tematyczny konkursu, którym tym razem jest Przemysł 4.0. Zagadnienie to obejmuje następujące tematy:

1.1. Aplikacja do monitorowania i predykcji korozji na instalacjach przemysłowych branży rafineryjno-petrochemicznej zawierająca moduły machine learning.

1.2. Innowacyjne urządzenie/system do monitorowania czynników korozjogennych w strumieniach węglowodorowych oraz wodnych w czasie rzeczywistym (online), w tym zawartości związków i pierwiastków wpływających na przyspieszenie korozji oraz detekcja – wraz z lokalizacją w obrębie instalacji – i monitoring szybkości różnych rodzajów korozji (równomiernej, wżerowej, naprężeniowej, wodorowej, podosadowej, siarczkowej oraz spowodowanej przez kwasy naftenowe).

1.3.Telemetryczny system centralnego nadzoru nad prawidłowością funkcjonowania ochrony katodowej zbiorników podziemnych wraz z mapą interaktywną zdarzeń awaryjnych.

Co można dofinansować?

W konkursie można dofinansować 3 główne kategorie kosztów:

  1. Wynagrodzenia (kategoria W) – koszty wynagrodzeń kadry naukowo-badawczej (koszty brutto brutto tj. uwzględniające pozapłacowe koszty pracodawcy);
  1. Podwykonawstwo (kategoria E) – usługi merytoryczne zewnętrzne (np. badania w certyfikowanym laboratorium); za podwykonawstwo nie uznaje się usług pomocniczych niezbędnych do wykonania zadań w projekcie typu usług księgowe; koszty podwykonawstwa są wyłączone z podstawy naliczania kosztów ogólnych (kategoria O) projektu; na koszty podnoszone w ramach podwykonawstwa istnieją limity określone w Regulaminie konkursu.
  1. Pozostałe koszty operacyjne (kategoria Op) – m.in. koszty aparatury naukowo-badawczej, materiałów niezbędnych do prowadzenia badań tj. surowców, półproduktów, odczynników, drobnego sprzętu laboratoryjnego, utrzymania linii technologicznych czy instalacji doświadczalnych, elementów służących do budowy prototypu i na stałe w nim zamontowanych, koszty szkoleń związanych z obsługą zakupionej aparatury naukowo-badawczej, koszty promocji projektu, koszty usług doradczych i usług równorzędnych, koszty usług obcych (napraw, usług transportowych itp.), koszty amortyzacji budynków oraz dzierżawy gruntów.

Ponadto w projekcie można rozliczać koszty pośrednie (kategoria O) – w ramach kosztów pośrednich można sfinansować wydatki ponoszone w związku z realizacją projektu, które nie wpisują się w 3 powyższe kategorie m.in. koszty wynajmu lub utrzymania budynków, koszty adaptacji pomieszczeń dla celów realizacji projekt, koszty utrzymania infrastruktury (np. koszty mediów), koszty wynagrodzeń personelu zarządzającego, administracyjnego i technicznego.

Wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie może przekroczyć 50% całkowitej sumy kosztów kwalifikowanych w przypadku wnioskodawców samodzielnych (tj. nierealizujących projektu w konsorcjum).Trochę inaczej sytuacja będzie wyglądać w projektach realizowanych w konsorcjum. Dla przedsiębiorstw wchodzących w skład konsorcjum limit również będzie wynosił 50%, ale będzie liczony nie od całkowitego budżetu projektu, lecz wyłącznie od kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Jednostki naukowe, które zdecydują się na stworzenie konsorcjum będą mogły korzystać ze znacznie niższego limitu i mniej prac zlecać na zewnątrz – wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie będzie mogła przekroczyć 10% ich części budżetu.

Pełny katalog wydatków do dofinansowania znajduje się w Przewodniku kwalifikowalności kosztów stanowiącym załącznik do dokumentacji konkursowej.

Ile można zyskać?

Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 8 mln PLN

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych: 1 mln PLN

Intensywność pomocy jest zależna od statusu przedsiębiorstwa i rodzaju realizowanych prac badawczo-rozwojowych i przedstawia się jak w tabeli poniżej.

Pomoc publiczna w zależności od rodzaju prac B+R i statusu przedsiębiorstwa

Jednostki naukowe są zawsze dofinansowane w 100%, pod warunkiem, że projekt jest realizowany w ramach ich działalności niegospodarczej.

Czego dotyczy skuteczna współpraca w ramach premii?

Aby skorzystać z max. intensywności dofinansowania uwzględniającej premię wymagane jest wykazanie współpracy pomiędzy:

  • przedsiębiorstwami, z których co najmniej jeden jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem, z wyłączeniem współpracy o charakterze międzynarodowym, lub
  • przedsiębiorstwem i co najmniej jedną jednostką naukową, która ponosi co najmniej 10% kosztów kwalifikowalnych i ma prawo do publikowania rezultatu projektu w zakresie, w jakim pochodzą one z prowadzonych przez nią badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych.

TERMIN NABORU W RAMACH PROGRAMU NEON

W 2024 roku zaplanowano dwa nowe nabory w ramach Programu NEON, tj. NEON III oraz NEON IV. Uruchomienie obu naborów ma nastąpić w II kw. 2024 r. Start i koniec naboru wniosków podaliśmy poglądowo. Wraz z pojawieniem się szczegółowych informacji o nowych naborach oraz ich zakresach tematycznych opublikujemy dane nabory w oddzielnych nowych dotacjach oraz poinformujemy Was o ich uruchomieniu. Zachęcamy do obserwowania naszej strony na bieżąco.

Daty dla dotacji NEON III i NEON IV podaliśmy na stronie poglądowo.

Poniżej znajduje się link do archiwalnego naboru wniosków w ramach dotacji NEON II.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych) – Konkurencyjność MŚP – FE dla Łódzkiego (1.5)

Nabór do 25.04.2024
Pozostało 6 dni
Dotacja będzie wspierać wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne. Typ projektu podlegający dofinansowaniu jest rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych).
Dowiedz się więcej

Projekty badawczo-wdrożeniowe zmierzające do komercjalizacji wyników prac B+R – Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – FE dla Lubelskiego (1.3)

Nabór do 30.04.2024
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
4 000 000,00 PLN
Konkurs obejmuje wsparcie na projekty badawczo-wdrożeniowe zmierzające do komercjalizacji wyników prac B+R dla przedsiębiorstw z woj. Lubelskiego. W ramach dotacji obowiązkowym jest realizowane komponentu B+R oraz w przypadku MŚP jeszcze komponentu wdrożeniowego w projekcie.
Dowiedz się więcej

Wdrażanie innowacji – FE dla Małopolski (1.12)

Nabór do 06.05.2024
Pozostało 17 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
W ramach dotacji Wdrażanie innowacji - FE dla Małopolski (1.12) przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie woj. małopolskiego będą mogli pozyskać dofinansowanie na wdrażanie innowacji. Dofinansowaniem objęte są posiadane lub nabyte wyniki prac badawczo-rozwojowych, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego (innowacji w procesie biznesowym).
Dowiedz się więcej

Infrastruktura badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw – FE dla Małopolski (1.3)

Nabór do 20.05.2024
Pozostało 31 dni
Wielkość dotacji
10 000 000,00 PLN
Konkurs obejmuje wsparcie na infrastrukturę B+R dla przedsiębiorstw z województwa Małopolskiego. Przeznaczony jest dla MŚP oraz dużych firm z kategorii small mid-caps.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas