Badania i rozwój

NEON II - Przemysł 4.0

II konkurs programu NEON skupia się na finansowaniu prac badawczo-rozwojowych dotyczących obszaru Przemysłu 4.0 i sztucznej inteligencji. Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców, jednostek naukowych jak również ich konsorcjów. Koszty kwalifikowane obejmują koszty wynagrodzeń, podwykonawstwa, czy koszty operacyjne takie jak zakup aparatury badawczo-naukowej oraz materiałów niezbędnych do prowadzenia badań. Projekty muszą się wpisywać w określony w Regulaminie zakres tematyczny.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
8 000 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
27.01.2023
01.04.2024
Koniec składania wniosków
31.03.2023
30.06.2024
Pokaż kolejne terminy

Dla kogo?

Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców i jednostek naukowych, jak również ich konsorcjów (tj. konsorcja naukowe, przemysłowe, naukowo-przemysłowe). W przypadku konsorcjum naukowo-przemysłowego Liderem może być wyłącznie przedsiębiorstwo. Konsorcjum może tworzyć max. 5 podmiotów.

Co można dofinansować?

Przemysł 4.0 to temat drugiego konkursu realizowanego w ramach programu NEON w 2023 roku. Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Środki finansowe są przekazywane przez PKN ORLEN i można je przeznaczyć na realizację badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych. Celem głównym konkursu jest rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji i w konsekwencji cyfryzacja procesów.

Zakres tematyczny

Projekty muszą wpisywać się w zakres tematyczny konkursu, którym tym razem jest Przemysł 4.0. Zagadnienie to obejmuje następujące tematy:

1.1. Aplikacja do monitorowania i predykcji korozji na instalacjach przemysłowych branży rafineryjno-petrochemicznej zawierająca moduły machine learning.

1.2. Innowacyjne urządzenie/system do monitorowania czynników korozjogennych w strumieniach węglowodorowych oraz wodnych w czasie rzeczywistym (online), w tym zawartości związków i pierwiastków wpływających na przyspieszenie korozji oraz detekcja – wraz z lokalizacją w obrębie instalacji – i monitoring szybkości różnych rodzajów korozji (równomiernej, wżerowej, naprężeniowej, wodorowej, podosadowej, siarczkowej oraz spowodowanej przez kwasy naftenowe).

1.3.Telemetryczny system centralnego nadzoru nad prawidłowością funkcjonowania ochrony katodowej zbiorników podziemnych wraz z mapą interaktywną zdarzeń awaryjnych.

Co można dofinansować?

W konkursie można dofinansować 3 główne kategorie kosztów:

  1. Wynagrodzenia (kategoria W) – koszty wynagrodzeń kadry naukowo-badawczej (koszty brutto brutto tj. uwzględniające pozapłacowe koszty pracodawcy);
  1. Podwykonawstwo (kategoria E) – usługi merytoryczne zewnętrzne (np. badania w certyfikowanym laboratorium); za podwykonawstwo nie uznaje się usług pomocniczych niezbędnych do wykonania zadań w projekcie typu usług księgowe; koszty podwykonawstwa są wyłączone z podstawy naliczania kosztów ogólnych (kategoria O) projektu; na koszty podnoszone w ramach podwykonawstwa istnieją limity określone w Regulaminie konkursu.
  1. Pozostałe koszty operacyjne (kategoria Op) – m.in. koszty aparatury naukowo-badawczej, materiałów niezbędnych do prowadzenia badań tj. surowców, półproduktów, odczynników, drobnego sprzętu laboratoryjnego, utrzymania linii technologicznych czy instalacji doświadczalnych, elementów służących do budowy prototypu i na stałe w nim zamontowanych, koszty szkoleń związanych z obsługą zakupionej aparatury naukowo-badawczej, koszty promocji projektu, koszty usług doradczych i usług równorzędnych, koszty usług obcych (napraw, usług transportowych itp.), koszty amortyzacji budynków oraz dzierżawy gruntów.

Ponadto w projekcie można rozliczać koszty pośrednie (kategoria O) – w ramach kosztów pośrednich można sfinansować wydatki ponoszone w związku z realizacją projektu, które nie wpisują się w 3 powyższe kategorie m.in. koszty wynajmu lub utrzymania budynków, koszty adaptacji pomieszczeń dla celów realizacji projekt, koszty utrzymania infrastruktury (np. koszty mediów), koszty wynagrodzeń personelu zarządzającego, administracyjnego i technicznego.

Wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie może przekroczyć 50% całkowitej sumy kosztów kwalifikowanych w przypadku wnioskodawców samodzielnych (tj. nierealizujących projektu w konsorcjum).Trochę inaczej sytuacja będzie wyglądać w projektach realizowanych w konsorcjum. Dla przedsiębiorstw wchodzących w skład konsorcjum limit również będzie wynosił 50%, ale będzie liczony nie od całkowitego budżetu projektu, lecz wyłącznie od kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Jednostki naukowe, które zdecydują się na stworzenie konsorcjum będą mogły korzystać ze znacznie niższego limitu i mniej prac zlecać na zewnątrz – wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie będzie mogła przekroczyć 10% ich części budżetu.

Pełny katalog wydatków do dofinansowania znajduje się w Przewodniku kwalifikowalności kosztów stanowiącym załącznik do dokumentacji konkursowej.

Ile można zyskać?

Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 8 mln PLN

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych: 1 mln PLN

Intensywność pomocy jest zależna od statusu przedsiębiorstwa i rodzaju realizowanych prac badawczo-rozwojowych i przedstawia się jak w tabeli poniżej.

Pomoc publiczna w zależności od rodzaju prac B+R i statusu przedsiębiorstwa

Jednostki naukowe są zawsze dofinansowane w 100%, pod warunkiem, że projekt jest realizowany w ramach ich działalności niegospodarczej.

Czego dotyczy skuteczna współpraca w ramach premii?

Aby skorzystać z max. intensywności dofinansowania uwzględniającej premię wymagane jest wykazanie współpracy pomiędzy:

  • przedsiębiorstwami, z których co najmniej jeden jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem, z wyłączeniem współpracy o charakterze międzynarodowym, lub
  • przedsiębiorstwem i co najmniej jedną jednostką naukową, która ponosi co najmniej 10% kosztów kwalifikowalnych i ma prawo do publikowania rezultatu projektu w zakresie, w jakim pochodzą one z prowadzonych przez nią badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych.

TERMIN NABORU W RAMACH PROGRAMU NEON

W 2024 roku zaplanowano dwa nowe nabory w ramach Programu NEON, tj. NEON III oraz NEON IV. Uruchomienie obu naborów ma nastąpić w II kw. 2024 r. Start i koniec naboru wniosków podaliśmy poglądowo. Wraz z pojawieniem się szczegółowych informacji o nowych naborach oraz ich zakresach tematycznych opublikujemy dane nabory w oddzielnych nowych dotacjach oraz poinformujemy Was o ich uruchomieniu. Zachęcamy do obserwowania naszej strony na bieżąco.

Daty dla dotacji NEON III i NEON IV podaliśmy na stronie poglądowo.

Poniżej znajduje się link do archiwalnego naboru wniosków w ramach dotacji NEON II.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

NUTRITECH II

Nabór do 25.07.2025
Pozostało 6 dni
Wielkość dotacji
20 000 000,00 PLN
NUTRITECH jest programem w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W 2025 r. program powraca z nową pulą dofinansowania dla przedsiębiorców. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie obszarów wiodącego obszaru tematycznego Nutrigenomika i biomedycyna oraz tematów uzupełniających Żywność w leczeniu chorób oraz Technologiczne aspekty żywienia.
Dowiedz się więcej

Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4)

Nabór do 29.07.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
Dotacja Wzornictwo w MŚP (FEPW 1.4) zakłada kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania wzornictwa. Koszty kwalifikowane obejmują przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej, gdzie w efekcie w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja oraz inne zmiany prowadzące do szeregu usprawnień w zarządzaniu firmą. Dotacja obejmuje komponent doradczy oraz komponent wdrożeniowy.
Dowiedz się więcej

Wsparcie prac B+R realizowane przez przedsiębiorstwa – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 12 dni
Wielkość dotacji
nie może przekroczyć wysokości alokacji
Dotacja przeznaczona jest dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów (w tym z udziałem organizacji badawczych) na wsparcie prac B+R (obejmujących badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe z wyłączeniem badań podstawowych) mających na na celu opracowanie nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzenie znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów.
Dowiedz się więcej

Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach – Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R – FE dla Świętokrzyskiego (1.2)

Nabór do 31.07.2025
Pozostało 12 dni
Wielkość dotacji
do wysokości alokacji przeznaczonej na nabór
W ramach dotacji Wsparcie Infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach - Wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie B+R - FE dla Świętokrzyskiego (1.2) oferowanej z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego przedsiębiorcy będą mogli dofinansować projekty inwestycyjne w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Dofinansowanie otrzymają projekty, w których założenia planowanych prac B+R (agenda badawcza) prowadzonych w okresie trwałości projektu poprzez badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo prace rozwojowe (z wyłączeniem badań podstawowych) będą dotyczyć innowacji produktowej lub innowacji technologicznej.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas