Inwestycje

Wsparcie infrastruktury B+R - Infrastruktura wspomagająca rozwój technologiczny przedsiębiorstw - FE dla Lubelskiego (1.2)

Nabór działania 1.2 w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego obejmuje wsparcie w formie dotacji na inwestycje w zakresie infrastruktury B+R dla przedsiębiorstw z woj. Lubelskiego. Sfinansować będzie można inwestycje w środki trwałe, w tym infrastrukturę badawczą oraz wartości niematerialne i prawne bezpośrednio związane z działaniami badawczymi i innowacyjnymi.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
3 000 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
12.12.2024
Start składania wniosków
09.01.2025
Koniec składania wniosków
12.02.2025

W ramach dotacji wspierane będą inwestycje przedsiębiorstw w zakresie infrastruktury badawczo-rozwojowej. Dofinansowanie przeznaczone jest na projekty polegające na stworzeniu lub rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego, w szczególności zakup środków trwałych: aparatury i urządzeń laboratoryjnych oraz wartości niematerialnych i prawnych, na bazie których planowane jest prowadzenie działalności B+R. Przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać komplementarne wsparcie dotyczące usług szkoleniowych w zakresie wykorzystania nabytej infrastruktury B+R.

Dla kogo?

Przedsiębiorstwo MŚP, Duże przedsiębiorstwo, Konsorcja przedsiębiorstw, Konsorcja przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi

O wsparcie będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz konsorcja przedsiębiorstw (w tym z organizacjami badawczymi) prowadzące działalność na terenie woj. Lubelskiego. Wsparcie dużych przedsiębiorstw z wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji (small-mid caps) możliwe jest wyłącznie pod warunkiem, że inwestycja wiąże się ze współpracą z MŚP

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typem projektu objętym dofinansowaniem w ramach działania 1.2 Infrastruktura wspomagająca rozwój technologiczny przedsiębiorstw programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego jest typ Wsparcie infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach (w tym usługi szkoleniowe w zakresie wykorzystania nabytej infrastruktury) oraz budowa potencjału ośrodków innowacji.

Warunki uzyskania wsparcia:

  • Prace B+R realizowane przy wykorzystaniu infrastruktury B+R będą obejmować badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe. Badania podstawowe nie będą objęte wsparciem.
  • Warunkiem otrzymania wsparcia jest przygotowanie i przedstawienie przez wnioskodawcę planu dotyczącego wykorzystania nabywanej infrastruktury do prac B+R w obszarach inteligentnych specjalizacji regionu.
  • Projekt musi dotyczyć inwestycji początkowej.

Katalog kosztów kwalifikowanych w ramach dotacji Wsparcie infrastruktury B+R – Infrastruktura wspomagająca rozwój technologiczny przedsiębiorstw 1.2

Nieruchomości• nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu,
• nabycie gruntów,
• nabycie prawa własności nieruchomości zabudowanej (z wyłączeniem nieruchomości mieszkalnych oraz budynków usługowo-mieszkalnych).
Roboty budowlane• koszty materiałów i robót budowlanych

Łączna wartość kosztów kwalifikowalnych dotyczących materiałów i robót budowlanych (wraz z kosztami ujętymi w kategorii „Nieruchomości”– jeżeli występują w projekcie) nie może przekraczać 50% łącznej wartości kosztów kwalifikowalnych projektu.
W ramach materiałów i robót budowlanych może być kwalifikowalna infrastruktura do produkcji energii elektrycznej i cieplnej (finansowana pomocą de minimis), przy czym:
• produkcja energii ze wspieranej infrastruktury może być wyłącznie na potrzeby własne laboratorium/działu badawczego wspieranego w ramach projektu,
• projekt swoim zakresem musi obejmować budowę, rozbudowę, przebudowę, remont laboratorium/działu badawczego, wyposażanego w ramach projektu w infrastrukturę B+R,
• koszty muszą być uzasadnione i niezbędne z punktu widzenia realizacji celów projektu.
Środki trwałe/Dostawy1. Nowe środki trwałe
Kwalifikowalny jest zakup nowych środków trwałych oraz ulepszenia w środkach trwałych (jeżeli stanowią nakłady inwestycyjne, a środek trwały jest włączany do ewidencji środków trwałych i amortyzowany). Możliwe jest finansowanie zakupu leasingiem, przy czym wyłącznie finansowym.
W ramach zakupu nowych środków trwałych może być kwalifikowalny zakup urządzeń do produkcji energii elektrycznej i cieplnej (finansowany pomocą de minimis) na warunkach wymienionych wyżej w ramach kategorii robót budowlanych. Niekwalifikowalne są nowe środki transportu.
2. Używane środki trwałe (dotyczy wyłącznie MŚP)
Kwalifikowalny jest zakup używanych środków trwałych, przy czym wyłącznie przez przedsiębiorstwo MŚP (duże przedsiębiorstwa nie mogą w ramach wydatków kwalifikowalnych nabywać używanych środków trwałych). W ramach zakupu używanych środków trwałych niekwalifikowalny jest zakup używanych urządzeń i infrastruktury do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
Wartości niematerialne i prawneW szczególności:
• autorskie prawa majątkowe,
• prawa pokrewne,
• licencje,
• koncesje,
• prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych, know-how.

W przypadku dużych przedsiębiorstw wartości niematerialne i prawne są kwalifikowalne wyłącznie do wysokości 50 % kosztów kwalifikowalnych projektu.
Usługi zewnętrzneW ramach kategorii kwalifikowalne są koszty zakupu usług szkoleniowych związanych z wykorzystaniem nabywanej w ramach projektu infrastruktury B+R, służącej do prowadzenia działalności badawczej.

Zakup usług szkoleniowych jest możliwy wyłącznie na podstawie umowy zlecenia. Na etapie rozliczenia projektu, wnioskodawca zobligowany będzie do przedstawienia informacji na temat faktycznej ilości przepracowanych godzin przez zleceniobiorcę (w ramach zleconej usługi szkoleniowej) udokumentowanej kartami czasu pracy.
Koszty usług zewnętrznych w całości finansowane są pomocą de miminis.

Ile można zyskać?

Budżet konkursu wynosi 43 100 000 PLN.

Maksymalna wartość dofinansowania: 3 000 000 PLN

Maksymalny poziom dofinansowania:

  • mikroprzedsiębiorstwo i małe przedsiębiorstwa: 70%
  • średnie przedsiębiorstwa: 60%
  • duże przedsiębiorstwa: 50%

Minimalny wkład własny:

  • mikroprzedsiębiorstwo i małe przedsiębiorstwa: 30%
  • średnie przedsiębiorstwa: 40%
  • duże przedsiębiorstwa: 50%

Pomoc de minimis przyznawana jest na:

  • Wsparcie dotyczące usług szkoleniowych w zakresie wykorzystania nabytej infrastruktury B+R
  • Wsparcie dotyczące zakupu urządzeń i infrastruktury (w tym materiałów i robót budowlanych), służących do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w przypadku budowy, rozbudowy, przebudowy, remontu laboratorium/działu badawczego, wyposażanego w ramach projektu w infrastrukturę B+R

Dokumentacja Wsparcie infrastruktury B+R – Infrastruktura wspomagająca rozwój technologiczny przedsiębiorstw – FE dla Lubelskiego (1.2)

Dokumentacja konkursowa

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 29.01.2025
Pozostało 9 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej

Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Nabór do 30.01.2025
Pozostało 10 dni
Wielkość dotacji
zależne od projektu
Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) to dotacja obejmująca wsparciem przedsiębiorstwa MŚP, duże przedsiębiorstwa pod warunkiem współpracy z MŚP oraz konsorcja naukowo-przemysłowe. Dofinansowanie można przeznaczyć na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, wdrożenie wyników prac B+R dodatkowo wraz z komponentem rozwoju kwalifikacji oraz inwestycji w infrastrukturę B+R.
Dowiedz się więcej

Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Kredyt ekologiczny to zupełnie nowe działanie zaplanowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Dowiedz się więcej

Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy – Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1)

Nabór do 31.01.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
zostanie określone w dokumentacji konkursowej
W ramach dotacji Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy - Infrastruktura ciepłownicza (FENX 2.1) wsparcie ma na celu rozwój efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych poprzez projekty z zakresu budowy przebudowy czy modernizacji systemów ciepłowniczych i sieci chłodu.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas