Dla kogo?
Przedsiębiorstwo MŚP
Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących działalność na terenie woj. podkarpackiego w sposób ciągły i zorganizowany przez okres nie krótszy niż 24 miesięcy licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru, które uzyskują przychody z wyżej wskazanej działalności gospodarczej.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Typ projektu: Wdrożenia prac B+R, innowacji przez MŚP
Wsparcie przeznaczone jest na działania w zakresie wdrożenia badań, których celem jest wytworzenie innowacyjnych produktów lub usług, a także wprowadzenie nowych procesów produkcyjnych (w tym rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego czy Przemysłu 4.0). Projekty muszą być wynikiem przeprowadzonych wcześniej i właściwie udokumentowanych prac badawczo – rozwojowych. Kompleksowym elementem projektu będzie także możliwość uzyskania wsparcia na usługi doradcze w ramach pomocy de minimis.
Projekt będzie musiał być zgodny z co najmniej jednym z obszarów wsparcia regionalnej inteligentnej specjalizacji, które wskazane zostały w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-20230.
Wsparcia nie otrzymają projekty realizowane w zakresie:
- ochrony zdrowia,
- wytwarzania i dystrybucji energii oraz infrastruktury z tym związanej, w tym inwestycji dotyczących instalacji fotowoltaicznej,
- rozwoju sieci szerokopasmowych,
- infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
Katalog wydatków kwalifikowalnych w ramach dotacji Wdrożenie prac B+R, innowacji przez MŚP -Wsparcie MŚP – FE dla Podkarpacia (1.3)
- roboty budowlane – wyłącznie pod warunkiem, że są niezbędne do prawidłowej realizacji i osiągnięcia celu projektu oraz mają charakter inwestycyjny i są realizowane w oparciu o umowę na roboty budowlane. Łączna wartość wydatków kwalifikowanych przeznaczonych na roboty budowlane nie może przekroczyć 40% sumy pozostałych wydatków kwalifikowanych przeznaczonych na nabycie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz usług doradczych.
- nabycie nowych środków trwałych na stałe zainstalowanych w projekcie i ściśle związanych z realizacją projektu pod warunkiem, że środki te będą włączone w rejestr środków trwałych beneficjenta oraz wydatki te będą traktowane jako wydatek inwestycyjny zgodnie z zasadami rachunkowości o ile środek trwały nie jest:
- gruntem (nr 0 według Klasyfikacji Środków Trwałych);
- budynkiem i lokalem, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielczym prawem do lokalu niemieszkalnego (nr 1 według Klasyfikacji Środków Trwałych);
- środkiem transportu (nr 7 według Klasyfikacji Środków Trwałych);
- maszyną do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (nr 58 według Klasyfikacji Środków Trwałych);
- maszyną, urządzeniem i narzędziem rolniczym i gospodarki leśnej (nr 59 według Klasyfikacji Środków Trwałych);
- wyposażeniem, aparatem i sprzętem medycznym (nr 802 według Klasyfikacji Środków Trwałych);
- wyposażeniem technicznym dla prac biurowych (nr 803 według Klasyfikacji Środków Trwałych);
- narzędziem, przyrządem, ruchomością i wyposażeniem pozostałym (nr 809 według Klasyfikacji Środków Trwałych);
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych m.in. w formie patentów, licencji, praw autorskich, pod warunkiem, że będą:
- wykorzystywane wyłącznie przez nabywcę;
- podlegać amortyzacji;
- nabyte od osoby trzeciej na warunkach rynkowych;
- stanowiły majątek beneficjenta;
- zostanie zachowany okres trwałości;
- nabycie usług doradczych bezpośrednio związanych z projektem – niemających charakteru ciągłego ani okresowego, niezwiązanych ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorstwa, takimi jak rutynowe usługi doradztwa podatkowego, regularne usługi prawnicze, reklamowe lub marketingowe oraz niezwiązanych z obsługą wniosku o dofinansowanie i procesu dofinansowania na każdym jego etapie (max. 100 000 PLN).
Ile można zyskać?
Budżet dla naboru wniosków w ramach dotacji Wsparcie MŚP (1.3) typ Wdrożenie prac B+R, innowacji w MŚP wynosi 46 867 826 PLN.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 800 000 PLN
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 3 000 000 PLN
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych na nabycie usług doradczych: 100 000 PLN
Maksymalna wartość dofinansowania dla usług doradczych uzależniona jest od dostępnego limitu pomocy de minimis.
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych przeznaczonych na nabycie robót budowlanych nie może przekroczyć 40% sumy pozostałych wydatków kwalifikowanych przeznaczonych na nabycie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz usług doradczych.
Dofinansowanie będzie przyznawane w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2021-2027 na realizację inwestycji początkowej.
- Mikro i małe przedsiębiorstwa max. 70%
- Średnie przedsiębiorstwa max. 60%
Wsparcie w ramach projektu jest udzielane w formie dotacji warunkowej. Dotacja warunkowa składa się z części bezzwrotnej i zwrotnej. Część zwrotna dotacji warunkowej wynosi 50%. Zwrot części zwrotnej dofinansowania uzależniony jest od poziomu osiągnięcia wskaźnika „R”. Poziom zwrotu dotacji warunkowej uzależniony jest od wielkości przychodów wygenerowanych w wyniku realizacji projektu w okresie referencyjnym wynoszącym 2 lata.
Termin naboru
I nabór (zakończony): 01.10.2023-30.10.2023
II nabór: 01.03.2024 – 15.04 .2024
Dokumentacja dotacji Wdrożenie prac B+R, innowacji przez MŚP -Wsparcie MŚP – FE dla Podkarpacia (1.3)
Poniżej zamieszczamy link do pełnej dokumentacji konkursowej w ramach II naboru wniosków.