Innowacje

Wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów w MŚP mających na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu - Wzrost konkurencyjności podlaskich przedsiębiorstw - FE dla Podlaskiego (1.5)

Wsparciem w ramach Wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów w MŚP mających na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu - Wzrost konkurencyjności podlaskich przedsiębiorstw - FE dla Podlaskiego (1.5) zostaną objęte projekty dotyczące wdrażania innowacji co najmniej w skali regionu, w zakresie produktów/usług oraz procesów, wykorzystujących w szczególności zielone technologie, gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ), Przemysł 4.0, automatyzację. Wsparcie jest udzielane w formie dotacji warunkowej.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
w zależności od rodzaju projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
27.11.2024
Koniec składania wniosków
28.02.2025

Dla kogo?

Przedsiębiorstwo MŚP

Dotacja na wdrażanie innowacji przeznaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie województwa podlaskiego.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: Wdrażanie innowacji w zakresie produktów/usług oraz procesów w MŚP (w celu rozpoczęcia lub zwiększenia eksportu)

Wsparciem zostaną objęte projekty dotyczące wdrażania innowacji co najmniej w skali regionu, w zakresie produktów/usług oraz procesów, wykorzystujących w szczególności zielone technologie, gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ), Przemysł 4.0, automatyzację. Projekty te muszą przyczynić się do rozpoczęcia sprzedaży eksportowej lub zwiększenia eksportu wytwarzanych produktów/usług. Preferowane będą inwestycje produkcyjne w obszarach inteligentnych specjalizacji.

Jako dodatkowy/uzupełniający element projektu możliwe będzie także wdrażanie innowacji organizacyjnych i marketingowych oraz realizacja usług doradczych, ściśle powiązanych z wdrażanymi innowacjami.

Wsparcie kompetencji przedsiębiorców i pracowników MŚP, w zakresie zgodnym z wdrażaną innowacją może być elementem projektu.

Katalog wydatków kwalifikowalnych w ramach Wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów w MŚP mających na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu – Wzrost konkurencyjności podlaskich przedsiębiorstw – FE dla Podlaskiego (1.5)

Wydatki kwalifikowalne w ramach POMOCY DE MINIMIS

  1. Wydatki na opracowanie dokumentacji związanej z przygotowaniem projektu, w tym: niezbędna dokumentacja techniczna; niezbędne decyzje administracyjne (np. w związku z oceną oddziaływania na środowisko), mapy lub szkice sytuujące projekt.
  2. Wydatki związane z energetyką odnawialną (max. 10% wydatków kwalifikowalnych projektu).
  3. Wydatki związane z cross-financingiem tj. usługi doradczo-szkoleniowe, świadczone przez podmioty zewnętrzne, o charakterze specjalistycznym, ściśle związanym z realizowanym projektem (max. 10% wydatków kwalifikowalnych projektu).

Wydatki kwalifikowalne w ramach REGIONALNEJ POMOCY INWESTYCYJNEJ

Wsparcie w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej udzielane jest jedynie na inwestycję początkową.

  1. Nadzór nad robotami budowlanymi, o ile wynika z przepisów prawa.
  2. Wydatki na materiały i roboty budowlane pod warunkiem, iż dotyczą budynku wykorzystywanego tylko do celów działalności gospodarczej objętej wnioskiem o dofinansowanie projektu. Przez roboty budowlane rozumie się budowę, a także prace polegające na przebudowie, rozbudowie, montażu, rozbiórce obiektu budowlanego, tj.:
    • wydatki na prace: ziemne, budowlano-montażowe, instalacyjne, wykończeniowe, dostosowanie obiektów i pomieszczeń w zakresie niezbędnym dla realizowanego projektu; wydatki na budowę przyłączy do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, elektroenergetycznych lub gazowych mogą być uznane za kwalifikowalne, jeśli przyłącza będą stanowiły własność
      Beneficjenta;
    • wydatki na adaptację pomieszczeń do specyficznych wymogów technicznych
      dla danego rodzaju działalności;
    • wydatek związany z zagospodarowaniem terenu przyległego do budynku, o ile jest to wydatek niezbędny i integralnie związany z przedmiotem projektu.
  3. Wydatki na nieruchomości niezabudowane i zabudowane – zakup nieruchomości związanej z realizacją projektu (maksymalnie 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu, przy czym w przypadku terenów poprzemysłowych oraz terenów opuszczonych, na których znajdują się budynki limit ten wynosi 15% całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu). Wydatki związane bezpośrednio z zakupem nieruchomości będą kwalifikowane po spełnieniu warunków z Wytycznych krajowych (Podrozdział 3.4).
  4. Koszty nabycia środków trwałych, w szczególności maszyny i urządzeń (w tym m.in.: koszty zakupu, wytworzenia, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu) pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta.
    Przedmiotem projektu nie może być zakup środków trwałych, które będą wynajmowane osobom/podmiotom trzecim.
  5. Koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych (m.in. patenty, oprogramowanie, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej, z zakresu organizacji i zarządzania itp.) Przedmiotem projektu nie może być zakup jedynie wartości niematerialnych
    i prawnych.
  6. Zakup środków transportu z wyłączeniem samochodów osobowych. Środek transportu może zostać zakupiony przez przedsiębiorcę, którego przedmiotem działalności gospodarczej nie są usługi w sektorze transportu (w tym takiego, którego działalność transportowa nie jest działalnością główną).

Istnieje możliwość zakwalifikowania wydatków wskazanych w pkt 2 – wydatki związane z energetyką odnawialną, w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej pod warunkiem wykazania spełnienia łącznie dwóch następujących warunków:

  • zdolność wytwarzania energii powinna być dostosowana do potrzeb, co oznacza, że celem jest zużywanie wytworzonej energii na potrzeby własne, a więc maksymalnie 20% zaplanowanej do wytworzenia energii może zostać sprzedane (na podstawie analizy ex ante), oraz
  • w odniesieniu do źródła energii, za kwalifikowane mogą zostać uznane jedynie inwestycje, które kwalifikowałyby się do otrzymania pomocy na podstawie zasad dotyczących pomocy państwa w sektorze energii, np. odnawialne źródła energii lub wysokosprawna kogeneracja.

Pozostałe wydatki kwalifikowane – koszt podatku VAT, jeśli Wnioskodawca nie ma prawnej możliwości jego odzyskania. Koszt ten jest kwalifikowalny w ramach tego samego rodzaju pomocy co wydatek, którego dotyczy.

Ile można zyskać?

Budżet przeznaczony na nabór wniosków wynosi 25 000 000 PLN.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu: 300 000 PLN

Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu: 8 000 000 PLN

Intensywność wsparcia wynosi w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej oraz pomocy de minimis:

  • mikro i małe przedsiębiorstwa max. 70%
  • średnie przedsiębiorstwa max. 60%

Minimalny poziom wkładu własnego Beneficjenta stanowiący procent wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi:

  • 30% – mikro i małe przedsiębiorstwa
  • 40% – średnie przedsiębiorstwa.

Forma wsparcia: DOTACJA WARUNKOWA

Kategoria przedsiębiorstwa Udział bezzwrotnej formy
dofinansowania w dotacji
warunkowej
Udział zwrotnej formy
dofinansowania w dotacji
warunkowej (DZ)
MIKRO I MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWA60%40%
ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWA50%50%

Poziom zwrotu uzależniony jest od osiągnięcia odpowiedniego poziomu wskaźnika „R” obliczonego
według wzoru: R =(P/DZ*100%)-100%
DZ – kwota zwrotnej części dotacji warunkowej,
P – suma przychodów wygenerowanych w związku z wdrożeniem innowacji w zakresie produktów/usług lub wdrożeniem wyników prac B+R, obejmująca okres referencyjny wynoszący 2 lata od zakończenia realizacji projektu.

Poziom zwrotu dotacji warunkowej w zależności od poziomu wskaźnika R przedstawia poniższa tabela:

Kategoria
przedsiębiorstwa
„R” poniżej
10%
„R” większy lub
równy
10% i
mniejszy
od 30%
„R” większy lub
równy 30
% i
mniejszy
od 50 %
„R” większy lub
równy
50% i
mniejszy
od 70%
„R” większy lub
równy
70% i
mniejszy
od 90 %
„R” większy lub
równy
90% i
mniejszy
od 100 %
„R” większy lub
równy od
100 %
Przedsiębiorstwa z sektora MŚP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa)100%50%40%30%20%10%5%

Dokumentacja dotacji Wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów w MŚP mających na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu – Wzrost konkurencyjności podlaskich przedsiębiorstw – FE dla Podlaskiego (1.5)

Poniżej zamieszczamy link do pełnej dokumentacji konkursowej.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Ścieżka SMART (FENG 1.1) – konsorcja

Nabór do 28.03.2025
Pozostało 67 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Ścieżka SMART to dotacja, która obejmuje wsparciem realizację projektów modułowych w zakresie rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Nabór dedykowany jest konsorcjom. Dostępne moduły obejmują moduły obligatoryjne takie jak moduł B+R oraz wdrożenie innowacji oraz moduły fakultatywne takie jak infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz kompetencje.
Dowiedz się więcej

NUTRITECH

Nabór do 31.03.2025
Pozostało 70 dni
Wielkość dotacji
10 000 000,00 PLN
NUTRITECH to nowy program w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W I kw. 2025 przewidziano kolejną edycje programu. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie wskazanych obszarów tematycznych.
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – MŚP

Nabór do 17.04.2025
Pozostało 87 dni
Wielkość dotacji
107 000,00 PLN
Celem działania jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską, w szczególności: HORYZONT EUROPA, KREATYWNA EUROPA, DIGITAL „CYFROWA EUROPA”, SINGLE MARKET PROGRAMME, LIFE. Intensywność dofinansowania: 100%.
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – organizacje badawcze

Nabór do 24.04.2025
Pozostało 94 dni
Wielkość dotacji
58 225,00 PLN
Celem konkursu jest sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej w szczególności: Kreatywna Europa, LIFE, oraz innych programów Unii Europejskiej zarządzane centralnie przez Komisję Europejską, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme. Intensywność dofinansowania: 100%. Nabór dla organizacji badawczych.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas