Ochrona środowiska

Selektywne zbieranie odpadów, wsparcie GOZ w przedsiębiorstwach - Gospodarka o obiegu zamkniętym - FE dla Łódzkiego (2.13)

Selektywne zbieranie odpadów, wsparcie GOZ w przedsiębiorstwach - Gospodarka o obiegu zamkniętym - FE dla Łódzkiego (2.13) to dotacja w ramach, której przedsiębiorcy mogą realizować typy projektów 1. oraz 4. obejmujące inwestycje w zakresie selektywnego zbierania, instalacji do przetwarzania bioodpadów, instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów lub recyklingu odpadów oraz działania przedinwestycyjne w zakresie GOZ m.in. prace koncepcyjne związane z etapem ekoprojektowania produktów i opakowań oraz niezbędnych zmian w procesach produkcyjnych lub usługowych.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
w zależności od szczegółowych założeń projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
31.07.2024
Koniec składania wniosków
30.09.2024

Działanie 2.13 Gospodarka o obiegu zamkniętym programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego obejmuje wsparciem typy projektów 1, 3, 4 oraz 5 z czego tylko typ projektu 1. oraz 4. mogą realizować przedsiębiorcy.

Typy projektów

  1. Inwestycje w zakresie selektywnego zbierania (w połączeniu z edukacją lokalnej społeczności objętej projektem w tym także promowanie ponownego użycia), instalacji do przetwarzania bioodpadów, instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów lub recyklingu odpadów;
    • 1.a – budowa, przebudowa, zakup, modernizacja infrastruktury w zakresie selektywnego zbierania odpadów (np. punkty selektywnego zbierania odpadów, pojemniki na odpady zbierane selektywnie zarówno naziemne jak i podziemne);
    • 1.b – budowa, przebudowa, modernizacja instalacji do przetwarzania bioodpadów, instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów lub recyklingu odpadów.
  1. Inwestycje mające na celu zapobieganie powstawaniu odpadów lub promujące ponowne użycie;
  1. Wsparcie GOZ w przedsiębiorstwach;
  1. Edukacja lub doradztwo w zakresie GOZ, przygotowanie dokumentów planistycznych dotyczących GOZ.

Dla kogo?

O dotację w ramach typu projektu:

  • 1.a mogą ubiegać się duże przedsiębiorstwa, jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, jednostki samorządu terytorialnego, MŚP, przedsiębiorstwa gospodarujące odpadami, wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, TBS działające na terenie woj. łódzkiego.
  • 1.b mogą ubiegać się duże przedsiębiorstwa, jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, jednostki samorządu terytorialnego, MŚP, przedsiębiorstwa gospodarujące odpadami działające na terenie woj. łódzkiego.
  • 4. mogą ubiegać się wyłącznie przedsiębiorstwa działające na terenie woj. łódzkiego.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

W ramach typu 1. dotacja obejmuje takie przedsięwzięcia jak:

  • budowa, przebudowa, zakup, modernizacja infrastruktury w zakresie selektywnego zbierania odpadów (np. punkty selektywnego zbierania odpadów, pojemniki na odpady zbierane selektywnie zarówno naziemne jak i podziemne);
  • budowa, przebudowa, modernizacja instalacji do przetwarzania bioodpadów, instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów lub recyklingu odpadów.

W zakresie typu projektu 1.a) możliwe są działania w zakresie edukacji lokalnej społeczności objętej projektem w tym także promowanie ponownego użycia, tworzenie punktów napraw. Selektywne zbieranie dotyczy jedynie odpadów komunalnych lub innych odpadów pochodzących z gospodarstw domowych.

W zakresie typu 4. dofinansowanie obejmuje:

  • wyłącznie działania przedinwestycyjne w zakresie GOZ (np. prace koncepcyjne związane z etapem ekoprojektowania produktów i opakowań oraz niezbędnych zmian w procesach produkcyjnych lub usługowych, zakup usług doradczo-szkoleniowych, opracowanie audytów środowiskowych, analiz technicznych i ekonomicznych – np. w zakresie LCA (środowiskowa ocena cyklu życia), PEF (ślad środowiskowy produktu), ETV (System Weryfikacji Technologii Środowiskowych).

Katalog kosztów kwalifikowalnych

W ramach typu projektu 1. kwalifikowalne są m.in. wydatki:

  • na nabycie przenośnych środków trwałych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania infrastruktury lub podnoszących jej wydajność (np. specjalistyczne samochody, kontenery i pojemniki na odpady),
  • na place manewrowe, drogi wewnętrzne, drogi dojazdowe w zakresie niezbędnym do prawidłowej realizacji projektu,
  • na chodniki i opaski chodnikowe w ramach sieci wewnątrzzakładowej w zakresie niezbędnym do prawidłowej realizacji projektu,
  • na instalacje i sieci wewnątrzzakładowe (elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacji sanitarnej, technologicznej i odcieków, kanalizacji deszczowej wraz z układem podczyszczania),
  • w zakresie niezbędnym do prawidłowej realizacji projektu,
  • na przyłącza niezbędne do prawidłowej realizacji projektu,
  • na zakup rozwiązań teleinformatycznych (w tym sprzętu informatycznego) oraz oprogramowania wraz z licencją, zaliczanego do wartości niematerialnych i prawnych w zakresie niezbędnym do prawidłowej realizacji projektu,
  • dotyczące parkingów, ogrodzenia, oświetlenia terenu, zieleni ochronnej, instalacji ppoż. i monitoringu,
  • związane z utworzeniem punktu przyjmowania rzeczy używanych niestanowiących odpadów, celem ponownego użycia – jedynie jako element projektu,
  • na pojazdy stanowiące mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)2 (inne niż samochody osobowe),
  • dotyczące rozwiązań w zakresie adaptacji do zmian klimatu np. zrównoważone zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych (np. rozszczelnienie i zwiększanie chłonności nawierzchni, zielone dachy, ściany).
  • koszty pośrednie niezbędne do realizacji projektu, ale niedotyczące bezpośrednio głównego przedmiotu projektu.
  • dotyczące kosztów działań edukacyjnych związanych z zapobieganiem powstawaniu odpadów,
  • dotyczące rozwiązań w zakresie ponownego wykorzystania wody (np. obiegi zamknięte, wykorzystanie wody szarej, ścieków oczyszczonych).

W ramach typu projektu 4. kwalifikowalne są m.in. wydatki:

  • wydatki związane z realizacją projektu, które wynikają bezpośrednio z określonego typu projektu,
  • koszty pośrednie niezbędne do realizacji projektu, ale niedotyczące bezpośrednio głównego przedmiotu projektu.

Ile można zyskać?

Budżet naboru wynosi 69 000 000,00 PLN.

Maksymalna intensywność dofinansowania: 85%

Maksymalna wartość zaliczki: 90% dofinansowania

Dodatkowe informacje

Orientacyjny termin ogłoszenia wyników naboru: luty 2025

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Wsparcie OZE, w tym tworzenie magazynów energii [dla MŚP] – Transformacja środowiskowa – FE dla Dolnego Śląska (09.05)

Nabór do 10.09.2024
Pozostało 1 dni
Dotacja przeznaczona jest na wsparcie OZE, w tym tworzenie magazynów energii, w postaci inwestycji w alternatywne źródła energii wytwarzające energię elektryczną. i/lub cieplną z OZE, także w zakresie prosumenckim (z wyłączeniem energii odnawialnej wodnej i wiatrowej), tworzenie magazynów energii także jako samodzielnych inwestycji (tylko na potrzeby OZE), przebudowę sieci umożliwiającej odbiór energii z OZE.
Dowiedz się więcej

Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.2)

Nabór do 12.09.2024
Pozostało 3 dni
Wielkość dotacji
zależy od rodzaju projektu
Dotacja Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach na rzecz transformacji - FE dla Śląskiego (10.2) przeznaczona jest na wsparcie prac badawczo-rozwojowych realizujących badania przemysłowe i prace eksperymentalno-rozwojowe lub same prace eksperymentalno-rozwojowe, nakierowane na proces transformacji. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się duże, średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa, a także partnerstwa przedsiębiorstw oraz partnerstwa przedsiębiorstw i organizacji badawczych działające na terenie województwa śląskiego.
Dowiedz się więcej

Infrastruktura badawcza sektora nauki – FE dla Małopolski (1.4)

Nabór do 16.09.2024
Pozostało 7 dni
Wielkość dotacji
100 000 000,00
W ramach dotacji Infrastruktura badawcza sektora nauki - FE dla Małopolski (1.4) typ projektu przewiduje dofinansowanie na przedsięwzięcia dotyczące infrastruktury badawczej sektora nauki – w zakresie budowy, rozbudowy, przebudowy lub doposażenia obiektów infrastruktury publicznych organizacji badawczych, zlokalizowanej na terenie województwa małopolskiego. Uzupełniająco kwalifikowane są koszty związane z rozwijaniem kompetencji i umiejętności.
Dowiedz się więcej

Program LIFE 2021-2027

Nabór do 17.09.2024
Pozostało 8 dni
Wielkość dotacji
W zależności od typu projektu
Program LIFE to wieloletni (2021-2027) program zorientowany na wspieranie działań na rzecz środowiska i klimatu. Program jest zarządzany przez Komisję Europejską, która raz w roku publikuje zaproszenia do składania wniosków. Sprawdź aktualne terminy naborów.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas