Inwestycje

Rozwój sieci ciepłowniczych - FE dla Małopolski (2.4)

Rozwój sieci ciepłowniczych - FE dla Małopolski (2.4) to dotacja, która wsparciem obejmuje typ projektu jakim jest budowa/rozbudowa/modernizacja systemów ciepłowniczych i chłodniczych (w tym sieci) wraz z magazynami ciepła.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
07.11.2024
Koniec składania wniosków
30.12.2024

Dla kogo?

O dotację mogą ubiegać się MŚP i duże przedsiębiorstwa a także jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa energetyczne, Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego prowadzące działalność na terenie woj. małopolskiego.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: Budowa/rozbudowa/modernizacja systemów ciepłowniczych i chłodniczych (w tym sieci) wraz z magazynami ciepła.

W zakresie systemów ciepłowniczych wsparcie będzie ukierunkowane m.in. na:

  • rozwój sieci ciepłowniczych – budowa/rozbudowa/modernizacja sieci ciepłowniczych i chłodniczych w systemach efektywnych lub planowanych do uzyskania statusu efektywnych,
  • inwestycje w źródła systemowe – budowa/rozbudowa lub modernizacja źródła ciepła, gdzie:
    • priorytetowo traktowane będą inwestycje w ciepło systemowe wytwarzane w oparciu o OZE,
    • wymiana/modernizacja źródła ciepła opartego na węglu na gazowe będzie możliwa tylko w przypadku, gdy zastosowanie OZE nie będzie technicznie lub ekonomicznie wykonalne,
    • preferowane będą inwestycje w źródła wykorzystujące energię z ciepła odpadowego,
  • magazyny energii – przedsięwzięcia z zakresu budowy lub zakupu magazynów ciepła/chłodu mogą być realizowane wyłącznie jako element projektu.

Wspierane będą inwestycje w obrębie efektywnych systemów ciepłowniczych lub w obrębie systemów będących w fazie transformacji do efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego celem uzyskania statusu efektywnych systemów ciepłowniczych lub chłodniczego w rozumieniu dyrektywy o efektywności energetycznej.

Warunki udziału w konkursie

  1. Budowa/rozbudowa/modernizacja systemów ciepłowniczych i chłodniczych (sieci) wraz z magazynami ciepła – inwestycje o mocy zamówionej nie więcej niż 5 MW.
  2. Wsparcie dla inwestycji w źródła systemowe będące efektywnie energetycznie oraz mające na celu osiągnięcia standardu „efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego” w wyniku realizacji projektu. 
  3. Brak wsparcia dla budowy/rozbudowy jednostek wysokosprawnej kogeneracji – wsparcie przewidziane z poziomu krajowego zgodnie z zapisami Umowy partnerstwa.
  4. Przedsięwzięcia z zakresu budowy/rozbudowy lub zakupu magazynów ciepła/chłodu mogą być realizowane wyłącznie jako element projektu.

Koszty kwalifikowalne

Kwalifikowalne są wyłącznie wydatki poniesione na projekt realizowany na terenie województwa małopolskiego, które są niezbędne do realizacji jego celów i które zostały faktycznie poniesione w związku z realizacją lub przygotowaniem tego projektu.

W kosztach kwalifikowalnych projektu dopuszcza się uwzględnienie kosztów pośrednich w wysokości równej 7% bezpośrednich wydatków kwalifikowalnych projektu.

Dodatkowe informacje

Na nabór przeznaczono budżet wynoszący 8 595 000,00 PLN.

Maksymalny poziom dofinansowania UE w projekcie: 85%

Maksymalny całkowity poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi 85%, z zastrzeżeniem projektów objętych pomocą publiczną.

Dokumentacja Rozwój sieci ciepłowniczych – FE dla Małopolski (2.4)

Dokumentacja konkursowa

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 26.06.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej

Mezoinwestycje w MŚP – Wsparcie MŚP na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.3)

Nabór do 26.06.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Dotacja przenaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i obejmuje wsparciem zasadniczą zmianę procesu produkcji, dywersyfikację działalności, zwiększenie zdolności produkcyjnej i utworzenie nowego zakładu. Nabór będzie skierowany do przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i usługowych.
Dowiedz się więcej

Rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym – GOZ w przedsiębiorstwach – FE dla Lubelskiego (3.8)

Nabór do 27.06.2025
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
6 000 000,00 PLN
Dotacja wspiera rozwiązania GOZ przedsiębiorstw mając na celu promowanie wykorzystania materiałów z recyklingu jako surowców. Dofinansowaniem zostaną objęte typy projektów nakierowane na zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń i strat energii (typ 1), a także polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzaniu lub wykorzystaniu odpadów organicznych (typ 2).
Dowiedz się więcej

Wdrożenie rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach – Gospodarka w transformacji – FE dla Łódzkiego (9.1)

Nabór do 30.06.2025
Pozostało 17 dni
Wielkość dotacji
nie zostało określone
Wsparcie w ramach dotacji obejmuje wdrożenie w przedsiębiorstwie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych zwiększających ich zaawansowanie technologiczne, poziom robotyzacji i zdolność do wdrażania innowacji. Dotacja przeznaczona jest dla firm z sektora MŚP.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas