Dla kogo?
O dotację mogą ubiegać się MŚP i duże przedsiębiorstwa a także jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa energetyczne, Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego prowadzące działalność na terenie woj. małopolskiego.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Typ projektu: Budowa/rozbudowa/modernizacja systemów ciepłowniczych i chłodniczych (w tym sieci) wraz z magazynami ciepła.
W zakresie systemów ciepłowniczych wsparcie będzie ukierunkowane m.in. na:
- rozwój sieci ciepłowniczych – budowa/rozbudowa/modernizacja sieci ciepłowniczych i chłodniczych w systemach efektywnych lub planowanych do uzyskania statusu efektywnych,
- inwestycje w źródła systemowe – budowa/rozbudowa lub modernizacja źródła ciepła, gdzie:
- priorytetowo traktowane będą inwestycje w ciepło systemowe wytwarzane w oparciu o OZE,
- wymiana/modernizacja źródła ciepła opartego na węglu na gazowe będzie możliwa tylko w przypadku, gdy zastosowanie OZE nie będzie technicznie lub ekonomicznie wykonalne,
- preferowane będą inwestycje w źródła wykorzystujące energię z ciepła odpadowego,
- magazyny energii – przedsięwzięcia z zakresu budowy lub zakupu magazynów ciepła/chłodu mogą być realizowane wyłącznie jako element projektu.
Wspierane będą inwestycje w obrębie efektywnych systemów ciepłowniczych lub w obrębie systemów będących w fazie transformacji do efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego celem uzyskania statusu efektywnych systemów ciepłowniczych lub chłodniczego w rozumieniu dyrektywy o efektywności energetycznej.
Warunki udziału w konkursie
- Budowa/rozbudowa/modernizacja systemów ciepłowniczych i chłodniczych (sieci) wraz z magazynami ciepła – inwestycje o mocy zamówionej nie więcej niż 5 MW.
- Wsparcie dla inwestycji w źródła systemowe będące efektywnie energetycznie oraz mające na celu osiągnięcia standardu „efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego” w wyniku realizacji projektu.
- Brak wsparcia dla budowy/rozbudowy jednostek wysokosprawnej kogeneracji – wsparcie przewidziane z poziomu krajowego zgodnie z zapisami Umowy partnerstwa.
- Przedsięwzięcia z zakresu budowy/rozbudowy lub zakupu magazynów ciepła/chłodu mogą być realizowane wyłącznie jako element projektu.
Koszty kwalifikowalne
Kwalifikowalne są wyłącznie wydatki poniesione na projekt realizowany na terenie województwa małopolskiego, które są niezbędne do realizacji jego celów i które zostały faktycznie poniesione w związku z realizacją lub przygotowaniem tego projektu.
W kosztach kwalifikowalnych projektu dopuszcza się uwzględnienie kosztów pośrednich w wysokości równej 7% bezpośrednich wydatków kwalifikowalnych projektu.
Dodatkowe informacje
Na nabór przeznaczono budżet wynoszący 8 595 000,00 PLN.
Maksymalny poziom dofinansowania UE w projekcie: 85%
Maksymalny całkowity poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi 85%, z zastrzeżeniem projektów objętych pomocą publiczną.